Plichta: Amber Gold nie jest piramidą finansową

Marcin Plichta, prezes Amber Gold, ma na głowie Komisję Nadzoru Finansowego, prokuraturę i ABW. Jego firma ma kłopoty z wypłacaniem klientom gotówki, a specjaliści twierdzą, że Amber Gold jest zwykłą piramidą finansową. Mimo to prezes odpiera zarzuty. Twarzy nie pokazuje, ale mówi, że Amber Gold piramidą finansową nie jest. Tym razem tygodnikowi ?Wprost?.
Marcin Plichta, prezes Amber Gold, chętnie udziela się w wywiadach. Po zamieszaniu z rzekomo tajną notatką ABW Plichta tłumaczy, na czym polega jego biznes, i odpiera zarzuty Komisji Nadzoru Finansowego o niezgodność z prawem jego działalności.

Jak zwykle przyznaje, że zarabia na obrocie metalami szlachetnymi. Dziennikarz "Wprost" dopytuje: - Przychodzi klient z 10 tys. zł i...

Plichta tłumaczy, że kwota jest przeliczana według naszej tabeli kursów na odpowiednią ilość złota. Jego zdaniem "gwarantowane 14 proc. zysku" bierze się z różnic kursowych i marży, jaką Amber Gold uzyskuje na sprzedaży metali szlachetnych.

- To zawsze jest dużo więcej niż te 14 proc. zysku klienta - tłumaczy. Prezes odrzuca też zarzuty o spekulację. Twierdzi, że zarabiamy tylko i wyłącznie na handlu metalami szlachetnymi.

Choć model jego biznesu może wskazywać na piramidę finansową, to Plichta mówi, że Amber Gold nią nie jest.

- Po pierwsze, piramida nie posiadałaby tak rozległej administracji i sieci sprzedaży - twierdzi Plichta. - W tej chwili zatrudniamy około 500 osób. Po drugie, piramida działa raczej skrycie, my jesteśmy otwarci na klientów, rynek, instytucje nadzorujące. Po trzecie, nie działamy na zakładkę, nie wykorzystujemy wpłaconych nowych pieniędzy na wypłaty zysków wcześniejszym klientom.

Prezes Amber Gold tłumaczy, że jego firma ma dziś ok. 50 tys. klientów, którzy powierzyli mu 80 mln zł.Zobacz także
 • Plichta mimo wyroków zakładał kolejne spółki. Sąd popełnił błąd?
 • Sprawa Amber Gold. "Wyższy możliwy zysk to jest również wyższe ryzyko" [OPINIA]
 • "Tajna" notatka ABW: już wiadomo, kto wkręcił prezesa Amber Gold
Komentarze (153)
Plichta: Amber Gold nie jest piramidą finansową
Zaloguj się
 • a4onboost

  Oceniono 34 razy 34

  > my jesteśmy otwarci na (...) instytucje nadzorujące

  ... i z tego właśnie względu działamy sprzecznie z ustawą o prawie bankowym, o domach składowych i nigdy nie przedstawiliśmy sprawozdań finansowych :)

  Kabaret.

 • fagusp

  Oceniono 33 razy 33

  Wszyscy się głowią jaki jest "model biznesowy" Amber Gold. Uczone komentarze, analizy, dywagacje mądrych głów zajmujące połowę netu.
  Wychodząc na przeciw powszechnemu zapotrzebowaniu niniejszym zdradzam wam tą wielką tajemnicę:
  biznes plan projektu polega na tym , aby
  BRAĆ KASĘ I W NOGI.

 • mobisek

  Oceniono 40 razy 32

  Załamująca jest naiwność rodaków. Jeśli ktoś ma patent na uzyskiwanie zysków w wysokości 14% lub więcej (Plichta twierdzi, że potrafi wyciągnąć o wiele więcej), to po co miałby się bawić w zakładanie firmy, linie lotnicze i całe te duperele? Przecież na byle koncie dostanie debet w wysokości 10-11% (może być niżej), ewentualnie ok. 7% na hipotekę, i może inwestować te środki w swój patent ile tylko chce. Czysty zysk i to siedząc w fotelu z cygarem w zębach.
  Amerykanie mają takie powiedzenie: If you are so good why are you so poor? Czyli w wolnym tłumaczeniu: "skoro jesteś taki boski, to czemu jesteś gołodupcem?".

  Pytanie to proponowałbym postawić panu Plichcie.

 • no4nwo

  Oceniono 29 razy 25

  Plichta udziela wywiadów jedynie telefonicznie. Od dłuższego czasu - z Kajmanów. A pieniądze klientów są, ale ich nie ma. To coś, jak "wiem, ale nie powiem".

 • apas13

  Oceniono 28 razy 24

  Wychodzi na to, że AG kupuje złoto bez marży i kiedy waluta jest na górce, a aprzedja z marżą, kiedy pieniądz dołuje. Na tej podstawie, panie prezes, nie da się "zagwarantować" zysku, bo jedna zmienna jest nieprzewidywalna i podatna na spekulacje, druga zaś wyssana z brudnego palucha.

 • tymon99

  Oceniono 25 razy 23

  amber gold nie jest piramidą, a sam plichta nie był pewnie karany za malwersację?

 • waldus059

  Oceniono 22 razy 22

  Takie kity to można sprzedawać tylko ogłupiałemu ludowi. Kabaret z udziałem tych bandytów przestaje juz bawić.

 • ok-cham

  Oceniono 16 razy 16

  Ja wierzę panu prezesowi Plichcie. Na pierwszy rzut oka widać, że Bursztynowe Eldorado nie jest żadną piramidą finansową, ale co najwyżej finansowym bagnem. W tym to bagnie ludzie naiwni, acz pazerni i zaślepieni aż do zidiocenia mirażem złota, dobrowolnie utopili swoje fundusze uciułane na czarną godzinę. Pan prezes w hojności swojej zafundował im miłą niespodziankę. Cóż, że pieniądze przepadły? Czarną godzinę dostaną za darmo. I to już we wtorek.

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 22 razy 16

  W sumie to tylko ci, którzy latali OLT na tym wałku coś zyskali ... reszta to skończeni frajerzy :)
  Daję tej piramidce jeszcze kilka tygodni i będzie po ptokach ... smutne!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje