USA: Strzelanina w sikhijskiej świątyni, są zabici i ranni

05.08.2012 20:13
Mężczyzna wyciera łzy po ataku na świątynię sikhów w Oak Creek

Mężczyzna wyciera łzy po ataku na świątynię sikhów w Oak Creek (Fot. Jeffrey Phelps AP)

Co najmniej siedem osób, w tym napastnik, zginęło w strzelaninie, do której doszło świątyni sikhijskiej w Oak Creek, niedaleko Milwaukee, w amerykańskim stanie Wisconsin - poinformowała miejscowa policja.
Do strzelaniny doszło około godz. 10.30 (godz. 17.30 w Polsce).Bliżej nieznany napastnik otworzył ogień do zgromadzonych w sikhiskiej świątyni. Na miejscu zginęły cztery osoby, trzy - w tym napastnik - zginęły już po opuszczeniu budynku. Nie wiadomo, czy napastnik działał w pojedynkę.

Sprawca został zastrzelony w trakcie wymiany ognia z siłami bezpieczeństwa. Ranny został także funkcjonariusz policji, ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Trzech rannych trafiło do miejscowego szpitala, gdzie natychmiast przeszli operacje. Ich stan określa się jako krytyczny.

Biały mężczyzna, miał ok. 30 lat

Sytuacja w miejscu strzelaniny długo była bardzo niejasna. Nie było wiadomo, ilu jest poszkodowanych, czy są oni zabici, czy ranni, a także czy sprawca działał w pojedynkę. Według świadków w nabożeństwie w świątyni uczestniczyło kilkadziesiąt osób.

Gazeta "Milwaukee Journal Sentinel" podała, powołując się na członka społeczności sikhijskiej, że sprawcą strzelaniny był biały mężczyzna, w wieku około 30 lat. Zaczął strzelać zbliżając się do duchownego, który znajdował się na zewnątrz świątyni.

O strzelaninie został powiadomiony prezydent USA Barack Obama.

Więcej agresji po 11 września

30-tysięczne Oak Creek znajduje się w północno-wschodniej części stanu Wisconsin, niedaleko Milwaukee.

Nie sprecyzowano, ile osób znajdowało się w świątyni. Ale społeczność sikhów w mieście liczy ok. 300 osób.

Sikhizm, religia powstała w Indiach na przełomie XV i XVI wieku, łączy monoteizm islamu z zasadniczymi doktrynami hinduizmu.

Po zamachach z 11 września 2001 roku sikhijskie organizacje broniące praw człowieka odnotowały wzrost aktów agresji przeciwko członkom tej społeczności. Według organizacji Sikh Coalition z Waszyngtonu, odnotowano ich od tego czasu ok. 700. Działacze tłumaczą, że sikhowie są często brani za wyznawców islamu.

Zdjęcia CNN:Zobacz także
Komentarze (89)
Zaloguj się
 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 6 razy 4

  "był przekonany, że to muzułmanie"

  hahaha:) czy te prawicowe skurywsyny są takie głupie na całym świecie???
  tępak.

 • muciasgracias

  Oceniono 3 razy 1

  Potrzebne są preteksty. Dużo pretekstów. DHS już kupił 450 milionów sztuk amunicji.

 • muciasgracias

  Oceniono 9 razy 7

  To nie broń zabija. Równie dobrze można by zakazać noży, samochodów i budowania budynków wielopiętrowych.

 • muciasgracias

  Oceniono 3 razy 1

  Świadkowie mówią, że strzelających było czterech. Hmmmmm :- )

 • mc-matt

  Oceniono 10 razy 8

  Wszystko wskazuje że jak sugerje Brysio76 zbrodni dokonał jakiś redneckowaty Chrześcijanin, myląc Sikhów z Muzułmanami... To mnie, jako człowieka urodzonego w rodzinie z chrześcijańskimi tradycjami boli. Boli, bo obnaża jak okrutna, pełna nietolerancji i ignorancji może być nasza religia. Sikhowie mają bardzo szlachetny system wierzeń - odrzucają wszelką przemoc, wierzą mocno w równość pomiędzy wszystkimi ludźmi, nie ma u nich czegoś takiego jak kościół zinstytucjonalizowany - funkcje kapłana można pełnić tylko społecznie i tymczasowo. Poza tym nie wtrącają religii do polityki, prawa etc. Gdyby nie ich, dla naszej kultury niezrozumiałe, może śmieszne zasady ubioru, no i fakt że wyznawcy to ludzie o śniadej karnacji... to podejrzewam, że zdobyliby znaczną popularność w krajach zachodnich, czy Ameryce.
  Mam nadzieję że ten, kto dokonał zbrodni był nie tyle mocno niedoinformowany na ich temat i wierzący w "katolickie wartości", co po prostu szalony...

 • moherek_pospolity

  Oceniono 2 razy 2

  Sprawca zastrzelony? Cóż za zbrodnia! W kraju nad Wisłą, gdzie w sądach, gdzie panuje moda na "salachnizację" (to mój własny termin), ten który zastrzeliłby napastnika juz siedziałby w areszcie z zarzutem nieuzasadnionego użycia broni.

 • pan_porzygalski

  0

  to ciekawe ze prezydent zostal powiadomiony

 • sssdd2

  Oceniono 1 raz 1

  www.jpost.com/Defense/Article.aspx?id=280182

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje