Sąd: Macierewicz ma przeprosić Dukaczewskiego

31.07.2012 14:40
Antoni Macierewicz i Marek Dukaczewski podczas rozprawy sądowej w roku 2007

Antoni Macierewicz i Marek Dukaczewski podczas rozprawy sądowej w roku 2007 (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- B. szef komisji weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych Antoni Macierewicz ma przeprosić ich b. szefa gen. Marka Dukaczewskiego za obwinianie go o nieprawidłowości w tych służbach - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Sąd oddalił apelację posła PiS od niekorzystnego dla niego wyroku sądu I instancji z powództwa Dukaczewskiego. Teraz Macierewicz ma przeprosić b. szefa WSI na pierwszych stronach "Rzeczpospolitej" i "Gazety Wyborczej" oraz wpłacić 2 tys. zł na cel społeczny.

Przedstawiając 30 września 2006 r. - ostatniego dnia istnienia WSI - pierwsze ustalenia z likwidacji WSI, Macierewicz powiedział m.in., że przez 15 lat istnienia dopuszczały się one bezprawnych działań wobec świata mediów, polityki i gospodarki. Dodał, że w WSI są "ślady zewnętrznych inspiracji", m.in. "z bloku wschodniego". Pytany o nazwiska, powiedział, że za te nieprawidłowości odpowiada m.in. gen. Dukaczewski, szef WSI za rządów SLD (2001-2005). Macierewicz mówił też, że sowiecki wywiad wojskowy przeszkolił Dukaczewskiego.

60-letni Dukaczewski jeszcze w 2006 r. pozwał za to Macierewicza o ochronę dóbr osobistych, żądając przeprosin za "nieprawdziwe i krzywdzące" słowa oraz wpłaty 10 tys. zł na cel dobroczynny. Macierewicz wnosił o oddalenie pozwu. Mówił, że nie wycofuje się z niczego, bo "współodpowiedzialność Dukaczewskiego jest oczywista". Przypominał, że wysłał do prokuratury liczne doniesienia o przestępstwach WSI. Dukaczewski replikował, że nikt z jego podwładnych nie został oskarżony za żadną ze spraw opisanych w raporcie z weryfikacji WSI z 2007 r.

Zobacz także
Komentarze (162)
Zaloguj się
 • gralr

  Oceniono 1 raz 1

  Minister Obrony Narodowej musi przeprosić Rafała Steffen
  Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał prawomocnym wyrokiem Ministrowi Obrony Narodowej przeprosić Rafała Steffena za upublicznienie jego nazwiska w "Raporcie o działaniach żołnierzy i pracowników WSI oraz wojskowych jednostek organizacyjnych realizujących zadania w zakresie wywiadu i kontrwywiadu przed wejściem w życie ustawy z 9 lipca 2003 r. o Wojskowych Służbach Informacyjnych", tzw. Raporcie Macierewicza. Publikacje przeprosin muszą pojawić się w dziennikach „Rzeczpospolita” i „Parkiet”.

  Rafał Steffen jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej, Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, elitarnych studiów Bezpieczeństwa Narodowego organizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada tytuł MBA z dziedziny Marketingu i Finansów na rynkach Międzynarodowych uzyskany w Wyższej Szkole Handlu i Finansów Międzynarodowych i Erasmus University.
  Rafał Steffen był między innymi Prezesem i Członkiem Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Szefem Gabinetu Ministra w Rządowym Centrum Studiów Strategicznych, a także prezesem i członkiem rad nadzorczych wielu innych spółek prawa handlowego. Jest ekspertem w dziedzinie zarządzania, finansów i bankowości.

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 1 raz 1

  WSIoki górą.

  Czyli jak sądzić z wyroku, w WSI było wszystko OK, działali na rzecz wielkiego brata

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 3 razy 1

  Nawet 'Prezydęt śp. Lech olał ten raport Antka.,ale Jarek ciągle uważa idiotę za przydatnego w trumiennych igraszkach.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 2 razy 0

  Nawet Prezydęt śp. Lech olał ten raport Antka.,ale Jarek ciągle uważa idiotę za przydatnego w trumiennych igraszkach.

 • alkana11

  Oceniono 4 razy 2

  Oto cała filozoficzna konstrukcja ,na jakiej swój byt zasadza PiS. Pomówienia domniemywania ,fantazja oto fundamenty PiS. Zbieranina frustratów i odsuniętych od spraw narodu psycholi, którzy wraz z psycholem w kiecce, mieszają w głowach prostych ludzi, którzy w czasach swej młodości (czyt za.PRL), byli biernymi ,tchórzliwymii nic nie wnoszącymi do życia narodu, ludźmi. Opętani przez podejrzliwy kler, chadzali do kościoła sądząc ,że są na celowniku SB?. Rzeczywistość okazała się być prozaiczna, ponieważ nikt w tym SB, takimi nie iteresował się . Dzisiaj tacy lidzie "starzy pochyleni częśtokoroć z demencja ewidentna stanowią AGAR dla szwindli Duetu Kaczyński z Rydzykiem. Maciorawicz , to specjalista od wrzucania dziegciu do wszystkiego. Stąd te kłamliwe świadectwo o WSI. Osobiście byłbym za posadzeniem tego sowizdrzała do karceru na lata,by już więcej nie narażał Polski i jej interesów .

 • lejenapis

  Oceniono 9 razy 5

  nawet kaczor sie na nim poznal ha ha ha a to checa!!!

 • lejenapis

  Oceniono 8 razy 4

  Nastepny zboczek oszolom

 • jerzysm42

  Oceniono 13 razy 7

  Macierewicz ma przeprosić, ale nie przeprosi.
  Zresztą przeprosiny człowieka bez honoru nie maja znaczenia.
  Wydaje mi się, że zamiast przeprosin sąd powinien zasądzać zamieszczenie wyroku wraz z sentencją na koszt oszczercy.

 • elkipan

  Oceniono 21 razy -13

  Pewnie rozumiecie, że na siłę, i nagle, potrzebny był jakiś tytuł równoważący ostatnie skandale z nepotyzmem w koalicji. Mam dziwne przeczucie, że Rzeczpospolita będzie sypać POdobnymi tytułami aż do jesieni, gdyż lekcje odrobili, bo o dobre tematy, na temat tej koalicji bardzo łatwo. Przepraszam, ale to nie moja wina!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje