"DGP": Najwyższe średnie pensje w Polsce na Śląsku. Dzięki górnikom?

01.08.2012 07:07
Pieniądze

Pieniądze (.)

Ponad 4,4 tys. zł - to obecnie najlepsza polska przeciętna pensja. Gdzie? W przedsiębiorstwach na Śląsku - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Średnia pensja jest tam o 1,4 tys. zł wyższa niż w biednych regionach. Średnia dla przemysłu w całej Polsce - to 3762 zł.
Jak wynika z danych GUS w pierwszym półroczu poziom płac był bardzo zróżnicowany w zależności od województwa. Średnia pensja na Śląsku była o 1,4 tys. zł wyższa niż w biednych regionach. Zadecydowali o tym w dużym stopniu górnicy, których przeciętne pensje wyniosły prawie 6,2 tys. zł.

Na drugim miejscu plasuje się woj. mazowieckie z przeciętnym wynagrodzeniem 4326 zł. Tu z kolei wynik zawyża Warszawa, która przyciąga dobrze opłacanych specjalistów. Średnie wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w stolicy wynosi blisko 4,8 tys. zł.

Na przeciwległym biegunie znajdują się regiony rolnicze. W woj. warmińsko-mazurskim średnie wynagrodzenie to zaledwie 3021 zł. Bardzo duży dystans do liderów dzieli też pracowników w firmach działających w województwach: podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim, a więc tam gdzie jest wysoki poziom bezrobocia.

Komentarze (43)
"DGP": Najwyższe średnie pensje w Polsce na Śląsku. Dzięki górnikom?
Zaloguj się
 • scypio72

  Oceniono 27 razy 21

  My na dole jemy kapustę oni na górze mięso. Statystycznie wszyscy wpieprzamy bigos.
  Tak jest z tymi średnimi. Każdy kto liznął choć statystyki to wie że średnia o niczym nie mówi.

 • ciukrzy

  Oceniono 28 razy 16

  Ilu zarabia tysiąc zł. aby jeden zarobił sto dziesięć tysięcy plus premia?
  Średnia to oszustwo wyższej klasy i mydlenie oczu.

 • pietia16

  Oceniono 22 razy 10

  Te wysokie zarobki w górnictwie wynikają z tego, iż związki zawodowe i całe lobby wywalczyły sobie przywileje, min długoterminowe umowy na dostawy węgla dla elektrowni po cenach kosmicznych, załatwiły sobie zwolnienia z obowiązku płacenia zaległych składek na ubezpieczenie społeczne- lata 90-te, a państwo od lat dopłaca do tego interesu od lat min: po 25 l, emerytura wyższa dwukrotnie od średniej krajow.

 • holyfido

  Oceniono 28 razy 10

  Na Śląsku czyli gdzie. We Wrocławiu, w Zgorzelcu, Opolu czy Bytomiu?
  Województwo Śląskie, bo o to pewnie chodziło pismakom, to nie jest cały Śląsk!
  To jest jego mniejsza część, a do tego 40% ziem województwa Śląskiego, to Małopolska.
  Bądźcie bardziej konkretni pismacy.

 • piotr110660

  Oceniono 12 razy 6

  Czy wreszcie poznamy wszystkie pensje Grada

 • okobar79

  Oceniono 7 razy 5

  na Śląsku? gdzie? we Wrocławiu są mniejsze średnie:P

  chyba że mówimy o województwie śląskim, ale co Sosnowiec na to?:P

 • karolinamarcin

  Oceniono 15 razy 5

  to że na Ślasku, to mnie nie dziwi, lepsze pensje, lepsze warunki pracy, ponieważ, ale o tym pismaki nie piszą, Ślązacy są lepiej zorganizowani, największa liczba osób należących do związków zawodowych jest na ....Śląsku, czyli zorganizowani pracowni skuteczniej walczą o swoje prawa pracownicze i dzięki temu, również mają większe pensje, wnioski wyciągnijcie sami

 • adambiernacki69

  Oceniono 5 razy 3

  Tam pensje są w ogóle wyższe wszędzie a co ciekawe jest taniej niż w Lublinie gdzie ludzie zaiwaniają za tysiaka góra 1500

 • jamj

  Oceniono 7 razy 3

  Średni zarobek, to największa ściema. Prawdziwą informacją o zarobkach jest podanie procentowego udziału osób w poszczególnych przedziałach dochodu.
  Taki klasyczny przykład obrazujący "wartość" średniej, to sytuacja kiedy jeden ma 100 zł, drugi nic, a średnio ponoć mają po 50 zł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje