Prawnik w... dwa i pół roku. Ruszają pierwsze ekspresowe studia

06.08.2012 06:00
Sąd

Sąd (Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta)

Licencjat na kierunku humanistycznym i niecałe 14 tys. zł wystarczą, by w 2,5 roku zostać magistrem prawa. W Poznaniu i Warszawie mają wystartować pierwsze ekspresowe studia prawnicze.
Daria Pawełczak kilka tygodni temu skończyła prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Uczyła się pięć lat. - Magister prawa w 2,5 roku? To niemożliwe. Po pięciu semestrach czułam, że umiem niewiele - mówi.

- Na Zachodzie prawo można studiować po wcześniejszym uzyskaniu tytułu licencjata na innym kierunku, np. ekonomii. Dzięki temu prawnik ma szersze horyzonty - przekonuje prof. Teresa Gardocka, prorektor Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS).

SWPS chce uruchomić studia prawa drugiego stopnia - właśnie kompletuje dokumenty dla ministerstwa. Prawnikiem w pięć semestrów będzie można zostać w SWPS w Poznaniu i Warszawie. Koszt? Na studiach stacjonarnych - 7 tys. zł za rok. Na niestacjonarnych będzie taniej - 5,5 tys. zł.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Komentarze (154)
Zaloguj się
 • aala43

  Oceniono 3 razy 1

  proponuje od razu kolejną reforme a la mnister Kudrycka - budynki uczelni wynajmie się na agencje towarzyskie, w portierni będą dwa okienka 1- z napisem dyplomy i 2 z napisem kasa - to plus dochody z wynajmu pozwolą podnieść naukę polską na naprawdę wysoki poziom

 • basiacan

  Oceniono 2 razy 0

  A tak na serio ... JAKIEGO TO RODZAJU PRAWNIK, jakiego beda jego kompetencje? Mieszkam w Kanadzie. Tutaj istnieje cos takiego jak PARALEGAL. To jest taki polprawnik ktory kosztuje mniej niz pelny prawnik ale tez i jego kompetencje sa ograniczone.

 • harrow

  Oceniono 7 razy 3

  Super. Ciesze się bardzo.
  Ja studiowałem 6 lat informatyke na PW (4 inż + 2 mgr) i ŻĄŁUJĘ tych lat.
  Wszystkiego co potrzebne do pracy nauczyłem się sam w pracy. Uważam że max 2 lata wystarczą pod warunkiem, że uczą naprawdę potrzebnych rzeczy.
  To jak teraz przeładowują materiał jest szczytem kombinatorstwa i wałkami do potęgi. Wszystko po to aby wykładowca miał kase. Spotkalem sie z przedmiotami o roznych nazwach ktorych material sie pokrywał w 60% i obydwa były obowiązkowe. bleeee

 • last.j23

  Oceniono 10 razy 8

  Lepiej pójść na całość i powołać zawodówki prawnicze, albo szkoły przyzakładowe. Jak się uda, to pora na medycynę.

 • piotrotto

  Oceniono 6 razy 6

  A może uruchomić studia prawnicze korespondencyjnie ? Coś w stylu ESKK ? Przecież prawa można się nauczyć samemu... :-)

 • wodakrolewska

  Oceniono 4 razy 4

  A jakie trzeba mieć pochodzenie ??

 • forumonline

  Oceniono 13 razy -3

  o my gootttt, po studiach prawniczych są takie dziwaki życiowe, że kompletnie się nie nadają do niczego. Tępi, nieżyciowi ludzie, nie ma o czym porozmawiać, dziwaki takie, muły.

 • kczyna

  Oceniono 6 razy 6

  Ekspresowe naibjanie w butekę - najważniejsza kasa

 • konto_live

  Oceniono 6 razy 0

  wreszcie nastąpi normalność, usługi finasowe są dostepne co 30 m, teraz będą i prawne, a paniki nie będzie, już dziś ułamek ludzi po studiach pracuje w zawodzie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX