40 posłów pobiera i uposażenie, i emeryturę. "Nie ma w tym nic nagannego"

40 posłów pobierało w 2011 roku oprócz uposażenia również emeryturę - opisuje "Rzeczpospolita". - To nie jest naganne. Lekarze też pracują na kilku etatach i pobierają świadczenie - tłumaczy portalowi Gazeta.pl jeden z sejmowych emerytów poseł Andrzej Gałażewski z PO.
Zobacz, którzy posłowie, ile pobierają emerytury >>

Według uchwalonej w 2009 roku nowelizacji ustawy o mandacie posła i senatora mogą oni łączyć pobieranie uposażenia ze świadczeniami z ZUS. Autorami zmian byli m.in. emeryci z tej kadencji: Anna Bańkowska (SLD, 42 tys. zł emerytury w 2011 r.), Krystyna Łybacka (SLD, 54 tys. zł) i Józef Zych (PSL, 56,7 tys. zł). Obecnie emerytury pobiera 40 posłów, a w tym roku dojdzie 32.

- Tzw. taśmy PSL ujawniły, w jak wielkim stopniu pogoń za kasą jest treścią funkcjonowania w polityce - ocenia dr Robert Alberski, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego. - W przypadku posłów emerytów można widzieć to samo, tylko w trochę innym wymiarze. Publiczna służba za publiczne pieniądze nie powinna być okazją do dorabiania się, ale niestety tak to wygląda, i to złe zjawisko nie dotyczy tylko Polski - dodaje.

Tylko dwóch posłów zrezygnowało z pobierania dwóch świadczeń naraz. Wynagrodzenia posła zrzekł się Edmund Borawski z PSL. Jako prezes jednej z największych spółdzielni mleczarskich Mlekpol zarobił w ubiegłym roku 686 tys. zł. Natomiast jedynym posłem, który krótko po wyborach zawiesił należne mu świadczenia mundurowe, był poseł PiS Tomasz Kaczmarek, były funkcjonariusz CBA, znany jako agent Tomek.

"Emerytura się należy"

Tadeusz Mosz i jego goście w programie ekonomicznym EKG skrytykowali artykuł. - Emerytura należy się jak psu buda - mówił prowadzący program. Podkreślał, że pieniądze na własną emeryturę odkłada się latami i posłowie mają do swoich świadczeń prawo."Lekarze też pracują i pobierają emerytury"

Andrzej Gałażewski, jeden z posłów PO, który otrzymuje emeryturę, nie uważa, że takie zachowanie jest naganne. - Emeryturę wypracowałem przez całe życie. 30 lat projektowałem inwestycje przemysłowe - tłumaczy w rozmowie z portalem Gazeta.pl Gałażewski.

Dodaje, że przecież w innych zawodach postępuje się podobnie. - Na przykład lekarze też pracują na kilku etatach i pobierają emeryturę - przypomina. Zaznacza jednak: - Jakby weszły przepisy zabraniające posłom pobierania emerytury, nie płakałbym.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Więcej o:
Komentarze (160)
40 posłów pobiera i uposażenie, i emeryturę. "Nie ma w tym nic nagannego"
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 35 razy 35

  I niech mi ktoś powie, że posłowie nie dbają o emerytów. Nawet diety poselskie pozwalają im brać.

 • senior2244

  Oceniono 34 razy 32

  Usta pełne szlachetności ale jak je otworzą to tylko odór.

 • jamj

  Oceniono 34 razy 32

  Lekarz do pacjenta"
  - Muszę panu przepisać dietę
  - Jeśli można, panie doktorze, to prosiłbym o poselską.

 • aala43

  Oceniono 31 razy 29

  poprosimy pelna liste tych poslow - zeby wyborcy mogli zapamietac!

 • re_x

  Oceniono 24 razy 22

  posłowie są ponad prawem.Należy pamiętać ,że większość tych wysokich emerytur wypracowali właśnie z poborów w Sejmie!więc de facto nadal pracują u tego samego pracodawcy i pobierają emerytury dzięki tej pracy.ZUS powinien wstrzymać emeryturę takim osobom , które nie rozwiązały stosunku pracy i nie zatrudniły się ponownie - a takich etatowych -stałych parlamentarzystów jest wielu!

 • crc32

  Oceniono 26 razy 20

  Złodziejstwo. Inaczej nie można tego nazwać.

 • koniu150

  Oceniono 22 razy 18

  o co chodzi przecież to prostaccy kanciarze i złodzieje, każdy o tym wie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX