"Atmosfera żalu" czy "Nowoczesne świętowanie". Jak obchodzić rocznicę Powstania Warszawskiego?

31.07.2012 17:56
Hubert

Hubert "Spięty" Dobczewski z zespołu Lao Che (Fot. Piotr Augustyniak Agencja Gazeta)

Koncerty rockowe, gry uliczne, rekonstrukcje dla uczniów - tak często obchodzi się rocznicę Powstania Warszawskiego. - Ja jestem bardzo sceptyczny wobec takich działań. Uczenie o powstaniu musi odbywać się w atmosferze namysłu, żalu - komentuje prof. Jan Hartman. Z kolei Hubert Dobaczewski z zespołu Lao Che stwierdził: "To chyba nie jest nic złego świętować nowocześnie?".
W środę obchodzić będziemy 68. rocznicę Powstania Warszawskiego. Obok oficjalnych uroczystości, mszy, składania wieńców odbędzie się jutro i w kolejnych dniach wiele imprez towarzyszących - koncertów, rekonstrukcji, gier ulicznych.

- Ja jestem bardzo sceptyczny wobec takich działań. Pod przykrywką działań edukacyjnych budują wokół Powstania Warszawskiego aurę prawie że zabawy. To nie są te emocje, które powinniśmy kształtować w odniesieniu do tragicznych wydarzeń - tak komentuje dla Radia TOK FM tę nieformalną część obchodów prof. Jan Hartman, filozof i bioetyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- To przyczynia się do infantylizacji i mitologizacji historii. Uczenie o Powstaniu Warszawskim musi odbywać się w atmosferze skupionego namysłu, troski, żalu, powagi. Żyją jeszcze ludzie, którzy te czasy pamiętają - stwierdził prof. Hartman. - Proszę pamiętać, że ludzie, którzy przeżyli Powstanie Warszawskie, pamiętają je w sposób pełen bólu, rozterek. Element sentymentalny, dumy, nie jest dominujący - dodaje.

"To chyba nic złego nowocześnie świętować"

Inne zdanie w tej sprawie ma Hubert "Spięty" Dobaczewski, wokalista zespołu Lao Che, znanego m.in. z wykonywania piosenek o Powstaniu. - Wiadomo, że przy okazji takiego wydarzenia zdania zawsze będą podzielone. Ktoś będzie chciał to kultywować, może w mniej apelowy sposób, ale bardziej nowoczesny i to chyba nie jest nic złego. Chodzi o to, żeby o tym pamiętać i tę pamięć pielęgnować - stwierdził w rozmowie z portalem Gazeta.pl.

- To jest delikatna sprawa i opinii jest tyle, ile ludzi. Są młodzi ludzie, którzy nie muszą koniecznie czuć tej hekatomby - 250 tys. zabitych, tylko podkreślać wątek buntowniczy, czyli taki pierwotny i młody, bo to był zryw młodych - dodał.

W środę kolejna debata TOKFM.pl - tym razem o polskim wychowaniu patriotycznym. Redakcja portalu zapyta czytelników: jak mówić o takich wydarzeniach jak Powstanie Warszawskie? Jak obchodzić rocznice tragicznych wydarzeń? Czy wystarczająco doceniamy wydarzenia pozytywne?

Zobacz także
Komentarze (323)
"Atmosfera żalu" czy "Nowoczesne świętowanie". Jak obchodzić rocznicę Powstania Warszawskiego?
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 59 razy 43

  "...tylko podkreślać wątek buntowniczy, czyli taki pierwotny i młody, bo to był zryw młodych.."
  ===================================================================[
  Ani to nie był "wątek buntowniczy" (co za infantylność!), ani "pierwotny i młody"a tym bardziej "zryw młodych". To była wyrachowana rozgrywka przeambicjonowanych politykierów w mundurach i bez, którzy nie licząc się z konsekwencjami chcieli za wszelką cenę, wbrew opiniom państw alianckich, zaistnieć na arenie polityczne w perfidny sposób wykorzystując entuzjazm nieświadomych NIEUNIKNIONEJ klęski młodych patriotów.
  To przykład perfidnego wykorzystania wartościowych ludzi do niecnych, egoistycznych celów cynicznych politykierów.!
  W dniu obchodów rocznic tego Powstania czcijmy pamięć bohaterskich ofiar i gardźmy garstką politycznych awanturników, dla których życie ludzkie miało na tyle wartość, na ile im służyło.

 • suga3

  Oceniono 61 razy 41

  nie wiem co tutaj jest do swietowania, dowodcy Powstania powinni zostac osadzeni i powieszeni, bo za taka zbrodnie wojenna na wlasnym narodzie nie powinien nawet 'przyslugiwac' pluton egzekucyjny...

 • queserasera

  Oceniono 52 razy 36

  W obliczu końca wojny kilku psycholi pragnących za wszelką cenę dorwać się do władzy rzuciło kilka tysięcy słabo uzbrojonych przeciwko regularnej armii, wynikiem czego starto z powierzchni ziemi największe miasto w państwie... oraz 200 tysięcy cywilów - w tym kobiet, starców dzieci. Jest więc oczywistym, jak należy obchodzić tę 'radosną' rocznicę: Jesteśmy dumni, bo nasza głupota i niefrasobliwość pobiła wszelkie europejskie rekordy (w końcu Japońce byli lepsi). Alleluja i do przodu

 • jamj

  Oceniono 48 razy 36

  Podobno PRL ukrywał Powstanie Warszawskie przed opinią publiczną. Pomijam ocenę stanu psychicznego propagatorów takiej opinii, ale może mi ktoś powie, kiedy powstały filmy o Powstaniu Warszawskim z "Kanałem" Wajdy na czele?
  Okazuje się, że w czasach "fałszującego historię" PRL- u, który ponoć ukrywał Powstanie, żeby się Ruskim nie narazić ( takie "nauki" odbierają teraz młodzi ludzie). Co w tym temacie zrobiła "styropianowa" III RP-owska kinematografia??

 • zalobanarodowa

  Oceniono 49 razy 33

  Świętowanie śmierci tysięcy osób i totalnej rozpierduchy??? Posrało kogoś???

 • tamerlan80

  Oceniono 38 razy 32

  Jasne panie Hubercie, podniecajmy się wątkiem buntowniczym, zrywem młodych bo to takie piękne, natchnione i w ogóle och, ach. A że przez ten wątek zginęło ćwierć miliona ludzi to już szczegół. Liczy się idea, to jest najważniejsze!

  Oczywiście wszyscy się tym będą podniecać. Na mszach, na wiecach, rekonstrukcjach i innych szopkach. Nikt nie wspomni, że był to bezsensowny zryw, mający na celu zrealizowanie chorych ambicji grupki osób. A że zginęło tyle ludzi to szczegół. Każda idea okupiona jest ofiarami, nawet ta najbardziej nietrafiona (delikatnie mówiąc).

 • vonjakob

  Oceniono 41 razy 31

  z calym szacunkiem, niech sobie warszawiacy obchodza to swieto jak chca, ale niech nie narzucaja calej Polsce, aby obywatele innych miest i wojewodzct tez to robili. Oczywiscie jak beda chcieli to prosze bardzo. Mnie jako Slazaka z Warszawa nic nie utozsamia, tym bardziej jakies bezsensowne zrywy, z gory skazane na niepowodzenie, ktore przynioslo zaglade setkom tysiecy niewinnych ludzi....Takze wybaczcie, ja w tym nie bede uczestniczyl, prosze tylko aby mnie nie atakowano tym ze wszystkich stron, jezeli sam nie bede chcial

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje