Generał Ścibor-Rylski apeluje o powagę. Z tłumu: Hańba! i buczenie

01.08.2012 18:25
Donald Tusk i prezes Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski

Donald Tusk i prezes Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Nie pomogły apele generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego o powagę i szacunek podczas obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wśród tłumu zgromadzonego na Powązkach słychać było buczenie, gdy wieńce składali przedstawiciele władz. Rozległy się też okrzyki: "hańba!". Z kolei brawami został przywitany Antoni Macierewicz. Gen. Ścibor-Rylski ogłosił, że jeśli gwizdy się powtórzą, nie będzie brał udziału w uroczystościach.
Premier Donald Tusk, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz warszawscy powstańcy zebrani przy pomniku Gloria Victis na warszawskich Powązkach wysłuchali w milczeniu dźwięku syren, który zabrzmiał w 68. rocznicę godziny "W".

Apel generała: Cmentarz to nie miejsce na politykę

Na chwilę przed uroczystościami prezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor-Rylski zaapelował, aby w tym roku podczas obchodów pod pomnikiem Gloria Victis nie doszło do żadnego incydentu. - Dla nas, powstańców warszawskich, żołnierzy II wojny światowej, jest to bardzo bolesne - zaznaczył.

- Proszę was w imieniu tych, którzy tu spoczywają; mam nadzieję, że (...) w tym roku nie będzie żadnych buczeń i gwizdów - tak Ścibor-Rylski zwrócił się do zebranych. Jego przemówienie zostało przyjęte oklaskami.

- Uszanujmy pamięć tych wspaniałych dziewcząt i chłopców, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość swojej ukochanej ojczyzny - apelował Ścibor-Rylski. Generał zaznaczył, że cmentarz - gdzie pochowani są powstańcy i żołnierze II wojny światowej - nie jest miejscem do wygłaszania politycznych poglądów.

Jednak - mimo tego apelu - wśród tłumu słychać było buczenie, gdy wieniec składali premier Donald Tusk i - w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego - szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski. Przybycie Antoniego Macierewicza część zgromadzonych powitała oklaskami.

Gdy przedstawiciele władz państwowych opuszczali uroczystość, rozległy się okrzyki "hańba". Do podobnych incydentów dochodziło również w poprzednich latach.

Gwizdy nie tylko na Powązkach

Gwizdy i buczenia rozlegały się nie tylko pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach. Doszło do nich i na Cmentarzu Powstańców na Woli, a także na wieczornych uroczystościach na kopcu Powstania Warszawskiego przy Bartyckiej. Kiedy podczas rozpalania na kopcu znicza, który ma płonąć 63 dni, ogłoszono, że w uroczystościach biorą udział Hanna Gronkiewicz-Waltz i Małgorzata Kidawa-Błońska, szefowa warszawskiej PO, grupa kibiców Legii i działaczy ONR zaczęła buczeć i krzyczeć: "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę".

"Gazeta Stołeczna" relacjonuje, że generał Zbigniew Ścibor-Rylski wszedł na mównicę i powiedział, że jest mu bardzo przykro. - Jeśli taka sytuacja będzie się powtarzała, uroczystościach - ogłosił.

"Nie przyjmiemy waszych hołdów"

- Serce boli, dlaczego wydajecie takie okrzyki? Zastanówcie się. Jak można. Gdzie macie komunę? Wiele tysięcy osób oddało życie, aby nie było komuny. Przepraszajcie, bo inaczej nie przyjmiemy waszych hołdów - zwrócił się do tłumu prezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor-Rylski. Zaapelował, aby "uczucia i poglądy polityczne wyrażać gdzie indziej". Po przemówieniu Ścibora-Rylskiego rozległy się oklaski większości zgromadzonych.

Zobacz także
Komentarze (956)
Generał Ścibor-Rylski apeluje o powagę. Z tłumu: Hańba! i buczenie
Zaloguj się
 • zbig1113

  Oceniono 2079 razy 1795

  Tak się wszyscy patriotycznie wzmożeni obawiali, że Madonna sprofanuje rocznicę. A tymczasem okazało się, że żadna Madonna nie jest im do tego potrzebna - sami ją (rocznicę) koncertowo zbeszcześcili..... Gratulacje

 • jonia2012

  Oceniono 904 razy 852

  On ma 95 lat...trzyma sie swietnie. Jedna z nielicznych juz osob bedaca zywym swiadectwem historii...

 • g4l4g0

  Oceniono 245 razy 213

  No tak... Miłuj bliźniego jak siebie samego. Jeszcze hostia nie strawiona, a już grzeszą. Prawdziwi katolicy, jak z Jarosława patriota. Przykre.

 • wachnick

  Oceniono 175 razy 153

  Co za holota pisowska. Nie umieja nawet uszanowac powstancow. Bucza debile nie wiadomo po co. To oni sa zakala Polski a nie rzad! Ten Smolensk to niech sobie przezywaja w swoich domach, a nie przychodza i zaklocaja obchody rocznicy powstania. Troglodyci!

 • 1-mark-adams

  Oceniono 100 razy 92

  Cóż.. Przyszło bydło między normalnych Polaków, to buczy.

 • vapor1

  Oceniono 109 razy 91

  A moze by tak wylapac z tłumu kilku takich buczących i pieprznąc grzywne za beszczeszczenie powagi miejsca? Moze najwyzszy czas przestac sie pierniczyc z banda buców, którym wydaje sie ze moga w tej sposob demonstrowac swoja nadętą bzdurna racje? Dosc przyjmowania w milczeniu takiej zniewagi!

 • no4nwo

  Oceniono 91 razy 83

  Oglądam w tv powtórkę z Powązek... To jest straszne. To jest jakiś chory koszmar. Gdybym nie zobaczył, nigdy bym nie uwierzył, że można być takim zakutym, prymitywnym, nikczemnym, podłym, schamiałym bydlęciem i że można na cmentarzu, na mogiłach zabitych przez hitlerowców, pod pomnikiem, po kulturalnym, dobitnym, pełnym nadziei apelu gen. Ścibora, żeby zachować powagę i uszanować pamięć poległych, bez względu na poglądy,

  ZROBIĆ TAKI CHLEW, OHYDĘ I SKURWYSYŃSTWO.

  Jestem wstrząśnięty, przerażony i zdruzgotany tym, co zobaczyłem.

  To jest cała prawda o mentalności menażerii rydzykowo-pissowskiej.

 • yani-51

  Oceniono 93 razy 79

  PiS to zakala i hanba na polskiej ziemi.......

  ciekawe czy buczeli jak L.Kaczynski otwieral Muzeum powstancow.....

 • gold_berg

  Oceniono 77 razy 69

  Naród naprawdę męski nie walczy do ostatniej kropli krwi. Prawdziwy patriotyzm to patriotyzm obciążony instynktem życia. Instynkt życia nakazujący cierpliwość, ostrożność, powściągliwość, subtelność taktyczną w dążeniu do celu zasadniczego posiadają oprócz państw wielkich i takie narody, jak: Czesi, Szwedzi, Szwajcarzy. My natomiast mamy przedziwny instynkt życia à rebours, który w praktyce staje się instynktem śmierci. Polska zawsze jest żebrakiem i płaczką Europy, sprawa polska zawsze jest kłopotliwa, dwuznaczna, siejąca ferment, niecierpliwiąca. Historia Warszawy nie ma precedensów w dziejach Europy. Dlaczego? Jeśli odrzucimy koncepcje mesjanistyczne, że Polska cierpi za wszystkich i jest upostaciowanym ?wyrzutem sumienia?, to pozostaje jedna tylko odpowiedź - obok walorów, jak: odwaga, poświęcenie, bohaterstwo, brak nam - męskiego, opanowanego realizmu.

  KISIEL

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje