Brytyjska prasa: Romney wywoła w Polsce ducha zimnej wojny

30.07.2012 21:51
Ann i Mitt Romney wraz z synem Joshem i prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem zwiedzają Stocznię Gdańską

Ann i Mitt Romney wraz z synem Joshem i prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem zwiedzają Stocznię Gdańską (Fot. Charles Dharapak AP)

- Kandydat Republikanów na prezydenta USA Mitt Romney tęskni za prostymi moralnymi prawdami z czasów zimnej wojny - pisze brytyjski "Guardian", prognozując, że w przemówieniu w Warszawie Romney zaatakuje Rosję i jej prezydenta Władimira Putina.
Jak przebiegał pierwszy dzień wizyty Romney'a w Polsce [RELACJA MINUTA PO MINUCIE]

Romney wygłosi na Uniwersytecie Warszawskim przemówienie, którego tematem jest wolność jako wartość. - "Będzie usiłował rozniecić ducha czasów, gdy USA były po stronie prawości, ostro atakując Rosję i jej prezydenta Władimira Putina za łamanie swobód demokratycznych" - uważa "Guardian".

Jak dodaje, Romney zarzuci prezydentowi USA Barackowi Obamie, że "zresetowanie" stosunków z Moskwą przedłożył nad interesy bezpieczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej. Już wcześniej Romney nazwał Rosję "geopolitycznym wrogiem nr 1 Stanów Zjednoczonych" - przypomina gazeta na swym portalu internetowym.

"Polska mniej podatna na deklaracje USA"

Zdaniem "Guardiana" Romney przekona się jednak, że "Polska szybko oddala się od tamtych czasów (zimnej wojny i przemian 1989 r.) i jest mniej podatna na amerykańskie deklaracje". W ocenie dziennika dzisiaj Warszawa "szuka najważniejszych sojuszników w UE i jest skonsternowana tym, że Waszyngton uznaje za oczywiste jej tradycyjne przywiązanie do amerykańskich wartości i perspektywy patrzenia na świat".

"Guardian" uważa, że nawet szef polskiego MSZ Radosław Sikorski przeszedł polityczną ewolucję i nie jest już entuzjastycznym amerykanofilem, lecz coraz bardziej przekonuje się, iż interesowi narodowemu Polski służą najlepiej europejskie struktury bezpieczeństwa. Dziennik zauważa, że podczas zeszłorocznego przewodnictwa w UE Polska forsowała wspólną europejską politykę obronną, ale zabiegi te natrafiły na "brytyjski mur". Jednak niezniechęcony tym rząd w Warszawie wraz ze Szwecją, Włochami i Hiszpanią włączył się do inicjatywy opracowania nowej globalnej strategii Unii Europejskiej.

"Nie zanosi się na to, by Polacy dali się zauroczyć kampanii uśmiechów i bardziej jastrzębiemu tonowi wypowiedzi Romneya" - ocenia "Guardian". Wskazuje przy tym na rozczarowanie Polaków stanowiskiem Waszyngtonu w sprawie utrzymania dla nich wiz do USA oraz poczuciem Polski, że jej wkład w wojny w Iraku i Afganistanie nie został doceniony.

Zobacz także
Komentarze (146)
Zaloguj się
 • kuma1

  0

  Wyspiarzom odbiło.

 • pablobodek

  0

  Słudzy boży.
  A gdzie sławny bojownik o wolność i demokrację oraz prawa człowieka do czystego powietrza - palacz opon Guzikiewicz K. ?!

 • puuchatek

  Oceniono 6 razy 0

  Nosz kurczę - nie "brytyjska prasa" tylko JEDNA, konkretna gazeta - lewicowy "Guardian". Może dla równowagi coś z bardziej konserwatywnego "Timesa"?

 • bp_2

  Oceniono 5 razy 3

  Romney niechcąco doprowadził do kolejnego zdychania psychicznego naszego "męża stanu" :-).
  Jarosław Kaczyński został pominięty, a ten "bolek" nie , pisowski ekspert Maciarewicz musi odkryć jakąś aferę na tego Romne... .

 • nikki124

  Oceniono 4 razy 2

  Pan Mitt Romney wie zbyt mało na temat polskich doświadczeń historycznych,aby promować w naszym kraju własną politykę wyborczą . My natomiast nie jesteśmy już na tyle głupim narode , aby wierzyć w każde słowo płynące ze strony przedstawicieli Stanów Zjednoczonych, którzy mają za mało miejsca na kampanię wyborczą w swoim kraju.

 • dudibudi

  Oceniono 4 razy -2

  Polska powita serdecznie kandydata na prezydenta.

 • usasoldat

  Oceniono 10 razy 2

  Ciekawe czy wie cos na temat "Polskich obozów śmierci"bo jego czarnoskóry PREZIDĘ barak banana cóś słabo z historii na koledżu sie edukował a kto wie może nas zaskoczy gdyż szybko doedukował się coś w samolocie czy może wejdzie na teren Auschwitz i powie coś w stylu..... Wy tu macie mało coś doinwestowany ten Collage Camp...

  Bo o wizach to widzę że wie..... że my tu biedni i tęsknimy i czekamy jak nikt inny aby hmhmhhmmmmm.. Wielki Brat Ameryka otworzył te malutkie drzwiczki do RAJU..... ajWAJ....

 • lulu_confabulu

  Oceniono 6 razy 2

  Gardian zawsze pisze głupoty.

 • puzonik48

  Oceniono 9 razy 7

  Czyżby jankesom brakowało kundli do ujadania na przeciwników politycznych ?Chcą ,żebyśmy kolejny raz przejęli tę niechlubną rolę ?Ale mam nadzieję ,że już większość z nas rozumie ,że bliższa nam jest Europa niż zamorski "sojusznik " .Mit cudownej ,demokratycznej i zasobnej Ameryki już chyba upadł,z 42 milionami nie objętymi żadną opieką zdrowotną ( 40 lat trwała walka o zapewnienie opieki tym ludziom i to dzięki Obamie się stało) i 40 milionami osadzonych w więzieniach .Nie wydaje mi się ,żeby były to wzorce godne do naśladowania i do powielania.Nie wypowiadam się z zasady na temat p.Wałęsy ,bo to nie moja bajka ,ale wolałabym ,żeby jednak nie wtrącał się do polityki zagranicznej i skoncentrował na łowieniu ryb .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje