Buczenie i "hańba". Prezydent: To amunicja w partyjnej wojnie

04.08.2012 15:37
Prezydent RP Bronisław Komorowski

Prezydent RP Bronisław Komorowski (Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta)

- Powinniśmy się wystrzegać sytuacji, w których z pamięci o wielkich wydarzeniach naszej historii chce się uczynić amunicję w partyjnej wojnie - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas 148. rocznicy stracenia przywódców powstania styczniowego w Warszawie.
W przemówieniu nawiązywał do incydentów, jakie miały miejsce podczas obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Grupki kibiców buczały wówczas na przedstawicieli władz, słychać było też okrzyki: "Hańba!".

Komorowski przekonywał, by solidarnie i narodowo traktować historię jako wspólny kapitał. - Powinniśmy go używać dla dobra wspólnego, a nie przeciw sobie - apelował. Zwracał uwagę, że nadużywanie pamięci o narodowych bohaterach uwłacza ich pamięci i jak najgorzej świadczy o ludziach decydujących się na takie zachowanie.

- Warto pamiętać, że ocena powstania styczniowego była nie mniej dramatyczna i pociągająca za sobą głęboko odmienne poglądy jak ta, która toczyła się wokół Powstania Warszawskiego - zwracał uwagę.

Prezydent przypomniał słowa marszałka

Przypomniał, że w miejscu upamiętniającym miejsce stracenia przywódców powstania styczniowego z Romualdem Trauguttem na czele w 1919 r. obyła się wielka patriotyczna manifestacja, w której uczestniczyło 140 tys. osób. - Nie sądzę, aby ktokolwiek wtedy ulegał pokusie podkreślania różnic, nawet różnic w ocenie powstania, a tym bardziej różnic politycznych czy partyjnych - powiedział prezydent.

Przypominając słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, że naród, który traci pamięć, przestaje być narodem, powiedział, że naród, który nie dba o swoją pamięć tak, by ona naród łączyła, szkodzi samemu sobie.

Podczas środowych obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, mimo apelu prezesa Związku Powstańców Warszawskich Zbigniewa Ścibora-Rylskiego o spokojny przebieg uroczystości, przed pomnikiem Gloria Victis wśród tłumu słychać było buczenie, gdy wieniec składali premier Donald Tusk i w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski.

Zobacz także
Komentarze (272)
Zaloguj się
 • razb1947

  0

  ścibor to lizus i pachołek po.

 • zygosz

  Oceniono 5 razy 5

  Tak,madre slowa przytoczyl prezydent Komorowski - slowa Jozefa Pilsudskiego ,jednak narod pamieta wlasna historie ta chocby z przed dwoch lat 4.10.2010.To jest dowod ze pamiec jest wciaz zywa.

 • jan.58

  Oceniono 9 razy -5

  Prezydent zabrał głos w tej sprawie, a Kaczyński !

  www.wiadomosci24.pl/artykul/raz_sierpem_raz_mlotem_239166.html

 • jurekzoliwy

  Oceniono 7 razy -3

  "bracia buczący" to pewien od dawna trwający gatunek osobników. Łatwo rozpoznać ich mentalność po ich argumentach.
  Raz byłem na wycieczce w byłej NRD. Pewna ilość współuczestników wycieczki okradała automaty bez żenady tym się chwaląc. Na zwróconą im uwagę, że to naganne i wstyd dla nas wszystkich usłyszałem odpowiedź: - a oni nam Warszawę zniszczyli.

 • nurekdarek

  Oceniono 8 razy 6

  Niech Polska przestanie finansować partie polityczne kk i innych darmozjadów, a wszystko będzie dobrze.

 • peloxxx

  Oceniono 14 razy 0

  A moze by tak panie Prezydencie zajeli byscie sie POlska bezrobociem glodnymi dziecmi zlodziejstwem lapownictwem niewolnictwem umowami smieciowymi,od pieciu lat nie robicie nic tylko prowadzicie sztuczne wojny z PiSem wydaje mi sie ze gdyby nie PiS byly byscie juz dawno na smietniku historii to was trzyma przy wladzy

 • marekmarek44

  Oceniono 10 razy 0

  A co bo było,gdyby lemingi buczały na rząd Kaczyńskiego?,a co z pluciem na grób zmarłego Prezydenta?,a co z wyrzucaniem zmarłego Prezydenta z grobowcw na Wawelu?,dlaczego otym lemingi milczą?

 • wapienko

  Oceniono 11 razy -5

  Jak buczenie ma się do:
  -wkładania polskiej flagi w psie gwno? (Wojwódzki)
  -szczenia na krzyż ? (Krakowskie Przedmieście)
  -gaszenia zniczy ? (Krakowskie Przedmieście)
  -krzyków w czas pogrzebu prezydenta na Wawelu przeciwko pogrzebowi? (Wajda)
  -reklamy "Zimnego Lecha" tuż po pogrzebie Kaczyńskiego? (Lech?)

  Gdzie wtedy byłeś wesoły Bronku ?
  I co Ci teraz taki "bul" sprawia ?
  Martwisz się o generała Ścibor-Rylskiego, który był na liście popierającej Twą kandydaturę (pozycja 135) ?, że nie pojawi się za rok, jeśli buczeć będą?

  O nie masz, nie masz "nadzieji" na poprawę tej "moherowej hołoty", tego "bydła", tej "watahy niedorżniętej".

  A mogło być tak pięknie...

 • aide5

  Oceniono 8 razy 0

  Powstanie Warszawskie to smierc 200 000 ludnosci cywilnej i zniszczone cale miasto nikomu nie bylo potrzebne to postanie za pare miesiecy i tak Warszawa by byla wyzwolona (17 stycznia 45r)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje