Klienci firmy Amber Gold przygotowują pozew zbiorowy

Klienci firmy Amber Gold, oferującej lokaty w złoto, przygotowują przeciwko niej pozew zbiorowy. Od jakiegoś czasu bezskutecznie próbowali dochodzić wypłaty z wygasłych lokat, założonych w tej instytucji. W końcu miarka się przebrała, a cała sprawa znajdzie swój finał przed sądem.
Firma Amber Gold obiecywała swym klientom nawet 13 proc. zysku rocznie na lokatach w złoto. Obietnice te spotkały się z uzasadnionym sceptycyzmem branży inwestycyjnej, która wątpiła, aby te gwarancje miały racje bytu. Rodziły się również pytania o to, co stanie się w sytuacji, gdy kurs złota spadnie, z czego wówczas pieniądze zostaną wypłacone klientom.

O problemach z wypłacaniem lokat zaczęło być głośno kilka tygodni temu. - Dziesiątego dnia miesiąca wygasła moja lokata. Zgodnie z regulaminem pieniądze miały wpłynąć na konto w ciągu dwóch dni. Od tygodnia bezskutecznie oczekuję na zwrot zainwestowanych środków - mówił jeden z klientów.

Liczba zaniepokojonych klientów wzrosła

Wedle umowy pieniądze z lokaty klienci powinni dostać w ciągu dwóch dni. Tymczasem oczekiwanie przedłużało się, a pracownicy należnych wypłat zaniepokojonym inwestorom tłumaczyli przejściowymi problemami technicznymi. Miały one dotyczyć ledwie kilkunastu przypadków, a spowodowane były zmianą rachunku bankowego i wiążącą się z nią migracją danych. Według Amber Gold jeden z banków, w którym firma miała swój rachunek, wypowiedział jej umowę i zmiana musiała być konieczna, a kłopoty z przelewem pieniędzy miały być rozwiązane w ciągu paru dni.

Tymczasem liczba zaniepokojonych klientów, którzy bezowocnie czekali na zwrot zainwestowanych pieniędzy, wzrosła i dawno przekroczyła sugerowaną przez firmę liczbę kilkunastu przypadków. Rzekomo prosty techniczny problem nie znalazł rozwiązania, a zawiedzeni inwestorzy wspólnie będą dochodzili swoich praw przed sądem.

Firma wzbudza kontrowersje

Amber Gold działa od ponad trzech lat, w tym czasie zaoferowała kilkudziesięciu tysiącom klientów "lokaty w złoto" z oprocentowaniem sięgającym kilkunastu procent w skali roku, a więc dwu-, trzykrotnie wyższym niż w bankach. Firma wzbudza kontrowersje, bo nie ma licencji Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności bankowej. KNF ostrzega przed korzystaniem z jej usług.

Amber Gold to także inwestor linii lotniczej OLT Express, która w piątek straciła płynność finansową i zaprzestała lotów regularnych (utrzymała tylko te czarterowe). Po upadku OLT Express w internecie aż roi się od obaw klientów Amber Gold, którzy boją się o zgromadzone w tej firmie pieniądze.

Zobacz także
Komentarze (144)
Klienci firmy Amber Gold przygotowują pozew zbiorowy
Zaloguj się
 • naw18

  Oceniono 53 razy 47

  "Inwestorzy" - coż za ładna nazwa dla tępych mułów ogarniętych żądzą zysku

 • lady.heather

  Oceniono 46 razy 46

  I Komisja Nadzoru Finansowego i Ministerstwo Finansow ostrzegalo ludzi przed powierzaniem funduszy firmie Amber Gold. No ale jak to mówią głupich nie sieją.

 • kontonaspam44

  Oceniono 37 razy 35

  Proszę o spokój. Nie ma powodów do paniki. Wszyscy poszkodowani dostaną swoje pieniądze w postaci bursztynowego złota (nie mylić z czarnym złotem, bursztynów nie trzeba odbarwiać).

  Prezes Plichta
  Pozdrawiam z Karaibów

 • chybawierzacy

  Oceniono 34 razy 34

  Najpierw obłowił się Amber Gold, a teraz kolej na prawników. Normalna kolej rzeczy.

 • lucyferos

  Oceniono 34 razy 32

  Ech,nie rozumieją,nie rozumieją..
  Sezon na Jelenia w Polsce trwa przez cały rok!

 • merick1979

  Oceniono 33 razy 31

  Sami są sobie winni - chciwość gubi. To przecież od początku wyglądało na jeden wielki przekręt - Amber Gold oferuje znikąd 13 czy nawet więcej procent. Niby gwarantowane... ale przez kogo? Człowieka z wyrokiem za oszustwa.
  Potem kupują OLT - wystarczy popatrzeć na siatkę połączeń, żeby od razu zauważyć, że linia nie będzie dochodowa (chociażby Wroclaw-Łódź, Wrocław-Rzeszów - średnie obłożenie - 4 pasażerów).
  A w tym tygodniu wykupili część udziałów Finroyal - który nie tak dawno upadł po reportażu w TVN, a jego klienci do dzisiaj nie zobaczyli kasy. Tak samo jak kasy nie zobaczą ci, co wpłacili do Amber Gold lub też kupili bilety.
  Ludzie - zacznijcie myśleć! Teraz żaden sąd wam nie pomoże - kasy już nie zobaczycie :)

 • mr_minister

  Oceniono 25 razy 23

  Trzeba było być bardzo naiwnym albo bardzo chciwym, żeby wpłacać pieniądze do Amber Gold:

  - Nazwa firmy była na liście ostrzeżeń na stronie www KNF - wystarczyło wpisać w google
  - Gwarancja 13% oprocentowania jest nierealna nawet na chłopski rozum. Na czym niby mają zarobi gwarantowane 13% i jeszcze pokryć koszty działalności firmy? Na jakim rynku można stabilnie zarabiać min. 15% rok do roku bez ryzyka? Kto mógł w to wierzy?
  - Abstrahując od tego, że "lokata w złoto" -to tylko nazwa marketingowa, bo żadnego złota tam nie było, ceny złota spadają od września 2011, jak można było wierzyć w zapewnienia, ze zarabiają na złocie?
  - już na drugiej minucie wizyty w oddziale Amber Gold dowiedziałem się, że gwarancji na "lokatach gwarantowanych" udziela spółka z o.o. z kapitałem 10 mln. zł. Przypuszczam, że suma depozytów, którą ściągnęli wynosi grubo ponad 100 a może i 200 mln. zł. O jakiej gwarancji mowa?

  Pewnie polecą tu zaraz pioruny, ale ludzie stracą tylko przez swoje zaniedbanie i chciwość! Wystarczyło minimum wysiłku, aby znaleźć wystarczającą ilość informacji, aby mieć poważne podejrzenia i nie ryzykować.

 • evergreen111

  Oceniono 27 razy 23

  Nie współczuję oszukanym ani trochę! Trzeba być pazernym durniem, żeby uwierzyć w kilkunastoprocentowe zyski z lokaty! A durniom doprawdy trudno współczuć, bo sami sobie winni swoją skrajną głupotą!

 • my_kroolik

  Oceniono 23 razy 23

  Jeszcze nie rozumiecie? To już koniec. Szkoda pieniędzy na prawników. Zanim napiszecie pozew, po AG nie zostanie kamień na kamieniu. Nie wierzę, że to przetrwa do końca sierpnia, a co dopiero 2-3 lata, jakich w Polsce wymaga przejścia wszystkich instancji w procesie zbiorowym

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje