40 posłów pobiera i uposażenie, i emeryturę. "Nie ma w tym nic nagannego"

02.08.2012 07:26
Leszek Miller

Leszek Miller (fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta)

40 posłów pobierało w 2011 roku oprócz uposażenia również emeryturę - opisuje "Rzeczpospolita". - To nie jest naganne. Lekarze też pracują na kilku etatach i pobierają świadczenie - tłumaczy portalowi Gazeta.pl jeden z sejmowych emerytów poseł Andrzej Gałażewski z PO.
Zobacz, którzy posłowie, ile pobierają emerytury >>

Według uchwalonej w 2009 roku nowelizacji ustawy o mandacie posła i senatora mogą oni łączyć pobieranie uposażenia ze świadczeniami z ZUS. Autorami zmian byli m.in. emeryci z tej kadencji: Anna Bańkowska (SLD, 42 tys. zł emerytury w 2011 r.), Krystyna Łybacka (SLD, 54 tys. zł) i Józef Zych (PSL, 56,7 tys. zł). Obecnie emerytury pobiera 40 posłów, a w tym roku dojdzie 32.

- Tzw. taśmy PSL ujawniły, w jak wielkim stopniu pogoń za kasą jest treścią funkcjonowania w polityce - ocenia dr Robert Alberski, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego. - W przypadku posłów emerytów można widzieć to samo, tylko w trochę innym wymiarze. Publiczna służba za publiczne pieniądze nie powinna być okazją do dorabiania się, ale niestety tak to wygląda, i to złe zjawisko nie dotyczy tylko Polski - dodaje.

Tylko dwóch posłów zrezygnowało z pobierania dwóch świadczeń naraz. Wynagrodzenia posła zrzekł się Edmund Borawski z PSL. Jako prezes jednej z największych spółdzielni mleczarskich Mlekpol zarobił w ubiegłym roku 686 tys. zł. Natomiast jedynym posłem, który krótko po wyborach zawiesił należne mu świadczenia mundurowe, był poseł PiS Tomasz Kaczmarek, były funkcjonariusz CBA, znany jako agent Tomek.

"Emerytura się należy"

Tadeusz Mosz i jego goście w programie ekonomicznym EKG skrytykowali artykuł. - Emerytura należy się jak psu buda - mówił prowadzący program. Podkreślał, że pieniądze na własną emeryturę odkłada się latami i posłowie mają do swoich świadczeń prawo."Lekarze też pracują i pobierają emerytury"

Andrzej Gałażewski, jeden z posłów PO, który otrzymuje emeryturę, nie uważa, że takie zachowanie jest naganne. - Emeryturę wypracowałem przez całe życie. 30 lat projektowałem inwestycje przemysłowe - tłumaczy w rozmowie z portalem Gazeta.pl Gałażewski.

Dodaje, że przecież w innych zawodach postępuje się podobnie. - Na przykład lekarze też pracują na kilku etatach i pobierają emeryturę - przypomina. Zaznacza jednak: - Jakby weszły przepisy zabraniające posłom pobierania emerytury, nie płakałbym.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Zobacz także
Komentarze (160)
Zaloguj się
 • DART 69

  0

  WSTYD ZE POSLOWIE KTORZY MAJA EMERYTYRY POBIERAJA DIETY POSELSKIE TYM BARDZIEJ ZE SA TO WYSOKIE EMERYTURY ICZY TAKI POSEL ZROZUMIE BIEDNEGO EMETYTA KTORY MA 1133ZL JESTEM BYLA DZIALACZKA SOLIDARNOSCI IWSTYD MI ZA TAKICH POSLOW NIE MYSLA O NARODZIE . TYLKO O SWOICH INTERESACH PRZY NASTEPNYCH WYBORACH PROSZE SIE ZASTANOWIC KOGO WYBIERAMY STAWIAJMY NA PR NA PRAWDZIWYCH PATRIOTOW

 • Jerzy Zaworski

  0

  podziwiam posła Kaczmarka ze zrezygnował z emerytury.A tak nieładnie o nim myślałem.Fakt ze nie popieram PIS-u.Ale brawo panie pośle.Szacunek.

 • benkmen

  0

  Znam lekarza, który pracuje na trzech pełnych etatach i..nikt mu nic nie wypomina. Moralność Kalego.Znacie takich chyba więcej.

 • jozef.sobczyk

  Oceniono 4 razy 4

  Uważam, że to jest patologia trudna do wyeliminowania. Jest to tym bardziej dziwne, że obecne władze
  dążyły niedawno do likwidacji tej sprzecznej z oczekiwaniami Polaków procedury. Okazuje się jednak, iż pęd do pieniędzy jest silniejszy od zasad moralnych i potępienia przez szerokie środowiska
  społeczne.

 • pencin1

  Oceniono 3 razy 1

  Głosujcie dalej na POje...nego tuska

 • acer59

  Oceniono 4 razy 2

  Jaką qrwą POpismacką trzeba być aby nie dość że zerżnąć to jeszcze zmanipulować artykuł z innej gazety ? Jest taka qrwa : "prot" , z GWnianej . ""Najwięcej, bo aż 17 z ogółem 40, posłów emerytów jest w PO (8 proc. klubu tej partii). W PSL jest ich ośmiu i jest to aż 28 proc. klubu. W pozostałych ugrupowaniach odsetek posłów emerytów oscyluje wokół 5 proc."" -- tego POsrany pismak nie zdzierżył i POminął , a wynika z tego fragmentu że POsrańce plus pawlaki znowu mistrzami w lodziarstwie , jeśli tak nazwać pobieranie emerytury przez posłów . "Hiena dziennikarska roku" -- ten zaszczytny tytuł masz jak w banku , POpismacki szmaciaku . ))))) P.S. Kasujcie swoje manipulatorskie wyPOciny , a nie posty internautów

 • jagger2009

  Oceniono 3 razy 1

  jaka jest roznica miedzy mna a tymi DRANIAMI???? Mnie wstrzymano wypracowana, wyplacona emeryture oczywiscie przyznana przez wielebny ZUS, dlatego ze mieszkam w kraju gdzie wiek emerytalny dla kobiet i mezczyzn jest 65 lat wiec pracuje, czy ktos moze mi odpowiedziec na to pytanie bo ZUS nie ma konkretnej odpowiedzi

 • ebz195224

  Oceniono 4 razy 4

  Wierzyć się nie chce w to wszystko ,co teraz zaczyna wychodzić . A sądzę,że to dopiero wierzchołek góry. Nie ma sensu czekać i łudzić się nadzieją ,że coś się zmieni. Naród musi się poważnie zastanowić co z tym zrobić. Rewolty nie mają sensu,gdyż najbardziej ucierpią niewinni. Jedynie możnaby zaprzestać płacenia podatów. Ale do tego cały naród musiałby się zjednoczyć. Nierealne. Nieuczestnictwo w wyborach też chyba niewiele da. Nie widzę wyjścia z tej politycznej zgnilizny ,gdyż rządzący solidnie się zabezpieczyli.
  By móc cokolwiek zmienić trzebaby wszystko zburzyć i budować od nowa. A i tak nie miałoby się gwarancji ,że nie buduje się tego samego. Ale,jako ,że w naturze wszystko dąży do równowagi (kto obserwuje życie widzi to doskonale ),a więc wszystko samo się wyrówna. Ten ,kto oszukiwał zostanie oszukany. Kto kradł: zostanie okradziony. Życie jest sprawiedliwe i oddaje wszystko łącznie z procentami. Za miesiąc , rok , 20 lat odda winnemu lub też jego dzieciom. W najbajdziej nieoczekiwanej chwili . I wtedy nazywa się to .................nieszczęście. A to tylko spłata zaciągniętego wcześniej długu. A więc kradnijcie,malwersujcie,krzywdźcie biedny naród. To do was wróci . I to z nawiązką . Równowaga musi być.

 • india.wr

  Oceniono 5 razy 5

  Klasa próżniacza ma się dobrze
  Ręka ręke myje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje