Bielecki: Jawność zarobków, dyskrecja wyboru

04.08.2012 08:36
Jan Krzysztof Bielecki w

Jan Krzysztof Bielecki w "Komentarzach Radia TOK FM" (Fot. Tokfm.pl)

Jak ktoś chce dużo zarabiać, powinien mieć dużo odwagi, żeby to ujawnić. Bardzo dużo zarabiałem, i to ujawniałem - mówi "Gazecie Wyborczej" Jan Krzysztof Bielecki.
W wywiadzie były premier wypowiada się m.in. na temat projektu powołania komitetu nominacyjnego, który wybierałby rady nadzorcze kluczowych spółek. Dopiero potem te rady, jak w firmach prywatnych, wybierałyby zarządy, szukając najlepszych kompetencji w sposób rynkowy.

- Dzisiejsze konkursy na stanowiska w największych spółkach nie są dla mnie odzwierciedleniem sposobu rekrutacji w najlepszych firmach świata - mówi Bielecki. - Konkurs na prezesa strategicznej firmy, prowadzony przy światłach jupiterów, z definicji zniechęca wielu dobrych kandydatów, ponieważ oni już gdzieś pracują i niekoniecznie ubiegają się o nowe stanowisko.

Jeżeli rada nadzorcza chce zatrudnić taką osobę, to musi o to zabiegać w sposób dyskretny. To nie znaczy, że nie ma konkursu kandydatów według procedury ustalonej przez radę nadzorczą, ale pewien element dyskrecji jest niezbędny, podkreśla b. premier.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (163)
Zaloguj się
 • miliarder

  Oceniono 2 razy 0

  Marcin Luboń - człowiek z wyrokiem robił karierę dzięki PO:

  wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,6869822,Czlowiek_z_wyrokiem_robil_kariere_dzieki_PO.html

 • maksimum

  Oceniono 9 razy 7

  Zarobki menadzerow w Polsce sa takie same jak na zachodzie,ale przecietny pracownik zarabia 7x mniej niz na zachodzie.

 • wikonka

  Oceniono 7 razy 5

  Jeżeli porownywać zarobki to przeciętny pracownik w zachodnich państwach zarabia 7 razy więcej niż Polak. Dysproporcja jest więc ogromna . Proszę też pamiętać, że w wielu państwach , o których Pan mówi nie ma takiego rozwarstwienia i zróżnicowania zarobków jak w Polsce obecnie. Skandalem obecnie jest też sytuacja w powiatach i gminach . Proszę popatrzeć na woj. śląskie- w radach nadzorczych brat marszałka, koledzy radni , którym szuka się posad bez konkursów . Cala gminna Polska bez mała tak wygląda i to budzi powszechne oburzenie. Dla motłochu praca ( bez pracy ) do 67 roku życia, dla swoich apanaże, posady, posadki ...

 • zozo00

  Oceniono 10 razy 4

  Laskawca ujawnil zarobki bo takie byly wymogi sprawozdawcze spolek gieldowych. A ze nie widzi nic zdroznego w zatrudnianiu krewnych i znajomych krolika tez nie dziwi przeciez krolik jest z jego ugrupowania. Zmieni zdanie niechybnie jak ich od cyca oderwa!!!!!

 • dramat1

  Oceniono 13 razy 11

  może pan Bielecki opowie nam coś o makaronach Malma

  to całkiem ciekawa historia

 • gupek70

  Oceniono 16 razy -8

  Dawno temu, 92, moze 93 poznalem jako szczawik cala rodzine Pana Bieleckiego. Z jego synem, ktorego imienia nie pamietam (ale mam nadzieje, ze u Ciebie wszystko dobrze stary) smigalem przez cale wczasy. Pamietam, jak startowalismy w zawodach plywackich (moze nie az takich zawodach). Bardzo mi zaimponowal startujac, pomimo pewnych niedogodnosci. Oamietam tez jego Mame, bardzo fajna Babke.
  Ostatniego dnia wczasow przyjechal jego Tata, Pan Krzysztof. Wszyscy byli mocno zdziwieni. Cala rodzina okazala sie bardzo sympatyczna, bardzo skromni, przyjazni ludzie. ROdzina uwczesnego premiera zrobila duze wrazenie. A ten osrodek wczasowy nie byl zadnym pieciogwiazdkowym wypasem. Zwykly, pokomunistyczny osrodek w Lapinie. POzdrawiam cala rodzine.

 • olekgw

  Oceniono 7 razy 5

  Zgadujmy czy czytelnicy GW zagłosowaliby na tego pana gdyby startował w wyborach?

 • zaplutykarzelreakcji2

  Oceniono 9 razy 3

  A morda cinkciarza jak była tak jest. Tylko obrót już nie pod Pewexem...

 • topiramax

  Oceniono 18 razy -2

  I dobrze że Pan zarobił. Mam dosyć tego szczucia jednego na drugiego. Są ludzie - że tak to ujmę- bardziej łebscy od innych i maja szczęście też poniekąd. Wszyscy chcieliby nie wiem ile zarabiać. I zawsze im za mało. A jak się ktoś wybije ...to mu w mordę najchętniej ...i zrównać do szeregu....nieudaczników i przeciętniaków. Pie...dolę takie "zróżnicowanie" i "sprawiedliwość".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje