Plichta: Amber Gold nie jest piramidą finansową

05.08.2012 08:42
Szyld Amber Gold

Szyld Amber Gold (Wyborcza.biz)

Marcin Plichta, prezes Amber Gold, ma na głowie Komisję Nadzoru Finansowego, prokuraturę i ABW. Jego firma ma kłopoty z wypłacaniem klientom gotówki, a specjaliści twierdzą, że Amber Gold jest zwykłą piramidą finansową. Mimo to prezes odpiera zarzuty. Twarzy nie pokazuje, ale mówi, że Amber Gold piramidą finansową nie jest. Tym razem tygodnikowi "Wprost".
Marcin Plichta, prezes Amber Gold, chętnie udziela się w wywiadach. Po zamieszaniu z rzekomo tajną notatką ABW Plichta tłumaczy, na czym polega jego biznes, i odpiera zarzuty Komisji Nadzoru Finansowego o niezgodność z prawem jego działalności.

Jak zwykle przyznaje, że zarabia na obrocie metalami szlachetnymi. Dziennikarz "Wprost" dopytuje: - Przychodzi klient z 10 tys. zł i...

Plichta tłumaczy, że kwota jest przeliczana według naszej tabeli kursów na odpowiednią ilość złota. Jego zdaniem "gwarantowane 14 proc. zysku" bierze się z różnic kursowych i marży, jaką Amber Gold uzyskuje na sprzedaży metali szlachetnych.

- To zawsze jest dużo więcej niż te 14 proc. zysku klienta - tłumaczy. Prezes odrzuca też zarzuty o spekulację. Twierdzi, że zarabiamy tylko i wyłącznie na handlu metalami szlachetnymi.

Choć model jego biznesu może wskazywać na piramidę finansową, to Plichta mówi, że Amber Gold nią nie jest.

- Po pierwsze, piramida nie posiadałaby tak rozległej administracji i sieci sprzedaży - twierdzi Plichta. - W tej chwili zatrudniamy około 500 osób. Po drugie, piramida działa raczej skrycie, my jesteśmy otwarci na klientów, rynek, instytucje nadzorujące. Po trzecie, nie działamy na zakładkę, nie wykorzystujemy wpłaconych nowych pieniędzy na wypłaty zysków wcześniejszym klientom.

Prezes Amber Gold tłumaczy, że jego firma ma dziś ok. 50 tys. klientów, którzy powierzyli mu 80 mln zł.



Zobacz także
Komentarze (153)
Zaloguj się
 • dobryczlowiek123

  0

  ," nie działamy na zakładkę, nie wykorzystujemy wpłaconych nowych pieniędzy na wypłaty zysków wcześniejszym klientom."
  dobre! na zakladke nie dzialaja bo nie wyplacaja klientom wogole.

 • saddamslupsk

  Oceniono 3 razy 1

  Dochodzi do kuriozalnej sytuacji, że firma prosperuje niby zgodnie z prawem, ale jest doprowadzana do upadłości przez zaburzenie zaufania klientów, którzy się boją i wolą wycofać oszczędności po to, by stracić spodziewane zyski. Ciekawe czy to nie będzie to samo, co z Optimusem i Panem Romanem Kluską, którego zrujnowali urzędnicy państwowi poprzez swój brak kompetencji. W dodatku odszkodowanie było śmiechem na sali, ponieważ większe pieniądze poszkodowany dostałby, gdyby je wpłacił (kaucję) na zwykłą lokatę.

 • kot_ikkk

  Oceniono 3 razy 3

  Plichta jest geniuszem oszustw. Kiedyś zrobią o nim film. Najpierw wydoił kasę z ludzi za pomocą Multikasy. potem OTL Express. Lada moment i Amber Gold padnie a po pieniądzach nie zostanie śladu.

 • blue911

  Oceniono 2 razy 2

  Pieniadze tych naiwnych klientow juz dawno sa w "Himalajach",a pan prezes [potzebuje czasu do wtorku zeby sie spakowac! Hahahha/ Bajermistrz.

 • blue911

  Oceniono 4 razy 4

  Cienko spiewa koles. Ja bym mu paszport zatrzymal na wszelki wypadek,hahaha.

 • blue911

  Oceniono 5 razy 5

  "Ja nie mordowalem dzieci,ani kobiet w Iraku!" - powiedzial Bush.....hahaha. Tyle samo jest warte oswiadczenie pana z Amber Gold.

 • moherek_pospolity

  Oceniono 1 raz 1

  CiotaLtd, stara suko. Katarzyna W dostanie mieszkanie i nowe nazwisko?:-)

 • lechujarek_wolski

  0

  Kim jest ten "plichta" ... toż to żydowskie nazwisko, a jego prawdziwne to STEFAŃSKI ... paniali???

 • kosmicznypentagram

  Oceniono 1 raz -1

  Prawo w USA zabrania jakiej kolwiek instytucji finansowej obiecywanie jakiego kolwiek specyficznego zwrotu - sam fakt że oni w Polsce to mogli zrobić to oznacza że KNF jest organizacją zacofaną bo zezwoliła na coś co w USA jest łamaniem prawa. Wiadomo że złoto osiągnęło najwyższy poziom w historii - doszło do 1900 $/uncję (31.1 grama), ale teraz złoto spadło do 1600 $ więc jak oni śmią obiecywać naiwynym klientom zwrot 14%? Raz jeszcze - ktoś się powinien zająć łamaniem prawa przez KNF.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje