Media w USA o wizycie Romneya w Polsce: "Triumf", "Republikanin, a chwalił europejski socjalizm"

01.08.2012 07:00
Razem walczyliśmy i umieraliśmy - mówił Mitt Romney o Polakach i Amerykanach podczas przemowy w BUW-ie

Razem walczyliśmy i umieraliśmy - mówił Mitt Romney o Polakach i Amerykanach podczas przemowy w BUW-ie (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja)

Wizyta Mitta Romneya w Polsce i cała jego zakończona przedwyborcza podróż zagraniczna spotyka się ze skrajnie odmiennymi komentarzami w USA. "Wyjazd był triumfem" - można było usłyszeć w Fox News. "Chwalił gospodarkę Polski, ale przecież to dla Republikanów "europejski socjalizm" - czytamy z kolei w "Thinkprogress".
Wpływowy konserwatywny publicysta Charles Krauthammer powiedział w telewizji Fox News, że wizyta niemal pewnego republikańskiego kandydata na prezydenta w Polsce "była triumfem". W wywiadzie w popularnym programie "O'Reilly Factor" uznał on, że media przywiązują "przesadną wagę" do gaf Romneya w Wielkiej Brytanii, gdzie skrytykował on organizację igrzysk olimpijskich. Zdaniem Krauthammera wypowiedź kandydata w Izraelu, że uznaje Jerozolimę za stolicę tego kraju - co uraziło Palestyńczyków - w ogóle gafą nie jest.

W entuzjastycznym tonie pisze o jego wizycie w Izraelu i w Polsce w "Washington Post" prawicowa komentatorka Kathleen Parker. "Wystąpienia Romneya w tych krajach były świadectwem siły sojuszy USA opartych na wspólnocie zasad oraz krytyczną repliką na brak przekonań prezydenta Obamy. Romney wygłosił swoje wolnorynkowe przesłanie, odnotowując heroiczną walkę Polski o wolność od opresyjnego rządu. Jasno powiedział, że to wolność jednostki, a nie hojność rządu, stworzyła jedną z najsilniejszych gospodarek w Europie" - pisze autorka.

"Chwali Polskę, a tam europejski socjalizm"

Internetowy magazyn "Thinkprogress", związany z demokratami, zauważył jednak, że chwaląc polską gospodarkę, Romney chwalił jednocześnie kraj posiadający - podobnie jak inne kraje europejskie - silniejszą osłonę socjalną niż USA. Republikanie tymczasem potępiają "europejski socjalizm".

"Rząd polski odgrywa większą rolę w gospodarce niż rząd w USA. Rzeczywistość wydatków rządowych w Polsce nie pasuje do retoryki Romneya. Jego opisywanie Polski jako kraju "małego rządu" jest dyskusyjne. Rząd w Polsce nadal jest silnie obecny w życiu obywateli: daje kobietom 300 dolarów za każde dziecko, podwajając tę kwotę dla biednych rodzin, w pełni finansuje wykształcenie na państwowych uniwersytetach i gwarantuje opiekę zdrowotną dla swoich 38 milionów obywateli" - czytamy w artykule.

"Dla niego istnieją trzy państwa"

Z ostrą krytyką podróży i polityki zagranicznej Romneya wystąpiła w "Washington Post" lewicowa komentatorka Katrina vanden Heuvel. Jej zdaniem wybór Wielkiej Brytanii, Izraela i Polski - krajów należących do najsilniejszych sojuszników USA - i retoryka Romneya w podróży odzwierciedlają jego "wizję świata tkwiącą w przeszłości".

"Dla Romneya istnieją tylko trzy rodzaje państw - te, które są z nami, te, które są przeciw nam, i te, które prędzej czy później będą przeciw nam. Jest to polityka zagraniczna z neokonserwatywnego podręcznika George'a W. Busha. Jako prezydent Romney zaprowadzi nas z powrotem do przeszłości. (...) Jego światopogląd przypomina pierwsze lata prezydentury Busha juniora, z ich mieszaniną paranoi, arogancji i wiary w potęgę USA, co przyniosło nam 'oś zła' i wojnę z Irakiem. Dla Romneya uosobieniem zła jest Iran. Czy znowu zostaniemy wciągnięci w kolejną katastrofalną wojnę w rejonie Zatoki Perskiej?" - zapytuje komentatorka.

Inny komentator "Washington Post", Eugene Robinson, sympatyzujący z demokratami, nazwał podróż Romneya "katastrofalną". Wtórowali mu komentatorzy w popierającej Obamę telewizji MSNBC.

Zobacz także
Komentarze (178)
Media w USA o wizycie Romneya w Polsce: "Triumf", "Republikanin, a chwalił europejski socjalizm"
Zaloguj się
 • maquis.drake

  Oceniono 31 razy 27

  Leję na Republikanów i generalnie USA sikiem prostym. Dlaczego? Bo na nic innego USA nie zasługuje, podsumowując ostatnie kilkanaście lat naszych stosunków wojskowych, gospodarczych czy politycznych.

 • impluvium

  Oceniono 27 razy 19

  i TYLKO z jego powodu BUW mi ostatnio zamknęli i klamkę tam całowałam z siatą książek na ramieniu? no proszę was... facet, który nie sprawia wrażenia przesadnie tkniętego przez literaturę, a gadać akurat w bibliotece musiał

 • hrabia_onejski

  Oceniono 30 razy 18

  Gdyby nie GPS i Google to nikt z Amerykanów , w tym i tych Prezydentów, kandydatów i kandydatów na kandydatów na Prezydenta nie wiedział by, co to jest Polska, ani nie wiedział by, jak do tego kraju przyjechać.
  Dzięki Bogu są samoloty i one ich przywiozą bez dodatkowego wysiłku Amerykanów w myśleniu.
  Zresztą, czy "amerykan"może wiedzieć, co to jest myślenie?

 • liczdo10

  Oceniono 28 razy 16

  Naczelny i Jedyny Prawdziwy Prawicowiec Polski w czasie wizyty zamilkł.
  Jeden kandydat nie chciał się spotkać z drugim kandydatem?
  Czyżby Romney bał się zarazy genialnej strategii przegrywania.

 • masterofnone

  Oceniono 14 razy 14

  Socjalizm to taka gospodarka, która w odróżnieniu od amerykańskiego kapitalizmu nie sponsoruje z pieniędzy podatników prywatnych banków, bo są za duże żeby upaść ? Czy jakoś tak ? Coś mi umyka w myśleniu naszych największych przyjaciół :)

 • calli

  Oceniono 19 razy 13

  'Rząd w Polsce nadal jest silnie obecny w życiu obywateli: daje kobietom 300 dolarów za każde dziecko, podwajając tę kwotę dla biednych rodzin, w pełni finansuje wykształcenie na państwowych uniwersytetach i gwarantuje opiekę zdrowotną dla swoich 38 milionów obywateli'

  Hehe, NFZ powinien to wydrukować w swoich folderach i rozdawać przy wejściu do szpitala/przychodni wszystkim korzystającym z polskiej służby zdrowia xD

 • minkat

  Oceniono 16 razy 12

  ten paskudny europejski socjalizm sprawia, ze jak kogos rozboli zab to nie musi zaraz oglaszac bankructwa.

  dla mnie szokujace jest to, ze najbogatszy kraj swiata nie jest w stanie zapewnic swoim obywatelom powszechnej opieki zdrowotnej na przynajmniej podstawowym poziomie.

  wiem, ze w Polsce ona jest do dupy, ale z drugiej strony u nas nie ma ludzi, ktorzy prawie bardzo zle widza, ale nigdy nie byli u okulisty, albo, ktorzy maja tak zepsute zeby, ze grozi im zawal serca, ale nigdy nie byli u dentysty, bo za drogo (tacy u nas nie chodza bo sie boja, nie, bo ich nie stac).

 • domektomek

  Oceniono 26 razy 12

  Józef Szczepański

  CZERWONA ZARAZA
  WIERSZ NAPISANY PRZEZ POWSTAŃCA W SIERPNIU 1944R

  Czekamy ciebie, czerwona zarazo,
  byś wybawiła nas od czarnej śmierci,
  byś nam Kraj przedtem rozdarłwszy na ćwierci,
  była zbawieniem witanym z odrazą.

  Czekamy ciebie, ty potęgo tłumu
  zbydlęciałego pod twych rządów knutem
  czekamy ciebie, byś nas zgniotła butem
  swego zalewu i haseł poszumu.

  Czekamy ciebie, ty odwieczny wrogu,
  morderco krwawy tłumu naszych braci,
  czekamy ciebie, nie żeby zapłacić,
  lecz chlebem witać na rodzinnym progu.

  Żebyś ty wiedział nienawistny zbawco,
  jakiej ci śmierci życzymy w podzięce
  i jak bezsilnie zaciskamy ręce
  pomocy prosząc, podstępny oprawco.

  Żebyś ty wiedział dziadów naszych kacie,
  sybirskich więzień ponura legendo,
  jak twoją dobroć wszyscy kląć tu będą,
  wszyscy Słowianie, wszyscy twoi bracia

  Żebyś ty wiedział, jak to strasznie boli
  nas, dzieci Wielkiej, Niepodległej, Świętej
  skuwać w kajdany łaski twej przeklętej,
  cuchnącej jarzmem wiekowej niewoli.

  Legła twa armia zwycięska, czerwona
  u stóp łun jasnych płonącej Warszawy
  i scierwią duszę syci bólem krwawym
  garstki szaleńców, co na gruzach kona.

  Miesiąc już mija od Powstania chwili,
  łudzisz nas dział swoich łomotem,
  wiedząc, jak znowu będzie strasznie potem
  powiedzieć sobie, że z nas znów zakpili.

  Czekamy ciebie, nie dla nas, żołnierzy,
  dla naszych rannych - mamy ich tysiące,
  i dzieci są tu i matki karmiące,
  i po piwnicach zaraza się szerzy.

  Czekamy ciebie - ty zwlekasz i zwlekasz,
  ty się nas boisz, i my wiemy o tym.
  Chcesz, byśmy legli tu wszyscy pokotem,
  naszej zagłady pod Warszawą czekasz.

  Nic nam nie robisz - masz prawo wybierać,
  możesz nam pomóc, możesz nas wybawić
  lub czekać dalej i śmierci zostawić...
  śmierć nie jest straszna, umiemy umierać.

  Ale wiedz o tym, że z naszej mogiły
  Nowa się Polska - zwycięska narodzi.
  I po tej ziemi ty nie będziesz chodzić
  czerwony władco rozbestwionej siły.

 • blue911

  Oceniono 20 razy 10

  Romney to widmo wojen,bezrobocia i dalszego okradania nas przez mafie bankowe. Za Obamy Amerykanie sa o krok od doprowadzenia do historycznego sukcesu: mowi sie coraz glosniej o koniecznosci audytu Federal Reserve i wprowadzil obowiazek powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w USA !!!! I dlatego tak pluja na Afrykanina i probuja go oszkalowac w kazdy mozliwy sposob. A niecytaty Walesa,jak zwykle, podcina galaz ,na ktorej siedzi: robotnik broniacy swoich oprawcow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje