Koziej: Fałszywe komentarze za granicą ws. wypowiedzi prezydenta

05.08.2012 17:16
Stanisław Koziej/ Strona agencji informacyjnej Ria Novosti

Stanisław Koziej/ Strona agencji informacyjnej Ria Novosti (Fot. AG)

- W zagranicznych mediach pojawiły się fałszywe komentarze przypisujące prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu nieprawdziwą wypowiedź. Prezydent nie powiedział, że współpraca z USA ws. obrony przeciwrakietowej to błąd - tłumaczy szef BBN Stanisław Koziej.
Jak poinformował "Wprost", prezydent zaproponował rządowi budowę polskiej tarczy antyrakietowej, zdolnej do obrony terytorium naszego kraju przed atakami z powietrza; chce, aby stała się ona elementem wspólnej tarczy krajów NATO. Skomentował też, co jego zdaniem nie udało się w polsko-amerykańskiej współpracy.

"Naszym błędem było to..."

- Naszym błędem było to, że przyjmując amerykańską ofertę tarczy, nie wzięliśmy w wystarczającym stopniu pod uwagę ryzyka politycznego związanego ze zmianą prezydenta (w USA). Zapłaciliśmy za to dużą polityczną cenę. Nie należy tego błędu powtarzać - mówi cytowany na stronach internetowych "Wprost" prezydent, który udzielił wywiadu tygodnikowi.

Jednak zagraniczne portale, cytując Komorowskiego, upraszczały tę wypowiedź do stwierdzenia: "Polska: umowa ws. tarczy była pomyłką". Depesza z takim tytułem pojawiła się m.in. na portalu Yahoo.com i euronews.com.

Z kolei rosyjska agencja Ria Novosti tekst przytaczający słowa polskiego prezydenta zatytułowała: "Polska nazywa 'pomyłką' współpracę z USA ws. obrony antyrakietowej". Zdaniem szefa BBN - taka interpretacja słów prezydenta to przekłamanie.

Koziej: Prezydent nie powiedział, że współpraca to błąd

Stanisław Koziej podkreślił, że nie ma "niczego bardziej mylącego niż zagraniczne komentarze, przypisujące prezydentowi nieprawdziwą wypowiedź o rzekomym uznaniu za błąd polsko-amerykańskiej współpracy ws. obrony przeciwrakietowej".

- Pan prezydent zawsze uważał, że współpraca z USA jest potrzebnym i ważnym elementem budowy sojuszniczego, ogólnonatowskiego systemu obrony przeciwrakietowej - powiedział Koziej. Według niego system taki jest Polsce bardzo potrzebny i korzystny - jako "jeden z istotnych instrumentów realizacji podstawowej funkcji NATO, jaką jest bezpośrednia obrona terytorium państw członkowskich, w tym także terytorium Polski".

- Inne interpretacje są zupełnie bezpodstawne i nieuprawnione - podkreślił minister.

"Chodziło o niedoszacowanie ryzyka"

- Bronisław Komorowski w wywiadzie dla "Wprost" mówił o błędzie niedoszacowania ryzyka kosztów politycznych, jakie w sposób naturalny poniosła Polska, godząc się na amerykańską instalację na swoim terytorium - dodał Koziej.

Jego zdaniem, nie ulega wątpliwości, że polsko-amerykańska współpraca w budowie obrony przeciwrakietowej niesie za sobą nie tylko korzyści, lecz także ryzyka. - Liczymy, że wspólnie z sojusznikami amerykańskimi będziemy je umiejętnie redukować - oświadczył szef BBN. Jednym ze sposobów jest - według niego - "budowa własnej, narodowej obrony przeciwrakietowej, włączonej razem z segmentem amerykańskim na naszym terytorium w system NATO". - Swoją obronę chcemy więc budować razem z sojusznikami: amerykańskimi i europejskimi - oświadczył Koziej.

Prezydent zwrócił też uwagę na "koszty polityczne, związane ze zmianą przez Stany Zjednoczone koncepcji budowy tarczy - są to koszty zarówno zewnętrzne, w stosunkach z innymi państwami, jak i wewnętrzne, wyrażające się w osłabieniu tradycyjnie mocno proamerykańskiego podejścia polskiej opinii publicznej do współpracy z USA" - tłumaczył Koziej.

Zobacz także
Komentarze (155)
Zaloguj się
 • adam.2x

  Oceniono 80 razy 32

  Zgadzam się z Prezydentem w tym względzie że Polska powinna przestać szukać sobie ciągle dodatkowych obrońców i dodatkowych gwarancji. Polska obecnie jest w systemie wystarczająco silnego sojuszu jako członek EU i NATO. Na tym trzeba budować politykę. Na różne dodatkowe i kontrowersyjne pomysły jak wspomniana tarcza Busha trzeba patrzeć z dystansem ponieważ są przedmiotem krytycznej debaty w USA a to znaczy że nic z tego nie będzie i nie ma co obrażać się za to na Obamę bo i tak Congress mu nie da pieniędzy na takie przesięwzięcie. W ogóle trzeba liczyć się raczej ze zwijaniem baz i militarnego udziału USA w krajach EU bo czas aby Europejczycy sami zatroszczyli się o swoją obronę i przejeli jej koszty. Europa stała się wystarczająco silna i samodzielna.

 • puzonik48

  Oceniono 40 razy 12

  No nie wiem ?Ale ta wypowiedź wydaje mi się dalece nie na miejscu :(:("Naszym błędem było to, że przyjmując amerykańską ofertę tarczy, nie wzięliśmy w wystarczającym stopniu pod uwagę ryzyka politycznego związanego ze zmianą prezydenta (w USA). Zapłaciliśmy za to dużą polityczną cenę. Nie należy tego błędu powtarzać - mówi cytowany na stronach internetowych "Wprost" prezydent, który udzielił wywiadu tygodnikowi."Z dyplomacją nie ma chyba nic wspólnego ?Czy może prezydent jest tak samo negatywnie nastawiony do Obamy jak Wałęsa ?

 • forelle15

  Oceniono 2 razy 0

  palac prezydencki to obecnie agentura moskiewska, tym sie powinna zajac ABW, w szczegolnosci Koziejem

 • rewolucja_wisi_w_powietrzu

  Oceniono 1 raz 1

  O! To mogą być "fałszywe komentarze"? Co autor mógł mieć na myśli..?

 • leszekkrzysztof

  Oceniono 2 razy 2

  trzy grosze
  Kto ma stworzyć taką tarczę oraz kto przetestuje jej skuteczność (na jakie rakiety)?
  W jaki sposób zostanie sfinansowana - ze zwiększenia podatków i długu publicznego?
  Jakie ryzyko niesie ta koncepcja, czy potrafimy je ocenić?
  Czy efekt nie będzie podobny do mistrzostw EURO (zgarnięcie kasy bez wyniku sportowego - przeciwnie, niż w Grecji)?
  Dodajmy, że ta nowa koncepcja zaistniała już w obszarze publicznym.

 • von_seydlitz

  Oceniono 7 razy 3

  Co powiedział "Prezydent"... wie tylko Prezydent, a i to nie jest do końca pewne....

  :)

  .

 • mariolablondi

  Oceniono 12 razy 8

  Bul Komorowski sie obudził ?
  Po tym jak Polska armia została zniszczona ?
  Przecież ma swoich zolnierzykow do defilad i oddawania honorow .(jeśli te paralityczne drgawki jakichs niedorobionych ,pokrzywionych jak paragrafy pseudo zolnierzy można nazwać defiladą )
  Tarcza? ,tu jest potrzebne wojsko ,które ta tarczę poniesie ,lub jej użyje.. Otoczyli sie generałami ,biskupami polowymi ,prałatami i chcą modlitwą zatrzymać wrogie armie?

 • walonki_putina

  Oceniono 3 razy 3

  @antyinteligent

  "Wszystko co powiesz będzie użyte przeciwko Tobie.Trzeba o tym pamiętać choćby dlatego,że inni pamiętają. "

  Dlatego dobrze by było gdybyś skorzystał z okazji zamknięcia dzioba.

 • walonki_putina

  Oceniono 4 razy 2

  @mrawicz

  "No to jest gafa nad gafami! W okresie tuż przed wyborami prezydenckimi w USA, których wynik jest nieprzewidywalny, "

  Jak ktoś nie umie liczyć to każdy wynik jest dla niego zaskoczeniem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje