MSW: Bomba z Burgas powstała w kraju, plan zamachu - poza nim

04.08.2012 16:34
Zamachowiec na lotnisku w Burgas

Zamachowiec na lotnisku w Burgas (Fot. AP)

- Bomba użyta w zamachu na autobus z izraelskimi turystami w Burgas została skonstruowana na terenie Bułgarii, choć plan zamachu powstał za granicą - powiedział w wywiadzie prasowym wysokiej rangi funkcjonariusz bułgarskiego MSW Kalin Georgijew.
- Osoby, które zorganizowały zamach, nie mają powiązań ze strukturami bułgarskiego świata przestępczego i nie otrzymywały od niego logistycznego wsparcia - poinformował Georgijew na łamach dziennika "24 czasa". Według niego "akt terrorystyczny został obmyślony i zorganizowany daleko poza Bułgarią". - Przybyli, wykonali zamach i wyjechali - powiedział Georgijew. Jego zdaniem nie można mówić o bułgarskim terroryzmie. Dodał, że materiały, z których skonstruowano bombę, można legalnie kupić zarówno w sklepach w Bułgarii, jak i w innych krajach.

Prokuratorzy poinformowali przed tygodniem, że współpracują z władzami Belgii, Wielkiej Brytanii i Finlandii w sprawie identyfikacji podejrzanych o dokonanie zamachu. Mówi się także o możliwym wątku libańskim.

Według Georgijewa terrorysta z Burgas, który zginął w ataku, nie był typowym zamachowcem samobójcą. - Raczej padł on ofiarą własnego błędu - ocenił przedstawiciel MSW.

Nikt nie przyznał się do zamachu

W zamachu z 18 lipca zginęło pięciu izraelskich turystów, bułgarski kierowca i sam sprawca. Ponad 30 osób zostało rannych. Tożsamości zamachowca i jego domniemanego wspólnika wciąż nie ustalono. Nikt nie przyznał się do zamachu.

W Bułgarii wprowadzono po ataku zaostrzone środki bezpieczeństwa na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych oraz w hotelach, zwłaszcza na wybrzeżu czarnomorskim. Otrzymano ponad 1800 sygnałów, lecz żaden z nich nie naprowadził na ślad wspólników zamachowca i nie był związany z konkretnym zagrożeniem.

Według władz Izraela za zamachem stoi libańskie ugrupowanie szyickie Hezbollah. Władze bułgarskie wstrzymują się z wysuwaniem konkretnych zarzutów, podkreślając, że należy poczekać do zakończenia śledztwa.

Zobacz także
Komentarze (64)
MSW: Bomba z Burgas powstała w kraju, plan zamachu - poza nim
Zaloguj się
 • tru_story

  Oceniono 22 razy 10

  Jakaś lipa z tym zamachem.
  Od początku mówiono, że to irański samobójca, który mógł ( albo kolega ) zdetonować komórką ładunek umieszczony w bagażu... ale, chwila. Wersja co chwilę się zmienia, w zależności co komu pasuje powiedzieć. Ten niby zamachowiec jakoś nie przypomina mieszkańca azji, po drugie by musiał mieć inteligencję na poziomie pantofelka, aby zdetonować zdalnie ładunek i być jednocześnie w pojeździe. No i oczywiście autobus z izraelczykami, czyli kojejny powód by zaostrzyć sytuację i mieć pretekst do ataku na Iran. Drodzy państwo - najpierw przedstawiamy dowody, nie domysły. Tak się manipuluje opinią publiczną.

 • bandierarossa

  Oceniono 34 razy 10

  Według niego "akt terrorystyczny został obmyślony i zorganizowany daleko poza Bułgarią".

  Tak jest ,w takim państewku które istnieje od 14 maja 1948 roku. Noszą tam takie dziwne nakrycia głowy , maja śmieszne fryzury i ogólnie sa bardzo ,,zabawni"

 • miliarder

  Oceniono 14 razy 8

  Mossad wita was w swojej bajce.
  Knesset nakazał jedność państwa izrael - mossad wykonał.

 • bazmasta

  Oceniono 13 razy 7

  Plan powstał w Knesecie. Tak samo ja jak i oni bez podania odpowiednich dowodów to możemy sobie pisać o latających słoniach

 • pogromca_gamonia

  Oceniono 12 razy 6

  Antek juz odkryl te inicjaly prowodyra tej akcji to D.T.

  Wniosek do prokuratory juz gotowy.

 • c.t.k

  Oceniono 7 razy 5

  Kolesia ktoś zdalnie odpalił-pewno nie wiedział co ma w plecaku.

 • blue911

  Oceniono 5 razy 5

  Przeciez musial miec urode Europejczyka,a nie jakiegos brodatego Araba,bo inaczej nie udaloby mu sie zmieszac z tlumem. Oni sa bardzo wyczuleni na wszystkich o urodzie bliskowschodniej. Skoro mial plan wysadzic sie w autobusie to musial wygladac jak swoj,czyz nie??

 • trombozuh

  Oceniono 29 razy 5

  Przecież władze Izraela pół godziny po zamachu wiedziały, kto jest odpowiedzialny. A pewnie nawet grubo wcześniej. Władze Izraela wiedzą wszystko.

 • muzzyczny

  Oceniono 13 razy 5

  części do ładunku pochodzą z magazynu amerykańskego
  a ochronę dla "kozła" po wjeździe do Izraela zapewnił Sin Beth

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje