Upadło kolejne biuro podróży - Aquamaris z Bielska-Białej. "Przyczyny? M.in. upadki innych firm"

Aquamaris informuje o swoim upadku

Aquamaris informuje o swoim upadku (Źródło: Aquamaris.pl)

"Zarząd podjął decyzje o konieczności postawienia spółki w stan upadłości" - podało po godz. 18 na swojej stronie internetowej biuro podróży Aquamaris z Bielska-Białej. Nie wiadomo, ilu jego klientów przebywa za granicą. Wg TVN24 jeszcze w południe biuro przyjmowało rezerwacje wycieczek.
O upadku biura Aquamaris jako pierwsza poinformowała na swoich stronach TVN24. Widzowie już nad ranem donosili o problemach. Co z klientami przebywającymi obecnie za granicą? - To jest niewielkie biuro i to nie będzie duża liczba osób - powiedziała telewizji właścicielka biura Katarzyna Ketikoglou. Nie chciała jednak podać konkretnych liczb.

Biuro zawiesiło działanie swojej strony. Ukazuje się na niej tylko komunikat o upadłości. "Na taki stan rzeczy miał wpływ nagły spadek sprzedaży spowodowany sytuacją kryzysu na rynku oraz problemy z poprzednimi upadkami firmy lotniczej Air Poland, na bazie której mieliśmy skonstruowany i skalkulowany program Lato 2012, oraz biura podróży Sky Club, z którymi byliśmy związani umowami o przeloty charterowe" - czytamy.

O klientach biura podróży Aquamaris zbiera informacje urząd marszałkowski woj. śląskiego. Jak poinformował Witold Trólka z urzędu marszałkowskiego, przedstawiciele urzędu dowiedzieli się o sytuacji Aquamaris dziś po południu. - Jesteśmy po pierwszej rozmowie z właścicielem biura, który zadeklarował, że w piątek złoży oświadczenie o niewypłacalności - zaznaczył Trólka.

Jeżeli do marszałka wpłynie takie powiadomienie, samorząd uruchomi niezbędne procedury. - Czekamy na informacje o liczbie osób, które mogą być do ściągnięcia z zagranicy - dodał Trólka. Na razie wiadomo, że kwota ubezpieczenia biura to 126 tys. euro.

Seria upadków

W lipcu zbankrutowały biura Alba Tour, Africano Travel, Sky Club, Blue Rays i Atena. W podobny sposób działalność zakończyły też linie lotnicze OLT Express Regional. Na początku lipca zbankrutowało duże biuro Sky Club. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie oszustwa. Ponad 23 tysiące klientów Sky Clubu miało zostać oszukanych na łączną kwotę prawie 70 milionów złotych. Operacja sprowadzania turystów do Polski trwała prawie dwa tygodnie. W połowie miesiąca zbankrutowały wielkopolskie biura Africano Travel i Alba Tour. Setki klientów sprowadził do kraju wielkopolski urząd marszałkowski.

26 lipca pojawiły się doniesienia, że zbankrutowało biuro podróży Blue Rays specjalizujące się w wycieczkach do Egiptu. Wówczas poza Polską przebywało 412 klientów biura. Dzień później wniosek o stwierdzenie niewypłacalności złożył piąty touroperator. Tym razem działalność zakończyło niewielkie biuro podróży Atena z Oświęcimia. W chwili ogłoszenia upadłości za granicą przebywały 52 osoby, które wykupiły wycieczki w Atenie.

- Upadek Sky Club to prawdopodobniej nie ostatnie bankructwo w branży turystycznej w tym roku - ostrzegał Adam Łącki , prezes Krajowego Rejestru Długów. W czerwcu przybyło w KRD kolejnych siedem zadłużonych biur podróży, jest już ich łącznie 446. To prawie jedna piąta wszystkich działających wszystkich działających w Polsce.

W Polsce działa ok. 3,2 tys. licencjonowanych organizatorów turystyki. - Branża turystyczna od 2 lat przeżywa kryzys i to widać w naszym rejestrze. Rosnące kursy walut, zamieszki w Afryce Północnej i Grecji, kryzys ekonomiczny na południu Europy i obawy przed kryzysem w Polsce sprawiają, że z roku na rok maleje liczba osób korzystających z usług biur podróży. A to przekłada się na mniejsze zyski - mówi Łącki. - Kłopoty mają już nie tylko mali i średni organizatorzy turystyki, ale także ci najwięksi. W KRD jest notowanych kilka biur z pierwszej dziesiątki.

Zobacz także
 • Pani Bożena miała lecieć na Kretę. Pośrednik zniknął z pieniędzmi Co się stało z Hello Holidays? Biuro zebrało pieniądze na wyjazdy, a ludzie zostali na lodzie
Komentarze (73)
Upadło kolejne biuro podróży - Aquamaris z Bielska-Białej. "Przyczyny? M.in. upadki innych firm"
Zaloguj się
 • mk72

  Oceniono 37 razy 13

  Przecież można sobie samemu zorganizować wyjazd! Rezerwacja przez internet lotów czy noclegów nie jest dziś żadnym problemem, tylko trzeba chcieć. A i się oszczędza na prowizjji biura podróży...

 • stel-la37

  Oceniono 39 razy 13

  Nie rozumiem...... Korzystajcie z duzych sprawdzonych operatorów i nie stracicie kasy!! upadło nikomu nieznane biuro i już sensacja na pierwszej stronie!! dlaczego wszystkie media wsiadły na biura podróży?? Codziennie zawiesza działalność dziesiatki jak nie setki małych firm: budowlanych, usługowych i in...i o tym się na pierwszej stronie nie pisze.
  Byle odstraszyć Klientów biur w sezonie.... i rozłożyć na łopatki kolejną gałąź gospodarki........... i z wszystkich zrobić złodziei.........

 • wojtekjeden

  Oceniono 10 razy 10

  wzieliśmy kase ale sory nie wyszło.Nowy sposob zarabiania polaków na Polakach?

 • bioder65

  Oceniono 12 razy 8

  jeśli biur tuż przed ogłoszeniem upadłości przyjmuje kasę od klientów to właściciel jest zwykłym bandziorem i powinien być z urzędu ścigany przez prokuraturę.Ale w POlsce to jest niemożliwe.

 • stafarda

  Oceniono 9 razy 5

  Co to qu... jest? Jak jadę autem i się zepsuje to mój problem jak wrócę do domu. Jak dam zaliczkę budowlańcom za remont łazienki i się zmyją mój problem. Jak zainwestują w AG i zbankrutuje mój problem. Jak zjem coś kiepskiej jakości i się zatruję mój problem. Czemu jak patałachy myślą że za 1000zł można polecieć do Tunezji i jest problem to ma być problem budżetowy? Niech wracają za swoje.

 • panbies

  Oceniono 9 razy 5

  Jak byłem w liceum i na studiach to tak robiłem. Teraz nie muszę oszczędzać na każdym kroku. A co do oszczędności to naprawdę graniczy z cudem zarezerwowanie hotelu 4 lub pięciogwiazdkowego bez nazwijmy to "wsparcia" biura podróży. Sprawdź ceny takich hoteli np. w Portugalii za dobę dla indywidualnego tzw. turysty. Na dwa, trzy dni np. w Londynie biorę hostel, tanie loty i lecę za małe pieniądze. To bez problemu. Zwiedzanie, impreza i tylko w hostelu śpię a warunki za te pieniądze są mniej więcej przyzwoite. Paryż hotel Clauzel dwójka za około 100 euro za dwie osoby. Warunki znośne ale wszędzie blisko:)
  Ale jak chcę trochę wygody i chcę mieć wszystko gdzieś czyli dobry nocleg, dobre jedzenie (all) bez myślenia o jego robieniu to wybieram biuro.
  Można taniej ale po co?

 • olekgw

  Oceniono 11 razy 5

  Słabość państwa, kombinatorzy mają coraz więcej,a masy? Realna płaca zmniejsza się. Nigdy nie dogonimy kryzysowej Hiszpanii, Grecji czy Cypru

 • bielszcz

  Oceniono 3 razy 3

  Bielsko-Biała ul. Kapitana Kunickiego 9, pod tym adresem funkcjonuje już kolejna spółka tego właściciela - chyba nie trzeba zbytnio komentować o co chodzi...

 • fredowski

  Oceniono 11 razy 3

  ja za komuny wczasy na dzialce albo na balkonie przy pelargoniach ................no chyba ze mieszkanie bank zabierze

  ale kraj ja piernicze .........bieda z nedza zycie tu pedza

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje