Chiny: rozbito siatkę handlarzy organami. Ofiar szukali przez internet

05.08.2012 12:50
Transplantacja

Transplantacja (Fot. KEITH BEDFORD REUTERS)

W Chinach rozbito organizację przestępczą zajmującą się handlem organami. W 18 prowincjach zatrzymano prawie 140 osób. Jak informuje chińska telewizja - uratowano też 127 osób, które przygotowywano do pobrania organów.
Handel organami to w Chinach wciąż niezwykle poważny problem. Według chińskich mediów rozbity właśnie gang był świetnie zorganizowany. Pośród zatrzymanych jest 18 lekarzy, którzy przeprowadzali nielegalne transplantacje.

Przestępcy poszukiwali dawców organów poprzez internet. Przed pobraniem organów przetrzymywano ich w specjalnych miejscach odosobnienia, bez kontaktu ze światem zewnętrznym.

Większość pieniędzy pochodzących od pacjentów, którzy płacili za przeszczep, trafiała do kieszeni handlarzy. Dawców traktowano w nieludzki sposób, dochodziło także do pobić. CCTV opisuje historię jednego z dawców, którego przez 2 miesiące więziono w mieszkaniu. Mężczyznę wożono też po kraju, na spotkania z potencjalnymi biorcami. Po operacji pobrania nerki mężczyźnie zamiast obiecanych 16 tys. dolarów wypłacono niespełna tysiąc. Cena nerki - według chińskich mediów - na czarnym rynku waha się od 30 tys. do 80 tys. dolarów.

Zobacz także
Komentarze (26)
Zaloguj się
 • zydzia

  Oceniono 10 razy -4

  Transplantacje organów są legalne i sprzedaż jest legalna. Dlaczego sprzedaż organów do transplantacji nie jest? Po raz kolejny państwa swoimi pełnymi hipokryzji zakazami tworzą mafie. Żadna prohibicja pewnych osób niczego nie nauczy. Teraz taki oszukany sprzedający nerkę nawet nie może pozwać oszustów, bo sam trafi do więzienia.

 • pawelmol1976

  Oceniono 3 razy -1

  po ukrzyżowaniu silnego człowieka z betonu za żonkę co zabiła swojego angielskiego gacha czas na igrzyska dla ludu
  Chińczyki są mądre :)

 • muzzyczny

  Oceniono 5 razy 1

  u nas handlują i szpitale, zakłady pogrzebowe ale nikt o tym nie mówi

 • zonzonel

  Oceniono 5 razy 1

  Już myśłałem że rozbito... rząd chiński.
  Czy to nie oni pobierają organy od skazańców, od osób praktykujących Falun Gong?

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 13 razy -7

  ofiar ?? chyba chętnych...w Polsce jest taka bieda że też ludzie nerki sprzedają..ale co w tym złego ? to ich ciało i moga z nim robić co chcą. Trzeba im pomóc sprzedać nerkę.

 • public_enemy5

  Oceniono 8 razy -2

  Ciekawe, kiedy afera handlu organami wypłynie w Polsce. Przecież na przeszczepy przyjeżdżają z Zachodu wręcz całe autokary. Może za dużo ludzi z samej góry jest w to umoczonych? Rodziny ofiar są skutecznie uciszane, ale przecież nie da się na dłuższą metę uciszyć kilku a może kilkunastu tysięcy osób

 • imsocool

  Oceniono 2 razy 2

  To byli raczej ochotnicy, chociaż artykuł jest napisany tak, że chodziło o jakieś porwania. W końcu "uratowano też 127 osób..." Wyobrażacie sobie, żeby faceta wbrew jego woli wozili na spotkania z potencjalnymi dawcami?
  Problem taki, że oszukiwali tych dawców, bo nie wypłacali umówionych pieniędzy. Sprawa jest nielegalna, więc taki dawca bał się zgłosić. Pewnie tez nie wiedział, gdzie właściwie pobrali mu nerkę. Zapewne nie informowali uczciwie o ryzyku związanym z pobraniem narządu.
  Ale, czy nie powinno być tak, że każdy ma prawo dysponować własnym ciałem?
  1 na 6000 poddających się liposukcji umiera. 1 na 3000 oddających nerkę umiera.
  Zdelegalizować liposukcję, czy zalegalizować sprzedawanie własnych nerek?

 • walonki_putina

  Oceniono 3 razy 3

  @henioo87

  "Przejrzyj statystyki zaginięć... Oczywiście pozostaje kwestia zgodności tkankowej - ale jest to kwestia tylko dania w łapę komu trzeba z tej naszej "służby zdrowia" aby potrzebnego dawcę znaleźć. A potem szybko do bagażnika i nie ma człowieka. "

  Teraz pozwólcie tylko sobie powpisywać wasze różne dane do elektronicznego dowodu osobistego
  i - siup do bagażnika. Pamiętajcie - uczciwi nie mają nic do ukrycia.

 • walonki_putina

  Oceniono 4 razy 2

  "Przestępcy poszukiwali dawców organów poprzez internet. Przed pobraniem organów przetrzymywano ich w specjalnych miejscach odosobnienia, bez kontaktu ze światem zewnętrznym."

  Idiotą jest każdy, kto znajomości z internetu przenosi do realu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje