Boni zwrócił się do wojewodów o pomoc dla poszkodowanych w nawałnicach

30.07.2012 17:44
Burza

Burza (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta)

Trwa szacowanie strat po burzach i nawałnicach, które w weekend przeszły nad Polską. Szef MAC Michał Boni podtrzymał do odwołania stan podwyższonej gotowości służb kryzysowych i poprosił wojewodów o natychmiastowe uruchomienie zasiłków dla najbardziej poszkodowanych. Chodzi o zasiłki na bieżące potrzeby do 6 tys. zł.
Jak wynika z danych straży pożarnej, tylko w niedzielę strażacy interweniowali w związku z nawałnicami 1520 razy. Najtrudniejsza sytuacja była w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim i mazowieckim. W sumie w całym kraju wichury uszkodziły lub zerwały w niedzielę 73 dachy.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało, że zabezpieczono już wszystkie gospodarstwa zniszczone bądź uszkodzone przez nawałnice. Nadal usuwane są połamane drzewa i naprawiane linie energetyczne. "Służby wojewodów szacują straty. Wszędzie tam, gdzie będzie potrzebna większa pomoc, wojewodowie wnioskować będą o uruchomienie środków pozwalających jak najszybciej przywrócić do właściwego stanu użytkowania lokalną infrastrukturę oraz zniszczone domy i gospodarstwa" - zaznaczono.

Szef MAC odbył też wideokonferencję z wojewodami, podczas której odebrał meldunki w sprawie zaangażowania służb kryzysowych w niesienie pomocy poszkodowanym. Ponaglił podległe wojewodom służby w sprawie wprowadzania uproszczonych procedur dotyczących pozwoleń na odbudowę budynków oraz infrastruktury po przejściu kataklizmu. Podtrzymał też do odwołania stan podwyższonej gotowości służb kryzysowych wojewodów.

Biorący udział w konferencji szef MSW Jacek Cichocki omówił z wojewodami sytuacje związane z zabezpieczeniem imprez masowych, w szczególności meczów piłkarskich. Szef MAC poprosił szefa MSW o przekazanie szczególnych zaleceń dla służb koordynacyjnych wojewodów odnośnie do zabezpieczenia imprez masowych i sposobów postępowania tych służb na podstawie doświadczeń wynikających z organizacji Euro 2012.

Zobacz także
Komentarze (12)
Boni zwrócił się do wojewodów o pomoc dla poszkodowanych w nawałnicach
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 15 razy 9

  Za skutki klęsk żywiołowych które, jak wiadomo, są wynikiem "woli bożej" powinien odpowiadać Kościół Katolicki jako ziemskie przedstawicielstwo twórcy tych zniszczeń. Amen.
  Środki na to mają aż w nadmiarze z nieopodatkowanej działalności "gospodarczej" zwanej dla hecy "posługą kapłańską" oraz z licznych wyłudzeń zwanych dla jaj "zwrotem mienia".

 • izabela22121985

  Oceniono 15 razy 5

  A czy wy myślicie ze kazdego tak stac ubezpieczyc dom? Za te marne pieniadze co zarabiaja? Nie starcza do pierwszego na chleb , nie stac jest oplacac ubezpieczen tych najbiedniejszych

 • as

  Oceniono 9 razy 5

  Ubezpieczajcie się ludzie! Polisa na 100.000 to równowartość flaszki wódki miesięcznie (3/4 litra).
  Natomiast 6.000 szybkiej pomocy i bezzwrotnej pomocy dla poszkodowanych powinno być utrzymane. Jako wyraz społecznej solidarności z ludźmi dotkniętymi przez żywioł.

 • habemus_papam666

  Oceniono 16 razy 4

  Trzeba było sie ubezpieczyć !!! Zero pieniędzy z moich podatków - niech się zgłoszą o pomoc do klechów !!! Klechy mieszkają w pałacach ociekających złotem , jeżdżą Mercedesami , więc mają nadmiar mamony , niech sie podzielą ze swoimi owieczkami !!

 • c0r1n

  Oceniono 5 razy 3

  A ja myślę tak jak skomentował to Andrzej Mleczko
  mleczko.interia.pl/zdjecia/rysunki-kolorowe,10561/zdjecie,111

 • lodzermensch7

  Oceniono 7 razy 3

  Ile kosztuje ubezpieczenie domu o wartości np. 500 000zł na rok?

  Proszę ludzi z branży ubezpieczeniowej o podanie wartości przybliżonych.

  Chcę wiedzieć, czy ludzi nie stać NAWET na ubezpieczenie domu, czy tylko na tym "oszczędzają".

  Bo twierdzę, że rocznie przepijają bądź przepalają kilkukrotną równowartość takiego ubezpieczenia.

 • antek_maniak

  Oceniono 18 razy 2

  Ja wraz z cała liczną rodzinom ubezpieczamy wszystko rok do roku , od zawsze - oni też mogli . Nie życzę sobie aby rozdawać pieniądze byle komu , nieodpowiedzialnej swołoczy z moich podatków !!!

 • cztery44442

  Oceniono 5 razy 1

  Gdyby jeszcze Boni zwrócił się do premiera o likwidację OFE wówczas byłoby więcej pieniędzy dla osób poszkodowanych. Panie Boni coś mi ta pańska troska o społeczeństwo dziwnie pachnie.

  Odnoszę się z pełnym szacunkiem do osób poszkodowanych i uważam, że powinni otrzymać pomoc.
  Ci co piszą, że należy się ubezpieczyć i to wystarczy nie zdają sobie sprawy jak działają firmy ubezpieczeniowe w Polsce, trochę wiem stąd ten tekst.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje