"Ci, którzy zarabiają dużo, nie mają skrupułów, by zarabiać jeszcze więcej" - Wujec w TOK FM

- Przy okazji kryzysu ekonomicznego przekonaliśmy się, że zachłanność bankowców nie ma granic. A bankowcy to tylko przykład. Generalnie ci, którzy zarabiają dużo, nie mają skrupułów, by zarabiać jeszcze więcej - mówił w Poranku Radia TOK FM Henryk Wujec, komentując propozycje likwidacji ustawy kominowej. Wg doradcy prezydenta ustawa - choć niepozbawiona wad - ma sens, a przypadki jej naruszania ujawnione w "taśmach PSL" wskazują, że powinno się ją poprawić, a nie - likwidować.
Doradca prezydenta komentował w Poranku Radia TOK FM sprawę taśm PSL i nepotyzmu w instytucjach państwowych i spółkach skarbu państwa, a także sprawę, która poruszyła ostatnio opinię publiczną - pracy Michała Tuska w OLT Express. Wg Wujca trudno szczegółowo przewidzieć w prawie takie przypadki, jak żony Jana Burego zarabiającej na kontraktach z państwową agencją, czy tym bardziej Michała Tuska zatrudnionego w prywatnej firmie. - Prawem tego się nie ureguluje. W tym przypadku sądzę, że zrobiono niepotrzebną aferę - mówił doradca prezydenta nt. sytuacji młodego Tuska.

Jak mówił, nominacje partyjne na stanowiskach państwowych wciąż wzbudzają w Polsce emocje m.in. dlatego, że sprawa ta nie jest u nas uregulowana zwyczajowo - jak w dojrzałych demokracjach. Podał przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie po wyborze nowego prezydenta w centralnej administracji wymienia się ok. 1000 osób.

Wujec podkreślał jednak, że czym innym są kontrowersje w sytuacjach, których prawo nie opisuje albo nie opisuje szczegółowo, a czym innym - przypadki łamania prawa, o którym mowa była m.in. w taśmach PSL. Przykłady: bezprawne podwyższanie wynagrodzeń w spółkach skarbu państwa kontrolowanych przez ARR lub zmiana stanowiska na niższe przez prezesa Andrzeja Śmietankę, po której mógł on dostać podwyżkę. - Ustawa kominowa jest omijana w różny sposób. Jest oczekiwanie, że ktoś na państwowej posadzie nie będzie miał superdochodów, większych niż jego szef. A w przypadku omijania powinny być sankcje, to łamanie prawa - ocenił Wujec.

- Przy okazji kryzysu ekonomicznego przekonaliśmy się, że zachłanność bankowców nie ma granic. A bankowcy to tylko przykład. Generalnie ci, którzy zarabiają dużo, nie mają skrupułów, by zarabiać jeszcze więcej - stwierdził doradca prezydenta i przekonywał, że należy zachować ustawę kominową: - To, że nie jest przestrzegana, to nie jest argument. Powinno się dążyć do jej przestrzegania. Nie wiem, czy limity są za niskie, ale zasadne jest to, że ktoś pracujący na państwowej posadzie nie zarabia kolosalnych pieniędzy. Tym bardziej że inni też ich nie zarabiają. A w Polsce - podkreśla - te dysproporcje i tak są duże.

Jak doradca prezydenta ocenia opisywany wczoraj przez "Gazetę Wyborczą" przypadek szefa klubu PSL Jana Burego, którego żona zarabia na kontraktach z ARR? Wg Wujca, nadużycie byłoby ewidentne, gdyby zarobki dotyczyły bezpośrednio posła. - Żona cezara powinna być poza podejrzeniami, powinno się unikać takich sytuacji - mówił.

Zobacz także
 • Polityka życie po życiu? Gadomski: "Nie zagłodzić, ale i nie przekarmić"
 • "Apelują do bogatych, żeby płacili podatki z pobudek patriotycznych. Bogaci z pewnością są wdzięczni..."
 • Jan Bury Jak Makarony Polskie zarabiają na współpracy z ARR
Komentarze (15)
"Ci, którzy zarabiają dużo, nie mają skrupułów, by zarabiać jeszcze więcej" - Wujec w TOK FM
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 19 razy 13

  Różnica między bankowcami a politykami polega na tym, że ci drudzy są bardziej usuwalni. Ponadto istnieje niespieszny, ale bezlitosny zabieg niepoparcia w wyborach danej partii. Memento mori, PO!

 • grymas50

  Oceniono 11 razy 11

  " Przy okazji kryzysu ekonomicznego przekonaliśmy się, że zachłanność bankowców nie ma granic. A bankowcy to tylko przykład. Generalnie ci, którzy zarabiają dużo, nie mają skrupułów, by zarabiać jeszcze więcej - mówił w Poranku Radia TOK FM Henryk Wujec, komentując propozycje likwidacji ustawy kominowej. Wg doradcy prezydenta ustawa - choć niepozbawiona wad - ma sens, a przypadki jej naruszania ujawnione w "taśmach PSL" wskazują, że powinno się ją poprawić, a nie - likwidować. "
  Panie Heniu. Zna Pan niejakiego BIELECKIEGO?

 • jamj

  Oceniono 10 razy 10

  "Przy okazji kryzysu ekonomicznego przekonaliśmy się, że zachłanność bankowców nie ma granic".
  =========================================================================
  Szkoda, że pan Wujec nie zauważył, że ta "zachłanność", to skutek uległości polityków wobec banksterów, bo to własnie banksterzy gwarantują politykom byt na "godnym" poziomie i fundusze na kosztowne kampanie wyborcze.

 • angrusz1

  Oceniono 11 razy 9

  Wujec ma rację .
  zachłanność bogatych nie ma granic .
  Ustawa kominowa winna zostać utrzymana

 • cezaryk

  Oceniono 12 razy 8

  > którzy zarabiają dużo, nie mają skrupułów, by zarabiać jeszcze więcej
  Ci, którzy zarabiają mało też nie mają skrupułów aby zarabiać więcej.
  Czy pan za przeproszeniem Wujec sugeruje, że ci któży zarabiają mało powinni zarabiać mniej?

 • fidelxxx

  Oceniono 7 razy 7

  Związkowcy w JNS zarabiają rocznie 12 milionów złotych i żądają podwyżek.
  Panie Wujec, czy ich też można nazwać złodziejami?

 • tomekjot

  Oceniono 11 razy 5

  No tak - bankowcy to cjhłopcy do bicia. Bankowcy przynajmniej pracują w przeciwuieństwie do kolegów Pana wujca

 • telegrafista

  Oceniono 6 razy 4

  Tłusty kot! I jeszcze podatki chciałby podnosić!

 • fordysta

  Oceniono 7 razy 3

  .Tylko Berlusconi - we Włoszech - trwał na stolcu podczas żenujących skandali i afer.
  Teraz dołączył do niego TUSK w Polsce. Pewnie i koniec będzie analogiczny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje