USA "wzmacniają dławiący uścisk" - nowe sankcje wobec Iranu

02.08.2012 06:55
Ajatollah Ali Chamenei przewodzi modlitwie w Teheranie. Duchowy przywódca Iranu stwierdził, że zachodnie sankcje nie zmuszą Iranu do rezygnacji z programu atomowego

Ajatollah Ali Chamenei przewodzi modlitwie w Teheranie. Duchowy przywódca Iranu stwierdził, że zachodnie sankcje nie zmuszą Iranu do rezygnacji z programu atomowego (Fot. Anonymous AP)

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła przytłaczającą większością głosów nowe sankcje wobec Iranu wymierzone w irańską energetykę, petrochemię, sektor finansowy i ubezpieczeniowy, a także w towarzystwa żeglugowe.
Waszyngton chce zwiększyć presję na władze w Teheranie, by zmusić je do rezygnacji z prac nad bronią atomową.

Ustawa, uzgodniona przez czołowych kongresmanów z obu partii - Demokratycznej i Republikańskiej - ma "wzmocnić dławiący uścisk na reżimie w sposób przewyższający wszystko, co zrobiono poprzednio" - powiedziała republikańska deputowana Ileana Ros-Lehtinen, przewodnicząca komisji spraw zagranicznych Izby.

Demokrata Howard Berman, członek tej komisji, zapowiedział, że jeśli Iran "nie zakończy swojego programu nuklearnego w sposób sprawdzalny i kompletny", będą uchwalone kolejne sankcje.

USA skłoniły inne kraje do zmniejszenia zakupów irańskiej ropy

Nowa ustawa zaostrzyła sankcje wobec irańskiego przemysłu naftowego, które obowiązywały od grudnia ub.r., i skłoniła takie kraje jak Japonia, Korea Południowa i Indie do zmniejszenia zakupów irańskiej ropy.

Uszczelniła też luki w przepisach, które pozwalały firmom logistycznym, finansowym i ubezpieczeniowym na robienie z Iranem interesów.

Ustawę uchwalono stosunkiem głosów 421:6 i przesłano do Senatu, gdzie terminu głosowania jeszcze nie ustalono. Odbędzie się ono jednak - jak się oczekuje - jeszcze przed wakacyjną przerwą w pracach Kongresu rozpoczynającą się z końcem bieżącego tygodnia.

Kandydat republikanów na prezydenta USA, Mitt Romney, zarzucał Obamie, że działa z niewystarczającą determinacją, by powstrzymać Iran przed budową broni nuklearnej.

Zachód podejrzewa, że Iran pracuje nad bronią nuklearną. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter czysto cywilny. W ramach zaostrzania sankcji UE wprowadziła od 1 lipca całkowity zakaz importu ropy naftowej z Iranu.

Zobacz także
Komentarze (80)
Zaloguj się
 • bornintheusa

  0

  Ludzie zloci nie bojcie sie !Po wyborach USA zbombarduje iranskie instalacje jadrowe i to bedzie wszystko co sie wydarzy, swiat bedzie troche bezpieczniejszym miejscem do zycia. Ani Rosja ani Chiny nie pisna slowa bo w rzeczywistosci to sojusznicy USA.

 • bandierarossa

  Oceniono 6 razy 0

  Wysyp kibucników na forum był do przewidzenia. Zamiast obrabiac grządki i zarabiac na chlebuś dla kibucu siedza przed kompem i pie... trzy po trzy para piętnaście

 • pismaki_klamia

  Oceniono 4 razy 0

  www.prisonplanet.com/former-mossad-chief-to-iranians-be-fearful-of-the-next-12-weeks.html
  www.prisonplanet.com/ron-paul-vs-the-murderous-evil-of-sanctions-against-iran.html

 • muciasgracias

  Oceniono 8 razy 4

  Czego Żydzi nie lubią u Syjonistów - artykuł, który napisał stary żydowski działacz antysyjonistyczny Uri Avenry, a wstępem opatrzył Jim W. Dean.

  www.veteranstoday.com/2012/07/30/what-jews-dont-like-about-zionists/

 • muciasgracias

  Oceniono 12 razy 2

  Może niektórzy z komentujących nie wiedzą, że wg Talmudu można ZABIJAĆ wszystkich niewiernych tylko dlatego, że nie są nic nie znaczącymi gojami, że wg Talmudu jesteśmy dzikimi zwierzętami. Talmud i oparty na nim Syjonizm to nie religia, to fanatyczny i totalitarny system polityczny.

 • jacekzwawy

  Oceniono 7 razy -1

  Może niektórzy z komentujących nie wiedzą, że wg koranu należy ZABIJAĆ wszystkich niewiernych tylko dlatego, że nie sa muzułmanami, że wg Koranu jesteśmy wściekłymi psami. Koran to nie religia, to fanatyczny i totalitarny system polityczny.
  Całość wyjasnieńt u:

  www.youtube.com/watch?v=rhUE2tg9igg

 • pentagon-08

  Oceniono 11 razy 1

  Ceny kurczaka w Iranie buntuja niejednego poddanego Ahmadinedzada. Juz niedlugo swiecka rewolucja wymiecie koraniczna dyktature. Nieoficjalnie Iran to najbardziej prozachodnie spoleczenstwo Zatoki.

 • hassprediger

  Oceniono 5 razy 3

  Coś te informacje korespondują z tym faktem, że Rosja Putina bije rekordy w eksporcie ropy do USA, czyli będzie np., kupowała od Iranu ropę na swoje potrzeby, a swoją eksportowała do USA...

 • india.wr

  Oceniono 12 razy 4

  Amerykanie jak zwykle beszczelnie chcą dyktować innym co jest dobre a co "be".
  Dlaczego nie szykanują tak Izraela, który powiększa arsenał nuklearny?
  To istnienie Izraela w obecnej sytuacji politycznej i w formie antyarabskiej (rasistowskiej) jest zagrożeniem dla świata

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje