Syryjski premier uciekł z kraju: "Jestem żołnierzem rewolucji"

Były już premier Syrii Riyad Hijab

Były już premier Syrii Riyad Hijab (Fot. KHALED AL-HARIRI REUTERS)

Premier Syrii Riyad Hijab potwierdził, że przeszedł na stronę opozycji. "Od dziś jestem żołnierzem błogosławionej rewolucji" - napisał w oświadczeniu. Razem z nim uciekło do Jordanii dwóch ministrów i trzech oficerów. Wcześniej syryjska telewizja podała, że został zwolniony ze stanowiska.
"Ogłaszam dziś moje odejście od zabójczego i terrorystycznego reżimu i ogłaszam, że przyłączyłem się do szeregów rewolucji o wolność i godność. Ogłaszam, że od dziś jestem żołnierzem tej błogosławionej rewolucji" - napisał Hijab w oświadczeniu przeczytanym przez swojego rzecznika na antenie stacji Al Dżazira.

Syryjska Rada Narodowa poinformowała, że razem z Hijabem uciekło dwóch innych ministrów i trzech generałów. Ich nazwiska nie zostały jeszcze podane.

Syryjska TV: Premier usunięty

Wcześniej syryjska telewizja podała, że premier "został usunięty ze stanowiska". Wkrótce później Rami Abdel Rahmane, szef organizacji badającej łamanie praw człowieka w Syrii, poinformował, że "Hijab uciekł z Syrii i przeszedł na stronę opozycji".

To najwyższy rangą urzędnik reżimu Baszara al-Assada, który uciekł z Syrii od wybuchu powstania 17 miesięcy temu. Rzecznik Hijaba powiedział, że znajduje się on wraz z rodziną w "bezpiecznym miejscu". Były premier uciekł do Jordanii, a stamtąd udał się do Kataru. Wcześniej były sprzeczne doniesienia na temat miejsca pobytu Hijaba - niektórzy podawali, że został aresztowany przed ucieczką z kraju.

Hijab był wcześniej ministrem rolnictwa. Na premiera został mianowany w czerwcu przez prezydenta Assada. Nastąpiło to po majowych wyborach, które według władz były krokiem ku politycznej reformie kraju, a według opozycji były ustawione. Hijab był przedstawicielem sunnitów w kierowanym przez alawicką mniejszość rządzie.

Na nowego premiera mianowano dotychczasowego wicepremiera - Omara Ghalawanji.

Wojna domowa w Syrii

Syryjscy powstańcy i organizacje humanitarne oskarżają władze reżimowe o zbrodnie na cywilach. Według opozycji w konflikcie, który wybuchł w Syrii w marcu 2011 roku, zginęło już około 21 tys. ludzi.

Obecnie działania wojenne kumulują się w okolicach miasta Aleppo, gospodarczej stolicy kraju, o którą od 20 lipca trwają walki z siłami rebelianckimi. Armia reżimowa skoncentrowała tam około 20 tys. żołnierzy. Opozycja ostrzegała w zeszłym tygodniu przed planowaną masakrą cywilów.

Zobacz także
 • Hillary Clinton podczas konferencji prasowej po szczycie we Władywostoku Szczyt we Władywostoku: impas między USA a Rosją ws. Syrii
 • wybuchła bomba umieszczona na trzecim piętrze budynku Wybuch w siedzibie telewizji w Damaszku. Są ranni
Komentarze (145)
Syryjski premier uciekł z kraju: "Jestem żołnierzem rewolucji"
Zaloguj się
 • m0nteverde

  Oceniono 64 razy 36

  Demokracji nigdy tam nie było i nie będzie,a co za tym idzie, wolnej prasy, zgromadzeń i całego dziedzictwa konstytucjonalizmu europejskiego. Nawet nie jestem pewien, czy Syryjczycy jej naprawdę chcą. Bez względu kto wygra i tak państwo pozostanie dyktaturą. Wojskową albo religijną. Wybór jak między dżumą a cholerą.

 • zigzaur

  Oceniono 39 razy -1

  Nie jest wykluczone, że znowu będzie premierem Syrii. Innej Syrii.

 • eastsider

  Oceniono 17 razy 15

  Facet wykazał się znakomitym refleksem. Może jeszcze zostać bramkarzem piłkarskim.

 • pis_ofszit

  Oceniono 17 razy 9

  troche pozno uciekl.jak szczur.przypomina mi to nasza prawice PiSiorowa.nadawaliby sie na bliski wschod.

 • cracovia.figiel

  Oceniono 12 razy 8

  I tak mu łeb utną..... Nie Ci co teraz są przy żłobie, to Ci co będą po nich. Świnia dla nikogo nie jest potrzebna. Kukliński był tego najlepszym dowodem. Zrobią z tłuściocha pasztetówkę.

 • jaro_karo

  Oceniono 8 razy 8

  Kazdy dobry szczur wie kiedy opuscic okret.

 • hassprediger

  Oceniono 10 razy 8

  ...sunnita i wszystko jasne, dawno już wiadomo, że to wojna religijna.

  "Hijab był przedstawicielem sunnitów w kierowanym przez alawicką mniejszość rządzie."

 • pismaki_klamia

  Oceniono 18 razy 8

  Syria oczyszcza się ze zdrajców i sprzedawczyków - to dobrze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje