Kurczy się liczba Polaków, migrują - pół kraju pustoszeje. "Degradacja"

06.08.2012 06:38
Panorama śródmieścia Katowic

Panorama śródmieścia Katowic (Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta)

PRZEGLĄD PRASY. Sześć polskich województw ma poważny problem, bo liczba ich mieszkańców się kurczy - obliczył "Dziennik Gazeta Prawna" na podstawie danych GUS.
Między 2002 a 2011 r., kiedy odbywały się narodowe spisy powszechne, w woj. śląskim ubyło 112,5 tys. mieszkańców, łódzkim - 74,2 tys., opolskim - 48,8 tys., lubelskim - 23,4 tys., świętokrzyskim - 16,8 tys., a w podlaskim - 6,2 tys.

Jak zauważa "DGP", z wyjątkiem Śląska mieszkańców tracą najbiedniejsze i najsłabsze ekonomicznie regiony.

To Śląsk jest jednak rekordzistą na mapie wyludniających się regionów. Część mieszkańców wyjeżdża do Niemiec ze względu na głębokie koneksje rodzinne i towarzyskie, część do Holandii lub Wielkiej Brytanii. Ucieka też część werbusów, czyli ludzi ściągniętych w czasach komunizmu z innych części kraju do pracy w kopalniach, hutach i innych zakładach. Ludzie zamożni opuszczają aglomerację katowicką ze względów ekologicznych, nie odpowiada im hałas i ścisk, a absolwenci wyższych uczelni wyjeżdżają do Warszawy i Krakowa, bo tam oferuje im się wyższe wynagrodzenie i lepszy start w karierze.

Prof. Tomasz Panek z SGH ocenia, że zmniejszanie się ludności województw jest bardzo niekorzystne. - Zmniejsza się ich aktywność gospodarcza, co powoduje dalszą degradację - mówi.

Problem ominie tylko Mazowsze

Jak podkreśla dziennik, przewidywania ekspertów, że w kolejnych latach problem będzie dotyczyć następnych regionów, potwierdza prognoza demograficzna GUS. Według niej do 2035 r. tylko woj. mazowieckie będzie miało więcej mieszkańców.

Powodem takiego stanu rzeczy będzie głównie niska dzietność kobiet - na 100 pań w wieku 15-49 lat przypada średnio 138 urodzeń. W rezultacie w 2035 r. liczba ludności Polski wyniesie 36 mln, czyli o 2,5 mln mniej niż dziś.

Zobacz także
Komentarze (455)
Kurczy się liczba Polaków, migrują - pół kraju pustoszeje. "Degradacja"
Zaloguj się
 • tomek_al

  Oceniono 184 razy 158

  Nie jestem zdziwiony. Kraj który nie prowadzi żadnej wymiernej polityki prorodzinnej (z wyjątkiem dbania o rodziny PSLu) nie może oczekiwać przyrostu ludności. W Polsce posiadanie dzieci wiąże się z degradacją poziomu życia - z wyrzeczeniami, kredytami i odmawianiem sobie wszystkiego. W wielu innych krajach rządy to wiedzą, że nowi obywatele to skarb: są przyszłymi pracownikami i podatnikami. Dlatego o przyrost naturalny dzieci i rodziny dba się wyjątkowo. Ale niestety nie u nas. A ludzie wyjeżdżają, bo okazuje się że gdzieś są ważni, ich dzieci i potrzeby są ważne i tam mieszkają żyją i pracują. W Polsce da się żyć jak jesteś cwaniakiem przyspawanym do budżetowego cyca. Przykładowo SP. Generał który z posady budżetowej odłożył siedem baniek, albo Pan JK Bielecki z wynagrodzeniem 500 000 miesięcznie... Tacy, mówię nie bez pewnej zazdrości ustawią i swoje wnuki :-)

 • mietek1910

  Oceniono 147 razy 131

  Niech "gazeta" znowu nie robi ludziom wody z mozgu. To ze rodzi sie mniej dzieci to nie wina kobiet ani mezczyzn tylko 20 lat rzadow idiotow, ktorzy doprowadzili kraj to takiego stanu ze ludzi zwyczanjnie nie stac na utrzymanie dziecka, bo sami boja sie o swoja przyszlosc i sytuacje finansowa i nie decyduja sie na powiekszenie rodziny. Dlaczego dziesiatki tysiecy osob migruja czy emigruja w poszukiwaniu pracy? Bo to panstwo nie jest w stanie zapewnic im godnego zycia chociaz w polowie na poziomie takim jak na zachodzie(wiem co mowie bo kilka lat mieszkalem za granica). Dziurawe prawo pozwalajace na robienie przekretow, chore ustawy ktore tylko utrudniaja zycie, do tego dochodza miejsca pracy poobstawiane przez rodziny politykow i mozna by jeszcze dlugo wymieniac. Za granica sprzataczka zarabia min.8-9 Euro na godzine, w Polsce nawet nie dostanie tyle w zlotowkach. Jak ma przezyc za te pieniadze a do tego wykarmic jeszcze dziecko albo dwojke??? Napiszcie co jest prawdziwa przyczyna tego ze Polska straci w 2 lata kolejny milion czy 2 miliony mieszkancow, ktorzy wyjada za granice za chlebem a nie oszukujcie ludzi.

 • forgotten_realms

  Oceniono 98 razy 82

  Powodem jest zwyrodniały kapitalizm, który ma się nijak do Smithowskiego wolnego rynku. Chociażby nowotwór w postaci rynków finansowych, ktore są niczym gigantyczne kasyno, a gdy się mylą, to przystawiają społeczeństwu spluwę do głowy. I system polityczny, ktory w miejsce demokracji wprowadził plutokrację. W parlamencie zasiada do tego banda kleptopmanów z prymitywnym system moralnym w głowie , skupionych na ustawianiu swych nieudolnych bachorów. Administracja ze swym gigantycznym przerostem zatrudnienia i skrajnym lenistwem oraz brakiem kompetencji większości swych kadr niczym gigantyczna pijawka żeruje na tych nielicznych, ktorzy mają pracę. W efekcie cyniczny Gus podaje średnią 3600, ktora nie jest osiągana przez 75% pracujących. To jak ludzie mogą decydować się na dzieci? Bekarta Jałty trzeba dać w zarząd Niemcom. Wówczas poprawi się ludziom, a nie tylko menagerom i tzw. politykom.

 • marcin1956

  Oceniono 71 razy 69

  Interesujące wnioski: bezrobocie rośnie dlatego, że coraz więcej ludzi emigruje i coraz mniej się rodzi. Nowe hasło: "Kobiety, rodźcie więcej miejsc pracy!". I drugie: "Wracając do kraju zmniejszasz bezrobocie".

 • mineyko

  Oceniono 80 razy 64

  Ale za to kwitną Urzędy Skarbowe, ZUS, adwokaci i komornicy.
  W nich nasza nadzieja!

 • lethal_doze

  Oceniono 65 razy 57

  moja siostra wyjechała bo bieda, teraz za granicą ma rodzinę, państwo gwarantuje jej wszystko, opiekę ,medyczną, szkolną (nie musi płącić nawet na książki) tylko ubrania i jedzenie, z mężem bez problemu utrzymują dom, DOM gdzie u nas nie mogła marzyć nawet o mieszkaniu,

 • aoru

  Oceniono 93 razy 45

  "Powodem takiego stanu rzeczy będzie głównie niska dzietność kobiet"
  A mężczyzn widać nie. Widać faceci ogółem mają więcej dzieci niż kobiety. Uważaj kobieto, twój mężczyzna może mieć więcej dzieci niż te o których wiesz!
  Tylko z kim je sobie zrobił? Z mężem twojej koleżanki, bez dwóch zdań.

 • forgotten_realms

  Oceniono 55 razy 41

  Zamiast uciakac niech się zapiszą do Psl lub Po. Posada się znajdzie.

 • prof.miauczur

  Oceniono 43 razy 39

  Konieczna jest podwyżka VAT-u, żeby zatrzymać resztę. Dlaczego rząd nie podnosi podatków???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje