Nawałnice nad środkową Europą: jedna osoba nie żyje, są ranni. Kilka tysięcy domów bez prądu

05.08.2012 12:09
Silne nawałnice z gradem i śniegiem przeszły w nocy i nad ranem w niedzielę nad Czechami i Austrią. Zginęła jedna osoba, ponad kilka tysięcy gospodarstw nie ma prądu, strażacy walczą z 50 pożarami i usuwają dziesiątki powalonych drzew.
Nawałnice przeszły najpierw nad południowymi i środkowymi Czechami. Temperatura spadła z 22 do kilku stopni powyżej zera. Wyżej położone drogi pokryły się gradem i śniegiem. Zaskoczeni kierowcy mówili o "białej mgle" oświetlanej wyładowaniami atmosferycznymi.

Doszło do wielu wypadków drogowych, w których odniosło obrażenia osiem osób. W pobliżu Czeskich Budziejowic pociąg pospieszny najechał na powalone wiatrem drzewo. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Strażacy nadal walczą z 55 pożarami. Usuwanie skutków nawałnic potrwa co najmniej do wieczora. Zniszczone są dachy domów, grad uszkodził plony na polach, zniszczył karoserie i szyby w zaparkowanych samochodach.

Nawałnice pojawiły się potem w Górnej Austrii i Karyntii. W południowym Tyrolu w miejscowości Sterzing kobieta zginęła pod lawiną błota, która zalała jej dom. W wyższych partiach Alp spadł śnieg. Wiele lokalnych dróg i połączeń kolejowych zostało zablokowanych przez osuwiska błotno-żwirowe.

W pobliżu Linzu ewakuowano 1000 dzieci z letniego obozu namiotowego. Kilka tysięcy gospodarstw nie ma prądu. Ponad 1000 strażaków i ochotników usuwa połamane drzewa i wypompowuje wodę z zalanych piwnic.

Kolejne nawałnice mają przejść przez Europę Środkową w nocy z niedzieli na poniedziałek. Synoptycy znów zapowiadają intensywne opady deszczu. Wszystkie drogowe połączenia tranzytowe prowadzące przez Austrię są obecnie przejezdne, ale policja prosi kierowców, by podczas nawałnic przerywali jazdę i zatrzymywali się na parkingach.

Zobacz także
Komentarze (11)
Nawałnice nad środkową Europą: jedna osoba nie żyje, są ranni. Kilka tysięcy domów bez prądu
Zaloguj się
 • zyguch

  Oceniono 9 razy 7

  to kolejny cykl przemian na naszym globie i nic tego nie powstrzyma musi byc tak jak juz byl kiedys nie raz

 • java77

  Oceniono 22 razy 0

  to ledwie uvertura do opery tego co ma nadejsc.Z roku na rok bedzie gorzej.Ocieplenie globu jest niestety faktem-bez wzgledu na przyczyny powstania tego ocieplenia.Temperatura podnosi sie,a co za tym idzie pogoda bedzie coraz bardziej gwaltowna.To udowodnione naukowo.Czy sie to komu podoba czy nie.

 • niepyszczyc

  Oceniono 24 razy -12

  W tamtym tygodniu byl bialy szkwalPO na mazurach,to juz tam nawet pognal?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje