Kurczy się liczba Polaków, migrują - pół kraju pustoszeje. "Degradacja"

06.08.2012 06:38
Panorama śródmieścia Katowic

Panorama śródmieścia Katowic (Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta)

PRZEGLĄD PRASY. Sześć polskich województw ma poważny problem, bo liczba ich mieszkańców się kurczy - obliczył "Dziennik Gazeta Prawna" na podstawie danych GUS.
Między 2002 a 2011 r., kiedy odbywały się narodowe spisy powszechne, w woj. śląskim ubyło 112,5 tys. mieszkańców, łódzkim - 74,2 tys., opolskim - 48,8 tys., lubelskim - 23,4 tys., świętokrzyskim - 16,8 tys., a w podlaskim - 6,2 tys.

Jak zauważa "DGP", z wyjątkiem Śląska mieszkańców tracą najbiedniejsze i najsłabsze ekonomicznie regiony.

To Śląsk jest jednak rekordzistą na mapie wyludniających się regionów. Część mieszkańców wyjeżdża do Niemiec ze względu na głębokie koneksje rodzinne i towarzyskie, część do Holandii lub Wielkiej Brytanii. Ucieka też część werbusów, czyli ludzi ściągniętych w czasach komunizmu z innych części kraju do pracy w kopalniach, hutach i innych zakładach. Ludzie zamożni opuszczają aglomerację katowicką ze względów ekologicznych, nie odpowiada im hałas i ścisk, a absolwenci wyższych uczelni wyjeżdżają do Warszawy i Krakowa, bo tam oferuje im się wyższe wynagrodzenie i lepszy start w karierze.

Prof. Tomasz Panek z SGH ocenia, że zmniejszanie się ludności województw jest bardzo niekorzystne. - Zmniejsza się ich aktywność gospodarcza, co powoduje dalszą degradację - mówi.

Problem ominie tylko Mazowsze

Jak podkreśla dziennik, przewidywania ekspertów, że w kolejnych latach problem będzie dotyczyć następnych regionów, potwierdza prognoza demograficzna GUS. Według niej do 2035 r. tylko woj. mazowieckie będzie miało więcej mieszkańców.

Powodem takiego stanu rzeczy będzie głównie niska dzietność kobiet - na 100 pań w wieku 15-49 lat przypada średnio 138 urodzeń. W rezultacie w 2035 r. liczba ludności Polski wyniesie 36 mln, czyli o 2,5 mln mniej niż dziś.

Zobacz także
Komentarze (455)
Zaloguj się
 • mlodywroclaw.pl

  Oceniono 5 razy 3

  1. Kontynuacja programu "Rodzina na swoim", 2. Wspólne rodziców z dziećmi rozliczanie się z podatków dochodowych, 3. Rozwój usług około szkolnych odciążających rodziców (obiady, profilaktyka zdrowotna, zajęcia pozalekcyjne). To trzy podstawowe warunki, aby za kilkanaście nie wejść w zapaść demograficzną (i gospodarczą). Niestety polityka rządu idzie raczej w przeciwną stronę.

 • mariolablondi

  Oceniono 7 razy 7

  Jestli Nie nálezysz do kasty prezesów spółek państwowych lub kasty działaczy partyjnych ,ani nie jesteś ich dzieckiem ,lub kochanką to twoja kariera zawodowa w Polsce stoi pod znakiem zapytania .

 • grzechotnik59

  Oceniono 3 razy 1

  W Argentynie dla zwiększenia zaludnienia dobre reproduktory (czytaj matki które udokumentują urodzenie 7 szt dzieci) są premiowane. Otrzymują dożywotnią comiesięczną pensję. Rodziny mające 5-6 dzieci podciągają do 7.

 • kalebas

  Oceniono 6 razy 4

  Im mniej ludzi będzie się rodzić, tym mniej głupków będzie przybywać na świecie.

 • karmus

  Oceniono 8 razy 0

  oby ta gorsza część hołoty tz. Żydzi i Katole w czarnych kaftanach bezpieczeństwa

 • dziwny22

  Oceniono 13 razy 11

  Coraz bardziej zielono. Niestety tylko w propagandzie, a tak naprawdę to coraz bardziej jesteśmy neokolonią. Coraz więcej u nas pracobiorców, a coraz mniej rodzimych pracodawców.

 • mauper

  Oceniono 5 razy 3

  Wielki eksperyment społeczny - zamknąć wszystkie elektrownie na miesiąc. To mogłoby rozwiązać problem z niską dzietnością.

 • mikron

  Oceniono 9 razy 9

  i tak to widac, ze 'oszolomy' z Radia Maryja mialy racje: Polakow ubywa.
  Czesc wyjezdza i nie wroci, ci co zostaja chetniej sie rozwodza i nie maja potomstwa.
  Radiomaryjny scenariusz, podawany kilka lat temu w sposob histeryczny okazal sie byc realistyczny.

  Oczywiscie mlodzi-wyksztalceni-z-duzych-miast na haslo Radio Maryja zareaguja jak psy Pawlowa,
  spodziewam sie wiec tutaj wielu minusow, za ktore dziekuje z gory.

 • ado43

  Oceniono 8 razy 4

  Czyli że będą mniejsze korki i tańsze mieszkania? To chyba dobre wieści a nie złe? A zapomniałem że dla władzy złe bo będzie mniej frajerów do strzyżenia. Och ja niemądry...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje