Lebiediew: Zwijam interesy w Rosji - zmuszają mnie do tego. Szykują się represje

03.08.2012 17:58
Aleksandr Lebiediew podczas rozmowy z Agencją Reutera w swoim biurze w Moskwie

Aleksandr Lebiediew podczas rozmowy z Agencją Reutera w swoim biurze w Moskwie (Fot. MIKHAIL VOSKRESENSKY REUTERS)

Rosyjski magnat bankowy i prasowy Aleksandr Lebiediew, w przeszłości związany z sowieckimi służbami, powiedział telewizji Sky, że Kreml wywiera na niego coraz silniejszą presję i nie wyklucza, że będzie zmuszony odsprzedać swoje rosyjskie aktywa. - Wygląda na to, że jesteśmy u progu politycznych represji - dodał podkreślając, że przyczyną są rządy Władimira Putina.
Lebiediew, który w Wlk. Brytanii wspiera finansowo gazety "The Independent" oraz "Evening Standard", obawia się, że może zostać aresztowany z powodów politycznych, ponieważ Rosja zmierza według niego od czasu ponownego objęcia urzędu prezydenta przez Władimira Putina w kierunku państwa represyjnego, czego wyrazem są szykany wobec grupy punkowej Pussy Riot i blogera, obrońcy praw człowieka Aleksieja Nawalnego.

- Myślę, że największym problemem w Rosji jest to, że rządy w niej opierają się na jednej osobie. Chciałbym się mylić, ale wygląda na to, że jesteśmy u progu politycznych represji - zaznaczył.

Rosyjski biznesmen radzi opozycji, by się zjednoczyła, odłożyła na bok dzielące je różnice i mówiła wspólnym głosem w takich sprawach jak korupcja. Osobiście nie widzi się w roli opozycyjnego polityka.

Plany? "Zwinąć interesy. Całkowicie"

Pytany o swoje długofalowe plany Lebiediew odparł: - Zwinąć interesy całkowicie, zwyczajnie je zamknąć, by się z nich wyplątać. Wyraził przy tym obawy, że może mu nie starczyć czasu, jeśli naciski na niego nie ustaną.

Prawnicy Lebiediewa ostrzegli go, że już w tym lub w przyszłym miesiącu władze mogą ograniczyć jego swobodę poruszania się - informuje Sky.

Lebiediew oprócz mediów i bankowości posiadający również interesy w rolnictwie i budownictwie oraz udziały w Gazpromie i Aerofłocie nie jest zaangażowany w działalność opozycyjną, ale wypowiada się krytycznie o polityce Kremla.

Jest największym udziałowcem opozycyjnej "Nowej Gaziety", demaskującej korupcję, machinacje służb specjalnych i nadużycia władzy. Jego majątek w Rosji telewizja Sky szacuje na ok. 707 mln funtów (ponad 1,1 mld USD). Niektóre inwestycje, jak np. Aerofłot, przynoszą mu straty.

Sky przypomina, że Nawalny został we wtorek oskarżony o kradzież i otrzymał zakaz wyjazdu z Rosji. Telewizja spekuluje, że podobny los może spotkać Lebiediewa.

W ub.r. rosyjska prokuratura wszczęła dochodzenie w związku z incydentem w telewizyjnym studiu, gdy Lebiediew podczas debaty ekonomicznej wymierzył cios pięścią swemu adwersarzowi. Putin nazwał wówczas zachowanie Lebiediewa "czynem chuligańskim".

Zobacz także
Komentarze (86)
Zaloguj się
 • zamejc

  0

  Od kiedy Aleksej Navalny jest "obrońcą praw czlowieka"?

 • usmiech_prezesa

  Oceniono 3 razy 3

  Wedlug "wolnosci i demokracji" bicie w morde w studio TV jest wolne i demokratyczne.

 • wlomat1

  Oceniono 3 razy 3

  Przepraszam bardzo - ale czy ktoś taki przed "zwinięciem" swoich interesów nie powinien wytłumaczyć zwykłym Rosjanom jak w kraju, gdzie średnia pensja to coś ok. 250-350 USD i w którym miliony ludzi żyją w biedzie, robi się majątek o wartości 2 mld USD?!?!?! A po wytłumaczeniu może zostawić ten majątek w kraju w którym powstał i "zwinąć" się np. bez niego?
  Ja rozumiem że światowe media które przez lata dzielnie wzmacniały system oligarchiczny w Rosji chętnie by powitały nowego po Chodorkowskim "bohatera" walki o wolność. Na szczęście "zwykli' Rosjanie już aż za dobrze poznali jak ta "wolność" wygląda>>>>>>>>>>>

 • dareoszek

  Oceniono 2 razy 2

  róscy biznesmeni - bnosh ile jeszcze władza ludowa będzie mnie katowała autorytetami z dópy kiszczaka

 • abhaod

  Oceniono 7 razy -1

  Zlodziej zlodzieja zlodziejem POgania...w Wybiórczej dalej jak w maglu.
  www.rp.pl/artykul/843344,921040-4-sierpnia-1944-zginal-Baczynski.html

 • szymek_50

  Oceniono 3 razy 3

  Putin wie co robi.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 12 razy -2

  W to że na wschód od Bugu istnieje jeszcze jakaś demokracja wierzą już tylko nazistowscy urzędnicy EU.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje