Buczeli na obchodach. Teraz "tłumaczą" gen. Ściborowi-Rylskiemu, że nie żyje w wolnej Polsce

Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski

Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Młodzież Wszechpolska uznała, że należy "pomóc zrozumieć" gen. Zbigniewowi Ściborowi-Rylskiemu "młodych patriotów", czyli buczących i krzyczących o czerwonej hołocie na kopcu Powstania Warszawskiego. Generał skrytykował ich bowiem podczas obchodów 68. rocznicy Powstania Warszawskiego. Szef MW odpowiedział mu listem otwartym.
W 68 rocznicę Powstania Warszawskiego generał Zbigniew Ścibor-Rylski apelował pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach o powagę i szacunek podczas obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Usłyszał oklaski. Ale gdy wieńce składali przedstawiciele władz z PO, część tłumu buczała i krzyczała "hańba".

Generał zapowiedział, że jeśli gwizdy się powtórzą, nie będzie brał udziału w uroczystościach: - Uszanujmy pamięć tych wspaniałych dziewcząt i chłopców, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość swojej ukochanej ojczyzny - apelował i podkreślał, że cmentarz nie jest miejscem do wygłaszania politycznych poglądów.

Skandaliczne wrzaski na obchodach rocznicy Powstania

Apele niewiele pomogły. Kiedy w trakcie wieczornych uroczystościach na kopcu Powstania Warszawskiego przy Bartyckiej podczas rozpalania na kopcu znicza ogłoszono, że w uroczystościach biorą udział Hanna Gronkiewicz-Waltz i szefowa warszawskiej PO Małgorzata Kidawa-Błońska, grupa kibiców Legii i działaczy ONR zaczęła buczeć i krzyczeć: - Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę.

- Serce boli, dlaczego wydajecie takie okrzyki? Zastanówcie się. Jak można. Gdzie macie komunę? Wiele tysięcy osób oddało życie, aby nie było komuny. Przepraszajcie, bo inaczej nie przyjmiemy waszych hołdów - zbeształ ostro krzyczących generał. Dziś dostał odpowiedź. Dość zaskakującą.

- Niektórzy są tak zacietrzewieni... Dla mnie to zupełnie niezrozumiałe. Ja nigdy do żadnej partii nie należałem i nie rozumiem, jak można tak dzielić Polaków. Ale nie można trafić do tych ludzi, tak są zatwardziali. Bardzo to jest przykre - mówił dziś rano w rozmowie z portalem Gazeta.pl gen. Ścibor-Rylski.

"W ponoć wolnych mediach pan Generał tego nie zobaczy"

W długim liście otwartym szef Wszechpolaków Robert Winnicki próbuje "pomóc zrozumieć" gen. Rylskiemu zachowanie "młodych patriotów".

Przytacza przykłady złego - według MW - postępowania obecnych polskich władz podkreślając, że "w ponoć wolnych mediach, ponoć wolnej Polski", generał raczej o nich nie usłyszy ani nie przeczyta. Pisze o odwiedzinach agentów ABW w domach ludzi, którzy protestowali przeciw ACTA, represjach za sprzeciw wobec polityki rządu, cenzurze opraw kibiców na stadionach i "drastycznym ograniczaniu nauczania historii".

Buczenie i krzyki: To wina rządu, szkoły i "Gazety Wyborczej"

"Polska młodzież poddawana jest dziś potężnej obróbce kultury masowej i propagandy medialnej, a także, niestety, szkolnej. Próbuje się nam wpoić obojętność na pojęcia takie jak: historia, pamięć, tożsamość narodowa, niepodległość, poświęcenie dla narodu" - pisze Winnicki. Koronnym przykładem, mającym wyjaśnić sędziwemu weteranowi Powstania Warszawskiego, skąd wzięły się okrzyki i buczenie, jest sprawa ubiegłorocznego Marszu Niepodległości, który zakończył się skandalicznymi burdami kiboli w centrum Warszawy.

"Gdy postanowiliśmy zorganizować Marsz Niepodległości, współczesna "Trybuna Ludu", "Gazeta Wyborcza" i cały koncern Agora, rozpętały wobec nas nagonkę, wyzywając od faszystów" - pisze Winnicki.

Gdy słyszymy "Gazeta Wyborcza", myślimy "Trybuna Ludu"

Według treści listu najwyraźniej bezczeszczenie uroczystości Powstania przez okrzyki "raz sierpem..." i buczenie to wynik presji wrogiej polskości władzy i części mediów. "Dlatego gdy słyszymy "Gazeta Wyborcza", myślimy "Trybuna Ludu", gdy słyszymy PO, myślimy PZPR, a gdy widzimy wysokiego rangą partyjniaka obecnej władzy, to pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to okrzyk "precz z komuną!" - tłumaczy.

Przeciwstawia temu "tysiące młodych Polaków, którzy się przeciwko tej rzeczywistości buntują", kultywują narodowe tradycje, a obecną władzę uważają za "niesuwerenną, kosmopolityczną, obcą i wrogą" i chcą ją obalić.

List otwarty MW komentuje Adam Leszczyński z "Gazety Wyborczej".

Zobacz także
 • Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski w czasie obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Gen. Ścibor-Rylski: Apelowałem, z całego serca prosiłem o spokój. Bardzo to przykre. Bardzo
 • Janina Paradowska Współpraca Ścibora-Rylskiego z bezpieką? "Niech IPN lepiej kupi sobie siedzibę"
 • Wyniki sondy "Nie można w żaden sposób usprawiedliwić gwizdania na obchodach" - wyniki sondy
Komentarze (573)
Buczeli na obchodach. Teraz "tłumaczą" gen. Ściborowi-Rylskiemu, że nie żyje w wolnej Polsce
Zaloguj się
 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 519 razy 381

  To nie jest żadne wytłumaczenie, to jest tylko dalszy ciąg buczenia.

 • nanabun

  Oceniono 147 razy 117

  Bezczelny faszysta z MW próbuje pouczać generała, któremu do pięt nie dorasta. Na chamskie zachowania podczas obchodów nie ma żadnego wytłumaczenia. Gówniarz pisze o skojarzeniach z PZPR albo Trybuną. Tylko, że jest ta drobna różnica, że teraz może otwarcie swoje bzdety pisać - za komuny by się trząsł ze strachu i słówka w podziemnej prasie by nie piuknął. No i rzecz podstawowa - rządzący zostali wybrani w wolnych wyborach. Zamiast buczeć i gwizdać, skoro mają takie poczucie misji, niech się starają o zwycięstwo swojego kochanego pisu. To jest demokracja. A wrzaski i gwizdy to najzwyklejsza profanacja pamięci poległych.

 • spluwa-orginal

  Oceniono 139 razy 111

  "Dlatego gdy słyszymy "Gazeta Wyborcza", myślimy "Trybuna Ludu", gdy słyszymy PO, myślimy PZPR, a gdy widzimy wysokiego rangą partyjniaka obecnej władzy, to pierwsze co przychodzi nam na myśl, to okrzyk "precz z komuną!" - tłumaczy.

  Dlatego my ,gdy slyszymy Mlodziez Wszechpolska - myslimy faszysci.

 • archimago7

  Oceniono 114 razy 88

  W zasadzie to brak w języku polskim, nawet łącznie ze wszystkimi możliwymi najbardziej obraźliwymi niecenzuralnymi przymiotnikami i rzeczownikami, aby dokładnie określić wolacki, antypolski "patryjotyzm" idiotyzm.
  Czas najwyższy, aby pamięć o tych pisowskich kanaliach została na zawsze wymazana z historii Polski,
  jako zbezczeszczenie pamięci narodowej i niepodległości.
  Czas pisowcy już do szamba historii, bo na śmietnik historii parszywe szuje, nawet nie zasługujecie.

 • seiendes

  Oceniono 92 razy 72

  Panie Generale, rok lub dwa lata temu miał Pan odwagę przeprosić cywilną Warszawę za cierpienia, jakich doznała podczas walk. Wczoraj miał Pan odwagę wygarnąć pierdzącoustym pseudopatriotom. Tak trzymać. Pewnie jeszcze i Pana oplują i wybuczą jako "komucha", to już tacy ludzie z odwagą za 10 groszy.

 • kenobi07

  Oceniono 74 razy 62

  Trzeba pilnie zorganizować manifestację poparcia przeniesienia "wybitnego" prezydenta Kaczyńskiego z krypt Wawelu do smoczej jamy.

 • dianka28

  Oceniono 70 razy 50

  Panie Generale,to tylko garsta niedorozwinietych pseudo Polakow,pseudo patriotow,ktorzy chca nasz kraj doprowadzic do wojny domowej ..Mamy wszyscy swiadomosc zagrozenia i dlatego dla nas tak cenny jest pokoj.Wasze pokolenie,pokolenioe moich rodzicow tego pokoju nie zaznali,walczyli o wolna Polske ,na roznych frontach swiata ,walczyli o wolnosc z heroizmem, poswiecajac swoje zycie,dlatego chyle glowe i skladam hold Panu i tym wszystkim ,ktorzy walczyli do konca o wolnosc dla pokolen i wolnosc dla swiata...

 • nikonades

  Oceniono 53 razy 45

  "Gdy słyszymy "Gazeta Wyborcza", myślimy "Trybuna Ludu"

  Gdy mówimy Młodzież Wszechpolska to myślimy Hitlerjugend czy NSDAP.

 • zbig1113

  Oceniono 54 razy 44

  Tak się zastanawiam, czy na mszy za spokój duszy swojego biskiego też się tak zachowują gdy zobaczą kogoś kogo nie lubią, a później tłumaczą braciom zmarłego że ci nie wiedzą gdzie mieszkają....

  Nazywane wszechpolskiego motłochu bydłem jest obelgą dla tych szlachetnych i pożytecznych zwierząt

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje