Nawałnice nad środkową Europą: jedna osoba nie żyje, są ranni. Kilka tysięcy domów bez prądu

05.08.2012 12:09
Silne nawałnice z gradem i śniegiem przeszły w nocy i nad ranem w niedzielę nad Czechami i Austrią. Zginęła jedna osoba, ponad kilka tysięcy gospodarstw nie ma prądu, strażacy walczą z 50 pożarami i usuwają dziesiątki powalonych drzew.
Nawałnice przeszły najpierw nad południowymi i środkowymi Czechami. Temperatura spadła z 22 do kilku stopni powyżej zera. Wyżej położone drogi pokryły się gradem i śniegiem. Zaskoczeni kierowcy mówili o "białej mgle" oświetlanej wyładowaniami atmosferycznymi.

Doszło do wielu wypadków drogowych, w których odniosło obrażenia osiem osób. W pobliżu Czeskich Budziejowic pociąg pospieszny najechał na powalone wiatrem drzewo. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Strażacy nadal walczą z 55 pożarami. Usuwanie skutków nawałnic potrwa co najmniej do wieczora. Zniszczone są dachy domów, grad uszkodził plony na polach, zniszczył karoserie i szyby w zaparkowanych samochodach.

Nawałnice pojawiły się potem w Górnej Austrii i Karyntii. W południowym Tyrolu w miejscowości Sterzing kobieta zginęła pod lawiną błota, która zalała jej dom. W wyższych partiach Alp spadł śnieg. Wiele lokalnych dróg i połączeń kolejowych zostało zablokowanych przez osuwiska błotno-żwirowe.

W pobliżu Linzu ewakuowano 1000 dzieci z letniego obozu namiotowego. Kilka tysięcy gospodarstw nie ma prądu. Ponad 1000 strażaków i ochotników usuwa połamane drzewa i wypompowuje wodę z zalanych piwnic.

Kolejne nawałnice mają przejść przez Europę Środkową w nocy z niedzieli na poniedziałek. Synoptycy znów zapowiadają intensywne opady deszczu. Wszystkie drogowe połączenia tranzytowe prowadzące przez Austrię są obecnie przejezdne, ale policja prosi kierowców, by podczas nawałnic przerywali jazdę i zatrzymywali się na parkingach.

Zobacz także
Komentarze (11)
Zaloguj się
 • zyguch

  Oceniono 9 razy 7

  to kolejny cykl przemian na naszym globie i nic tego nie powstrzyma musi byc tak jak juz byl kiedys nie raz

 • niepyszczyc

  Oceniono 24 razy -12

  W tamtym tygodniu byl bialy szkwalPO na mazurach,to juz tam nawet pognal?!

 • java77

  Oceniono 22 razy 0

  to ledwie uvertura do opery tego co ma nadejsc.Z roku na rok bedzie gorzej.Ocieplenie globu jest niestety faktem-bez wzgledu na przyczyny powstania tego ocieplenia.Temperatura podnosi sie,a co za tym idzie pogoda bedzie coraz bardziej gwaltowna.To udowodnione naukowo.Czy sie to komu podoba czy nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje