75 tys. zł kary dla Eski Rock za wypowiedzi Figurskiego i Wojewódzkiego o Ukrainkach

31.07.2012 15:56
Michał Figurski i Kuba Wojewódzki

Michał Figurski i Kuba Wojewódzki (Fot. Igor Morye/Bartosz Bobkowski)

Karę w wysokości 75 tys. zł nałożyła na Eskę Rock KRRiT w związku z programem "Poranny WF", w którym Kuba Wojewódzki i Michał Figurski szydzili z Ukrainek. W ocenie Rady prezentowane w audycji treści są obraźliwe dla osób narodowości ukraińskiej i kobiet w ogóle.
W decyzji Krajowej Rady podkreślono, że "prezentowane w audycji treści obraźliwe dla osób narodowości ukraińskiej oraz kobiet w ogóle w sposób, który przez odbiorców przedmiotowej audycji mógł zostać odebrany jako pochwalanie prezentowanych tam postaw związanych z dyskryminacją ze względu na narodowość oraz płeć, a także nawołujących do nienawiści, w szczególności w kontekście rozgrywanych w czasie emisji przedmiotowej audycji rozgrywek EURO 2012, organizowanych przez Polskę wspólnie z Ukrainą, uznać należy za nieleżące w interesie ogółu, a zatem sprzeczne z dobrem społecznym".

Jeszcze bym ją zgwałcił

W czerwcu w programie Radia Eska Rock Kuba Wojewódzki, nawiązując do wygranego przez Ukrainę meczu ze Szwecją na Euro 2012, mówił m.in., że "zachował się jak prawdziwy Polak" i "wyrzucił swoją Ukrainkę". Figurski dodał: "Ja po złości jej dzisiaj nie zapłacę" oraz: "Powiem ci, że gdyby moja była chociaż odrobinę ładniejsza, to jeszcze bym ją zgwałcił".

Wywołało to oburzenie w Polsce i na Ukrainie; protestowało ukraińskie MSZ i zażądało przeprosin.

O karze dla nadawcy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała we wtorek.

KRRiT, zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, może nałożyć na nadawcę karę finansową w wysokości do 50 proc. jednorocznej opłaty za używanie częstotliwości przeznaczonej na nadawanie programu. W przypadku Eska Rock mogło to być 95 tys. zł.

Audycja ma charakter satyryczny

Zarząd radia przepraszał wszystkich, którzy poczuli się urażeni. Dyrektor programowy radia Marcin Bisiorek tłumaczył: "Nie było naszym zamiarem obrażanie honoru ani godności narodu ukraińskiego, do którego mamy wielki szacunek". Wyrażając "głębokie ubolewanie w związku z zaistniałą sytuacją", wyjaśniał, że audycja ma charakter satyryczny, a prezenterzy często wcielają się w różne role, aby obnażyć i wyśmiać małostkowość niektórych Polaków oraz krzywdzące schematy, którymi się kierują. Potem jednak program zdjęto z anteny.

Wojewódzki przeprosił wszystkich Ukraińców dotkniętych jego poczuciem humoru. Podkreślał jednak, że jego audycja nie jest dla każdego i ma charakter satyryczny. Figurski na antenie radia zapewniał o swojej miłości do narodu ukraińskiego.

Rada Etyki Mediów uznała słowa dziennikarzy za przejaw ksenofobii, rażące chamstwo i typową mowę nienawiści. Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich nominował ich do tytułu Hieny Roku 2012.

Jest śledztwo

W zeszłym tygodniu stołeczna prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie znieważenia Ukrainek w wypowiedziach radiowych Figurskiego i Wojewódzkiego; za znieważenie z powodów narodowościowych grozi do 3 lat więzienia.

Program "Poranny WF" był krytykowany już wcześniej; KRRiT dwukrotnie nakładała na radiostację karę w wysokości 50 tys. zł za wypowiedzi Wojewódzkiego i Figurskiego z 2011 r. na temat ciemnoskórego Alvina Gajadhura, rzecznika Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Mówili o nim: "Zadzwońmy do Murzyna" i sugerowali, że jego telefon działa w "buszmeńskiej sieci dla czarnych", a "audycję dzisiejszą sponsoruje warszawski oddział Ku-Klux-Klanu". Za te słowa zostali oni pod koniec maja br. oskarżeni przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Praga-Południe o znieważenie osoby ze względu na przynależność rasową i narodową.

Zobacz także
Komentarze (168)
Zaloguj się
 • anty-lady

  Oceniono 1 raz -1

  Tędy, k..., wysiadaj, cioto j... - taką nieparlamentarną wiązankę usłyszał od poznańskiego kierowcy MPK Bakyt Orozbaev, doktorant z Kirgistanu. Kierowca zareagował tak, bo młody naukowiec jest muzułmaninem i ma azjatyckie rysy twarzy?
  Bakyt Orozbaev przyjechał do Poznania 12 lat temu, dzięki ówczesnemu rektorowi UAM, prof. Stefanowi Jurdze. To on nawiązał współpracę z Kirgiskim Uniwersytetem Narodowym w Biszkeku i na poznański UAM przyjechało dziewięcioro studentów. Orozbaev trafił na wydział fizyki. Dziś płynnie mówi po polsku, jesienią obroni doktorat.

  Jest szczęśliwy, że mieszka w Polsce i tu się uczy. - Przez wszystkie lata nie spotkałem się z żadnym aktem nietolerancji. Teraz kierowca miejskiego autobusu bez powodu chamsko mnie obrażał. Nie wiem, czy drażnił go mój wygląd, czy myślał, że nie rozumiem po polsku - mówi z żalem w głosie.

 • miron.lipski

  Oceniono 2 razy 0

  A tu znowu sąd nad dowcipami.
  Poczytajcie sobie lepiej o skandalicznej wypowiedzi Mikkego o pani Grodzkiej.
  Tyle, że ten palant wcale nie żartował. To są jego poglądy, nie dowcipy.

 • anty-lady

  Oceniono 5 razy -1

  Jakaś paranoja. Za co ta kara? Czy w KRRiT siedzą sami idioci? To może ukarać pośmiertnie Chaplina za film "Dyktator" popularyzujący faszyzm?

 • nimbu33

  Oceniono 2 razy 0

  jak ktos nas obraża to wszystko jest ok? podkulacie ogony i siedzicie cicho a tutaj z żartu robicie aferę co z wami sie dzieje ludzie, obudźcie się w końcu!!!
  macie zbyt wiele czasu i nudzi sie wam?...po prostu boli was to z czym macie problem a nie chcecie się do tego przyznac i spojrzec prawdzie w oczy
  dluga droga przed wami...

 • adadadadammiichnik

  Oceniono 4 razy 0

  Wszystkiego najlepszego z okazji 49. urodzin dla Pana Jakuba Wijewódzkiego, a przede wszystkim dorosłości - jutro przecież zaczyna się pięćdziesiąty rok Pańskiego życia -a kiedyś dorosnąć wypada ;-D

 • sympatyklewicy

  Oceniono 2 razy 0

  W zeszłym tygodniu stołeczna prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie znieważenia Ukrainek w wypowiedziach radiowych Figurskiego i Wojewódzkiego; za znieważenie z powodów narodowościowych grozi do 3 lat więzienia.
  *************************************
  Gdyby sąd orzekł 3 lata bez zawieszenia to kara byłaby adekwatna.

 • krisp_2007

  Oceniono 4 razy 2

  Okazuje się zatem, że "ta audycja nie jest dla każdego" czyli "perły przed wieprze". Ot, durne ludziska się nie poznały na błyskotliwym, wyszukanym żarciku najwyższych lotów. Panowie Wojewódzki i Figurski powinni się obrazić i wyjechać w poszukiwaniu bardziej wyrobionych odbiorców. Albo zatrudnić się na stażu u jakiegoś satyryka, który nauczy ich jak mówić dowcipy w taki sposób, aby nie musieli każdego żartu opatrywać w dodatkową instrukcję czy legendę.

 • petronelka_net

  Oceniono 5 razy 1

  A więc awantury z szykanami ciąg dalszy. My jako wieśniactwo polskie lubimy takie zabawy.
  Szkoda że nie umiemy się bawić w mycie nóg i zębów.
  Nie twierdzę, że żart był dobry, bo nie był, ale był żartem. Jest wiele kiepskich żartów na wizji i fonii i jakoś przechodzi to bez echa, ale mam wrażenie, że jak żartuje koleś, który częściej zmienia samochód niż większość polaków gacie, to jest jasny znak, sygnał do otwartego linczu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje