Szczególny gen nepotyzmu w PO? "Nie. Ale od nich oczekiwaliśmy więcej"

- Nie sądzę, by członkowie PO mieli w sobie jakiś szczególny gen nepotyzmu. Ale od nich oczekiwaliśmy więcej. Obejmując władzę, obiecywali nam, że nie dopuszczą do nadużyć - mówi Grażyna Kopińska, szefowa Programu przeciw Korupcji Fundacji im. Stefana Batorego.
Czy były minister skarbu Aleksander Grad powinien być prezesem spółki, w której państwo ma udziały? - pyta "Gazeta Wyborcza". - Tutaj jest problem prawny, bo w ustawie o ograniczeniu działalności gospodarczej jest napisane, że w takich sytuacjach potrzebny jest rok karencji. Zostawiono jednak furtkę polegającą na tym, że specjalna komisja może zgodzić się na skrócenie tego okresu. A jaka komisja nie zgodzi się na skrócenie okresu karencji byłemu ministrowi, którego układ rządzący chce oddelegować na takie stanowisko? - pyta Kopińska.

Politycy apelują do syna premiera, żeby zrezygnował z pracy w Porcie Lotniczym Gdańsk. Słusznie? - Syn Tuska dostał tę pracę, gdy jego ojciec jest premierem i od lat pełni najwyższe funkcje w państwie. Trudno zakazać mu starania się o pracę w sektorze publicznym. Aczkolwiek ja bym postulowała, żeby dla dobra wizerunku ojca syn nie podejmował pracy w instytucjach publicznych tak długo, jak ojciec jest premierem. To kwestia raczej dobrego obyczaju, wyznaczania wysokiego standardu - mówi rozmówczyni "Gazety". I dodaje, że, niestety, dzieci polityków mają w tym przypadku trudniej.

PO i PSL wyróżniają się na tle innych partii skalą nepotyzmu? - Nie sądzę, by członkowie PO mieli w sobie jakiś szczególny gen nepotyzmu. Ale od nich oczekiwaliśmy więcej - odpowiada Grażyna Kopińska.

Cała rozmowa w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
 • Gadomski o nepotyzmie w sektorze publicznym: Agencja Pracy PO-PSL. Już nas to nie oburza
 • Donald Tusk zapowiada, że przyjrzy się polityce kadrowej PSL. A co z jego partią? Kto wdraża programy UE na Mazowszu? Ludzie PO oraz ich córki i żony [LISTA]
 • Politycy doją państwowe spółki. Grad zarabia 110 tys. zł miesięcznie
Komentarze (68)
Szczególny gen nepotyzmu w PO? "Nie. Ale od nich oczekiwaliśmy więcej"
Zaloguj się
 • fjan

  Oceniono 44 razy 38

  Kumple i rodziny PO i PSL muszą gdzieś pracować. No a że miesięcznie im trzeba płacić np. 110 tys. zł to inna sprawa. Emerytom ograniczy się rewaloryzację do 54 zł, podniesie się cenę leków dla chorych, podniesie się cenę prądu i kasa będzie. Rostowski z Tuskiem to załatwią. " By naszym żyło się lepiej ". Tuska już cena jabłek nie interesuje ?

 • ccc-bbb

  Oceniono 28 razy 28

  Haha, fundacja Batorego! Bez jaj, zobaczcie sobie kto zasiada w Radzie Fundacji:

  Jan Krzysztof Bielecki
  ekonomista
  Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Premierze RP
  KLD&PO

  Bogdan Borusewicz
  historyk
  Marszałek Senatu RP
  PO

  Agnieszka Holland
  reżyserka, scenarzystka
  Prezydent Polskiej Akademii Filmowej
  Popierała PO

  Olga Krzyżanowska
  lekarz
  Od 1989 do 2001 sprawowała mandat posłanki na Sejm z ramienia Komitetu Obywatelskiego, Unii Demokratycznej i Unii Wolności.

  Helena Łuczywo
  redaktorka
  współzałożycielka Gazety Wyborczej

  Tutaj nie trzeba tłumaczyć ..... UD/UD/PO. Jest córką działaczy komunistycznych żydowskiego pochodzenia, Ferdynanda Chabera i Doroty (Debory) z domu Guter. Ojciec miał bogate doświadczenie zawodowe:
  "W kwietniu 1945 roku został skierowany do pracy w cenzurze prasowej Polski Ludowej, po jej wydzieleniu z Wydziału Propagandy. Został kierownikiem wydziału w Centralnym Biurze Kontroli Prasy w II Departamencie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a następnie przeniesiony do pracy w Komitecie Centralnym PPR (gdzie był zastępcą kierownika Wydziału Prasy i Wydawnictw KC oraz zastępcą Wydziału Propagandy)."

  Krzysztof Michalski
  filozof
  dyrektor Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu
  przewodniczący Rady Nadzorczej Instytutu Spraw Publicznych (Warszawa) - szefem ISP była W latach 1997-2009 funkcję tę sprawowała Lena Kolarska-Bobińska - PO!

  Andrzej Olechowski
  ekonomista
  Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Banku Handlowego S.A.
  PO

  Zbigniew Pełczyński
  politolog, Uniwersytet Oksfordzki

  Andrzej Rapaczyński
  prawnik, Uniwersytet Columbia
  Mąż Wandy Rapaczyńskiej,

  Hanna Suchocka
  prawnik
  Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej
  (członkostwo zawieszone na czas pełnienia misji dyplomatycznej)

  Henryk Woźniakowski
  wydawca
  Prezes Zarządu Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak
  Pełnił funkcję zastępcy rzecznika prasowego rządu Tadeusza Mazowieckiego oraz dyrektora generalnego w Urzędzie Rady Ministrów (1989–1990). Należał do założycieli Forum Prawicy Demokratycznej, Unii Demokratycznej i Unii Wolności. (.....) Jest synem Jacka Woźniakowskiego, bratem m.in. Róży Thun - znowu PO!

  No i co ta bidna kobita z tej fundacji ma POwiedzieć, jak praktycznie całe jej szefostwo jest albo z UW, albo z UD, albo z PO!

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 33 razy 27

  Studia synowi premiera zajęły aż 7 lat. No cóż. Nie każdy jest orłem. Napisł pracę pt. "Dysfunkcje w przekazywaniu ról płciowych w rodzinach i jej skutki społeczne". Tym samym potwierdził, że wykształcenie w kierunku zajmowania się transportem lotniczym jak najbardziej posiada i zna się na tym jak mało kto.

 • von_seydlitz

  Oceniono 30 razy 26

  Oj mają, mają, bardzo szczególny, nazywa się: My jesteśmy najlepsi i nam wszystko wolno..... taka realizacja snu o potędze na jawie....

  ...

 • koniu150

  Oceniono 29 razy 21

  oczywiście złodzieje z PO niczym szczególnym się nie wyróżniają, kradną tak jak wszyscy

 • seboc

  Oceniono 22 razy 20

  Przecież ta spółka Grada to zenity absurdu.
  Równie dobrze można założyć państwową spółkę od misji na Marsa.
  S.

 • cyranocyrano

  Oceniono 31 razy 17

  "Obejmując władzę, obiecywali nam, że nie dopuszczą do nadużyć' - Ryży i jego przydupasy kłamali w każdej sprawie i nie dotrzymali żadnej z obietnic, więc to akurat żaden wyjątek...

 • piotr_999

  Oceniono 18 razy 16

  We wszystkich największych polskich partiach jest to samo. Jasne że oficjalnie będą iść w zaparte i przysięgać że są moralni jak dziewica orleańska, ale jak porozmawiacie prywatnie z szeregowymi członkami partii to przekonacie się że to wszystko paramafijne organizacje, z "rodzinami" walczącymi o władzę.

 • 123rbr

  Oceniono 16 razy 14

  Oczywiście, w PO panuje dokładnie taki sam nepotyzm jak PSL, PiS-sie czy wcześniej w SLD. Nie ma znaczenia czy to jest Szczecin, Gdańsk, Koszalin, Wrocław. Przykład "specjalisty" Grada jest szczególny!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje