Agenci CBA w resorcie rolnictwa i ARR. Żądają dokumentów ws. Elewarru

01.08.2012 12:45
CBA

CBA (Fot. Michal Jasiulewicz / AG)

Agenci CBA weszli do Ministerstwa Rolnictwa, Agencji Rynku Rolnego i spółki Elewarr z żądaniem wydania dokumentów. Chodzi o śledztwo w sprawie możliwych nieprawidłowości w Elewarze.
- Czynności wykonywane są na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która wspólnie z nami prowadzi śledztwo. Dokumenty będą analizowane i weryfikowane przez agentów CBA - powiedział rzecznik biura Jacek Dobrzyński.

Śledztwo w tej sprawie wszczęto 23 lipca. Dotyczy niedopełnienia obowiązków od stycznia 2011 r. do lipca 2012 r. przez funkcjonariuszy publicznych z Agencji Rynku Rolnego oraz ministerstwa rolnictwa, w związku z niepodjęciem skutecznego nadzoru właścicielskiego nad spółką Elewarr.

Wątek Elewarru (należącego do Agencji Rynku Rolnego) pojawił się w ujawnionej w mediach rozmowie szefa kółek rolniczych Władysław Serafina i byłego prezesa ARR Władysława Łukasika na temat możliwych nieprawidłowości w spółkach związanych z Ministerstwem Rolnictwa. Pokłosiem ujawnienia nagrania z tej rozmowy była dymisja ministra rolnictwa Marka Sawickiego.

Wszczęcie śledztwa w sprawie Elewarru miało związek z kontrolą NIK przeprowadzoną za okres od 1 stycznia 2008 r. do 30 czerwca 2010 r. Kontrolerzy stwierdzili "liczne nieprawidłowości co do zasad i wysokości wynagrodzeń członków zarządu tej spółki oraz innych zatrudnionych tam osób". Ustalono też, że nieprawidłowości co do wynagrodzeń istniały nadal w 2012 r. - mimo że od ponad roku zarówno ARR, jak i MRiRW wiedziały o tym fakcie, zasygnalizowanym im uprzednio przez NIK - mówił rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Dariusz Ślepokura.

16 lipca - gdy "Puls Biznesu" ujawnił rozmowę Serafina z Łukasikiem - prokuratura wszczęła z urzędu postępowanie sprawdzające prowadzone w kierunku przestępstwa z art. 231 Kodeksu karnego. Stanowi on, że funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Postępowanie sprawdzające kończy się po miesiącu decyzją o wszczęciu formalnego śledztwa lub odmową tego.

Zobacz także
Komentarze (22)
Agenci CBA w resorcie rolnictwa i ARR. Żądają dokumentów ws. Elewarru
Zaloguj się
 • constantyy12

  Oceniono 16 razy 16

  Dopiero teraz!!! A gdzie było CBA podczas "pseudo konkursów" na rozne stanowiska do roznych społek skarbu panstwa. Przeciec, to wlasnie tam odbywa sie najwieksza korupcja w naszym kraju. Tam gdzie wladza tam korupcja!!! Dlaczego nie bierze sie za tych skur... siedzacych w spolkach, dlaczego nie sprawdza procesy rektutacyjne do wszystkich spolek, a nie tylko ARiMR. Wszystkie spółki powinny zostac prześwietlone!!!

 • gorzejgorzej

  Oceniono 16 razy 14

  A kiedy trafią do PGE i sprawdzą, na jakich warunkach pracuje prezes Kilian i jego dyrektor elektrowni bez elektrowni ? Czy tylko dostaje skromne 110 tys. na miesiąc, czy dorzucili mu jeszcze 3 rady nadzorcze ?
  jak to w "wolnej Polsce" !
  Oczywiscie żartowałem. CBA nie sprawdza PO !

 • pcat

  Oceniono 11 razy 11

  Nowe CBA (po Kamińskim) wchodzi do akcji jeśli przeczyta o czymś w gazecie. Po jakiego wała mamy ich utrzymywać? Od czego jest NIK i prokuratura?

 • bioder65

  Oceniono 10 razy 10

  Czyżby pan Sawicki miał coś za uszami?.A taki był fachowiec i obrońca POlskich rolników.

 • niestetyzajetekonto

  Oceniono 9 razy 9

  Ja już teraz napiszę, że to postępowanie sprawdzające zakończy się decyzją o odmowie wszczęcia formalnego śledztwa. Tylko nie posądzajcie mnie o jasnowidzenie.

 • errata_net2

  Oceniono 8 razy 8

  Wolno mielą te "młyny sprawiedliwości"...

 • bez_alternatywy

  Oceniono 10 razy 8

  nic nie zrobia CBA to polityczny twór

 • luki761

  Oceniono 12 razy 8

  Platforma Obywatelska i PSL

  to symbole nepotyzmu i korupcji politycznej

  .

 • prof.gzymek

  Oceniono 6 razy 6

  Obudzili sie ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje