Hakerzy powiązani z Chinami włamali się do maili Van Rompuya

31.07.2012 13:01
Herman Van Rompuy

Herman Van Rompuy (Fot. Geert Vanden Wijngaert AP)

Hakerzy włamali się rok temu do skrzynki mailowej szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya oraz 10 innych ważnych urzędników UE - donosi Bloomberg, powołując się na amerykańskich śledczych. Ich zdaniem, hakerzy są powiązani z rządem i armią Chin.
Hakerzy włamali się do komputera Van Rompuya czterokrotnie w lipcu ubiegłego roku, kiedy negocjowany był plan ratunkowy dla Grecji. Przejęli zawartość maili, wraz z załącznikami, aż 11 wysokiej rangi urzędników unijnych - poza Van Rompuyem, także obecnego i byłego szefa jego gabinetu oraz unijnego koordynatora ds. walki z terroryzmem, urzędników odpowiedzialnych za handel i rozwój.

Ten nieujawniony jak dotąd atak - ocenia Bloomberg - dał hakerom dostęp do informacji o działaniach planowanych przez Europę w ramach walki z kryzysem finansowym. Ale hakerzy sami też byli śledzeni "przez około 30 firm współpracujących w tajemnicy, zajmujących się bezpieczeństwem w sieci i śledzących jedną z największych i najbardziej aktywnych grup hakerskich w Chinach". To oni, prosząc o anonimowość, pokazali Bloombergowi dowody ataku.

Grupa obserwowana przez wywiad

Chodzi o grupę hakerską znaną pod nazwą Byzantine Candor lub Comment, od lat obserwowaną przez wywiad amerykański. Poza Unią Europejską, jej ofiarami, zdaniem amerykańskich śledczych, padło około 20 instytucji, firm i osób. Była to m.in. firma naftowa zainteresowana odwiertami na spornych wodach chińskich oraz prawnicy zajmujący się skargami na chińskich eksporterów, a także finansowana przez władze USA fundacja Międzynarodowy Instytut Republikański (International Republican Institute).

Bloomberg przypomina, że zgodnie z dyplomatyczną depeszą ujawnioną przez WikiLeaks, Byzantine Candor jest powiązany z chińskim wojskiem. Chiny wielokrotnie zaprzeczyły jednak, że prowadzą szpiegostwo w cyberprzestrzeni.

Urzędnicy Rady Europejskiej odmówili komentowania sprawy, zapewniając, że najbardziej strategiczne informacje są przechowywane w osobnej sieci komputerowej, która nie ma połączenia z internetem.

Zobacz także
Komentarze (13)
Zaloguj się
 • rt-z

  Oceniono 1 raz 1

  a po co mu komputer, on ma wszystko w głowie.
  To jego sekretarka wlazła na stronę <tania seksowna bielizna - twój mężczyzna stanie się...kup>

 • kermit.dolomit

  Oceniono 3 razy -1

  Błazny współczesnej Europy Jose Manuel Barroso,Catherine Ashton,Herman van Rompuy :-))

 • bandierarossa

  Oceniono 3 razy 1

  Herman Rozbój i wszystko jasne

 • lulu_confabulu

  Oceniono 3 razy 3

  To wiele się nie dowiedzieli bo to figurant.

 • yarrrr

  Oceniono 9 razy -3

  Chiny to chory kraj, na zupełnie inną i gorszą chorobę, niż taka Europa. Ale chorym umysłom lubiącym totalitaryzmy mogą się podobać.

 • representation1

  Oceniono 8 razy 0

  Cała prawda o Rompuyu
  ----------------------------------
  www.youtube.com/watch?v=suOVgIDi504

 • asfalt

  Oceniono 11 razy 3

  Chinczycy jak zwykle... oszukuja.

 • swan_ganz

  Oceniono 23 razy 5

  pewnie też zabezpieczył dostęp do swojej skrzynki hasłem; admin 1...

  Przeciez po oczach widać, że ten facet jest kretynem...

 • watanabefigi

  Oceniono 18 razy 16

  gdyby Chiny nie prowadziły wywiadu w cyberprzestrzeni, byłyby chyba jedynym takim państwem na świecie ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje