Prokurator domaga się trzech lat więzienia dla dziewczyn z Pussy Riot

07.08.2012 11:07
Dziewczyny z Pussy Riot przed sądem

Dziewczyny z Pussy Riot przed sądem (Fot. Mikhail Metzel AP)

W kolejnym dniu procesu członkiń zespołu punkrockowego Pussy Riot prokurator zażądał trzech lat więzienia dla każdej z kobiet. Natomiast ich obrońcy chcą uniewinnienia. Pussy Riot sądzone są za antyputinowski występ w moskiewskiej cerkwi.
Trzy członkinie zespołu: 22-letnia Nadieżda Tołokonnikowa, 29-letnia Jekatierina Samucewicz i 24-letnia Maria Alochina zostały oskarżone o "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną".

Według prokuratora Aleksieja Nikiforowa, oskarżone dopuściły się ciężkiego przestępstwa, które może być naprawione jedynie poprzez izolację od społeczeństwa. Prokurator Nikiforow podkreślał, że używanie przekleństw w świątyni to występek przeciwko Bogu, a winę podsądnych udowodniono w pełni.

"Pussy Riot nie mogły naruszyć wielowiekowych tradycji Cerkwi"

Z kolei zdaniem adwokatki Wioletty Wołkowej podsądne swoją pieśnią-modlitwą w świątyni, nawet jeśli nie licowała ona z powagą miejsca, nie mogły naruszyć wielowiekowych tradycji Cerkwi, a to właśnie im zarzucono. Wołkowa powiedziała, że pieśń, którą wykonały w cerkwi, była "modlitwą polityczną".

Inny obrońca Mark Fejgin wnioskował, by sąd rozpatrywał sprawę performerek Pussy Riot jako wykroczenie administracyjne. Słowa końcowe jego wypowiedzi o tym, że społeczeństwo nigdy nie wybaczy państwu skazania członkiń grupy punckowej, obecna na sali publiczność przyjęła oklaskami. Trzeci obrońca Nikołaj Połozow powiedział, że jako osoba wierząca poczuł się dotknięty występem Pussy Riot, lecz ich czyn to jedynie wykroczenie administracyjne, a nie przestępstwo z kodeksu karnego.

Zgodnie z rosyjskim kodeksem karnym dziewczynom groziło nawet siedem lat więzienia.

Wczoraj po raz kolejny odmówiono spełnienia prośby obrony o odsunięcie od sprawy prowadzącej ją sędzi, której podsądne i ich obrona zarzucają stronniczość.

Trzy członkinie zespołu - 22-letnia Nadieżda Tołokonnikowa, 29-letnia Jekatierina Samucewicz i 24-letnia Maria Alochina - odpowiadają przed sądem za chuligaństwo w świątyni. 21 lutego pięć artystek wykonało w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela utwór "Bogurodzico, przegoń Putina". Trzy z nich zatrzymano, gdy umieściły w internecie film ze swojego występu.

Według oponentów władz proces trzech młodych kobiet jest motywowany politycznie i - jak pisze agencja Reutera - stanowi jedną z prób uciszenia rosyjskiej opozycji, która w minionych miesiącach organizowała liczne i wielkie protesty.

Putin łaskawy?

W ubiegłym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że członkinie Pussy Riot, oskarżone o chuligaństwo w prawosławnej świątyni, nie powinny być traktowane przez wymiar sprawiedliwości zbyt surowo, choć on sam potępia ich czyn.

Dziś w Moskwie gra Madonna. Artystka wczoraj broniła dziewczyn z punkowej grupy.Chodorkowski: Proces przypomina inkwizycję

Najbardziej znany rosyjski więzień, były szef Jukosu Michaił Chodorkowski, powiedział, że członkinie Pussy Riot zapewne posunęły się za daleko w swym proteście w soborze, lecz ich proces przypomina średniowieczną inkwizycję.

Chodorkowski, którego sądzono w tej samej sali moskiewskiego sądu, gdzie sądzone są artystki z Pussy Riot, zaapelował o wyrozumiałość wobec oskarżonych ze względu na ich młody wiek.

Mimo bardzo licznych apeli nie tylko rosyjskich, ale i zagranicznych twórców kultury i artystów (dziewczyny poparli m.in. Sting, Terry Gilliam, Peter Gabriel, Danny DeVito) w obronie młodych kobiet, areszt przedłużono im do stycznia 2013 roku.

Zobacz także
Komentarze (90)
Zaloguj się
 • 2560a

  Oceniono 5 razy -3

  och, byc klawiszem w wiezieniu gdzie podrugi beda siedziec...............

 • piankapoliuretanowa

  0

  członkiń grupy punckowej,
  ale oco chodzi?
  ogarnij się do ku'wy nędzy autorze jagor i proszę cię abyś nie powoływał się na PAP a tym bardziej Reuters.
  Wstyd!

 • piankapoliuretanowa

  0

  członkiń grupy punckowej,
  ale oco chodzi?

 • zigzaur

  Oceniono 8 razy -2

  Pussy Riot czy raczej
  Rusy Pijot?

 • zbir-rogaty

  Oceniono 19 razy -9

  Te szantrapy nachlaly sie wódy i darly mordy , ciekawe kto je finansuje ??? !!!
  Wygladaja jak typowe meliniary, te zdziry niech przyjada do Polski i tu zarycza w boznicy wyc spieprzaj dziadu
  o polskich politykach to zobaczymy ile beda mialy obroncow wsrod mediow i pospulstwa ktore tu tak zazarcie je broni byle dowalic Putinowi, ktory dba o interesy narodowe Rosji co naturalnie nie jest w smak polskim politykierom i oszolomom !!!

  ale smierdziele nic z tego wbrew wam scierwy Putin bedzie i Rosja stanie sie jeszcze bardziej silna i od zlodzieji z Polski i tych zachodnich niezalezna !!!

 • jean_zatapathique

  Oceniono 6 razy 2

  Przesada. Rozumiem grzywnę, naprawienie szkód i pracę społeczną przez miesiąc ale 3 lata?

 • kawabis

  Oceniono 14 razy 0

  Ponieważ sprawa dotyczy Rosji to, wszyscy bronią trzech idiotek które chciały zabłysnąć. Według mnie powinny występować przez najbliższe 5 lat gdzieś w obozie karnym gdzie jest bardzo zimno. Ta broniona wolność słowa przekracza wszelkie granice. Gdyby zaśpiewały to na Placu Czerwonym uznałbym to za protest, jednak naruszyły świętość dla wielu ludzi i to najważniejszą w Rosji. Można być przeciwnikiem Putina, można nie lubić Rosji, ale są rzeczy, których się nie robi i tyle. Trzymam się z daleka od wszelkich ruchów religijnych, ale te idiotki przegięły i muszą za to zapłacić. Niektóre komentarze sugerują, co by się działo gdyby taki występ miał miejsce w Częstochowie, pomyślcie co by było gdyby wystąpiły w Meczecie. Za taki występ już by były mniejsze o głowę a proces trwałby 30 minut łącznie z wykonaniem wyroku.

 • stasieczek5

  Oceniono 9 razy 3

  Skoro "artystki" chcialy zaistnieć to wybrały zły sposób.
  Nie najlepszym pomysłem byl wybór miejsca "performensu".
  Rodzaj "utworu" nośny choć kontrowersyjny.
  Składając do kupy to "spektakl" zakończył sie tak jak planowały panienki:
  mamy skandal religijny (niezaprzeczalny fakt), awanturę na linii władza - "performersi" (można się było spodziewać) i tzw. pierdel czy wyrok, o który panienkom szło ale się nie spodziewały takiego obrotu.
  Ale skoro sie uprawia nietypowy rodzaj sztuki to i zakończenia mogą się okazać nietypowe...

 • ministrant_prawdziwe_ciacho

  Oceniono 6 razy 4

  W kopalni uranu na Nowej Ziemi najgorsze pierwsze 3 lata. Potem człowiek przywyknie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje