Lebiediew: Zwijam interesy w Rosji - zmuszają mnie do tego. Szykują się represje

03.08.2012 17:58
Aleksandr Lebiediew podczas rozmowy z Agencją Reutera w swoim biurze w Moskwie

Aleksandr Lebiediew podczas rozmowy z Agencją Reutera w swoim biurze w Moskwie (Fot. MIKHAIL VOSKRESENSKY REUTERS)

Rosyjski magnat bankowy i prasowy Aleksandr Lebiediew, w przeszłości związany z sowieckimi służbami, powiedział telewizji Sky, że Kreml wywiera na niego coraz silniejszą presję i nie wyklucza, że będzie zmuszony odsprzedać swoje rosyjskie aktywa. - Wygląda na to, że jesteśmy u progu politycznych represji - dodał podkreślając, że przyczyną są rządy Władimira Putina.
Lebiediew, który w Wlk. Brytanii wspiera finansowo gazety "The Independent" oraz "Evening Standard", obawia się, że może zostać aresztowany z powodów politycznych, ponieważ Rosja zmierza według niego od czasu ponownego objęcia urzędu prezydenta przez Władimira Putina w kierunku państwa represyjnego, czego wyrazem są szykany wobec grupy punkowej Pussy Riot i blogera, obrońcy praw człowieka Aleksieja Nawalnego.

- Myślę, że największym problemem w Rosji jest to, że rządy w niej opierają się na jednej osobie. Chciałbym się mylić, ale wygląda na to, że jesteśmy u progu politycznych represji - zaznaczył.

Rosyjski biznesmen radzi opozycji, by się zjednoczyła, odłożyła na bok dzielące je różnice i mówiła wspólnym głosem w takich sprawach jak korupcja. Osobiście nie widzi się w roli opozycyjnego polityka.

Plany? "Zwinąć interesy. Całkowicie"

Pytany o swoje długofalowe plany Lebiediew odparł: - Zwinąć interesy całkowicie, zwyczajnie je zamknąć, by się z nich wyplątać. Wyraził przy tym obawy, że może mu nie starczyć czasu, jeśli naciski na niego nie ustaną.

Prawnicy Lebiediewa ostrzegli go, że już w tym lub w przyszłym miesiącu władze mogą ograniczyć jego swobodę poruszania się - informuje Sky.

Lebiediew oprócz mediów i bankowości posiadający również interesy w rolnictwie i budownictwie oraz udziały w Gazpromie i Aerofłocie nie jest zaangażowany w działalność opozycyjną, ale wypowiada się krytycznie o polityce Kremla.

Jest największym udziałowcem opozycyjnej "Nowej Gaziety", demaskującej korupcję, machinacje służb specjalnych i nadużycia władzy. Jego majątek w Rosji telewizja Sky szacuje na ok. 707 mln funtów (ponad 1,1 mld USD). Niektóre inwestycje, jak np. Aerofłot, przynoszą mu straty.

Sky przypomina, że Nawalny został we wtorek oskarżony o kradzież i otrzymał zakaz wyjazdu z Rosji. Telewizja spekuluje, że podobny los może spotkać Lebiediewa.

W ub.r. rosyjska prokuratura wszczęła dochodzenie w związku z incydentem w telewizyjnym studiu, gdy Lebiediew podczas debaty ekonomicznej wymierzył cios pięścią swemu adwersarzowi. Putin nazwał wówczas zachowanie Lebiediewa "czynem chuligańskim".

Zobacz także
Komentarze (86)
Lebiediew: Zwijam interesy w Rosji - zmuszają mnie do tego. Szykują się represje
Zaloguj się
 • konto_live

  Oceniono 52 razy 30

  jak pokazuje przykład Tymoszenko nie wystarczy nakraść, trzeba wiedzieć też kiedy spier...

  UWAGA: nie dotyczy Polski, tu aferzyści mają dożywotni immunitet

 • trasat

  Oceniono 17 razy 15

  Przecież to jeden z wielkich rosyjskich złodziei. Nie można go traktować jak prześladowanego demokrate. A Anglia pełni role pasera wobec ukradzionych pieniędzy.

 • cztery44442

  Oceniono 17 razy 15

  Magnacie bankowy Lebiediew, bardzo cie proszę zabierz ze sobą również magnatów bankowych z Polski uważam, że w ramach solidarności magnatów powinieneś to zrobić. Na dodatek zwykli Polacy będą ci bardzo wdzięczni.
  Zatem magnacie bankowy, czyń dobro.

 • rita.1

  Oceniono 24 razy 14

  Biedaczyna! Kolejny umęczony i udręczony przez reżim złodziej, hochsztapler i aferzysta. Och, pardon. To nie było złodziejstwo. To była pierwotna akumulacja kapitału.

 • queserasera

  Oceniono 18 razy 14

  "Rosyjski magnat bankowy i prasowy Aleksandr Lebiediew, w przeszłości związany z sowieckimi służbami" ma coś przeciw represjom, ale tyko wtedy gdy jest represjonowany zamiast, jak to w KGB, represjonować :)

 • cracken001

  Oceniono 17 razy 13

  Moze by sie ten przekretas wytlumaczyl z tego w JAKI sposob zgromadzil te skromna fortunke,w TAK krotkim czasie??? No bo chyba nie na wyrebie tajgi???Przychodzi czas ROZLICZEN(wreszcie),wiec zlodziejom robi sie ciasno,i zaczynaja belkotac o "represjach".BRAWO Wladimir-TAK trzymaj

 • wuzuwela

  Oceniono 15 razy 13

  rozumiem że fiskus mu się do dupy dobiera a że nie jest czysty to asekuruje się zawczasu na "ofiarę reżymu"!
  To normalny chwyt w Rosji tych którym powinęła się noga,na politycznym polu można światu wytłumaczyć wszystkie oskarżenia,te prawdziwe i nieprawdziwe,świat to kupuje bo to przecież Rosja!a sami swoich macherów sadzają na 150 lat,w Rosji a priori nie może być oszustów bo Putin za wszystkich,a już tym bardziej jak taki kandydat zadeklaruje się opozycjonistą.
  Co do Pussy Riot to Putin w Londynie słusznie zauważył że :byłoby to w Izraelu czy jakimś muzułmańskim państwie to urządzono by samosąd w samej świątyni,nawet byśmy nie zdążyli je ochronić!
  W Rosji można i trzeba bo tak twierdzą sponsorzy tych dziewek:)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje