Łukaszenka żąda szybszych żniw. "Potrząsnąć ludźmi"

07.08.2012 16:50
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka (Fot. Sergei Grits/ AP Photo)

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zażądał przyśpieszenia tempa zbioru plonów - poinformowała państwowa agencja BiełTA. Szef państwa mówił o tym na naradzie dotyczącej żniw.
- Jednym z celów dzisiejszej narady jest potrząśnięcie ludźmi, zwiększenie dynamiki prac żniwnych, niedopuszczenie do utraty plonów. Wszyscy powinni dziś maksymalnie wytężyć siły i zebrać z pola zboże, nie rozciągając żniw na półtora czy dwa miesiące, jak to zwykle bywa - oznajmił szef państwa.

Zdaniem prezydenta niektórzy przedstawiciele władz odpowiedzialni za żniwa i inne prace na polu popadli w stan samouspokojenia, zakładają bowiem, że dobra pogoda będzie wciąż trwać i zdążą z pracami polowymi. Jednakże - jak przytacza wywód prezydenta BiełTA - z powodu upałów ziarno jest zanadto wysuszone, przez co możliwe są duże straty przy jego zbiorze. - Na co czekamy, mając taki park kombajnów? Padały obietnice, że w takiej sytuacji do 10 sierpnia żniwa zostaną zakończone, a u nas jedna trzecia plonów wciąż jest na polach! - powiedział prezydent.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa, tego lata zebrano już plony ziarna i roślin strączkowych z 71,3 proc. powierzchni pól, czyli 1,7 mln ha. W sumie zebrano 6,6 mln ton ziarna.

Podstawę rolnictwa na Białorusi stanowią kołchozy i sowchozy, które zapewniają 98 proc. produkcji rolnej. Łukaszenka mówił w październiku, że uważa sposób ich zorganizowania za idealny dla rolnictwa.

Zobacz także
Komentarze (26)
Zaloguj się
 • ggargi

  0

  powinien jeszcze nakazać by ziemniaki rosły szybciej i jak to za komuny nakaz powinien być wykonany …

 • fajny_pipek

  0

  eeech ta zaczeska...ta zaczeska...

 • piotr.by

  Oceniono 4 razy -2

  "Podstawę rolnictwa na Białorusi stanowią kołchozy i sowchozy, które zapewniają 98 proc. produkcji rolnej."
  Tyle państwowej ziemi do zdemokratyzowania, przepraszam, sprywatyzowania ! Demokraci wiedzą o co walczyć.

 • lejtnant_bystriaszko

  Oceniono 6 razy 4

  Genialny Nasz Przywódca nakazał, by żniwa były na wiosnę. Wie, że przyszłego lata nie doczeka...

 • mangusta3

  Oceniono 9 razy -9

  No i o czym to miało być ?...żałosna gadzinówka przechodzi samą siebie wzdłuż i wszerz, a to sensacje o zakazie produkcji tanich win a to rewelacje o wytężeniu prac przy żniwach...a to jeszcze coś byle dopieprzyć wschodniemu sąsiadowi nielubianemu w Waszyngtonie i Brukseli...GWnu znowu nie udało się skompromitować prezydenta Białorusi...

 • cezaryk

  Oceniono 10 razy 2

  Jarosław, Białoruś zbaw. I już, słoneczko, nie wracaj.

 • ni_uja

  Oceniono 9 razy 3

  Potrząsnąć ludźmi. Gówno z nich wytrzęsie zamiast zboża.

 • ned_pap

  Oceniono 22 razy 16

  W przyszłym roku nakaże zbożu dojrzeć wcześniej.

 • muciasgracias

  Oceniono 16 razy -2

  To są wiadomości ze świata? Nic ważniejszego się nie stało, niż to co powiedział Łukaszenka albo jeszcze mniej ważny od niego Romney?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje