Godzina "W" - syreny zawyły w hołdzie powstańcom

Kadry z Powstania Warszawskiego

Kadry z Powstania Warszawskiego (Fot. YouTube)

O 17 w całym kraju zawyły syreny alarmowe, a przechodnie zatrzymywali się, oddając hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego. Dzisiaj mija 68. rocznica zrywu mieszkańców stolicy.
W godzinie "W" mieszkańcy Warszawy złożyli hołd powstańcom przy pomniku Gloria Victis. O tej samej porze w stolicy i w innych miastach zawyły syreny alarmowe, dla uczczenia godziny wybuchu Powstania.

Ludzie zatrzymywali się przed Zamkiem Królewskim, gdzie zapalono też race. Podobnie było na rondzie Dmowskiego i przed Stadionem Narodowym. Tam obok stojących przechodniów i kierowców, którzy zatrzymali samochody, hołd powstańcom złożyli harlejowcy z biało-czerwonymi flagami na motocyklach.

Stołeczne obchody rozpoczął "Marsz Mokotowa", który rano wyruszył spod pomnika "Mokotów Walczący - 1944". Na wieczór zaplanowano uroczystości i modlitwę ekumeniczną, koncert piosenek powstańczych oraz uroczyste zapalenie Ognia Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego na stołecznym Czerniakowie.

Gwiazdy w hołdzie, prezydent odznacza Lao Che

Już w sobotni wieczór na koncert z cyklu Pamiętamy'44 w Muzeum Powstania Warszawskiego przybyło prawie 4500 osób. W tym roku dedykowany był dzielnym, bohaterskim kobietom Powstania Warszawskiego. Podczas koncertu można było usłyszeć 13 wyjątkowych utworów, pochodzących z płyty "Morowe Panny". Zaśpiewały Anita Lipnicka, Katarzyna Groniec, Halina Mlynkova, Paulina Przybysz, Ania Brachaczek, duet Paresłów, Lilu, Marika i Mona.

Dwa dni temu prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył Srebrne Krzyże Zasługi członkom zespołu Lao Che. Uhonorował ich za "zasługi na rzecz popularyzacji i upamiętniania Powstania Warszawskiego". W 2005 r. zespół nagrał płytę "Powstanie Warszawskie".

Nie tylko w stolicy

Rocznicę powstania obchodzi się nie tylko w stolicy. W wielu miastach, m.in. w Płocku, Poznaniu i Bydgoszczy odbywają się spotkania pod monumentami, składane są kwiaty, odprawiane są msze.

O godz. 17 w Łodzi zabrzmiały syreny. Jednak tylko nieliczni łodzianie zatrzymali się na chwilę zadumy. "Warszawo! Kraków pamięta... Godzina W - 17.00. Oddaj hołd!" - transparent z takim napisem, upamiętniający 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zawisł na kamienicy przy ul. Floriańskiej w Krakowie.

W Kostrzynie Nad Odrą, na dzień przed rozpoczęciem Przystanku Woodstock, który rusza jutro, wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego opowiadają uczestnikom festiwalu o tym wydarzeniu oraz malują uczestnikom festiwalu na koszulkach symbole "Polski Walczącej" i Polski Podziemnej. Dzisiaj stanowisko muzeum odwiedziło już kilkaset osób, a kilkadziesiąt wyszło z symbolami namalowanymi na koszulkach. Do niedzieli woodstockowicze będą mogli obejrzeć również "Miasto ruin". We Wrocławiu w sobotę 120 osób weźmie udział w inscenizacji walk powstańców warszawskich na Rynku.

Najdłużej trwający zryw mieszkańców

68 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Był to najdłużej trwający zryw mieszkańców wielkiego miasta w okupowanej podczas drugiej wojny światowej Europie. Akt kapitulacji dowództwo powstania podpisało po 63 dniach walk, 2 października 1944 roku. Straty wśród powstańców ocenia się na 18 tysięcy zabitych i zaginionych oraz 25 tysięcy rannych. Zginęło też od 150 do 200 tysięcy cywilów, głównie wymordowanych przez hitlerowców.

W Warszawie blisko jedna czwarta budynków na terenach objętych walkami została zniszczona, a kolejne Niemcy systematycznie burzyli już po upadku Powstania Warszawskiego. Szacuje się, że w czasie powstania oraz w wyniku planowanych akcji okupanta, już po zakończeniu zrywu, zostało zniszczonych ponad 70 procent majątku stolicy. Skutkami powstania było z jednej strony wiele ofiar wśród walczących oraz cywilów, a także ogromne zniszczenia. Z drugiej jednak strony podkreśla się, że dzięki powstaniu Polacy udowodnili światu, że naród żyje i walczy o wolność.

Zobacz także
 • Łukasz Grass "Dzwoni do mnie znajomy dziennikarz i pyta: Widziałeś te komentarze pod artykułem o powstaniu?"
 • Prof. Piotr Winczorek Prof. Winczorek: Pamiętajmy o kapitulacji Powstania. Powinien to być dzień żałoby
Komentarze (272)
Godzina "W" - syreny zawyły w hołdzie powstańcom
Zaloguj się
 • calli

  Oceniono 64 razy 42

  Byłem zaskoczony wybuchem powstania. Uważam to za największe nieszczęście. Nie miało najmniejszych szans, a naraziło nie tylko naszą stolicę, ale i tę część Kraju będącą pod okupacją niemiecką na nowe straszliwe represje. Chyba nikt uczciwy i nieślepy nie miał jednak złudzeń, że stanie się to, co się stało, to jest, że Sowiety nie tylko nie pomogą naszej ukochanej, bohaterskiej Warszawie, ale z największym zadowoleniem i radością będą czekać, aż się wyleje do dna najlepsza krew Narodu Polskiego. Byłem zawsze, a także wszyscy moi koledzy w Korpusie zdania, że w chwili, kiedy Niemcy wyraźnie się walą, kiedy bolszewicy tak samo wrogo weszli do Polski i niszczą tak jak w 1939 r. naszych najlepszych ludzi - powstanie w ogóle nie tylko nie miało żadnego sensu, ale było nawet zbrodnią.

  gen. Władysław Anders

  www.powstanie.pl/pdf/Ksiazka_KULISY_KATASTROFY_POWSTANIA_WARSZAWSKIEGO.pdf

 • ypt

  Oceniono 56 razy 32

  Jedyne powstanie, jakie warte jest czcenia i upamiętnania, to powstanie wielkopolskie. Ale nie dziwota, że warszawskie cieszy się taką estymą - Polacy uwielbiają hektolitry przelanej beznsensownie krwi. Cześć powstańcom - nie dlatego, że ich ruch był słuszny, a dlatego, że zginęli jako ofiary własnych mrzonek i mglistych ideałów.

 • giles

  Oceniono 59 razy 31

  mam dosc tego cyrku wogol powstania i pier..lenia o honorowej smierci. to byla jedna z najwiekszych KLESK, jakie spotkaly nasz narod. pamietajmy o ofiarach we wszystkich swiety i zbrodniarzach, ktorzy do tej kleski doprowadzili czyli o borze-komorowskim, wuju dzisiejszego prezydenta. ale do cholery nie udawajmy, ze swietujemy dzis zwyciestwo.

 • karo80.0

  Oceniono 77 razy 31

  Powstanie warszawskie to była totalna klęska na własne życzenie, symbol polskiej głupoty. Kretyńska decyzja dowódców, "palący się do walki" młodociani idioci, a potem wysyłąnie dzieci na śmierć jak w "dzikiej" Afryce, śmierć paruset tysięcy ludzi, zagłada miasta. Co tu "świętować"?

 • krysto1959

  Oceniono 37 razy 27

  Chwała ludności Warszawy, za heroizm w obliczu śmierci i pożogi. Pogarda dla ówczesnej elity politycznej, która dla partykularnych swych interesów skazała współobywateli na śmierć.

 • feldkurat-katz

  Oceniono 51 razy 25

  Mam wątpliwości co do bohaterstwa panów powstańców . Rozpoczęli ruchawkę ze szkopami na Ochocie , Woli ,Starym Mieście a potem się uciekliście do śródmieścia pozostawiając ludność cywilną na pastwę morderców Dirlewangera , kozaków Kamińskiego i dezerterów sowieckich w służbie SS . I tak zginęło 180 000 mieszkańców Warszawy . W mojej rodzinie zginęło tak 2 osoby . Jesteście współwinni śmierci tych 180 000 warszawiaków . Nie jesteście bohaterami tylko ślepymi wykonawcami rozkazów oszalałych z głupoty grupki wojskowych , którzy wysłali bezbronną młodzież do strzelanki ze szkopami . A teraz urządzacie piknik na grobach warszawiaków.

 • lamia55

  Oceniono 67 razy 25

  Co roku to samo, hołdy dla niedorostków, których jedynym osiągnięciem była śmierć w tych zadymkach ponad 200 tys. cywili. Największe bitwy świata odbywały się : nad, pod, koło miast, a Polacy sobie zrobili rozpierduchę we Warszawie. Zadaniem działań wojennych (obronnych) jest chronić ludność cywilną, a ci się przyczynili tylko do jej wymordowania. I tym "bohaterom" ja mam się kłaniać ?
  Po za tym nadal nie rozumiem dlaczego w tym kraju nie świętuje się naszych zwycięstw, jak chociażby Powstania Śląskie czy Wielkopolskie. Czy zawsze będziemy się pochylać nad głupotą, nasza cechą narodową ?

 • bamapo

  Oceniono 34 razy 24

  Trzeba się pochylić na tymi setkami tysięcy biednych ludzi którzy zostali bezwzględnie wykorzystani do leczenia chorych ambicji garstki przywódców. Nie ma tutaj patriotyzmu tylko ogromna ludzka tragedia.

 • usasoldat

  Oceniono 31 razy 23

  Nie pisze czy było słuszne czy nie..... czy i kto oszukał Polaków w walce o wolność...

  ...po prostu....

  CZEŚĆ PAMIĘCI poległym w Powstaniu Warszawskim!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje