Media w USA o wizycie Romneya w Polsce: "Triumf", "Republikanin, a chwalił europejski socjalizm"

01.08.2012 07:00
Razem walczyliśmy i umieraliśmy - mówił Mitt Romney o Polakach i Amerykanach podczas przemowy w BUW-ie

Razem walczyliśmy i umieraliśmy - mówił Mitt Romney o Polakach i Amerykanach podczas przemowy w BUW-ie (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja)

Wizyta Mitta Romneya w Polsce i cała jego zakończona przedwyborcza podróż zagraniczna spotyka się ze skrajnie odmiennymi komentarzami w USA. "Wyjazd był triumfem" - można było usłyszeć w Fox News. "Chwalił gospodarkę Polski, ale przecież to dla Republikanów "europejski socjalizm" - czytamy z kolei w "Thinkprogress".
Wpływowy konserwatywny publicysta Charles Krauthammer powiedział w telewizji Fox News, że wizyta niemal pewnego republikańskiego kandydata na prezydenta w Polsce "była triumfem". W wywiadzie w popularnym programie "O'Reilly Factor" uznał on, że media przywiązują "przesadną wagę" do gaf Romneya w Wielkiej Brytanii, gdzie skrytykował on organizację igrzysk olimpijskich. Zdaniem Krauthammera wypowiedź kandydata w Izraelu, że uznaje Jerozolimę za stolicę tego kraju - co uraziło Palestyńczyków - w ogóle gafą nie jest.

W entuzjastycznym tonie pisze o jego wizycie w Izraelu i w Polsce w "Washington Post" prawicowa komentatorka Kathleen Parker. "Wystąpienia Romneya w tych krajach były świadectwem siły sojuszy USA opartych na wspólnocie zasad oraz krytyczną repliką na brak przekonań prezydenta Obamy. Romney wygłosił swoje wolnorynkowe przesłanie, odnotowując heroiczną walkę Polski o wolność od opresyjnego rządu. Jasno powiedział, że to wolność jednostki, a nie hojność rządu, stworzyła jedną z najsilniejszych gospodarek w Europie" - pisze autorka.

"Chwali Polskę, a tam europejski socjalizm"

Internetowy magazyn "Thinkprogress", związany z demokratami, zauważył jednak, że chwaląc polską gospodarkę, Romney chwalił jednocześnie kraj posiadający - podobnie jak inne kraje europejskie - silniejszą osłonę socjalną niż USA. Republikanie tymczasem potępiają "europejski socjalizm".

"Rząd polski odgrywa większą rolę w gospodarce niż rząd w USA. Rzeczywistość wydatków rządowych w Polsce nie pasuje do retoryki Romneya. Jego opisywanie Polski jako kraju "małego rządu" jest dyskusyjne. Rząd w Polsce nadal jest silnie obecny w życiu obywateli: daje kobietom 300 dolarów za każde dziecko, podwajając tę kwotę dla biednych rodzin, w pełni finansuje wykształcenie na państwowych uniwersytetach i gwarantuje opiekę zdrowotną dla swoich 38 milionów obywateli" - czytamy w artykule.

"Dla niego istnieją trzy państwa"

Z ostrą krytyką podróży i polityki zagranicznej Romneya wystąpiła w "Washington Post" lewicowa komentatorka Katrina vanden Heuvel. Jej zdaniem wybór Wielkiej Brytanii, Izraela i Polski - krajów należących do najsilniejszych sojuszników USA - i retoryka Romneya w podróży odzwierciedlają jego "wizję świata tkwiącą w przeszłości".

"Dla Romneya istnieją tylko trzy rodzaje państw - te, które są z nami, te, które są przeciw nam, i te, które prędzej czy później będą przeciw nam. Jest to polityka zagraniczna z neokonserwatywnego podręcznika George'a W. Busha. Jako prezydent Romney zaprowadzi nas z powrotem do przeszłości. (...) Jego światopogląd przypomina pierwsze lata prezydentury Busha juniora, z ich mieszaniną paranoi, arogancji i wiary w potęgę USA, co przyniosło nam 'oś zła' i wojnę z Irakiem. Dla Romneya uosobieniem zła jest Iran. Czy znowu zostaniemy wciągnięci w kolejną katastrofalną wojnę w rejonie Zatoki Perskiej?" - zapytuje komentatorka.

Inny komentator "Washington Post", Eugene Robinson, sympatyzujący z demokratami, nazwał podróż Romneya "katastrofalną". Wtórowali mu komentatorzy w popierającej Obamę telewizji MSNBC.

Zobacz także
Komentarze (178)
Zaloguj się
 • gazetaplum

  Oceniono 1 raz 1

  200mln to śmieszne piniądze, nawet w Polsce.

 • blue911

  Oceniono 5 razy 1

  Strzezcie sie falszywego proroka!......

 • olo-international

  Oceniono 9 razy 5

  Fox News to skrajnie prawicowa stacja. Skrzyżowanie Faktu i Gazety Polskiej. Owszem ma swoich widzów, ale nie reprezentuje mainstream USA.

 • blue911

  Oceniono 8 razy 4

  Wlasnie pojawila sie wiadomosc w Stanach,ze Romney nie zaplaciil ani grosza podatkow w ostatnich 10 latach! Czyzby zapomnail? Raczej nie....po prostu tak duzo zarobil i tak sprytnie ksiegowi pochowali mu dochody po swiecie,ze wyszedl chlopak na czysto. Jak sie dostanie do Bialego Domu to dopiero zaczna sie machlojki - na o wiele wieksza skale i kosztem juz calego narodu,a nie tylko miejscowych pracownikow (jak kiedys w rzadzonym przez niego Bain Capital)!

 • googleon

  Oceniono 9 razy 7

  "Mitt Romney didn’t pay taxes for 10 years"

  www.washingtonpost.com/blogs/2chambers/post/harry-reid-mitt-romney-didnt-pay-taxes-for-10-years/2012/07/31/gJQADXkSNX_blog.html

 • debilofil

  Oceniono 12 razy 8

  "...Republikanie tymczasem potępiają "europejski socjalizm".

  I kto to mówi???? Jak brakuje to drukują dolary na potęgę aby mieć z czego płacić. Żałosne hipokryty.

  U nas się robi instytucje do pomagania (więc "be) a u nich drukuje się kolejną stertę papieru i po sprawie.
  Co jest gorsze i bardziej obrzydliwe?

  Wg mnie opłacanie ich nierobów za pieniądze reszty świata.

 • ben-oni

  Oceniono 23 razy 9

  Amerykanie to biedne odmóżdżone społeczeństwo od 100 lat tresowane na mięso armatnie dla żydowskich korporacji i straszone socjalizmem. W efekcie te buraki wolą mieszkać w przyczepie kempingowej, podziwiać Paris Hilton, bać sie kataru bo lekarz by ich zrujnował finansowo i żyć z napiwków jakie do domu przyniesie mamusia, kelnerka w przydrożnym barze.

 • seboc

  Oceniono 17 razy 7

  Socjalizm to jest np. w Niemczech. W Bolandzie panuje ustrój koncesyjno-etatystyczny. Cywilizacyjnie bliżej nam do Afryki niż Europy zachodniej.
  O jakiej niby osłonie socjalnej mówi? Tusk mu ciemnoty nawciskał?
  S.

 • franco.f

  Oceniono 14 razy 8

  Przecież większość Amerykanów nawet nie wie co to jest Europa, ani gdzie leży, a co dopiero jakaś tam nic nie znacząca Polska. Przestańcie się w końcu oszukiwać. Polska nie jest do niczego potrzeban Stanom, więc zapomnijcie o zniesieniu wiz. A to kto zostanie prezydentem nie ma żadnego wpływu na życie tutaj. Tutaj jest Tusk z Rostowskim i Pawlakiem i chociażby w USA wygrał sam Chrystus zmartwychwstały, to tu i tak będzie do doopy, bo obywatel GB Rostowski wie najlepiej czego potrzeba narodowi polskiemu i jest najmądrzejszy na świecie. Czego dowodem jest 25% bezrobocia (rejestrowane, nierejestrowane + 3 mln ludzi na Wyspach) i BIDA Z NĘDZĄ za każdym rogiem :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje