USA: Strzelanina w sikhijskiej świątyni, są zabici i ranni

05.08.2012 20:13
Mężczyzna wyciera łzy po ataku na świątynię sikhów w Oak Creek

Mężczyzna wyciera łzy po ataku na świątynię sikhów w Oak Creek (Fot. Jeffrey Phelps AP)

Co najmniej siedem osób, w tym napastnik, zginęło w strzelaninie, do której doszło świątyni sikhijskiej w Oak Creek, niedaleko Milwaukee, w amerykańskim stanie Wisconsin - poinformowała miejscowa policja.
Do strzelaniny doszło około godz. 10.30 (godz. 17.30 w Polsce).Bliżej nieznany napastnik otworzył ogień do zgromadzonych w sikhiskiej świątyni. Na miejscu zginęły cztery osoby, trzy - w tym napastnik - zginęły już po opuszczeniu budynku. Nie wiadomo, czy napastnik działał w pojedynkę.

Sprawca został zastrzelony w trakcie wymiany ognia z siłami bezpieczeństwa. Ranny został także funkcjonariusz policji, ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Trzech rannych trafiło do miejscowego szpitala, gdzie natychmiast przeszli operacje. Ich stan określa się jako krytyczny.

Biały mężczyzna, miał ok. 30 lat

Sytuacja w miejscu strzelaniny długo była bardzo niejasna. Nie było wiadomo, ilu jest poszkodowanych, czy są oni zabici, czy ranni, a także czy sprawca działał w pojedynkę. Według świadków w nabożeństwie w świątyni uczestniczyło kilkadziesiąt osób.

Gazeta "Milwaukee Journal Sentinel" podała, powołując się na członka społeczności sikhijskiej, że sprawcą strzelaniny był biały mężczyzna, w wieku około 30 lat. Zaczął strzelać zbliżając się do duchownego, który znajdował się na zewnątrz świątyni.

O strzelaninie został powiadomiony prezydent USA Barack Obama.

Więcej agresji po 11 września

30-tysięczne Oak Creek znajduje się w północno-wschodniej części stanu Wisconsin, niedaleko Milwaukee.

Nie sprecyzowano, ile osób znajdowało się w świątyni. Ale społeczność sikhów w mieście liczy ok. 300 osób.

Sikhizm, religia powstała w Indiach na przełomie XV i XVI wieku, łączy monoteizm islamu z zasadniczymi doktrynami hinduizmu.

Po zamachach z 11 września 2001 roku sikhijskie organizacje broniące praw człowieka odnotowały wzrost aktów agresji przeciwko członkom tej społeczności. Według organizacji Sikh Coalition z Waszyngtonu, odnotowano ich od tego czasu ok. 700. Działacze tłumaczą, że sikhowie są często brani za wyznawców islamu.

Zdjęcia CNN:Zobacz także
Komentarze (89)
USA: Strzelanina w sikhijskiej świątyni, są zabici i ranni
Zaloguj się
 • blue911

  Oceniono 47 razy 21

  Romney zaraz bedzie glosil ,ze gdyby wszyscy wokolo mieli bron to do strzelkaniny by nie doszlo. Logika kowbojska.

 • waszznak

  Oceniono 66 razy 18

  Swobodny dostęp do broni= co dzień strzelanina. Wnioski wyciągnij sam Obamo, mnie już nie rusza.
  Od postrzałow ginie roczniej wiecej w USA niż w ataku na WTC, no ale dzieki temu są wolmi (od życia).
  Kto przeciwstawi się lobby produkującemu broń? To już lepiej zalegalizować narkotyki, bo skala finansowa jest mniejsza. Tyle znaczy demokracja kretynów.

 • pytton

  Oceniono 21 razy 17

  Kiedy ludzie w koncu zrozumieja ze Sikhowie maja tyle wspolnego z muzulmanami co zydzi z afrykanskimi wyznawcami voodoo?!?!? Tak - zarowno zydzi jak i szamani voodoo nosza ceremonialne brody - choc inne. Tak samo zarowno muzulmanie jak i sikhowie nosza ceremonialne turbany - i to jedyne co ich laczy!

  Najlepsze (sic!) w tym wszystkim jest to, ze calkiem sporo sikhow zginelo z reki muzulmanow gdyz sprzeciwiali sie silowemu wprowadzaniu islamu w Indiach.....

 • pewalig7

  Oceniono 31 razy 13

  Tak, ten co strzelał na pewno się tylko bronił... w końcu przecież po to wolny dostęp do broni jest potrzebny. W Polsce jakoś takich historii nie ma, ani chybi trzeba nam dostępu do broni. To i bronić się zaczniemy na całego. Jak w tej historii, albo tej z kina sprzed paru dni.

 • yaicarz

  Oceniono 10 razy 10

  A kretyn-idiota "kroatoan" nie odstępuje od kompa ;) i wypisuje bzdety w swoim stylu na forach!

 • josif47

  Oceniono 12 razy 10

  W sobie masz wszystko...wiare,sprawiedliwosc, praworzadnosc, uczciwosc i sumienie. Tego sie trzymaj, a bedziesz czlowiekiem.

 • mc-matt

  Oceniono 10 razy 8

  Wszystko wskazuje że jak sugerje Brysio76 zbrodni dokonał jakiś redneckowaty Chrześcijanin, myląc Sikhów z Muzułmanami... To mnie, jako człowieka urodzonego w rodzinie z chrześcijańskimi tradycjami boli. Boli, bo obnaża jak okrutna, pełna nietolerancji i ignorancji może być nasza religia. Sikhowie mają bardzo szlachetny system wierzeń - odrzucają wszelką przemoc, wierzą mocno w równość pomiędzy wszystkimi ludźmi, nie ma u nich czegoś takiego jak kościół zinstytucjonalizowany - funkcje kapłana można pełnić tylko społecznie i tymczasowo. Poza tym nie wtrącają religii do polityki, prawa etc. Gdyby nie ich, dla naszej kultury niezrozumiałe, może śmieszne zasady ubioru, no i fakt że wyznawcy to ludzie o śniadej karnacji... to podejrzewam, że zdobyliby znaczną popularność w krajach zachodnich, czy Ameryce.
  Mam nadzieję że ten, kto dokonał zbrodni był nie tyle mocno niedoinformowany na ich temat i wierzący w "katolickie wartości", co po prostu szalony...

 • adam8773

  Oceniono 24 razy 8

  narozdawali broni jak cukierkow, to niech teraz nie jecza, ze ktos kogos zastrzelil

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje