75 tys. zł kary dla Eski Rock za wypowiedzi Figurskiego i Wojewódzkiego o Ukrainkach

31.07.2012 15:56
Michał Figurski i Kuba Wojewódzki

Michał Figurski i Kuba Wojewódzki (Fot. Igor Morye/Bartosz Bobkowski)

Karę w wysokości 75 tys. zł nałożyła na Eskę Rock KRRiT w związku z programem "Poranny WF", w którym Kuba Wojewódzki i Michał Figurski szydzili z Ukrainek. W ocenie Rady prezentowane w audycji treści są obraźliwe dla osób narodowości ukraińskiej i kobiet w ogóle.
W decyzji Krajowej Rady podkreślono, że "prezentowane w audycji treści obraźliwe dla osób narodowości ukraińskiej oraz kobiet w ogóle w sposób, który przez odbiorców przedmiotowej audycji mógł zostać odebrany jako pochwalanie prezentowanych tam postaw związanych z dyskryminacją ze względu na narodowość oraz płeć, a także nawołujących do nienawiści, w szczególności w kontekście rozgrywanych w czasie emisji przedmiotowej audycji rozgrywek EURO 2012, organizowanych przez Polskę wspólnie z Ukrainą, uznać należy za nieleżące w interesie ogółu, a zatem sprzeczne z dobrem społecznym".

Jeszcze bym ją zgwałcił

W czerwcu w programie Radia Eska Rock Kuba Wojewódzki, nawiązując do wygranego przez Ukrainę meczu ze Szwecją na Euro 2012, mówił m.in., że "zachował się jak prawdziwy Polak" i "wyrzucił swoją Ukrainkę". Figurski dodał: "Ja po złości jej dzisiaj nie zapłacę" oraz: "Powiem ci, że gdyby moja była chociaż odrobinę ładniejsza, to jeszcze bym ją zgwałcił".

Wywołało to oburzenie w Polsce i na Ukrainie; protestowało ukraińskie MSZ i zażądało przeprosin.

O karze dla nadawcy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała we wtorek.

KRRiT, zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, może nałożyć na nadawcę karę finansową w wysokości do 50 proc. jednorocznej opłaty za używanie częstotliwości przeznaczonej na nadawanie programu. W przypadku Eska Rock mogło to być 95 tys. zł.

Audycja ma charakter satyryczny

Zarząd radia przepraszał wszystkich, którzy poczuli się urażeni. Dyrektor programowy radia Marcin Bisiorek tłumaczył: "Nie było naszym zamiarem obrażanie honoru ani godności narodu ukraińskiego, do którego mamy wielki szacunek". Wyrażając "głębokie ubolewanie w związku z zaistniałą sytuacją", wyjaśniał, że audycja ma charakter satyryczny, a prezenterzy często wcielają się w różne role, aby obnażyć i wyśmiać małostkowość niektórych Polaków oraz krzywdzące schematy, którymi się kierują. Potem jednak program zdjęto z anteny.

Wojewódzki przeprosił wszystkich Ukraińców dotkniętych jego poczuciem humoru. Podkreślał jednak, że jego audycja nie jest dla każdego i ma charakter satyryczny. Figurski na antenie radia zapewniał o swojej miłości do narodu ukraińskiego.

Rada Etyki Mediów uznała słowa dziennikarzy za przejaw ksenofobii, rażące chamstwo i typową mowę nienawiści. Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich nominował ich do tytułu Hieny Roku 2012.

Jest śledztwo

W zeszłym tygodniu stołeczna prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie znieważenia Ukrainek w wypowiedziach radiowych Figurskiego i Wojewódzkiego; za znieważenie z powodów narodowościowych grozi do 3 lat więzienia.

Program "Poranny WF" był krytykowany już wcześniej; KRRiT dwukrotnie nakładała na radiostację karę w wysokości 50 tys. zł za wypowiedzi Wojewódzkiego i Figurskiego z 2011 r. na temat ciemnoskórego Alvina Gajadhura, rzecznika Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Mówili o nim: "Zadzwońmy do Murzyna" i sugerowali, że jego telefon działa w "buszmeńskiej sieci dla czarnych", a "audycję dzisiejszą sponsoruje warszawski oddział Ku-Klux-Klanu". Za te słowa zostali oni pod koniec maja br. oskarżeni przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Praga-Południe o znieważenie osoby ze względu na przynależność rasową i narodową.

Zobacz także
Komentarze (168)
75 tys. zł kary dla Eski Rock za wypowiedzi Figurskiego i Wojewódzkiego o Ukrainkach
Zaloguj się
 • prawdziwy-moher

  Oceniono 39 razy 29

  Wysoka kara?
  Przeciez Grad od panstwa ma na miesiac 110 tysiecy.Nie robcie z ludzi idiotow.To kieszonkowe

 • dz46

  Oceniono 48 razy 22

  a dlaczego niejaki T.Rydzyk moze lzyc Prezydenta, Premiera i rzad i nie ponosi zadnych konsekwencji. KRRIT nie osmieszajcie sie, czyzby kara dziennikarska i katolicka tak bardzo od siebie odbiegaly cenowo, czy prawo dla Rydzyka i dla dziennikarzy w Polsce jest inne czy tylko inaczej stosowane? Poziom chamstwa u Rydzyka i tych dwoch zabawnych dziennikarzy jest podobny, z tym ze Rydzyk to chamstwo katolickie z najwyzszej polki i bardzo szkodliwe spolecznie a ci dwaj to zwykle chamskie blazny.

 • myszykiszek

  Oceniono 29 razy 21

  Przypomnijmy że Rydzyk musiał zapłacić jeno 5 tys. za swoje udowodnione szwindle.

 • michaelus_maximus

  Oceniono 22 razy 20

  ho,ho,ho! 75 tys zl... strasznie dotkliwa kara dla stacji radiowej:P
  pewnie reklamy z jednego odcinak porannego wf kosztowaly wiecej....

  krrit kara symbolicznie. to smieszne!

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 19 razy 17

  75 tys to kwota bardzo duza ale dla kasjerki w supermarkecie dla "radia" to kara wrecz symboliczna.

 • yani-51

  Oceniono 19 razy 15

  Jakbyscie tak sie wypowiedzieli w "radio maryja" to max dostalibyscie 3.000 zl,,;-))))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje