Proces Pussy Riot - alarm bombowy, z sądu ewakuowano ludzi

02.08.2012 11:08
Członkinie zespołu Pussy Riot w moskiewskim sądzie

Członkinie zespołu Pussy Riot w moskiewskim sądzie (Fot. Mikhail Metzel AP)

Z moskiewskiego sądu, gdzie toczy się proces oskarżonych o chuligaństwo trzech członkiń grupy punkrockowej Pussy Riot, ewakuowano dziś ludzi po anonimowym telefonie o ładunku wybuchowym w budynku.
Rzeczniczka chamowniczeskiego sądu rejonowego Daria Lach wyjaśniła, że z informacją o ładunku wybuchowym zatelefonowano do gabinetu prezesa sądu Wiktora Daniłkina. Powiedziała, że kontrola w budynku potrwa około godziny i jeśli ostrzeżenie o bombie się nie potwierdzi, sąd wznowi zwykłą pracę.

Rzeczniczka zaznaczyła, że telefony z ostrzeżeniem o ładunku wybuchowym mają na celu przerwanie posiedzenia sądu.

Zespół zarzuca sędzi stronniczość

Przed ewakuacją wobec prowadzącej sprawę Pussy Riot sędzi Mariny Syrowej zgłoszono kolejny w tym procesie wniosek o odsunięcie jej od sprawy.

Podsądne zarzucają jej poważne naruszanie prawa, brak bezstronności. Według oskarżonych sędzia pozwala sobie na niewłaściwe uwagi o zdolnościach umysłowych oskarżonych i ich adwokatów oraz na uwagi poniżające godność ludzką.

To już piąty od poniedziałku, gdy rozpoczął się proces, wniosek o odsunięcie sędzi.

Proces Pussy Riot charakteryzuje się - jak podkreślają media - częstymi spięciami między adwokatami podsądnych, osobami występującymi w roli poszkodowanych i oskarżeniem.

Włamały się do cerkwi i zaśpiewały "Bogurodzico, przegoń Putina"

Trzy członkinie zespołu: 22-letnia Nadieżda Tołokonnikowa, 29-letnia Jekatierina Samucewicz i 24-letnia Maria Alochina odpowiadają przed sądem za chuligaństwo w świątyni, za co grozi im do siedmiu lat więzienia. 21 lutego pięć artystek w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela wykonało utwór "Bogurodzico, przegoń Putina". Trzy z nich zatrzymano, gdy umieściły w internecie film ze swojego występu.

Według oponentów władz proces trzech młodych kobiet jest motywowany politycznie i stanowi jedną z prób uciszenia rosyjskiej opozycji, która w minionych miesiącach organizowała liczne i wielkie protesty.

Zobacz także
Komentarze (10)
Proces Pussy Riot - alarm bombowy, z sądu ewakuowano ludzi
Zaloguj się
 • monitor1518

  Oceniono 7 razy 5

  Czy to prawda, że panie Kempa, Wróbel i Szczypińska utworzyły grupę alternatywnej pieśni patriotycznej "Polish Pussy Riot"? Czy to ktoś to może potwierdzić lub temu zaprzeczyć, bo nie wiem czy to plotka czy prawda, a czuję, że nie zasnę zanim się tego nie dowiem.

 • zigzaur

  Oceniono 3 razy 1

  Pussy Riot
  czy raczej
  Russy Pijot?

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 0

  www.lenta.ru/news/2012/08/02/putin/
  Nikołaj Polzonow, adwokat jednej z nich, udaje że wypowiedź Putina zrozumiał jako apel do sądu o uwolnienie jego klientki...

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 0

  Putin przybył z roboczą wizytą do Londynu. Akurat tuż przez zdobyciem kolejnego, 3-go, złotego medalu przez rosyjskiego dżudokę. Wszystkie światowe publikatory, z wyjątkiem polskich, publikują jego wspólne zdjęcie z 3ma złotymi medalistami w dżudo i z ich trenerem. Zapowiedział wydanie przez bank centralny monet okolicznościowych z nazwiskami zwycięzców. Pikanterii sprawie dodaje fakt że wszyscy ci dżudocy i ich trener pochodzą z rodzin muzułmańskich z Kaukazu. Ostatni zwycięzca z Dagestanu.
  Pytany przez dziennikarzy o proces Pussy Riot zauważył że zarówno w Izraelu jak i w krajach muzułmańskich zostałyby na miejscu rozszarpane przez wiernych po takiej profanacji świątyni. Nie jest zwolennikiem fanatyzmu religijnego żydów i muzułmanów, ale uważa że powinny ponieść karę za swój oburzający czyn. Nie chce mówić więcej przed decyzją sądu chamowniczeskiego w Moskwie.

 • bayadera

  Oceniono 17 razy -9

  Naturalnie, panienki wymyslily sobie kolejny happening. I wydaje im sie, ze sa ponad prawem.
  Jak na 'polprzytomne' i glodne, mialy czas i mozliwosci zadbac o makijaz. No i sile, zeby pogadac do prasy.
  Niech poprobuja swoich sil w USA i bezczeszcza swiatynie w Ameryce. Zobaczymy jak im pojdzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje