Polskim turystom w Egipcie groziło wyrzucenie z hotelu. Biuro zapowiada ogłoszenie upadłości

07.08.2012 13:40
Hurghada.

Hurghada. (Fot. Shutterstock)

Polscy turyści, którzy od 3 sierpnia nie mogą wrócić do kraju, zostali wyrzuceni z hotelu w Hurghadzie - poinformowała nasza czytelniczka. Biuro Mati Travel wciąż nie ma dla nich samolotu. Teraz mieli także zostać bez dachu nad głową. Pobyt w hotelu przedłużono im dopiero po interwencji polskiego konsula. Biuro zapowiedziało ogłoszenie upadłości.
- Nasza rezydentka poinformowała nas, że musimy opuścić hotel Pyramisa. Pozwolono nam zostać do 15, a o 13 dostaliśmy lunch. Jest tu 120 osób, w tym 17 dzieci - relacjonowała Agnieszka Widuch, jedna z pokrzywdzonych turystek. - Podobno współpracujące z Mati World egipskie biuro Eastmar Travel przestało opłacać nam doby hotelowe - wyjaśniała.

Biuro jeszcze wczoraj zapewniało, że jego pracownicy robią wszystko, aby klienci pozostający w Hurghadzie mieli możliwość jak najszybszego powrotu. "W tej chwili staramy się znaleźć wolne miejsca na powrót do Polski" - napisali w przesłanej Wojewódzkiemu Urzędowi Marszałkowskiemu informacji. Podkreślili, że do momentu pozostania w Egipcie turyści mają zapewniony hotel, wyżywienie, przedłużony okres ubezpieczenia, a także opiekę rezydenta biura.

- Samolot, który teoretycznie miał być dzisiaj, nadal nie wylądował. Mamy informacje, że nie będziemy w stanie się stąd wydostać być może nawet do soboty, ponieważ czartery nie latają, a biuro nie podstawi dla nas samolotu - dodała turystka. Co więcej, jak informuje pan Marcin - czytelnik portalu Gazeta.pl - polisa zdrowotna turystów nie jest już aktywna.

- Będziemy siedzieć razem i czekać na jakąś decyzję - mówiła Agnieszka Widuch. - Od południa nie mamy zakwaterowania i wyżywienia. Czekamy na konsula, który podobno jedzie do nas z Kairu. Nie wiemy, co teraz z nami będzie. Jesteśmy okłamywani przez biuro - mówiła.

- Ludzie mają pracę, ludzie mają chore dzieci. Wszystka nam się kończy, leki także. Obawiamy się, że teraz porozdzielają nas po najtańszych, jedno-, dwugwiazdkowych hotelach. Jeżeli nas w ogóle gdziekolwiek zakwaterują. Teraz przynajmniej jesteśmy w grupie, możemy razem działać - stwierdzała turystka. Teoretycznie polscy turyści mogliby wrócić do kraju rejsowymi samolotami. - To niestety kosztuje 3-5 tys. zł na dwie osoby - dodawała.

Biuro zapowiada, że ogłosi upadłość

Tuż po godz. 13.30 biuro podróży Mati World Holidays zapowiedziało złożenie wniosku o upadłość. Poprosiło też samorząd województwa śląskiego o pomoc w ściągnięciu turystów z Egiptu. Jak poinformowały służby prasowe urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, klienci biura przebywają w Egipcie i Tunezji. Trwa zbieranie informacji o ich liczbie.

Przedstawiciele Mati World Holidays wyjaśniają utracenie płynności finansowej m.in. bankructwem linii lotniczej, którą latali klienci biura, błędami u egipskiego operatora oraz znaczącymi brakami płatności ze strony agentów biura. Paradoksalnie może poprawić to sytuację uwięzionych za granicą klientów. Po zgłoszeniu upadłości przez biuro ich powrotem może zająć się marszałek województwa.

Wszystkie koszty wynikające z organizacji powrotu do kraju klientów biura będą pokrywane za pośrednictwem urzędu marszałkowskiego z tzw. kwoty gwarancyjnej. jaką jest zobowiązane zabezpieczyć biuro podróży.

Według Witolda Trólki z urzędu marszałkowskiego we wtorek urzędnicy marszałka dostali od prezesa spółki Mati World Holidays e-mail z prośbą o pomoc w ściągnięciu klientów biura do Polski. Samorząd zaczął już przygotowywać się do zorganizowania tej operacji.

"Po zapoznaniu się z bieżącą sytuacją dotyczącą powrotu klientów z Hurghady informujemy, że nie jesteśmy w stanie dalej kontynuować procedury powrotu. Zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, niestety dłużej nie możemy zwlekać narażając klientów na kolejne stresy związane z ich powrotem do kraju. Proszę o pomoc w sięgnięciu klientów do Polski" - brzmi fragment e-maila.

Po interwencji konsula turystom przedłużono pobyt w hotelu

Jak ustalili dziennikarze radia TOK FM, interwencja polskiego konsula była skuteczna. Klienci biura przebywający w Hurghadzie będą mogli pozostać w hotelu o przynajmniej jedną noc. - Ok. 120 ze 170, które w ogóle pozostają w Egipcie nie jest już zagrożone wykwaterowaniem. Konsul wynegocjował korzystne stawki ich pozostania w hotelu na kolejną noc - mówi Marcin Bosacki, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Pieniądze dla hotelu zostaną przeznaczone ze środków z ubezpieczenia, które trafi do marszałka województwa.

Zobacz także
Komentarze (107)
Zaloguj się
 • pitpolo

  Oceniono 2 razy 2

  Z kolegą uważamy, że najwyższy czas, aby Urzędy Marszałkowskie zaczęły organizować wczasy ludności. Mają już chyba do tego wyuczone kompetencje (współpraca z liniami lotniczymi, hotelami, bankami).
  Pilnie będziemy śledzić ich strony internetowe Pozdrawiamy

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 1 raz -1

  Co zabawne w Polsce nie lepiej - tysiące wydymanych na "inwestycji" w złoto czyli Amber Gold everywhere ... a miało być tak fajnie, Solidarka strajkowała, Bolek dostał Nobla - po civl Wam to było?

 • usmecenas

  Oceniono 3 razy 1

  Rodzice latali ORBISEM.Ja i brat nie korzystamy z zadnych biur "podrozy"
  Po co placic WIECEJ i uzalezniac sie od kogos?
  Pare lat temu pojechalismy na narty z biurem z Krakowa.
  W trakcie powrotu okazalo sie, ze kierowca autokaru NIE MA PIENIEDZY NA PALIWO.
  Zaplacilem, dzieki temu wszyscy wrocili.

 • icc217

  Oceniono 2 razy 0

  Jakas rachityczna ta Polska sie zrobila ...

 • ya-nek

  Oceniono 3 razy 1

  Co roku to samo. Czy Polak i po szkodzie głupi? Nigdy nie jeżdżę z polskimi biurami podroży i nigdy nie miałem problemu. Świat jest otwarty, a wczasy można załatwić przez internet w Anglii, w Niemczech czy jakimkolwiek innym cywilizowanym kraju. Moze i drożej, ale pewniej.

 • indimenticabile

  Oceniono 2 razy 2

  To jest jakas paranoja.
  Dlaczego sankcjonuje sie istnienie pseudobiur podrozy, ktore funkcjonuja jak piramidy finansowe??

  Powinno sie wydawac koncesje tylko tym, ktorzy maja solidna gwarancje bankowa w wysokosci sprzedawanych ofert.
  Nie korzystam z posrednikow, sama zawsze rezerwuje bezposrednio w hotelu, ale tym oszukanym ludziom wspolczuje.
  Szefowie owych pseudobiur podrozy powinni miec zakaz prowadzenia dzialalnosc gospodarczej do czasu uregulowania naleznosci. Z odsetkami za straty moralne i stracone urlopy.

 • tilsette

  Oceniono 2 razy -2

  Boję się 2013 - ego , chyba ,że Donald poprowadzi www.youtube.com/watch?v=wBlz16qNC4Y

 • po_yntelygenty

  Oceniono 12 razy -4

  Ale wały z nauczycielami i iluzjonistami najlepszymi PO 1945r. Platformą Obywatelską która uczy przekrętów i kryje je zarazem.
  Oby rządzili wiecznie w Polsce tego życzę wyborcom PO.
  Mordy wy nasze.
  ------
  www.niepoprawni.pl

 • po_yntelygenty

  Oceniono 11 razy -1

  Zielona wyspa Donalda Tuska tonie a wraz z nią Polska.
  Dziękujemy wyborcom PO za umożliwienie przejęcia majątku waszego kraju w nieziemskiej promocji.
  Jeszcze LOTOS i LP Lasy Państwowe i już wystarczy.
  Zero produkcji zero fabryk i zero podskakiwania Polaczków.
  Idzie dobrze bez ani jednego wystrzału,nowa metoda zaborcza UE.Wyzysk i zabór poprzez ekonomię.
  Patrzcie teraz jesienią Polacy na kraj i nestępne etapy zniewolenia.
  No.To wszystko wina kaczorów tak wam cisną kit w ZET,i TVN.
  ------
  www.niepoprawni.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje