Liczy się każdy centymetr - ponownie zmierzą granicę między Polską a Niemcami

Polski: Granica państwowa polsko-niemiecka, znak graniczny nr. 864, okolice Dobieszczyna

Polski: Granica państwowa polsko-niemiecka, znak graniczny nr. 864, okolice Dobieszczyna (Fot. Wikipedia)

?Neues Deutschland? zamieszcza obszerny reportaż z polsko-niemieckiej granicy, gdzie obecnie dokonuje się dokładnych pomiarów jej przebiegu.
Ostatnie pomiary pochodzą sprzed 30 lat - z okresu 1977/1978. Meklemburgia - Pomorze Przednie, Saksonia, Brandenburgia i Polska chcą z tego względu w roku 2014 dokonać nowych pomiarów 465-kilometrowej granicy. Tam, gdzie linię odgradzającą Polskę i Niemcy wyznacza bieg rzeki, na skutek powodzi czy innych zjawisk przyrody z biegiem lat mogły nastąpić pewne przesunięcia. Czyli nowe pomiary mogą wykazać zyski lub straty terytorium. Ustawa z 2010 roku nakazuje nowe wymierzenie granic i utrzymanie ich w porządku.

Słupy graniczne przysparzają pracy przede wszystkim Niemcom. - Z 464 słupów w Brandenburgii tylko 18 jest w dobrym stanie - zaznacza Günther Rothberger z krajowego urzędu geodezji. Reszta albo stoi krzywo, albo jest połamana, albo została usunięta przy naprawach przybrzeżnych wałów. Koszty odnowienia słupów, planowanego na rok 2013, wynosić będą około miliona euro.

Inaczej sytuacja ma się natomiast po drugiej stronie Odry i Nysy. - Polacy zawsze chuchali i dmuchali na granicę - podkreśla Rothberger. Niektóre z polskich słupów granicznych są nawet z polerowanego granitu. Niemieckie betonowe słupy z plastikową osłoną geodeci żartobliwie nazywają "prezerwatywami".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
Komentarze (121)
Liczy się każdy centymetr - ponownie zmierzą granicę między Polską a Niemcami
Zaloguj się
 • thediceman

  Oceniono 132 razy 68

  Czy nie dałoby się przy okazji przesunąć granicy na Wisłę ?

  PO PIERWSZE: wchodzimy w normalny system władzy. To znaczy taki w którym politycy są rozliczani. W ciągu 4 lat 90% aktualnych polityków wypada z gry. Nie poradzą sobie normalnym systemie.

  PO DRUGIE: przeglądamy i w niektórych miejscach nieco modyfikujemy niemieckie ustawodawstwo. Nagle światy przepisów, prawa, urzędów, prowadzenia biznesu i kilka innych stają się prostsze.

  PO TRZECIE: Normalnieje rynek budowy infrastruktury. W tej chwili budowanie w Polsce autostrad jest taki absurdalne że już prawie nikogo to nie dziwi. Cztery lata i Szczecin, Wrocław, Poznań, trójmiasto, Łódź i Katowice są połączone siecią autostrad. Darmowych !!!

  PO CZWARTE: pomimo kryzysu w europie gospodarka na nowych ziemiach rusza do przodu. Każdy przedsiębiorca to potwierdzi. A jeśli uwzględnimy jeszcze czynnik "życiowej zaradności polskiego narodu" to w ciągu 5 lat poziom gospodarczy zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolski, dolnego śląska i śląska rośnie o 100%

  PO PIĄTE: W telewizji nagle przestają się ukazywać rozmowy z Józefem Oleksym i Markiem Sawickim. Nie ma PiS, PO, Leszek Millera, Waldemara Pawlaka, Matki Madzi z Sosnowca, Detektywa Rutkowskiego, Amber Gold, Sky Club i OTL Express. Nie będzie spółki Elewarr, urzędy marszałkowskie nie będą się zajmować powrotami turystów z urlopów. Serwisy informacyjne będą nudne.

  I PO SZÓSTE: Lech Poznań, Śląsk Wrocław i Lechia Gdańsk zagrają w Bundeslidze. Lech może od razu. Pozostali – przy takiej perspektywie spokojnie znajdą bogatych sponsorów. Co tydzień super mecz na super stadionie. Dziesiątki tysięcy karnetów. Loże. Nagle polska piłka wpadnie w inny świat. Świat w którym nie ma leśnych dziadów, a jest normalność i tlen.

 • mistrzunio_swiata

  Oceniono 69 razy 47

  Cokolwiek się stanie, jakkolwiek nie policzą, zyskamy metr kwadratowy czy stracimy, to gwarantuje wam, że PIS będzie krzyczał, że Niemcy nas oszukali i że Tusk sprzedał ziemię. Będą też żądania komisji śledczej.

 • stach_79

  Oceniono 57 razy 43

  Zwróćcie uwagę na niemieckie drzewa po lewej stronie... jakby weselsze i mniej łyse... jak to możliwe??

 • xarte

  Oceniono 88 razy 42

  w ogóle nie wiem dlaczego na Polskiej Granicy stoją jakieś słupy. Od zarania wiadomo, że Polska jest Mesjaszem Narodów. Przy wjeździe do Polski powinny stać krzyże. Bez przesady i zbędnych kosztów. Tyle w Polsce kościołów do wyremontowania, że to pieniądze przydadzą się na coś innego. Góra 20metrowe i sam granit. Bez żadnych srebrnych okuć. Tak co 30 metrów wystarczy.

 • billy.the.kid

  Oceniono 49 razy 39

  gustlik ,janek, tgomek czereśniak i grigorij postawili słup za darmochę.

 • housemeister

  Oceniono 52 razy 36

  "Niemcy liczą każdy centymetr granicy." jest tytulem mylnym, wrecz podpalajacym antyniemieckie nastroje! Wiekszosc ludzi czyta glownie tytuly (dopiero potem decyduje czy przeczyta rowniez artykul). A w artykule pisze: "Meklemburgia ... i Polska chcą z tego względu w roku 2014 dokonać nowych pomiarów 465-kilometrowej granicy." Czyli Polska tez!
  A potem sie ludzie dziwia ze Kaczy wykorzystuje nienawisc do Niemcow w kampanii. Ze niby kraj po cichu (centymetr po centymetrze kradna). LIPAAAA!!!

 • lw73

  Oceniono 24 razy 20

  Jaśku - na 3 palce:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje