"Tajna" notatka ABW: już wiadomo, kto wkręcił prezesa Amber Gold

04.08.2012 12:13
Szyld Amber Gold

Szyld Amber Gold (Wyborcza.biz)

Prezes Amber Gold opublikował kopię rzekomo tajnej notatki ABW na temat akcji "Ikar", która miała zdyskredytować jego firmę. Szefowie ABW dość szybko mówili, że pismo jest fałszywką. Teraz Wprost.pl podaje, że informacje na temat rzekomej akcji ABW kolportował Paweł M. Mężczyzna, który zasłynął tym, że otrzymał pracę w TVP, powołując się na znajomość z prezydentem.
Gdy Paweł M. zatrudniał się w TVP, użył skrzynki udającej skrzynkę e-mailową szefa prezydenckiej kancelarii Jacka Michałowskiego.

Teraz, jak podaje "Wprost", Paweł M. przesłał informacje na temat posiadanej przez siebie wiedzy nie tylko prezesowi Marcinowi Plichcie i zarządowi Amber Gold, ale również m.in. redakcji Wprost.pl.

"Tajne kręgi ABW"

"Sprawa jest wydaje mi się bardzo poważna, udało mi się dotrzeć do osoby z kręgów ABW, jest informacja, że jest prowadzona akcja pod kryptonimem "Ikar". Dziś co prawda spotykam sie z tą osoba ponownie, jednak jest ona w części juz dla mnei wiarygodna, gdyż w dniu, kiedy OLT ogłosił upadłosc o 15 juz mi przekazał tą informację, kiedy o 22 to się potwierdziło" - napisał (pisownia oryginalna).

Czy i tym razem Paweł M. postanowił odegrać przedstawienie, wcielając się w rolę osoby dobrze poinformowanej o działaniach ABW? Wiele na to wskazuje - podaje Wprost.pl.

Niewiarygodna notatka

Były wiceszef ABW płk Mieczysław Tarnowski w rozmowie z Wprost.pl zdecydowanie kwestionuje wiarygodność notatki.

Wskazuje m.in. na fakt, że notatka jest adresowana bezpośrednio do szefa ABW, a tymczasem, jak zaznacza Tarnowski, "nikt z funkcjonariuszy nie pisze bezpośrednio do szefa ABW".

Płk Tarnowski podkreśla też, że notatka jest "niezgodna z przyjętym przez ABW wzorem dokumentów". - Nie istnieje taka rzecz jak sejf centralny, o którym jest mowa w notatce. Ponadto oznaczenia klauzuli niejawności na dokumencie są niezgodne z przyjętym wzorem, a stopka notatki jest niezgodna z przyjętymi w ABW zasadami oznaczenia tego typu dokumentów - wylicza swoje wątpliwości były szef ABW.

Odnosząc się do części merytorycznej rzekomej notatki, płk Tarnowski stwierdza, że "żaden z funkcjonariuszy ABW nie napisałby czegoś tak głupiego". Amber Gold w ostatnich tygodniach ma problemy z dostępem do powierzonych firmie pieniędzy klientów zdeponowanych na bankowych kontach - ma to być efekt wypowiedzenia spółce rachunków bankowych przez kilka banków.

Kłopoty z dostępem Amber Gold do środków miały być jednym z powodów ogłoszenia upadłości przez linie lotnicze OLT Express, których właścicielem była spółka Amber Gold.

Zobacz także
Komentarze (180)
Zaloguj się
 • kamil_roztocki

  Oceniono 1 raz 1

  ABW to tam ostatnio zginęło 2 000 000 z kasy, tam jakiś matoł doprowadził do wybuchu i tamże pieniądze kradła pani szyfrantka?
  Wart Pac Pałaca, Amber Gold to trup, szkoda że ABW ma się dobrze.

 • benkmen

  0

  A co sądzi Komisja Nadzoru Finansowego o tej firmie?

 • czesarna

  Oceniono 4 razy 2

  Tarnowski to specjalista wysokiej klasy, chyba jednak z podstawówki. Prawdziwy specjalista o tak wielu szczegółach publicznie nie plecie. Tarnowski, jak wiemy posiedział sobie na wysokiej grzędzie, lecz dawno z niej spadł, szkoda że tak późno. Gdyby go na niej nie posadzono lub gdyby wcześniej z niej zleciał, nie stwarzałby formalnych pozorów specjalisty. Posiedział był on sobie tak długo, że aż sam uwierzył, jaki to z niego specjalista.
  To jest ten sam format człowieka, przepraszam - nie człowieka - specjalisty, co Macierewicz. Mówi, co wie, a nawet jeszcze więcej.

 • jkredman

  Oceniono 10 razy -6

  a poufny raport ABW z incydentu z oddaniem strzałów podczas wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gruzji - 23 listopada 2008 roku - to był przykład profesjonalizmu, do kogo był skierowany ten raport,

  ot choćby ten wniosek, jakże zgodny z wypowiedziami rosyjskich notabli - „Na obecnym etapie i na podstawie posiadanych informacji uznać można, iż najbardziej prawdopodobne jest, że sytuacja mogła być wykreowana przez stronę gruzińską”

 • ergosumek

  Oceniono 18 razy -8

  Ta notatka kompromituje ABW, więc robią wszystko, zeby ją zdezawuować...
  Bo jaki cel miał ktoś, żeby ją wyprodukować?
  Cui bono, czyli PO kiego grzyba?

 • jacek70s

  Oceniono 28 razy -14

  fajnie, były szef ABW powiedział wszystkim i ruskim jak powinien wyglądać wewnętrzny dokument ABW tak żeby był wiarygodny. Brawo panie pukowniku :)

 • mialam_meza_pedala

  Oceniono 9 razy 3

  TVP zatrudnia takich głąbów? Dlatego właśnie nigdy nie zapłacę abonamentu. Facet powinien wrócić do szkoły

 • 1pytanie

  Oceniono 33 razy -19

  LUDZISKA PRZECZYTAJCIE ! ------>>>>>>>>
  Amber Gold działa tak samo jak 90% banków !! Nie mają swoich pieniędzy ale obracają pieniędzmi KLIENTÓW !
  WIDOCZNIE AMBER GOLD STAŁ SIĘ NIEWYGODNY DLA BANKÓW ( BIELECKI coś może powiedzieć...notabene bliski współpracownik Tuska... ) i dla lodziaży z bandy "czworga" [ PO-PSL-SLD-PiS ]
  PS. Jestem bezpartyjny, bez układów i nic mnie nie wiąże z Amber Gold...to tak dla jasności....

 • aiwaplatz

  Oceniono 29 razy -9

  A niech się prztykają, jeden oszust z drugim POszustem :) Myślał, że jak zasponsoruje agitkę Wajdy pt. Wałęsa, to ma zielone światło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje