Komorowski: Tak dla związków partnerskich, ale...

Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski (Fot. Dominik Werner / Agencja Gazeta)

- W stopniu maksymalnym należy osobom będącym w związkach wszelakich ułatwić egzystencję - mówi w wywiadzie dla najnowszego ?Wprost? prezydent Bronisław Komorowski.
Komorowski twierdzi, że "w kwestiach światopoglądowych da się pogodzić zarówno środowiska konserwatywne, jak i liberalne".

W rozmowie z "Wprost" prezydent wyciąga rękę do zwolenników PiS i Jarosława Kaczyńskiego. - Mam prawo odczuwać ogromną satysfakcję, że dzisiaj darzy mnie zaufaniem znaczna część wyborców mojego konkurenta. Jestem głęboko przekonany, że modernizację kraju da się pogodzić z postawami narodowymi i tradycyjną wrażliwością - mówi.

Kompromis ws. in vitro według prezydenta

Komorowski widzi także szansę na kompromis w ostrych sporach światopoglądowych. - Jeśli chodzi o in vitro, to trudno odebrać szanse na posiadanie dzieci tym osobom, które z różnych powodów nie mogą ich mieć. Nie chciałbym w imię mojego światopoglądu pozbawiać kogokolwiek nadziei na dziecko - mówi Komorowski, który sam przyznaje, że jest żarliwym katolikiem. - W ramach kompromisu jedni powinni się wyrzec pomysłów wsadzania ludzi do więzienia za stosowanie in vitro, a inni zrobić wysiłek, aby w stopniu maksymalnie możliwym szanować katolicką wrażliwość znacznej części obywateli, na przykład w kwestii losu zarodków - uważa.

Wspomina też o możliwości kompromisu ws. związków partnerskich.

- Poczekajmy na konkretne projekty. Jedno jest pewne - że w stopniu maksymalnym należy osobom będącym w związkach wszelakich ułatwić egzystencję, na przykład poprzez prawo do wzajemnej pomocy i wspólnego rozwiązywania trudnych spraw codziennego życia - mówi.

Zobacz także
 • Halicki o Żalku i jego projekcie ustawy o zw. partnerskich: Chce pokazać się jako myślący inaczej
 • Prezydent Bronisław Komorowski Kurski: Komorowski nie jest Komoruskim. "Gajowy" jest arcypolski
 • Jarosław Gowin w Poranku Radia TOK FM "Żaden projekt ws. in vitro nie uzyska większości. I to mnie boli"
Komentarze (283)
Komorowski: Tak dla związków partnerskich, ale...
Zaloguj się
 • zgryz3

  Oceniono 78 razy 46

  Prezydent: "(...) w stopniu maksymalnie możliwym szanować katolicką wrażliwość znacznej części obywateli, na przykład w kwestii losu zarodków- uważa".
  ------------------------------------------------------------------------------------------------
  Moje szanowanie katolickiej i jakiejkolwiek wrażliwości polega na niewpieprzaniu się w cudze brzuchy i w los cudzych zarodków. I tego samego oczekuję od innych w stosunku do mnie i moich rozsianych po całym świecie zarodków. Katolicka zaś wrażliwość polega na tym, że powołują się nawiedzone nieuki w tysiącach spraw na wolę urojonego Boga, której to woli nie pofatygują się nawet poznać u źródła. Oto słowo onego Boga: "Każdy ma ponieść śmierć za swój grzech". Innymi słowy: pilnuj, katoliku, swoich zarodków i odpieprz się od cudzych.

 • mikolaj.plank

  Oceniono 52 razy 34

  Pamiętajcie, że obecną, represyjną ustawę aborcyjną oni też nazywają kompromisem. Poza tym, skąd ta dbałość kościoła o 5% niewierzących? Przecież 95% katolików
  1. nie praktykuje aborcji
  2. Zgodnie z zaleceniami biskupów nawet o in vitro nie pomyśli
  3. rzecz jasna też nie pije, nie kradnie nie cudzołoży
  Tym wszystkim zajmuje się garstka ateuszy, bardzo zajęta garstka jak widać.

 • grave669

  Oceniono 47 razy 33

  Ludzie zrozumcie że związki partnerskie to nie tylko związki homoseksualne ale również związki tzw konkubenckie.

 • fred_die

  Oceniono 42 razy 32

  "aby w stopniu maksymalnie możliwym szanować katolicką wrażliwość znacznej części obywateli"
  Nikt katolików nie zmusza do in-vitro, więc w czym problem? Za to wrażliwość ateistów jest deptana na okrągło, co robi krzyż w sejmie? Co robią krzyże w szkołach świeckich? Czemu rząd z moich podatków finansuje katechezę i kapelanów?

 • wydeusz

  Oceniono 55 razy 31

  Gdyby nie Palikot, nie odwazylby sie oglosic takie poglady. Jednym zdaniem - sytuacja ewaluuje w dobrym kierunku. W nastepnym pokoleniu zarliwi wyznawcy religii (jakiejkolwiek) beda stanowic marginalny folklor.

 • kazmierz111

  Oceniono 41 razy 25

  to nie wymysł 21 wieku partnerują się od zarania ludzkości i żadne nawiedzone katole tu nic ni mają do gadania

 • malwina.3

  Oceniono 35 razy 23

  Jesli chodzi o zwiazki partnerskie - przestanmy wreszcie zagladac pod koldry homoseksualistom czy lesbijkom. Chca sie zenic - niech sie zenia. Mnie to nie przeszkadza. Najbardziej przeszkadza kosciolowi, ale co sie dzieje w ich srodowisku? Sodoma i Gomora, ale to nazywaja "wewnetrzna sprawa kosciola"
  In vitro tez im przeszkadza ale to chyba nie Bog zabronil stosowania tej metody. Kosciol wychodza z zalozenia, ze dziecmi wyprodukowanymi przez ksiezy, bedzie mozna obdzielic po cichu wielu potrzebujacych. I nie bedzie sytuacji, ze rodzi sie dziecko ksiedza a ten nawet pogotowia nie wezwie. I w mediach wreszcie bedzie spokoj.

 • wsciekly69

  Oceniono 36 razy 22

  @kedar.1982
  Uwazam, ze to wlasnie ateizm jest naturalnym stanem umyslu. Co do religii ktora jest prawdziwa? Kto jest jedynym bogiem: Zeus, Wisznu, Jahwe, Allah? jezeli popierasz kosciol katolicki lub inna religie to postepuj wedlug jego/jej wskazowek. Ale wara od narzucania mi zabobonow w ktore wierzysz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje