Media dostaną zakaz publikacji sondaży przed wyborami? Tak chce PSL, opozycja nie mówi nie

31.07.2012 15:56
Eugeniusz Kłopotek popiera wniosek o referendum edukacyjne

Eugeniusz Kłopotek popiera wniosek o referendum edukacyjne (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja)

PSL chce zakazać mediom publikacji sondaży wyborczych na dwa tygodnie przed wszystkimi wyborami - informuje tygodnik "Polityka". Według tygodnika pomysł nie spodobał się w PO, za to pozytywne zainteresowanie wyraziły PiS, SLD i Ruch Palikota.
Zakaz miałby obowiązywać przez dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi (krajowymi i do Parlamentu Europejskiego), prezydenckimi oraz samorządowymi. Według Eugeniusza Kłopotka z PSL ludowcy liczą, że skrócony okres zakazu (pierwotnie PSL chciało zakazać publikacji sondaży od chwili zarządzenia wyborów) przekona PO do pomysłu.

PSL: Chodzi o spokój wyborców

PSL tłumaczy, że zakaz ma zapewnić wyborcom spokój i swobodę decyzji, bez presji kampanii wyborczej. Partia zarzuca też pracowniom badawczym, przygotowującym sondaże, częsty brak rzetelności i profesjonalizmu, a w konsekwencji wypaczanie wyników, które "są często zmanipulowane i nie odzwierciedlają rzeczywistego stanu stosunków społecznych".

PO na nie, opozycja nie wyklucza poparcia

PO pomysł się nie podoba. Szef klubu Rafał Grupiński stwierdził, że nawet jeśli pomysł udałoby się przepchnąć przez Sejm, to prezydent raczej by go nie poparł. Pozytywne sygnały - według "Polityki" - napływają za to z PiS, SLD i RP. "Polityka" cytuje - bez podania nazwiska - posła Prawa i Sprawiedliwości, który stwierdził, że "zapomnienie o sondażach na dwa tygodnie przed wyborami może tylko pomóc". SLD uznało pomysł za "interesujący", według "Polityki" został on też dobrze odebrany w Ruchu Palikota.

Więcej na stronach "Polityki".

Zobacz także
Komentarze (47)
Zaloguj się
 • mazurek1952

  0

  Trzeba zakazać w prasie, radiu i telewizji źle pisać i mówić o politykach. Powinny ukazywać się wyłącznie artykuły i audycje wychwalające mądrość i uczciwość działaczy PO, PSL i Ruch Palikota. Wszystkich dziennikarzy piszących negatywne materiały należy spalić na stosie w centrum miasta razem z rodzinami i negatywną twórczośią. Przed podpaleniem stosu obowiązkowo po trzykroć poświęcić skazanych.

 • yamuasica

  Oceniono 3 razy 3

  Zakazać kampanii wyborczej! Najlepiej od dnia ogłoszenia wyborów.
  Taki zakaz zapewni wyborcom spokój i swobodę decyzji, bez presji kampanii wyborczej. Kandydatom często brakuje rzetelności i profesjonalizmu, a w konsekwencji wypaczają wyniki, które "są często zmanipulowane i nie odzwierciedlają rzeczywistego stanu stosunków społecznych.

 • pumpernik

  Oceniono 2 razy 0

  Zakaz pokazywania Kłopotka !

 • rabingoldblatt

  Oceniono 5 razy 1

  Racja !! ZAKAZAĆ !!!

  Przecież jest stanowczo za dużo wolności. Ludzie mogą myśleć i wyciągać wnioski. Takie działanie jest niebezpieczne dla członków PSL i ich najbliższych. Ja na miejscu Kłopotka poszedłbym dalej. A co !! Wsadzić do pierdla połowę populacji i pozbawić praw publicznych.Łatwiej bedzie kampanie prowadzić.

  I jeszcze jedna zastanawiająca sprawa. Zachowanie Palikotobrony niby partyjka taka prospołeczna, pro wolnościowa, taka obywatelska ale juz przebiera nóżkami by pozbawić obywateli dostepu do informacji i możliwości wyboru ( informacja o wielkości poparcia dla danej jest informacja która ma wpływ na decyzję wyborczą ) Od wyborów nie minął rok a w Palikotrobronie już zapomniano pod jakimi hasłami szło się do wyborów. Widać apanaże, dieta i wyglancowany na błysk immunitet ( a propos Januszku jak tam prace nad jego zniesieniem ) pomaga zeszmać najbardziej uczciwego człowieka

 • drugi-bezstronny

  Oceniono 4 razy 2

  Dobry pomysł

 • amur-49

  Oceniono 6 razy 4

  No jasne, skoro sondaże ukazują mizerię tej XIX-wiecznej, klasowej, a więc przestarzałej partii, to zakazać. Niech się elektorat łudzi, że "żywią i bronią". Żywią nie za darmo, a jak bronią pokazali podczas powstań narodowych dobijając i odzierając rannych powstańców (dopiero jak im Kościuszko naobiecywał, chwycili za kosy). I trudno się dziwić, w końcu wszystko było jedno chłopu, czy szpicrutą z nie dość głęboki ukłon w pysk go walił "ski", czy "von".

 • andres1167

  Oceniono 4 razy 4

  Coo to tak jakby sfingowac wybory to jest powrot do starego PZPR-skiego systemy wybory byly tylko na niby a sami sie wybierali,mysle ze najlepszy pomysl to takie wybory powinny byc nadzorowane przez niezalezna komisje europejska ,dosc juz falszerstw ,korupcji i zlodziejstwa.pora rozliczyc ta garstke chloptasi z pieniedzy polakow.

 • dianka28

  Oceniono 5 razy 1

  Jaki zakaz! Narod wybiera rzad i kazdy musi wiedziec co sie dzieje w kraju! Mysle,ze ten pan za duzo przebywal na sloncu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje