Białoruś uzbraja śmigłowce w karabiny maszynowe. Przez desant misiów

06.08.2012 17:07
Pluszowe misie nad Iwieńcem

Pluszowe misie nad Iwieńcem (Fot. PerCromwell / YouTube)

Białoruś rozpoczęła wyposażanie swoich wojskowych śmigłowców Mi-8 w karabiny maszynowe do niszczenia niewielkich, nisko lecących celów - podała niezależna agencja AFN. Wg niej jest to reakcja na zrzucenie nad Białorusią misiów z apelami o wolność słowa.
"Załoga śmigłowca jest w stanie wypełniać zadanie poszukiwania i niszczenia niewielkich, nisko latających celów. W tym celu na pokładzie śmigłowca Mi-8 musi się znajdować strzelec. Podczas lotu osoba ta, stojąc przed otwartymi drzwiami, powinna znaleźć cel, zidentyfikować go i dopiero potem rozpocząć ostrzeliwanie" - zacytowała agencja zastępcę dowódcy białoruskiego lotnictwa Ryhora Kudraucaua.

Jak dodał Kudraucau, we wszystkich śmigłowcach Mi-8 zostanie zamontowanych po 6 uchwytów dla karabinów maszynowych. Białoruska telewizja państwowa podała, że do programu szkolenia załóg śmigłowców Mi-8 wprowadzono już nowy element - strzelanie do celów powietrznych.

Niezależne media białoruskie przypominają w tym kontekście, że 4 lipca dwoje Szwedów zrzuciło nad okolicami Mińska z awionetki kilkaset pluszowych misiów z apelami o wolność słowa. Awionetka wleciała na terytorium Białorusi nielegalnie.

W związku z tą akcją prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zdymisjonował szefa służb granicznych i dowódcę sił powietrznych za niedopełnienie obowiązków służbowych. Oświadczył też, że naruszeniom granicy państwowej należy zapobiegać za wszelką cenę i wszelkimi metodami, w tym zbrojnymi. W piątek białoruskie MSZ powiadomiło też, że nie przedłużyło akredytacji szwedzkiemu ambasadorowi w Mińsku Stefanowi Erikssonowi.

Zobacz także
Komentarze (98)
Białoruś uzbraja śmigłowce w karabiny maszynowe. Przez desant misiów
Zaloguj się
 • babaqba

  Oceniono 36 razy 20

  Czego ludzie tak zazdrościcie tym Białorusinom, że chcecie im koniecznie "naprawić" kraj na modłę Polski. Za dobrze mają, co? Nie martwią się o jutro, komornik ich na bruk nie wystawi, bo ich chałupę "odzyskał" kościół. Trzeba to koniecznie spieprzyć, nie?

 • pro-contra

  Oceniono 50 razy 20

  W Polsce, za taki "numer", ryk wściekłości przetoczyłby się od Karpat do Bałtyku.
  Oczywiście, ministrowi Obrony włos by z głowy nie spadł, bo to przecież "elyta".

  A za to dowódca obrony powietrznej kraju za karę został attache wojskowym w Singapurze.
  Pomniejszych dowódców los (i rząd) by jednak nie oszczędził, bo ofiarny koziołek musiałby się znaleźć.

 • pro-contra

  Oceniono 43 razy 13

  Zaczyna się od pluszowych misiów.
  Jutro będą "humanitarne" bombki z odpadami radioaktywnymi.

 • komercjuszek

  Oceniono 22 razy 12

  Gdzie problem?
  Siły powietrzne każdego suwerennego kraju są zobowiązane do przechwytywania intruzów naruszających jego przestrzeń powietrzną.
  I normalną praktyką jest, jeśli intruz nie reaguje na wydawane mu polecenia, zmuszenie go do lądowania wszystkimi dostępnymi środkami (oczywiście w określonej kolejności).
  W tym świetle przystosowywanie śmigłowców wojskowych do montażu uzbrojenia nie jest żadnym nadzwyczajnym zjawiskiem.
  Problemem byłoby dopiero bezpośrednie zestrzelenie intruza bez wcześniejszego ostrzeżenia czy próby sprowadzenia go na ziemię bez użycia środków ostatecznych.
  No ale wiadomo, ponieważ chodzi o Białoruś, można bez żenady krytkować jak leci.
  Dla przypomnienia; Białoruś jest ciągle jeszcze suwerennym państwem, i to że się komuś nie podobają panujące w nim ustrój czy porządki prawne, to akurat nie jest jej problemem.
  W USA też biją murzynów, a mimo to twierdzimy, że to nasi przyjaciele, chociaż (oficjalnie przynajmniej) nie lubimy jak się bije murzynów. Prawda? :-)

 • cracovia.figiel

  Oceniono 27 razy 11

  Białoruś nie ma ani F16, ani 42 letnich Herkulesów z USA...... Gdyby armia Białorusi miała tak jak Polska 42 letnie samoloty Herkulesy, takie doświadczone, które woziły już np. napalm do Wietnamu- to one same by wytropiły Szweda.

 • nannnek-bis

  Oceniono 54 razy 10

  Spożycie w Białorusi mięsa, warzyw ,ryb itd znacznie większe jak w PL
  prawica.net/28670
  To stare dane dziś mięso 60kg ryby 4 itd. w PRL 77kg i 20kg

  Jakość życia już od dawna wyższa jak w PL.
  swiatowidz.pl/?p=283
  W Polsce mamy 70% poniżej minimum socjalnego (W PRL było 5%) w tym ponad 40% w nędzy
  Blisko 30% dzieci w nędzy totalnej poniżej minimum egzystencji itd. (to już tyle co w Korei północnej)
  To po ucieczce milionów z nędzy i bezrobocia i spadku dzietności do jednego z najniższych w świecie ( BEZ TEGO TE DANE BYŁYBY ZNACZNIE TRAGICZNIEJSZE)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje