Generał Ścibor-Rylski apeluje o powagę. Z tłumu: Hańba! i buczenie

01.08.2012 18:25
Donald Tusk i prezes Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski

Donald Tusk i prezes Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Nie pomogły apele generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego o powagę i szacunek podczas obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wśród tłumu zgromadzonego na Powązkach słychać było buczenie, gdy wieńce składali przedstawiciele władz. Rozległy się też okrzyki: "hańba!". Z kolei brawami został przywitany Antoni Macierewicz. Gen. Ścibor-Rylski ogłosił, że jeśli gwizdy się powtórzą, nie będzie brał udziału w uroczystościach.
Premier Donald Tusk, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz warszawscy powstańcy zebrani przy pomniku Gloria Victis na warszawskich Powązkach wysłuchali w milczeniu dźwięku syren, który zabrzmiał w 68. rocznicę godziny "W".

Apel generała: Cmentarz to nie miejsce na politykę

Na chwilę przed uroczystościami prezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor-Rylski zaapelował, aby w tym roku podczas obchodów pod pomnikiem Gloria Victis nie doszło do żadnego incydentu. - Dla nas, powstańców warszawskich, żołnierzy II wojny światowej, jest to bardzo bolesne - zaznaczył.

- Proszę was w imieniu tych, którzy tu spoczywają; mam nadzieję, że (...) w tym roku nie będzie żadnych buczeń i gwizdów - tak Ścibor-Rylski zwrócił się do zebranych. Jego przemówienie zostało przyjęte oklaskami.

- Uszanujmy pamięć tych wspaniałych dziewcząt i chłopców, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość swojej ukochanej ojczyzny - apelował Ścibor-Rylski. Generał zaznaczył, że cmentarz - gdzie pochowani są powstańcy i żołnierze II wojny światowej - nie jest miejscem do wygłaszania politycznych poglądów.

Jednak - mimo tego apelu - wśród tłumu słychać było buczenie, gdy wieniec składali premier Donald Tusk i - w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego - szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski. Przybycie Antoniego Macierewicza część zgromadzonych powitała oklaskami.

Gdy przedstawiciele władz państwowych opuszczali uroczystość, rozległy się okrzyki "hańba". Do podobnych incydentów dochodziło również w poprzednich latach.

Gwizdy nie tylko na Powązkach

Gwizdy i buczenia rozlegały się nie tylko pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach. Doszło do nich i na Cmentarzu Powstańców na Woli, a także na wieczornych uroczystościach na kopcu Powstania Warszawskiego przy Bartyckiej. Kiedy podczas rozpalania na kopcu znicza, który ma płonąć 63 dni, ogłoszono, że w uroczystościach biorą udział Hanna Gronkiewicz-Waltz i Małgorzata Kidawa-Błońska, szefowa warszawskiej PO, grupa kibiców Legii i działaczy ONR zaczęła buczeć i krzyczeć: "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę".

"Gazeta Stołeczna" relacjonuje, że generał Zbigniew Ścibor-Rylski wszedł na mównicę i powiedział, że jest mu bardzo przykro. - Jeśli taka sytuacja będzie się powtarzała, uroczystościach - ogłosił.

"Nie przyjmiemy waszych hołdów"

- Serce boli, dlaczego wydajecie takie okrzyki? Zastanówcie się. Jak można. Gdzie macie komunę? Wiele tysięcy osób oddało życie, aby nie było komuny. Przepraszajcie, bo inaczej nie przyjmiemy waszych hołdów - zwrócił się do tłumu prezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor-Rylski. Zaapelował, aby "uczucia i poglądy polityczne wyrażać gdzie indziej". Po przemówieniu Ścibora-Rylskiego rozległy się oklaski większości zgromadzonych.

Zobacz także
Komentarze (956)
Zaloguj się
 • jonia2012

  Oceniono 904 razy 852

  On ma 95 lat...trzyma sie swietnie. Jedna z nielicznych juz osob bedaca zywym swiadectwem historii...

 • zbig1113

  Oceniono 2079 razy 1795

  Tak się wszyscy patriotycznie wzmożeni obawiali, że Madonna sprofanuje rocznicę. A tymczasem okazało się, że żadna Madonna nie jest im do tego potrzebna - sami ją (rocznicę) koncertowo zbeszcześcili..... Gratulacje

 • stanislawzuk

  0

  A generał Rylski zapomniał jak sam został wybuczany przez powstańców w 1984 roku jak przecinał wstęgę r podczas adsłonięcia haniebnego pomnika razem z Kiszczakiem i Jaruzelskim

 • rafnal

  Oceniono 1 raz -1

  Opublicznić zdjęcia tych łysych pał

 • 2-julita

  0

  jak chcą buczeć to bucza i gwiżdźą , nikt im tego nie zabroni
  wart pac paca

 • stugots

  Oceniono 8 razy -4

  Panie Generale,proszę nie brać pod uwagę tych gwizdów...ludzie prości...ułomni w okazywaniu swych emocji...proszę uwierzyć,że jest Ogromny szacunek społeczeństwa dla ofiar Powstania i tego się trzymajmy...wczoraj zobaczyłam Pańską wypowiedź w serwisach informacyjnych...płakałam gdy Pana głos,Panie Generale się załamywał...To była chwila,kiedy powstają Legendy...szacunek dla Pana,GENERALE

 • 20-kwiecien-1889

  Oceniono 3 razy -1

  PIS-OWSKIE BYDŁO !

 • xyz-me

  Oceniono 3 razy 1

  "generał" ma na sumieniu 200 tys. ludności cywilnej Warszawy...

 • xyz-me

  Oceniono 4 razy 2

  jaki generał, zwykły major i na dodatek ukochany przez PRL (ze wzajemnością); "awans społeczny" to - jak z "profesorem" Bartoszewskim - ulubiony numer czerwonych i różowych...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje