"Gdzieś pracować muszą". Jak PiS walczy z nepotyzmem

02.08.2012 06:00
Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak

Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak (Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta)

Posłowie PiS atakują rządzącą koalicję PO-PSL za nepotyzm. A co robią sami? "Gazeta Wyborcza" sprawdziła, jak to jest w Radomiu - największym mieście rządzonym przez PiS.
W 2006 r. wybory na prezydenta Radomia wygrał Andrzej Kosztowniak - kandydat PiS. Dwa lata temu został wybrany ponownie. Działaczami PiS są dwaj szwagrowie wiceprezydenta Radomia Igora Marszałkiewicza. Artur Standowicz jest szefem kancelarii prezydenta miasta, Robert Pankowski - inspektorem w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Pankowski wygrał konkurs, ale kontrkandydatów nie miał. W Zakładzie Usług Komunalnych znalazł z kolei zatrudnienie na początku poprzedniej kadencji ówczesny teść Marszałkiewicza.

W ostatnich wyborach do Sejmu Krzysztof Sońta nie zdobył ponownie mandatu posła PiS (do partii nie należy). Mógł wrócić do szkoły, gdzie uczył WF-u, ale prezydent Radomia zapragnął nagle mieć swojego doradcę do spraw osób wykluczonych. I powierzył tę funkcję Sońcie. Od września eksposeł będzie dyrektorem podległej miastu szkoły specjalnej, bo właśnie wygrał konkurs. Z funkcji doradcy do tej pory nie zrezygnował.

"Oczywiście członkowie PiS pracują również w instytucjach miejskich, ale gdzieś pracować muszą. Zapewniam jednak, że wielu ludzi z PiS pozostaje bezrobotnymi" - napisał wczoraj na swoim blogu szef radomskiego PiS. W radomskim pośredniaku zarejestrowanych jest prawie 20 tys. radomian (4,1 tys. z wyższym wykształceniem), a stopa bezrobocia sięga 22 proc.

Więcej o Radomiu pod rządami PiS w "Gazecie Wyborczej"

PYTANIE Wczoraj podawaliśmy, że syn kandydata na ministra rolnictwa Stanisława Kalemby pracuje w Agencji Rynku Rolnego. Czy taka sytuacja twoim zdaniem jest dopuszczalna?

 • Nie, bo to daje możliwość nadużyć i etycznie jest niedopuszczalne
 • Tak, syn pracował tam przed nominacją ojca. To nie jego wina, że są spokrewnieni
 • Sprawę powinien zbadać jakich urząd, np. NIK i wydać decyzję
 • Nie mam zdania w tej sprawie
Zobacz także
Komentarze (267)
Zaloguj się
 • krytykantoni

  0

  -+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-NIECH KTOŚ WRESZCIE COŚ ZROBI Z KADRĄ NARODOWEGO INSTYTUTU CHOPINA.

  Wystarczy się tylko przyjrzeć temu, kto tam pracuje! Osoby po pedagogice, germanistyce, psychologii czy po wychowaniu muzycznym (w przypadku wychowania muzycznego osoby, których nie chciano na inne - lepsze kierunki muzyczne – powinny być tzw. michałkami w szkołach podstawowych ucząc śpiewu)! Ileż mamy w Polce świetnych muzyków, teoretyków muzyki czy muzykologów bez pracy? Często ze stopniami naukowymi!!!

  W jednym z działów pracuje rodzina pani kierownik. O godzinach pracy już nic nie napiszę. Wystarczy się zastanowić jak to możliwie, że wiele prac przesunęło się w czasie o kilka lat!!! No ale po co się spieszyć, skoro można sobie spokojnie siedzieć kilka lat śledząc w pracy facebook, naszą klasę, czy pisząc na gg. TAK TO PRAWDA.

  NIECH KTOŚ WRESZCIE COŚ ZROBI Z KADRĄ TEGO INSTYTUTU. POZA DYREKTORAMI POSZCZEGÓLNYCH DZIAŁÓW, OSOBY NAJCZĘŚCIEJ NIE TYLKO NIE ZNAJĄ MUZYKI CHOPINA, ALE WRĘCZ JEJ NIE LUBIĄ!!!

 • benkmen

  Oceniono 1 raz 1

  To PIS bez nepotyzmu potrafi utrzymać się przy życiu?

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy 3

  Obciązenia genetyczne.
  Niski, przedwcześnie wyłysiały, głupkowaty uśmiech...

 • jabberwocky

  Oceniono 8 razy 2

  Nieważne ,że sitwa PO-PSL doi państwo na całego, dla Wybiórczej najważniejsze jest, ze PIS robi to samo w Radomiu. Czekam na odkrywczy artykuł, który udowodni,ze za nepotyzm w szeregach PO_PSL odpowiada osobiście Jarosław Kaczyński, co podkreśli swoim autorytetem jakiś Stasiński lub Wojciechowski, a może nawet sama Olejnik lub wręcz sam Lis.

 • rosenthalmatthew

  Oceniono 6 razy 2

  Ale g......ny artykuł. Redaktor powinien się przyjrzeć najpierw sposobie zatrudniania (konkursach) na owych stanowiskach, a nie bezmyślnie obsmarowywać opozycyjną im partię. Ja tam nie widzę nic złego, że ktoś jest w PiS-ie, a ktoś w PO, jeżeli ma uczciwą pensję, odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. Wywnioskowałem z tego artykułu, że wg. GW jak się jest w PiS to trzeba być bezrobotnym, bo inaczej to na pewno pracuje dzięki koneksjom. A jak jest bezrobotny, to też coś dla Gazety Wyborczej jest podejrzane i trzeba go obsmarować.
  Pan Michnik chyba tylko siedzi i krzyczy do swoich podwładnych: no dalej, dzisiaj jeszcze nie wyrobiliśmy normy krytyki PiS-u! A macie coś na Kaczyńskiego? Napiszcie, że zdechł mu kot, bo o niego nie dbał! Dawać coś na Ziobrę! Napiszcie, że przekupuje ludzi krówkami. Teraz coś o Smoleńsku, ludzie to lubią! Szybciej, bo poparcie dla Donka spada! A może wspomnijcie to jaką wspaniałą mamy gospodarkę i że podwyżka podatków ratuje nasz kraj przed kryzysem, że to prawdziwa Zielona Wyspa. Tylko nie pisać nic o prywatyzacji "tego" zakładu! Możecie też odnotować, że Ryszard Krzak z PiS-u wozi się "luksusową" Skodą Oktawią, a nasi biedni PO-ministrowie o marnych pensjach dostaną skromne Mercedesy do długich i ciężkich podróży dyplomatycznych. Napiszcie, jaką to wspaniałomyślną i prawdomówną mamy panią Marszałek. Usuńcie możliwość komentowania tego artykułu o izraelskich dzieciach, które są przekonane, że to Polacy zabijali Żydów w obozach koncentracyjnych. Wspomnijcie, że Marta Kaczyńska nosi sukienkę za 100 000 zł, a pani Jadzia z Wąchocka ubiera się w lumpeksie za 10 zł. Dajcie też jakiś sondaż zrobiony na "naszych". Napiszcie też, że nasz premier oszczędza na benzynie do rządowych samochodów i lata do Gdańska odrzutowcem!!! Patrzcie na to zdjęcie, jak Macierewicz dłubie w nosie - dawać to na pierwszą stronę z nagłówkiem "Macierewicz wydłubał swój raport".

  Więcej nie zwymyślam, ale przyznam, że fajna zabawa.

  A lemingi czytają...

 • pencin1

  Oceniono 4 razy 2

  Robert Pankowski - inspektorem w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Pankowski wygrał konkurs, ale kontrkandydatów nie miał. No to jak niby miał by ten konkurs przegrać? Ale trzeba obsmarować jakoś ten niedobry PiS he he

 • kochamrydzyka

  Oceniono 4 razy 4

  4,1 tys. bezrobotnych z wyzszym wyksztalceniem?. To po co oni wogole na studia poszli, skoro nie potrafia sobie pracy znalezc czy zorganizowac.. Kazdy patrzy by mu dac prace?. Przeciez t od ludzi z wyzszym wyksztalceniem oczekuje sie ze beda biznesy otwierac dawac zatrudnienie innym i na nich zarabiac.

 • ubudubu4

  Oceniono 3 razy -1

  Według zasady jak my (PO) kradniemy miliony w całym kraju to niech nasz Organ w postaci GW pokaże że Oni też coś ukradli (a jak nie ukradli to tym gorzej dla nich).

 • antygazeta.pl

  Oceniono 7 razy -1

  złodziejstwa w wykonaniu po nikt nie pobije.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje