"Atmosfera żalu" czy "Nowoczesne świętowanie". Jak obchodzić rocznicę Powstania Warszawskiego?

31.07.2012 17:56
Hubert

Hubert "Spięty" Dobczewski z zespołu Lao Che (Fot. Piotr Augustyniak Agencja Gazeta)

Koncerty rockowe, gry uliczne, rekonstrukcje dla uczniów - tak często obchodzi się rocznicę Powstania Warszawskiego. - Ja jestem bardzo sceptyczny wobec takich działań. Uczenie o powstaniu musi odbywać się w atmosferze namysłu, żalu - komentuje prof. Jan Hartman. Z kolei Hubert Dobaczewski z zespołu Lao Che stwierdził: "To chyba nie jest nic złego świętować nowocześnie?".
W środę obchodzić będziemy 68. rocznicę Powstania Warszawskiego. Obok oficjalnych uroczystości, mszy, składania wieńców odbędzie się jutro i w kolejnych dniach wiele imprez towarzyszących - koncertów, rekonstrukcji, gier ulicznych.

- Ja jestem bardzo sceptyczny wobec takich działań. Pod przykrywką działań edukacyjnych budują wokół Powstania Warszawskiego aurę prawie że zabawy. To nie są te emocje, które powinniśmy kształtować w odniesieniu do tragicznych wydarzeń - tak komentuje dla Radia TOK FM tę nieformalną część obchodów prof. Jan Hartman, filozof i bioetyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- To przyczynia się do infantylizacji i mitologizacji historii. Uczenie o Powstaniu Warszawskim musi odbywać się w atmosferze skupionego namysłu, troski, żalu, powagi. Żyją jeszcze ludzie, którzy te czasy pamiętają - stwierdził prof. Hartman. - Proszę pamiętać, że ludzie, którzy przeżyli Powstanie Warszawskie, pamiętają je w sposób pełen bólu, rozterek. Element sentymentalny, dumy, nie jest dominujący - dodaje.

"To chyba nic złego nowocześnie świętować"

Inne zdanie w tej sprawie ma Hubert "Spięty" Dobaczewski, wokalista zespołu Lao Che, znanego m.in. z wykonywania piosenek o Powstaniu. - Wiadomo, że przy okazji takiego wydarzenia zdania zawsze będą podzielone. Ktoś będzie chciał to kultywować, może w mniej apelowy sposób, ale bardziej nowoczesny i to chyba nie jest nic złego. Chodzi o to, żeby o tym pamiętać i tę pamięć pielęgnować - stwierdził w rozmowie z portalem Gazeta.pl.

- To jest delikatna sprawa i opinii jest tyle, ile ludzi. Są młodzi ludzie, którzy nie muszą koniecznie czuć tej hekatomby - 250 tys. zabitych, tylko podkreślać wątek buntowniczy, czyli taki pierwotny i młody, bo to był zryw młodych - dodał.

W środę kolejna debata TOKFM.pl - tym razem o polskim wychowaniu patriotycznym. Redakcja portalu zapyta czytelników: jak mówić o takich wydarzeniach jak Powstanie Warszawskie? Jak obchodzić rocznice tragicznych wydarzeń? Czy wystarczająco doceniamy wydarzenia pozytywne?

Zobacz także
Komentarze (323)
Zaloguj się
 • abcd_r

  0

  Formuła się wypaliła. Takie spotkania, to obecnie arena dla przaśnych polityków.

 • 31paluszkow

  0

  "To nie są te emocje, które powinniśmy kształtować w odniesieniu do tragicznych wydarzeń "
  "To przyczynia się do infantylizacji i mitologizacji historii. Uczenie o Powstaniu Warszawskim musi odbywać się w atmosferze skupionego namysłu, troski, żalu, powagi."
  I ja tak myślę. Lao Che nie może inaczej mówić, bo nie zarobi. Nie zagłosuję już na Komorowskiego: - jakieś głupie medale??? zupełny brak logiki. Dlaczego nie chcemy powiedzieć prawdy; oprócz prof Hartmana.

 • gazetaplum

  Oceniono 1 raz 1

  Tyle pięknych konkurencji na olimpiadzie, a transmitują jakieś badziewka, bo startują nasi.
  Pingpong, kometka, judo szabelki wystarczy jedna transmisja, a nie non stop.
  W plażowej zamiast panów moga być panie.
  Nie podnieca mnie kontuzja zawodnika RPA.

 • martena-zk

  Oceniono 2 razy 2

  Przestańmy nareszcie świętować nasze narodowe porażki, spowodowane głupotą i niekompetencją naszych polityków. Narutowicza zastrzelono tylko dlatego że był za mądry dla naszych zgnuśniałych i opętanych nienawiścią działaczy politycznych z tamtego okresu . Mistrzostwa Europy pokazały czego pragną Polacy. Uważam że to głupie odgrywanie tych wszystkich scen walki , tragedii i bólu. Pytam sie po co?? Czy Francuzi odgrywają bitwę pod Waterrlo? Należy to pamiętać ,ale jako prawdę historyczną i przejść nad tematem w ciszy, spokoju i szacunku. Kto na tych grobach zbija kasę??? To jest właśnie przerażające dla mnie!!!!

 • vidi12

  Oceniono 1 raz 1

  "Jak obchodzić rocznicę Powstania Warszawskiego?" - ja obchodzę... bokiem

 • gazetaplum

  Oceniono 2 razy 2

  na 100 powstańców tylko czterech przystępowało do walki uzbrojonych
  Łącznie było ok 3tys karabinów. ( w dużej części miernej jakości)
  Pułkownik „Monter” polecił, aby żołnierzy AK dla których zabrakło broni palnej uzbrajać w siekiery, kilofy, łomy.
  Toż to były jaja.

 • alfalfa

  Oceniono 3 razy -1

  Pan Profesor powinien się zdecydować - jeszcze niedawno proponował obcięcie godzin nauczania historii i nauczania jej bez "tradycyjnej martyrologii". Głosił te usłużne tezy na łamach GW ponieważ wtedy było takie zapotrzebowanie. Kurek na kościele, jak i cała redakcja.
  A.

 • prof.gzymek

  Oceniono 8 razy 2

  Przez ten wielki zryw i tragedie powinniśmy doceniać i pomagać innym powstańcom :jak np.Palestynie ,Tam tez dzieci walczą i giną za ojczyznę na oczach obojętnego świata.

 • dimo333

  Oceniono 2 razy 0

  dla wszystkich majacych i nie majacych racji w tej wojnie na slowa propozycja: sam nie popieram wybuchu powstania,ale proponuje - dajcie sobie po pysku potem kupcie butelke i w zgodzie ogladnijcie 2 filmy :"Kanal" oraz " Miedzy wrzesniem a majem".obydwie strony powinny byc zadowolone

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje