Rosyjskie okręty desantowe płyną do Syrii

03.08.2012 13:24
- Trzy rosyjskie okręty desantowe, każdy ze 120-osobową załogą, w najbliższych dniach dotrą do rosyjskiej bazy w syryjskim Tartusie - podały media w Moskwie, powołując się na źródło w sztabie generalnym.
Okręty, które są teraz na Morzu Śródziemnym, dotrą do Tartusu w końcu tygodnia lub na początku następnego - poinformowało źródło.

Nie wyjaśniło ono celu misji. Rosja zapowiadała wcześniej, że wyśle żołnierzy piechoty morskiej na wypadek, gdyby zaszła potrzeba ochrony personelu i wyposażenia bazy w Tartusie. Źródło w sztabie nie odpowiedziało w piątek na pytanie, czy załoga okrętów pozostanie w bazie, by zapewnić jej bezpieczeństwo. Dodało jednak, że okręty uzupełnią zapasy i spędzą w bazie kilka dni.

W Syrii trwa rewolta

Trzy okręty, o których mówiło źródło w sztabie, wchodzą w skład rosyjskiej Floty Północnej. Teraz są o kilka dni drogi od Tartusu, jedynej poza byłym ZSRR rosyjskiej stałej bazy morskiej na ciepłych wodach. Według analityków cytowanych przez agencję Reutera baza jest niewielka, jej personel liczy niespełna 100 osób.

W Syrii trwa od marca 2011 roku rewolta przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada; zginęło w niej dotychczas ok. 20 tysięcy ludzi, głównie cywilów. Rosja wspierana przez Chiny trzykrotnie blokowała ostrzejsze wobec Asada projekty rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Zobacz także
Komentarze (112)
Zaloguj się
 • critto

  Oceniono 13 razy 5

  Brawo Rosja, pana Asada trzeba wesprzeć przeciwko BANDYTOM rozwalającym kraj, którzy prędzej czy później zrobiliby miejsce islamistom, chętnym na wprowadzenie swoich średniowiecznych "porządków" w najnowocześniejszym i najbardziej postępowym kraju arabskim. Oby rządowi Syrii udało się stłumić rebelię i wypalić ją do gruntu...

 • ademko

  Oceniono 5 razy 5

  powstancy tacy sami jak oprawcy Assada-roztrzeliwują jeńcow i cywilów!!!!!!!!!!!!!

 • hubciio

  Oceniono 6 razy 4

  Ciekawe ile Rosja płąciła przez te wszystkie lata Asadowi, żeby utrzymać
  tą 100-osobową bazę po rozpadzie ZSRR :) Szkoda, że po inwazji na Irak
  nie wymogliśmy na Amerykanach by założyć taką polską bazę np.
  w Basrze. Wysłalibyśmy tam stu garowników a co roku płynąłby tam
  ORP Pułaski, ech co to byłby za lans... ;)

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 11 razy 9

  Polskie stocznie budowały pod koniec lat 80-ch dla ZSRR bardzo nowoczesne okręty desantowe.Jeszcze dzisiaj - 29 lipca z okazji święta floty wojennej Rosjanie je pokazali na Newie w Petersburgu.Podczas parady podkreślano,że zostały zbydowane w ówczesnej Polskiej Republice Ludowej.

 • adrian2288pl

  Oceniono 9 razy 5

  poziom dziennikarzy GW nie rośnie
  ,,Trzy rosyjskie okręty desantowe, każdy ze 120-osobową załogą"
  powinno być każdy ze 120 żołnierzami piechoty morskiej plus załoga

 • lulu_confabulu

  Oceniono 9 razy 5

  Rosja ma tam baze morską to i nie dziwota że tam płyną.

 • yarrrr

  Oceniono 15 razy -3

  Poziom forum GW "rośnie". Niejacy: eberl, 300zlotych, bandierarossa zdolni są jedynie do idiotycznych wyzwisk. Nawet nie wiecie, jak mali i nędzni jesteście, kowboje klawiaturki.

 • muderes

  Oceniono 20 razy -6

  .Prowokacja na skalę światową.Najpierw bojkot obrony ludności cywilnej na forum ONZ ,przez storpedowanie rezolucji i wykolejenie misji zawieszenia działań ONZ i cyniczne podtrzymywanie reżimu Assada.Haniebna próba zastraszenia opozycji w Syrii przez Rosję i mieszanie się w wewnętrzne sprawy kraju arabskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje