Prokurator domaga się trzech lat więzienia dla dziewczyn z Pussy Riot

07.08.2012 11:07
Dziewczyny z Pussy Riot przed sądem

Dziewczyny z Pussy Riot przed sądem (Fot. Mikhail Metzel AP)

W kolejnym dniu procesu członkiń zespołu punkrockowego Pussy Riot prokurator zażądał trzech lat więzienia dla każdej z kobiet. Natomiast ich obrońcy chcą uniewinnienia. Pussy Riot sądzone są za antyputinowski występ w moskiewskiej cerkwi.
Trzy członkinie zespołu: 22-letnia Nadieżda Tołokonnikowa, 29-letnia Jekatierina Samucewicz i 24-letnia Maria Alochina zostały oskarżone o "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną".

Według prokuratora Aleksieja Nikiforowa, oskarżone dopuściły się ciężkiego przestępstwa, które może być naprawione jedynie poprzez izolację od społeczeństwa. Prokurator Nikiforow podkreślał, że używanie przekleństw w świątyni to występek przeciwko Bogu, a winę podsądnych udowodniono w pełni.

"Pussy Riot nie mogły naruszyć wielowiekowych tradycji Cerkwi"

Z kolei zdaniem adwokatki Wioletty Wołkowej podsądne swoją pieśnią-modlitwą w świątyni, nawet jeśli nie licowała ona z powagą miejsca, nie mogły naruszyć wielowiekowych tradycji Cerkwi, a to właśnie im zarzucono. Wołkowa powiedziała, że pieśń, którą wykonały w cerkwi, była "modlitwą polityczną".

Inny obrońca Mark Fejgin wnioskował, by sąd rozpatrywał sprawę performerek Pussy Riot jako wykroczenie administracyjne. Słowa końcowe jego wypowiedzi o tym, że społeczeństwo nigdy nie wybaczy państwu skazania członkiń grupy punckowej, obecna na sali publiczność przyjęła oklaskami. Trzeci obrońca Nikołaj Połozow powiedział, że jako osoba wierząca poczuł się dotknięty występem Pussy Riot, lecz ich czyn to jedynie wykroczenie administracyjne, a nie przestępstwo z kodeksu karnego.

Zgodnie z rosyjskim kodeksem karnym dziewczynom groziło nawet siedem lat więzienia.

Wczoraj po raz kolejny odmówiono spełnienia prośby obrony o odsunięcie od sprawy prowadzącej ją sędzi, której podsądne i ich obrona zarzucają stronniczość.

Trzy członkinie zespołu - 22-letnia Nadieżda Tołokonnikowa, 29-letnia Jekatierina Samucewicz i 24-letnia Maria Alochina - odpowiadają przed sądem za chuligaństwo w świątyni. 21 lutego pięć artystek wykonało w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela utwór "Bogurodzico, przegoń Putina". Trzy z nich zatrzymano, gdy umieściły w internecie film ze swojego występu.

Według oponentów władz proces trzech młodych kobiet jest motywowany politycznie i - jak pisze agencja Reutera - stanowi jedną z prób uciszenia rosyjskiej opozycji, która w minionych miesiącach organizowała liczne i wielkie protesty.

Putin łaskawy?

W ubiegłym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że członkinie Pussy Riot, oskarżone o chuligaństwo w prawosławnej świątyni, nie powinny być traktowane przez wymiar sprawiedliwości zbyt surowo, choć on sam potępia ich czyn.

Dziś w Moskwie gra Madonna. Artystka wczoraj broniła dziewczyn z punkowej grupy.Chodorkowski: Proces przypomina inkwizycję

Najbardziej znany rosyjski więzień, były szef Jukosu Michaił Chodorkowski, powiedział, że członkinie Pussy Riot zapewne posunęły się za daleko w swym proteście w soborze, lecz ich proces przypomina średniowieczną inkwizycję.

Chodorkowski, którego sądzono w tej samej sali moskiewskiego sądu, gdzie sądzone są artystki z Pussy Riot, zaapelował o wyrozumiałość wobec oskarżonych ze względu na ich młody wiek.

Mimo bardzo licznych apeli nie tylko rosyjskich, ale i zagranicznych twórców kultury i artystów (dziewczyny poparli m.in. Sting, Terry Gilliam, Peter Gabriel, Danny DeVito) w obronie młodych kobiet, areszt przedłużono im do stycznia 2013 roku.

Zobacz także
Komentarze (90)
Prokurator domaga się trzech lat więzienia dla dziewczyn z Pussy Riot
Zaloguj się
 • antykkk

  Oceniono 34 razy 20

  I teraz moherowe towarzystwo ma dylemat poprzeć wyrok czy nie. Bo z jednej strony ich ulubiony temat obraza religijna ale z drugiej strony przeciw wyimaginowanemu wrogowi Putinowi.
  Tak nawiasem to nasze moherowe towarzystwo robi codziennie takie cyrki przeciw Putinowi więc powinni byc przeciw ale muszą czekać z darciem mordy do czasu gdy coś powie ich guru w dwojgu postaciach czyli dyrektor i prezes

 • refleksyjny

  Oceniono 23 razy 15

  A proces Dody za obrazę uczuć to wam nie przeszkadzał.?
  Pussy Riot także obraziły w cerkwi uczucia wiernych.

 • ww-77

  Oceniono 23 razy 15

  Drakońskie kary za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną"? Mam nadzieję, że Kaczyński tym razem wyrazi pełne poparcie dla Putina, przecież on marzy o tym, aby takie "zasady" wprowadzić też w Polsce.

 • zawszeprawdomowny

  Oceniono 28 razy 14

  Oburzamy sie na Putinowska Rosje w zwiazku z ewentualnym wyrokiem na Pussy Riot, a jeszcze kilka miesiecy wczesniej w naszej Polsce prawomocnym wyrokiem zostala skazana Doda za 'obraze uczuc religijnych'.

 • odowk

  Oceniono 17 razy 9

  Dziewczyny się pomodliły: "Bogurodzico, przegoń Putina"

  Teraz Cerkiew Prawosławna ma dylemat: jeśli Bogurodzica rzeczywiście przegoni Putina, to okaże się, że dziewczyny miały rację. Jeśli nie przegoni Putina - powstanie wrażenie, że modlitwy maryjne są nieskuteczne.

 • eastsider

  Oceniono 8 razy 8

  Drakońskie metody to nam niestraszne. Kiedyś, za wczesnego Gomułki, kiedy byłem w Wojsku Polskim,
  sierżant Liana powiedział mi: szeregowy, my wobec was będziemy stosować DRAGOŃSKIE metody.

 • odowk

  Oceniono 17 razy 7

  Oczywiście Rydzyk będzie popierał Putina a nie te fajne, dowcipne dziewczyny. Dlaczego? Bo piosenkarka Madonna (będąca dla moherów wcieleniem diabła) poparła dziewczyny z Pussy Riot prawo do wolności słowa, a nie prawosławno-kagiebistowską mutację Inkwizycji.

 • kourtis

  Oceniono 9 razy 5

  Czy ktoś mógłby opublikować tekst inkryminowanej piosenki? Zdaje się, że nie chodzi tam tylko o Putina, ale i o Patriarchę Cyryla (prawosławny odpowiednik papieża).

 • zigzaur

  Oceniono 21 razy 5

  Nie popełniły żadnego przestępstwa. Wykonały modernistyczny utwór religijny: modlitwę o zbawienie.
  Kiedyś śpiewanie kobiet w kościele było uważane za niesłychaną zbrodnie. Dziś mamy kobiety-biskupów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje