"DGP": Najwyższe średnie pensje w Polsce na Śląsku. Dzięki górnikom?

01.08.2012 07:07
Pieniądze

Pieniądze (.)

Ponad 4,4 tys. zł - to obecnie najlepsza polska przeciętna pensja. Gdzie? W przedsiębiorstwach na Śląsku - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Średnia pensja jest tam o 1,4 tys. zł wyższa niż w biednych regionach. Średnia dla przemysłu w całej Polsce - to 3762 zł.
Jak wynika z danych GUS w pierwszym półroczu poziom płac był bardzo zróżnicowany w zależności od województwa. Średnia pensja na Śląsku była o 1,4 tys. zł wyższa niż w biednych regionach. Zadecydowali o tym w dużym stopniu górnicy, których przeciętne pensje wyniosły prawie 6,2 tys. zł.

Na drugim miejscu plasuje się woj. mazowieckie z przeciętnym wynagrodzeniem 4326 zł. Tu z kolei wynik zawyża Warszawa, która przyciąga dobrze opłacanych specjalistów. Średnie wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w stolicy wynosi blisko 4,8 tys. zł.

Na przeciwległym biegunie znajdują się regiony rolnicze. W woj. warmińsko-mazurskim średnie wynagrodzenie to zaledwie 3021 zł. Bardzo duży dystans do liderów dzieli też pracowników w firmach działających w województwach: podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim, a więc tam gdzie jest wysoki poziom bezrobocia.

Komentarze (43)
Zaloguj się
 • pianistka32

  Oceniono 1 raz 1

  Ludzie to złodziejski kraj o czym tu pisza jestem po wypadku i miałam rentę 730zl , teraz pani mądra z ZUS obnizyla mi grupe i dostaje 560zl , tyle to polityce dostaja na papier toaletowy HAŃBA , młodzi ludzie dobrze robia ze wyjezdzaja bo tu sie nie da zyc nawet w kartonie na ulicy

 • janek-2007

  Oceniono 3 razy 1

  Ogłupianie ludzi jak w hitlerowskich niemczech jak za komuny
  Po pierwsze iku jest obecnie zatrudnionych górników Wszystkich górników nie tylko na Śląsku Ale w całej Polsce No ilu ???
  Gdyby ta część ludzi która pracuje w górnictwie miała wpływ na średnią płacę to jaki procent tych nieszczęśników musiałby być ???
  Dlaczego robicie idiotów ze spóleczeństwa ? Górnicze pensje, wynagrodzenia chocby wynosiły nawt 5 tysięcy PIĘĆ TYSIĘCY to nie są w stanie w zasadniczy sposób wpłynąc na średnie wynagrodzenie ludzi zatrudnonych
  Utarło się przekonanie że jak ktoś pracuje pod ziemią jest górnikiem to zarabie jak dyrektor banku Albo jak pociotek PSL
  Wyjdzćie z tego absurdu Nie róbcie ludziom wody z mózgu Przestańcie naigrywać się z ludzi WY PIĄTA SIŁA W POLSCE Idiotów to se róbcie z takich jak Doda czy inna Elektroda Chcecie pisać o zajebistych zarobkach to zróbcie rozeznanie kto sie do takich krezusów zalicza A nie wal jeden z drugim maczugą Pisz ołówkiem pisz na klawiaturze Pisz czymkolwiek ale cipnij w kąt ta maczugę którą się posługujesz jako pismak OK !!!!!!!

 • mister_max_napierdalator

  Oceniono 8 razy 2

  Pracuje jako spawacz w jednej z firm we Wrocławiu zarobki mam około 4 tys brutto , nieraz wpadnie premia i gdybym nie musiał płacić alimentów było by ok!

 • angrusz1

  Oceniono 2 razy 2

  forum.gazeta.pl/forum/w,760,136840130,136840130,Zarabiaja_srednio_ponad_7_tys_zl_Chca_wiecej_.html
  Trzeba odróżnić Śląsk geograficzny od województwa śląskiego, którego sporą częścią są ziemie nieśląskie i biedne np wokół Częstochowy

 • angrusz1

  Oceniono 2 razy 2

  Niech się autor zastanowi czy pisze o Śląsku czy o województwie śląskim .

  Bo jeżeli " na Śląsku " to taka pensja nie jest rewelacją , ale jeśli " w województwie śląskim " to już tak , bo do Śląska trzeba dodać duże obszary i zamieszkałe przez ok 800 tys ludzi w północnej części województwa śląskiego , które nie są Śląskiem , a są biedne . I te biedne obszary znacznie zaniżają średnią pensję w województwie śląskim .

 • grymas50

  Oceniono 13 razy -9

  A jak sie oderwą od Macierzy , to będą mieli najniższą w Niemczech. Bedzie WIELKI WSTYD. Tacy pracowici, a ostatni ?.

 • dudibudi

  Oceniono 18 razy -2

  Czy to jest pensja brutto czy netto ? ...... pisz głupi dziennikarzu tak żeby było wiadomo o co chodzi.

 • poljack

  Oceniono 7 razy 1

  Najwyższe średnie pensje na Śląsku. Dzięki górnikom ?
  .
  Najważniejszy w tym artykule jest znak zapytania !!!

 • okobar79

  Oceniono 7 razy 5

  na Śląsku? gdzie? we Wrocławiu są mniejsze średnie:P

  chyba że mówimy o województwie śląskim, ale co Sosnowiec na to?:P

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje