"Ci, którzy zarabiają dużo, nie mają skrupułów, by zarabiać jeszcze więcej" - Wujec w TOK FM

07.08.2012 08:14
- Przy okazji kryzysu ekonomicznego przekonaliśmy się, że zachłanność bankowców nie ma granic. A bankowcy to tylko przykład. Generalnie ci, którzy zarabiają dużo, nie mają skrupułów, by zarabiać jeszcze więcej - mówił w Poranku Radia TOK FM Henryk Wujec, komentując propozycje likwidacji ustawy kominowej. Wg doradcy prezydenta ustawa - choć niepozbawiona wad - ma sens, a przypadki jej naruszania ujawnione w "taśmach PSL" wskazują, że powinno się ją poprawić, a nie - likwidować.
Doradca prezydenta komentował w Poranku Radia TOK FM sprawę taśm PSL i nepotyzmu w instytucjach państwowych i spółkach skarbu państwa, a także sprawę, która poruszyła ostatnio opinię publiczną - pracy Michała Tuska w OLT Express. Wg Wujca trudno szczegółowo przewidzieć w prawie takie przypadki, jak żony Jana Burego zarabiającej na kontraktach z państwową agencją, czy tym bardziej Michała Tuska zatrudnionego w prywatnej firmie. - Prawem tego się nie ureguluje. W tym przypadku sądzę, że zrobiono niepotrzebną aferę - mówił doradca prezydenta nt. sytuacji młodego Tuska.

Jak mówił, nominacje partyjne na stanowiskach państwowych wciąż wzbudzają w Polsce emocje m.in. dlatego, że sprawa ta nie jest u nas uregulowana zwyczajowo - jak w dojrzałych demokracjach. Podał przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie po wyborze nowego prezydenta w centralnej administracji wymienia się ok. 1000 osób.

Wujec podkreślał jednak, że czym innym są kontrowersje w sytuacjach, których prawo nie opisuje albo nie opisuje szczegółowo, a czym innym - przypadki łamania prawa, o którym mowa była m.in. w taśmach PSL. Przykłady: bezprawne podwyższanie wynagrodzeń w spółkach skarbu państwa kontrolowanych przez ARR lub zmiana stanowiska na niższe przez prezesa Andrzeja Śmietankę, po której mógł on dostać podwyżkę. - Ustawa kominowa jest omijana w różny sposób. Jest oczekiwanie, że ktoś na państwowej posadzie nie będzie miał superdochodów, większych niż jego szef. A w przypadku omijania powinny być sankcje, to łamanie prawa - ocenił Wujec.

- Przy okazji kryzysu ekonomicznego przekonaliśmy się, że zachłanność bankowców nie ma granic. A bankowcy to tylko przykład. Generalnie ci, którzy zarabiają dużo, nie mają skrupułów, by zarabiać jeszcze więcej - stwierdził doradca prezydenta i przekonywał, że należy zachować ustawę kominową: - To, że nie jest przestrzegana, to nie jest argument. Powinno się dążyć do jej przestrzegania. Nie wiem, czy limity są za niskie, ale zasadne jest to, że ktoś pracujący na państwowej posadzie nie zarabia kolosalnych pieniędzy. Tym bardziej że inni też ich nie zarabiają. A w Polsce - podkreśla - te dysproporcje i tak są duże.

Jak doradca prezydenta ocenia opisywany wczoraj przez "Gazetę Wyborczą" przypadek szefa klubu PSL Jana Burego, którego żona zarabia na kontraktach z ARR? Wg Wujca, nadużycie byłoby ewidentne, gdyby zarobki dotyczyły bezpośrednio posła. - Żona cezara powinna być poza podejrzeniami, powinno się unikać takich sytuacji - mówił.

Zobacz także
Komentarze (15)
Zaloguj się
 • fedorczyk4

  Oceniono 8 razy -4

  Jestem "lekko" zaskoczona. Czyżby pan Wujec uważał że praca jest misją i powinna być wykonywana za satysfakcję? Czy uważa banki za organizacje charytatywne? Czy naprawdę wierzy, że kadra zarządzająca zarabiając mniej niż w sektorze prywatnym nie będzie szukała sobie uzupełniających profitów? Takie myślenie nie zaskoczyło by mnie u mojego 24 letniego syna, ale pan Panie Wujec i taka naiwność?

 • olias

  Oceniono 10 razy -4

  bo widzi pan panie Wujec ... jednak trzeba było wieszać w 89.
  zamiast pie...ć o grubej kresce trzeba było używać grubego sznura. tak by pozostał strach.

 • angrusz1

  Oceniono 11 razy 9

  Wujec ma rację .
  zachłanność bogatych nie ma granic .
  Ustawa kominowa winna zostać utrzymana

 • cezaryk

  Oceniono 12 razy 8

  > którzy zarabiają dużo, nie mają skrupułów, by zarabiać jeszcze więcej
  Ci, którzy zarabiają mało też nie mają skrupułów aby zarabiać więcej.
  Czy pan za przeproszeniem Wujec sugeruje, że ci któży zarabiają mało powinni zarabiać mniej?

 • grymas50

  Oceniono 11 razy 11

  " Przy okazji kryzysu ekonomicznego przekonaliśmy się, że zachłanność bankowców nie ma granic. A bankowcy to tylko przykład. Generalnie ci, którzy zarabiają dużo, nie mają skrupułów, by zarabiać jeszcze więcej - mówił w Poranku Radia TOK FM Henryk Wujec, komentując propozycje likwidacji ustawy kominowej. Wg doradcy prezydenta ustawa - choć niepozbawiona wad - ma sens, a przypadki jej naruszania ujawnione w "taśmach PSL" wskazują, że powinno się ją poprawić, a nie - likwidować. "
  Panie Heniu. Zna Pan niejakiego BIELECKIEGO?

 • telegrafista

  Oceniono 6 razy 4

  Tłusty kot! I jeszcze podatki chciałby podnosić!

 • jamj

  Oceniono 10 razy 10

  "Przy okazji kryzysu ekonomicznego przekonaliśmy się, że zachłanność bankowców nie ma granic".
  =========================================================================
  Szkoda, że pan Wujec nie zauważył, że ta "zachłanność", to skutek uległości polityków wobec banksterów, bo to własnie banksterzy gwarantują politykom byt na "godnym" poziomie i fundusze na kosztowne kampanie wyborcze.

 • fidelxxx

  Oceniono 7 razy 7

  Związkowcy w JNS zarabiają rocznie 12 milionów złotych i żądają podwyżek.
  Panie Wujec, czy ich też można nazwać złodziejami?

 • fordysta

  Oceniono 7 razy 3

  .Tylko Berlusconi - we Włoszech - trwał na stolcu podczas żenujących skandali i afer.
  Teraz dołączył do niego TUSK w Polsce. Pewnie i koniec będzie analogiczny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje