Upadło kolejne biuro podróży - Aquamaris z Bielska-Białej. "Przyczyny? M.in. upadki innych firm"

02.08.2012 19:26
Aquamaris informuje o swoim upadku

Aquamaris informuje o swoim upadku (Źródło: Aquamaris.pl)

"Zarząd podjął decyzje o konieczności postawienia spółki w stan upadłości" - podało po godz. 18 na swojej stronie internetowej biuro podróży Aquamaris z Bielska-Białej. Nie wiadomo, ilu jego klientów przebywa za granicą. Wg TVN24 jeszcze w południe biuro przyjmowało rezerwacje wycieczek.
O upadku biura Aquamaris jako pierwsza poinformowała na swoich stronach TVN24. Widzowie już nad ranem donosili o problemach. Co z klientami przebywającymi obecnie za granicą? - To jest niewielkie biuro i to nie będzie duża liczba osób - powiedziała telewizji właścicielka biura Katarzyna Ketikoglou. Nie chciała jednak podać konkretnych liczb.

Biuro zawiesiło działanie swojej strony. Ukazuje się na niej tylko komunikat o upadłości. "Na taki stan rzeczy miał wpływ nagły spadek sprzedaży spowodowany sytuacją kryzysu na rynku oraz problemy z poprzednimi upadkami firmy lotniczej Air Poland, na bazie której mieliśmy skonstruowany i skalkulowany program Lato 2012, oraz biura podróży Sky Club, z którymi byliśmy związani umowami o przeloty charterowe" - czytamy.

O klientach biura podróży Aquamaris zbiera informacje urząd marszałkowski woj. śląskiego. Jak poinformował Witold Trólka z urzędu marszałkowskiego, przedstawiciele urzędu dowiedzieli się o sytuacji Aquamaris dziś po południu. - Jesteśmy po pierwszej rozmowie z właścicielem biura, który zadeklarował, że w piątek złoży oświadczenie o niewypłacalności - zaznaczył Trólka.

Jeżeli do marszałka wpłynie takie powiadomienie, samorząd uruchomi niezbędne procedury. - Czekamy na informacje o liczbie osób, które mogą być do ściągnięcia z zagranicy - dodał Trólka. Na razie wiadomo, że kwota ubezpieczenia biura to 126 tys. euro.

Seria upadków

W lipcu zbankrutowały biura Alba Tour, Africano Travel, Sky Club, Blue Rays i Atena. W podobny sposób działalność zakończyły też linie lotnicze OLT Express Regional. Na początku lipca zbankrutowało duże biuro Sky Club. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie oszustwa. Ponad 23 tysiące klientów Sky Clubu miało zostać oszukanych na łączną kwotę prawie 70 milionów złotych. Operacja sprowadzania turystów do Polski trwała prawie dwa tygodnie. W połowie miesiąca zbankrutowały wielkopolskie biura Africano Travel i Alba Tour. Setki klientów sprowadził do kraju wielkopolski urząd marszałkowski.

26 lipca pojawiły się doniesienia, że zbankrutowało biuro podróży Blue Rays specjalizujące się w wycieczkach do Egiptu. Wówczas poza Polską przebywało 412 klientów biura. Dzień później wniosek o stwierdzenie niewypłacalności złożył piąty touroperator. Tym razem działalność zakończyło niewielkie biuro podróży Atena z Oświęcimia. W chwili ogłoszenia upadłości za granicą przebywały 52 osoby, które wykupiły wycieczki w Atenie.

- Upadek Sky Club to prawdopodobniej nie ostatnie bankructwo w branży turystycznej w tym roku - ostrzegał Adam Łącki , prezes Krajowego Rejestru Długów. W czerwcu przybyło w KRD kolejnych siedem zadłużonych biur podróży, jest już ich łącznie 446. To prawie jedna piąta wszystkich działających wszystkich działających w Polsce.

W Polsce działa ok. 3,2 tys. licencjonowanych organizatorów turystyki. - Branża turystyczna od 2 lat przeżywa kryzys i to widać w naszym rejestrze. Rosnące kursy walut, zamieszki w Afryce Północnej i Grecji, kryzys ekonomiczny na południu Europy i obawy przed kryzysem w Polsce sprawiają, że z roku na rok maleje liczba osób korzystających z usług biur podróży. A to przekłada się na mniejsze zyski - mówi Łącki. - Kłopoty mają już nie tylko mali i średni organizatorzy turystyki, ale także ci najwięksi. W KRD jest notowanych kilka biur z pierwszej dziesiątki.

Zobacz także
Komentarze (73)
Zaloguj się
 • mk72

  Oceniono 37 razy 13

  Przecież można sobie samemu zorganizować wyjazd! Rezerwacja przez internet lotów czy noclegów nie jest dziś żadnym problemem, tylko trzeba chcieć. A i się oszczędza na prowizjji biura podróży...

 • stel-la37

  Oceniono 39 razy 13

  Nie rozumiem...... Korzystajcie z duzych sprawdzonych operatorów i nie stracicie kasy!! upadło nikomu nieznane biuro i już sensacja na pierwszej stronie!! dlaczego wszystkie media wsiadły na biura podróży?? Codziennie zawiesza działalność dziesiatki jak nie setki małych firm: budowlanych, usługowych i in...i o tym się na pierwszej stronie nie pisze.
  Byle odstraszyć Klientów biur w sezonie.... i rozłożyć na łopatki kolejną gałąź gospodarki........... i z wszystkich zrobić złodziei.........

 • bielszcz

  Oceniono 3 razy 3

  Bielsko-Biała ul. Kapitana Kunickiego 9, pod tym adresem funkcjonuje już kolejna spółka tego właściciela - chyba nie trzeba zbytnio komentować o co chodzi...

 • tam96

  0

  co to znaczy upadlo ;) w sredniowieczu to byle jaki szeryf juz ich w klatce mialby haha

  gdzie jest kasa :P i jak ja odzyskac w tej gestwinie ukladow :>

 • marathonik

  Oceniono 4 razy 2

  Eh... znowu to samo... zmienić prawo, że właściciele / członkowie zarządu odpowiadają finansowo tzn. zabierać kasę do końca z kont bankowych wszystkich + zlicytować wszystko dom samochody itp. i koniec z przepisywaniem majątku na rodzinę, krewnych, cwaniak ukradnie bo inaczej nie da się tego nazwać, przepisze na żonę i jest bezkarny, zabrać wszystko im... jak odpowiedzialność to do końca... przestaną bankrutować oszuści i przywrócić karę śmierci tak dla zasady...

 • sloonzak

  0

  nie rozumiem , jak to mozliwe gdy wykupuje wycieczke i nie dostaje biletu na samolot w obie strony ??

 • adam-klys

  Oceniono 1 raz 1

  ludzie opamiętajcie się coś z tym trzeba zrobić kolejny jawny kant, świetny moment na bankructwo tylko dlaczego wszystkie biura bankrutują w największym sezonie ? proste 1000 osób razy minimum pula na osobę 2500 pln daje 2,5 mln pln (wycieczki są dużo droższe ;)) cytuje odmowa ubezpieczyciela ???? więc co pokrywa ubezpieczenie - wielkie NIC !!!!! daje rękę że za tymi upadkami stoi ktoś kto ma udziały w tych biurach podróży i w sławnych liniach które upadły oczywiści jedni i drudzy do końca sprzedawali bilety w szczycie sezonu policzcie kto się teraz za ta kasę bawi no ale nasze CBŚ barany i tak tego nie dojdą a jeśli nawet to za te pieniądze kochane TVN tego nie upubliczni i w następne lato w najawiększym sezonie popłynie kolejne i kolejne itd.

 • madzia30yo

  Oceniono 2 razy -2

  Czekam aż zdechnie to takie z tym budzikiem... Co tak niby czas zatrzymywało, takie dobre... Rainbow Tour, czy jakoś tak... Rozpuknę się ze śmiechu... Jak ten budzik tak się wykopyrtnął do góry nogami, to też mało się nie rozpukłam... Za każdym razem...

 • sabbina

  Oceniono 6 razy -2

  o to

  efekty

  rządów

  Platformy Obywatelskiej

  .;

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje