Koncentracja wojsk wokół Aleppo, oczekiwanie na decydujące starcie

05.08.2012 19:54
Rebelianci w centrum Aleppo

Rebelianci w centrum Aleppo (Fot. GORAN TOMASEVIC REUTERS)

Syryjska armia reżimowa skoncentrowała ok. 20 tys. żołnierzy w okolicach miasta Aleppo, gospodarczej stolicy kraju, o którą od 20 lipca trwają walki z siłami rebelianckimi. W oczekiwaniu na decydującą bitwę na miejsce wysłano myśliwce, śmigłowce i artylerię.
Jak poinformowały syryjskie źródła bezpieczeństwa, "armia jest gotowa na decydującą ofensywę, ale czeka na rozkazy". Inny ważny przedstawiciel sił bezpieczeństwa oświadczył: "To, co dzieje się teraz, to tylko przystawka. Danie główne będzie później".

Słychać odgłosy walk

W położonym na północy Syrii mieście i jego okolicach już jednak słychać odgłosy walk. Siły reżimowe starają się wyprzeć rebeliantów z południowych i wschodnich dzielnic Aleppo. Rebelianci, którzy także zmobilizowali dodatkowe siły, poszerzają obszar znajdujący się pod ich kontrolą - twierdzi BBC.

Opozycja podała, że armia wykorzystuje czołgi, aby przedrzeć się przez dzielnice Salahedin i Seif al-Daula w głąb miasta. Dzielnica Salahedin, w której podobnie jak w ostatnich dniach toczą się zacięte walki, jest bramą prowadzącą do 2,5-milionowego miasta.

Państwowa telewizja poinformowała, że siły Baszara el-Asada zadały w Salahedinie i sąsiednich dzielnicach ciężkie straty rebeliantom, których określiła jako "terrorystycznych najemników".

Fotoreporterzy: porywacze z Wielkiej Brytanii

Tymczasem dwaj porwani w lipcu na północy Syrii zachodni fotoreporterzy, którzy spędzili tydzień w obozie dżihadystów, twierdzą, że część porywaczy pochodziła z Wielkiej Brytanii. - Było ich w sumie około 30, kilkunastu mówiło po angielsku, a dziewięciu z londyńskim akcentem - powiedział gazecie "Sunday Times" brytyjski dziennikarz John Cantlie.

Wraz z holenderskim fotoreporterem Jeroenem Oerlemansem został on 19 lipca uprowadzony na północy Syrii i uwolniony - jak twierdzą sami dziennikarze - tydzień później przez Wolną Armię Syryjską, grupującą głównie dezerterów z sił reżimowych.

Wkrótce po odzyskaniu wolności Oerlemans opowiadał, że w obozie dżihadystów "nie było żadnego Syryjczyka". Cantlie mówił w niedzielę w BBC, że "pochodzili oni z Pakistanu, Bangladeszu, Wielkiej Brytanii, Czeczenii". Foreign Office zapewniło, że "traktuje bardzo poważnie informacje, według których wśród zagranicznych bojowników w Syrii są Brytyjczycy". Cantlie relacjonował też w BBC, że kilka razy porywacze zawiązywali mu oczy i grozili śmiercią. - W pewnej chwili zaczęli nawet ostrzyć noże, żeby mnie ściąć. To było przerażające - powiedział.

Syryjski kosmonauta zbiegł do Turcji

Z kolei turecka agencja prasowa poinformowała, że do Turcji zbiegł pierwszy syryjski kosmonauta, 61-letni Mohammad Ahmad Faris, który poleciał na orbitę okołoziemską na pokładzie radzieckiego statku Sojuz w 1987 roku.

Przed ucieczką do Turcji Faris spotkał się w kwaterze Wolnej Armii Syryjskiej w Aleppo z rebelianckimi dowódcami i zadeklarował swą solidarność. Według różnych źródeł kosmonauta przedostał się do Turcji w sobotę lub niedzielę. Nie wiadomo, gdzie teraz przebywa, za kilka dni ma zorganizować konferencję prasową w Stambule. Według tureckich mediów Faris próbował wcześniej bezskutecznie trzy razy zbiec do Turcji, a dopiero czwarta próba okazała się udana.

Wzdłuż liczącej ponad 900 kilometrów granicy syryjsko-tureckiej przebywa w obozach ok. 45 tys. uchodźców z Syrii.

Zobacz także
Komentarze (107)
Zaloguj się
 • muciasgracias

  Oceniono 3 razy 3

  Syryjska armia to syryjska armia. Przymiotników wymaga natomiast banda rzezimieszków i morderców-najemników, którzy za drobne strzelają do każdego, kogo wskaże im "wiodąca demokracja z Bliskiego Wschodu", "świecka" Turcja oraz pozostałe kraje znane z humanitaryzmu i umiarkowania: Arabia Sudyjska, Katar, Jordania...

 • muciasgracias

  Oceniono 5 razy 5

  W latach 1978-1979 Senat chciał wprowadzić przepisy przewidujące sankcje za międzynarodowy terroryzm. Żadna wersja ustawy nie wytrzymała starcia z prawnikami Senatu, którzy wykazywali, że USA natychmiast same stałyby się winowajcą :- )

 • muciasgracias

  Oceniono 2 razy 2

  Kolejny po tobie?

 • walonki_putina

  Oceniono 5 razy -5

  @muciasgracias

  Kolejny płatny kapuś na forum.

 • muciasgracias

  Oceniono 5 razy 5

  Najemnicy z Libii walczą w Syrii, donosi CNN :- )

  (...) A volunteer Libyan fighter has also told CNN he intends to travel from Turkey to Syria within days to add a "platoon" of Libyan fighters to armed movement.On Wednesday, CNN’s crew met a Libyan fighter who had crossed into Syria from Turkey with four other Libyans. The fighter wore full camouflage and was carrying a Kalashnikov rifle. He said more Libyan fighters were on the way (...)

  -
  -
  -

  www.ozyism.com/2012/08/us-mercenaries-planning-chemical-attack.html

 • muciasgracias

  Oceniono 5 razy 3

  Mossad intensywnie rekrutuje na amerykańskich uczelniach

  www.veteranstoday.com/2012/08/05/israeli-espionage-now-targeting-american-campuses/

 • muciasgracias

  Oceniono 3 razy 3

  Realna sytuacja w Syrii oczami dziennikarza z Niemiec

  nsnbc.wordpress.com/2012/08/04/dispatch-from-damascus-manuel-ochsenreiter-about-the-situation-in-syria/

 • muciasgracias

  Oceniono 4 razy 4

  W Aleppo wojsko syryjskie zatrzymało tureckiego generała i 40 żołnierzy tureckich.

  I to tyle, w sprawie "oddolnej rewolucji" przeciw "reżimowi".

  nsnbc.wordpress.com/2012/08/05/syria-arrests-turkish-army-general-in-aleppo/

 • maksimum

  Oceniono 6 razy 4

  Ja rozumiem polskich patriotow!
  Jesli Putin popiera Assada,a polscy patrioci stoja murem za Putinem,tzn ze Assad jest dobrym czlowiekiem i trzeba mu pomoc wybic opozycje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje