Prof. Winczorek: Pamiętajmy o kapitulacji Powstania. Powinien to być dzień żałoby

Prof. Piotr Winczorek

Prof. Piotr Winczorek (Fot. Jacek Babiel / AG)

"Powstanie zasługuje na upamiętnienie nie tylko jako przykład poświęcenia i heroizmu jego bezpośrednich uczestników, ale także jako wydarzenie pełne smutku. Dniem takiego upamiętnienia powinien być więc moim zdaniem nie dzień jego rozpoczęcia, lecz dzień jego tragicznej kapitulacji. Powinien być to dzień wspomnień, żalu i żałoby" - pisze dla "Gazety Wyborczej" prof. Piotr Winczorek.
Konstytucjonalista w swoim komentarzu dla "Gazety" odnosi się do wezwania prof. Normana Daviesa, by nie obchodzić kolejnych rocznic Powstania, gdyż nie jest ono powodem do triumfowania.

Wg prof. Winczorka należy obchodzić rocznicę kapitulacji - jako dzień pamięci o ofiarach. Winczorek przypomina tragiczne wojenne losy własnej rodziny. Opiekowali się nim krewni, gdyż rodzice nie żyli. Winczorek wspomina swoich młodych kuzynów, z których jeden zginął w Powstaniu, a drugi dostał się do niewoli. On sam jako zaledwie roczne dziecko podczas walk tułał się po piwnicach.

"Po Powstaniu tak jak wszyscy warszawiacy z lewobrzeżnej części miasta zostałem wysiedlony i wraz z opiekunkami tułaliśmy się po kraju przez długie miesiące. Mogę zatem powiedzieć, że choć nie miałem w ręce broni, nie roznosiłem meldunków, nie opatrywałem rannych i nie grzebałem zabitych, też jestem w jakimś sensie powstańcem. Ale moje losy z pewnością nie są odosobnione. Setki, o ile nie tysiące warszawiaków przeżyły Powstanie w podobny sposób. Można więc powiedzieć, że moje przeżycia były typowe" - pisze.

Cały komentarz w "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
 • Winczorek: Nie zmuszajmy ludzi do przysięgania na Biblię
 • Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski Buczeli na obchodach. Teraz "tłumaczą" gen. Ściborowi-Rylskiemu, że nie żyje w wolnej Polsce
 • Kadry z Powstania Warszawskiego Godzina "W" - syreny zawyły w hołdzie powstańcom
Komentarze (397)
Prof. Winczorek: Pamiętajmy o kapitulacji Powstania. Powinien to być dzień żałoby
Zaloguj się
 • wqb

  Oceniono 82 razy 78

  Władysław Anders (1892–1970) – generał Wojska Polskiego.:

  Byłem całkowicie zaskoczony wybuchem powstania w Warszawie. Uważam to za największe nieszczęście w naszej obecnej sytuacji. Nie miało ono najmniejszych szans powodzenia, a naraziło nie tylko naszą stolicę, ale i tę część Kraju, będącą pod okupacją niemiecką, na nowe straszliwe represje.(...) Chyba nikt uczciwy i nieślepy nie miał jednak złudzeń, że stanie się to, co się stało, to jest, że Sowiety nie tylko nie pomogą naszej ukochanej, bohaterskiej Warszawie, ale z największym zadowoleniem i radością będą czekać, aż się wyleje do dna najlepsza krew Narodu Polskiego.
  Byłem zawsze, a także wszyscy moi koledzy w Korpusie zdania, że w chwili, kiedy Niemcy wyraźnie się walą, kiedy bolszewicy tak samo wrogo weszli do Polski i niszczą tak jak w roku 1939 naszych najlepszych ludzi – powstanie w ogóle nie tylko nie miało żadnego sensu, ale było nawet zbrodnią.(...)

  Opis: w liście do podpułkownika Mariana Dorotycz-Malewicza „Hańczy”, Linia Gotów, 31 sierpnia 1944 r.
  Źródło: Norman Davies Powstanie '44, Kraków 2004.

 • junk92508

  Oceniono 103 razy 75

  Coś co powinno być skandalem Tysiąclecia jest obchodzone jako święto.

  Skandalicznie niekompetentni dowódcy doprowadzili do śmierci 200tys ludzi i zniszczenia miasta ze stuleciami dorobku kulturalnego.

  Za takie coś dowódcy Powstania powinni dostać kulę w łeb a my ich honorujemy ulicami...

 • sztuka.61

  Oceniono 70 razy 62

  Powstanie Warszawskie wygrał Stalin i tylko on. My obchodzimy je jak Święto Narodowe, dziwne to.

 • 55_latek

  Oceniono 68 razy 60

  Powstanie było klęską i nic i nikt tego nie zmieni.
  Efektem jego klęski była śmierć najlepszych Warszawiaków i zagłada miasta.
  Takich faktów nie godzi się świętować.

 • 2bankier

  Oceniono 70 razy 54

  Wspolczuje prof.Winczorkowi za przezycia,ale proponuje abysmy bardziej swietowali zwyciestwa anizeli porazki.W genach mamy za duzo smutkow.Czas na usmiech i radosci.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 63 razy 49

  Dzien rozpoczecia Powstania nalezy upamietniac jako tragiczne skutki chorej ambicji politykow ktorzy w imie wlasnych interesow wyslali na smierc dziesiatki tysiecy ludzi. Cynizm politykow byl tym wiekszy ze wyslali do walki nieuzbrojonych i niewyszkolonych cywili w tym dzieci wyslali ich do walki z dobrze wyszkolonym i dobrze uzbrojonemu wojsku..

 • morthing

  Oceniono 47 razy 45

  „W WARSZAWIE MURY BĘDĄ SIĘ WALIĆ I KREW POLEJE SIĘ STRUMIENIAMI,
  AŻ OPINIA ŚWIATOWA WYMUSI NA RZĄDACH TRZECH MOCARSTW ZMIANĘ DECYZJI Z TEHERANU”
  Gen. Leopold Okulicki – wypowiedź na naradzie Komendy Głównej AK
  w lipcu 1944 (według zachowanych stenogramów)

  Czy ktoś kiedyś rzetelnie oceni i osądzi tych bezpośrednich sprawców największej tragedii narodowej? Zastanówcie się zanim wystawicie kolejny pomnik i nazwiecie ulicę im. Bora-Komorowskiego, Okulickiego, Pileckiego, czy Chruściela ps."Monter".

 • 1952.r

  Oceniono 55 razy 45

  Czci się pamięć 50 tys żołnierzy a kto będzie pamiętał o 200 tys cywilów, w tym kobiet i dzieci bo większość z nich była w Warszawie./ moja rodzina / > Mężczyźni wywiezieni w łapankach do obozów i na roboty do Niemiec.
  Rząd na uchodźstwie miał wielkie idee, aby Polacy sami się wyzwolili bez pomocy Czerwonych. Teraz to Oni powinni być napiętnowani za zniszczenia i śmierć tylu ludzi. Bohaterami się nazywa tych co "siedzieli' z daleka od Polski ale za to mieli wygórowane idee i świadomie wysyłali na śmierć ludność miasta. Bo jak można inaczej nazwać, porównując uzbrojenie Powstańców a Niemców ? Znam z opowiadań Babci jak z całym dobytkiem na plecach i maleńkimi dziećmi musiały uciekać z palącej się Warszawy aby ratować życie, potem wracały do ruin i zgliszcz. Za to ja Wam dziękuję.

 • executioner

  Oceniono 54 razy 44

  ˙
  > Pamiętajmy o kapitulacji Powstania. Powinien to być dzień żałoby.

  Powstanie Warszawskie należy uznać za zbrodnię wojenną, którą popełnili jego animatorzy, a której ofiarami byli wszyscy zabici wówczas mieszkańcy Warszawy.
  10–15,2 tys. zabitych żołnierzy,
  120–200 tys. zabitych cywilów
  5–7 tys. zaginionych żołnierzy
  17,4 tys. wziętych do niewoli

  ˙

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje