Rosyjskie okręty desantowe płyną do Syrii

03.08.2012 13:24
- Trzy rosyjskie okręty desantowe, każdy ze 120-osobową załogą, w najbliższych dniach dotrą do rosyjskiej bazy w syryjskim Tartusie - podały media w Moskwie, powołując się na źródło w sztabie generalnym.
Okręty, które są teraz na Morzu Śródziemnym, dotrą do Tartusu w końcu tygodnia lub na początku następnego - poinformowało źródło.

Nie wyjaśniło ono celu misji. Rosja zapowiadała wcześniej, że wyśle żołnierzy piechoty morskiej na wypadek, gdyby zaszła potrzeba ochrony personelu i wyposażenia bazy w Tartusie. Źródło w sztabie nie odpowiedziało w piątek na pytanie, czy załoga okrętów pozostanie w bazie, by zapewnić jej bezpieczeństwo. Dodało jednak, że okręty uzupełnią zapasy i spędzą w bazie kilka dni.

W Syrii trwa rewolta

Trzy okręty, o których mówiło źródło w sztabie, wchodzą w skład rosyjskiej Floty Północnej. Teraz są o kilka dni drogi od Tartusu, jedynej poza byłym ZSRR rosyjskiej stałej bazy morskiej na ciepłych wodach. Według analityków cytowanych przez agencję Reutera baza jest niewielka, jej personel liczy niespełna 100 osób.

W Syrii trwa od marca 2011 roku rewolta przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada; zginęło w niej dotychczas ok. 20 tysięcy ludzi, głównie cywilów. Rosja wspierana przez Chiny trzykrotnie blokowała ostrzejsze wobec Asada projekty rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Zobacz także
Komentarze (112)
Rosyjskie okręty desantowe płyną do Syrii
Zaloguj się
 • sugarless

  Oceniono 42 razy 18

  Bandy wahabickich odszczepieńców atakują legalna władze w Syrii, zabijają kobiety i dzieci

 • m.gawka

  Oceniono 25 razy 17

  Posunięcie Rosjan jest zrozumiałe. Oni chronią swoje bazy morskie poza granicami Rosji. Miejmy nadzieję, że to pierwszy krok do zmiany ich stanowiska w sprawie Syrii na forum Rady Bezpieczeństwa.

 • snurfik

  Oceniono 19 razy 15

  "Nie wyjaśniło ono celu misji. Rosja zapowiadała wcześniej, że wyśle żołnierzy piechoty morskiej na wypadek, gdyby zaszła potrzeba ochrony personelu i wyposażenia bazy w Tartusie."
  =======

  Pewnie sobie plyna pojesc kebaby.

 • cztery44442

  Oceniono 29 razy 13

  Rosja i słusznie reaguje, aby zapobiec scenariuszowi jaki się wydarzył w Libii, Egipcie, a wcześniej w Iraku i Afganistanie. Jankesi pozwólcie innym narodom żyć w pokoju i spokoju.

 • dariuszczwa

  Oceniono 29 razy 13

  Kiedyś dawno temu byłem naiwny wierzyłem że jak obalimy komunę Polska będzie wolna teraz widzę to to wszystko jest jedno wielkie bagno Dawniej gazety pisały to co im dyktowała Moskwa teraz zaś piszą to co im dyktuje Ameryka i gdzie ta wolność? czy kiedyś doczekamy się czasów żeby gazety pisały to co myślą Polacy?

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 11 razy 9

  Polskie stocznie budowały pod koniec lat 80-ch dla ZSRR bardzo nowoczesne okręty desantowe.Jeszcze dzisiaj - 29 lipca z okazji święta floty wojennej Rosjanie je pokazali na Newie w Petersburgu.Podczas parady podkreślano,że zostały zbydowane w ówczesnej Polskiej Republice Ludowej.

 • net_friend

  Oceniono 11 razy 9

  "Nie wyjaśniło ono celu misji."
  Zapewne płynie nowy turnus do Sharm el-Sheikh.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje