Brytyjska prasa: Romney wywoła w Polsce ducha zimnej wojny

30.07.2012 21:51
Ann i Mitt Romney wraz z synem Joshem i prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem zwiedzają Stocznię Gdańską

Ann i Mitt Romney wraz z synem Joshem i prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem zwiedzają Stocznię Gdańską (Fot. Charles Dharapak AP)

- Kandydat Republikanów na prezydenta USA Mitt Romney tęskni za prostymi moralnymi prawdami z czasów zimnej wojny - pisze brytyjski "Guardian", prognozując, że w przemówieniu w Warszawie Romney zaatakuje Rosję i jej prezydenta Władimira Putina.
Jak przebiegał pierwszy dzień wizyty Romney'a w Polsce [RELACJA MINUTA PO MINUCIE]

Romney wygłosi na Uniwersytecie Warszawskim przemówienie, którego tematem jest wolność jako wartość. - "Będzie usiłował rozniecić ducha czasów, gdy USA były po stronie prawości, ostro atakując Rosję i jej prezydenta Władimira Putina za łamanie swobód demokratycznych" - uważa "Guardian".

Jak dodaje, Romney zarzuci prezydentowi USA Barackowi Obamie, że "zresetowanie" stosunków z Moskwą przedłożył nad interesy bezpieczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej. Już wcześniej Romney nazwał Rosję "geopolitycznym wrogiem nr 1 Stanów Zjednoczonych" - przypomina gazeta na swym portalu internetowym.

"Polska mniej podatna na deklaracje USA"

Zdaniem "Guardiana" Romney przekona się jednak, że "Polska szybko oddala się od tamtych czasów (zimnej wojny i przemian 1989 r.) i jest mniej podatna na amerykańskie deklaracje". W ocenie dziennika dzisiaj Warszawa "szuka najważniejszych sojuszników w UE i jest skonsternowana tym, że Waszyngton uznaje za oczywiste jej tradycyjne przywiązanie do amerykańskich wartości i perspektywy patrzenia na świat".

"Guardian" uważa, że nawet szef polskiego MSZ Radosław Sikorski przeszedł polityczną ewolucję i nie jest już entuzjastycznym amerykanofilem, lecz coraz bardziej przekonuje się, iż interesowi narodowemu Polski służą najlepiej europejskie struktury bezpieczeństwa. Dziennik zauważa, że podczas zeszłorocznego przewodnictwa w UE Polska forsowała wspólną europejską politykę obronną, ale zabiegi te natrafiły na "brytyjski mur". Jednak niezniechęcony tym rząd w Warszawie wraz ze Szwecją, Włochami i Hiszpanią włączył się do inicjatywy opracowania nowej globalnej strategii Unii Europejskiej.

"Nie zanosi się na to, by Polacy dali się zauroczyć kampanii uśmiechów i bardziej jastrzębiemu tonowi wypowiedzi Romneya" - ocenia "Guardian". Wskazuje przy tym na rozczarowanie Polaków stanowiskiem Waszyngtonu w sprawie utrzymania dla nich wiz do USA oraz poczuciem Polski, że jej wkład w wojny w Iraku i Afganistanie nie został doceniony.

Zobacz także
Komentarze (146)
Brytyjska prasa: Romney wywoła w Polsce ducha zimnej wojny
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 57 razy 31

  To prawda, Polska to już nie jest kraj, w którym można założyć więzienie z torturami, bo we własnym jest to zakazane. Na krucjatę antyrosyjską też nie pójdzie tłumnie, choć nie wyklucza się, że stanie do boju moherowy zaciąg smoleński.

 • waw-el

  Oceniono 34 razy 24

  """"Romney wygłosi na Uniwersytecie Warszawskim przemówienie, którego tematem jest wolność jako wartość.""""""""""

  wolnosc - freedom, to najbardziej wyswiechtane slowo w Ameryce, przeciez tam zamordyzm panuje

 • azazel66

  Oceniono 26 razy 18

  i całe szczęście, bo napuszczanie naszych osiołków na sąsiadów było dość łatwe, wszyscy robią interesy z Rosją, Białorusią czy Chinami od lat .

 • pascvale

  Oceniono 22 razy 16

  Mają rację, napuści biednych polaczków na Rusów, poklepie po plecach, a może i da co niektórym gumę do żucia. A jak przyjdzie co do czego postąpi, jak w Jałcie.

 • rewolucja_wisi_w_powietrzu

  Oceniono 39 razy 15

  A niech zaatakuje! Mam w dupie dobre stosunki z Rosją, Putinem i Stalinem! Mój rząd i trak mnie dyma na każdym kroku. Nie mam tatusia polityka, nie jestem esbeckim emerytem, nie zarabiam 110 tysięcy na miesiąc. Ja w zasadzie mam niewiele do stracenia... Niech się martwią ci, którzy przez ostatnie 20 lat żrą z państwowego koryta...

 • stasieczek5

  Oceniono 18 razy 14

  No i koniecznie MUSI obiecać zniesienie wiz dla Polaków...
  Czy on wie dokąd przyjeżdża ? Nie, nie wie. Bo niby skąd ma wiedzieć ?
  Uczył sie w "koledżu" o swoim hrabstwie i dlatego jego wiedza dalej nie sięga.
  Fajny z Ciebie chlop, Mitt, ale nie z nami te numery...

 • katolik_polski1

  Oceniono 34 razy 14

  Wole juz Obame z jego podejrzliwym podejsciem do tego Netanjahu .
  Facet nie szuka na sile wrogow i nie kwapi sie do kolejnej zadymy .

 • problemen

  Oceniono 28 razy 10

  Masz racje @pismaki_klamia
  Bo, coz to za demokracja gdzie ciagle rzadza tylko dwie te same prawie wcale nie rozniace sie partie !!! ???
  W usa nie ma nawet prawdziwej reprezentujacej ludzi pracy partii lewicowej !!!

  Mozna smialo powiedziec ,ze rzadzi tam dyktatura 1 % i wszelka niezalezna opozycja jest juz w zarodku likwidowana.

  Byly proby protestow organizowane w NY przeciw zlodziejkiej polityce finansjery i kapitalistow ktorzy swoimi to spekulacjami doprowadzili do upadku bankow i kryzysu swiatowego i co ???
  W usa policja brutalnie rozpedzala protestujacych uzywajac przeciw nim gazu, kul i pal !!!

  A wiec gdzie jest tam ta wolnosc zgromadzen ???, demonstracji ??? gdzie jest sprawiedliwosc !!!.

  Propaganda w rekach 1 % i zaklamanie , hypokryzja i oszustwa a do tego nie majaca konca ich imperialna polityka przy pomocy sily militarnej i szantazu ekonomicznego, sankcji i gwalcenia prawa miedzynarodowego depczac rezolucje ONZ lub nie liczenie sie z wola opinii miedzynarodowej ... .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje