MSW: Bomba z Burgas powstała w kraju, plan zamachu - poza nim

04.08.2012 16:34
Zamachowiec na lotnisku w Burgas

Zamachowiec na lotnisku w Burgas (Fot. AP)

- Bomba użyta w zamachu na autobus z izraelskimi turystami w Burgas została skonstruowana na terenie Bułgarii, choć plan zamachu powstał za granicą - powiedział w wywiadzie prasowym wysokiej rangi funkcjonariusz bułgarskiego MSW Kalin Georgijew.
- Osoby, które zorganizowały zamach, nie mają powiązań ze strukturami bułgarskiego świata przestępczego i nie otrzymywały od niego logistycznego wsparcia - poinformował Georgijew na łamach dziennika "24 czasa". Według niego "akt terrorystyczny został obmyślony i zorganizowany daleko poza Bułgarią". - Przybyli, wykonali zamach i wyjechali - powiedział Georgijew. Jego zdaniem nie można mówić o bułgarskim terroryzmie. Dodał, że materiały, z których skonstruowano bombę, można legalnie kupić zarówno w sklepach w Bułgarii, jak i w innych krajach.

Prokuratorzy poinformowali przed tygodniem, że współpracują z władzami Belgii, Wielkiej Brytanii i Finlandii w sprawie identyfikacji podejrzanych o dokonanie zamachu. Mówi się także o możliwym wątku libańskim.

Według Georgijewa terrorysta z Burgas, który zginął w ataku, nie był typowym zamachowcem samobójcą. - Raczej padł on ofiarą własnego błędu - ocenił przedstawiciel MSW.

Nikt nie przyznał się do zamachu

W zamachu z 18 lipca zginęło pięciu izraelskich turystów, bułgarski kierowca i sam sprawca. Ponad 30 osób zostało rannych. Tożsamości zamachowca i jego domniemanego wspólnika wciąż nie ustalono. Nikt nie przyznał się do zamachu.

W Bułgarii wprowadzono po ataku zaostrzone środki bezpieczeństwa na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych oraz w hotelach, zwłaszcza na wybrzeżu czarnomorskim. Otrzymano ponad 1800 sygnałów, lecz żaden z nich nie naprowadził na ślad wspólników zamachowca i nie był związany z konkretnym zagrożeniem.

Według władz Izraela za zamachem stoi libańskie ugrupowanie szyickie Hezbollah. Władze bułgarskie wstrzymują się z wysuwaniem konkretnych zarzutów, podkreślając, że należy poczekać do zakończenia śledztwa.

Zobacz także
Komentarze (64)
Zaloguj się
 • lactum

  Oceniono 3 razy 1

  allahowskie scierwo najgorsze ze wszystkich sekt religijnych.

 • muciasgracias

  Oceniono 3 razy 1

  Jeśli muledet nie ma wątpliwości, że to Iran, to znaczy, że to Izrael.

 • miliarder

  Oceniono 14 razy 8

  Mossad wita was w swojej bajce.
  Knesset nakazał jedność państwa izrael - mossad wykonał.

 • amur-49

  Oceniono 4 razy -2

  "W Bułgarii wprowadzono po ataku zaostrzone środki bezpieczeństwa na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych oraz w hotelach," Tak, tak, zamykajmy wrota stajni, gdy już konie uciekły. Środki bezpieczeństwa powinny być stosowane na bieżąco, zaostrzane gdy wystąpią symptomy zwiększonego ryzyka zamachu, a jeśli mimo to zamach miał miejsce jest czas na analizę co poszło nie tak i co poprawić, a nie na spóźnione "zaostrzanie", po którym i tak prędzej, czy później zacznie się na nowo bezpieczeństwo olewać (choćby z tego powodu, że owe zaostrzone środki już wszystkim bokiem wyłażą).

 • bazmasta

  Oceniono 13 razy 7

  Plan powstał w Knesecie. Tak samo ja jak i oni bez podania odpowiednich dowodów to możemy sobie pisać o latających słoniach

 • czarnybaran1

  Oceniono 6 razy 2

  HA HA HA HA HA HA HAH A HA HAH AH AHAHAHAHAHAHAHAH

 • prof.gzymek

  Oceniono 13 razy 3

  Bulgarzy zostali przez zydow kompletnie okradzeni i zniewoleni . Rozmawialem kilka razy z Bulgarami ,i mowili jak z kwitnacego kraju produkujacego warzywa i owoce na export i dobrze zyjacego z tego nawet w czasie komunizmu ,garstka zydow (kilka rodzin ) zrobila niwolnikow.

 • muledet.3

  Oceniono 19 razy -11

  Nie ma zadnych watpliwosci,ze to robota Iranu bezposrednia,czy Hesbollah jest bez znaczenia ,szukaja tylko okazji ,zeby zabijac niewinnych ludzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje