Romney w Gdańsku: wita go Tusk, Wałęsa, tłumy Polaków i okrzyki "Obama"

30.07.2012 17:35
Republikański kandydat na prezydenta USA Mitt Romney przyleciał dziś do Gdańska. Spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem, Lechem Wałęsą i tłumem gdańszczan, którzy czekali na niego w centrum miasta. Wśród zgromadzonych nie brakowało protestujących z transparentami.
Jak przebiegał pierwszy dzień wizyty Romney'a w Polsce [RELACJA MINUTA PO MINUCIE]

Romney, który przybył do Polski na zaproszenie b. prezydenta Lecha Wałęsy, od spotkania z szefem polskiego rządu rozpoczął swoją wizytę w naszym kraju.

O czym Romney rozmawiał z Tuskiem?

Przed wejściem do ratusza, gdzie odbyło się spotkanie z Tuskiem, Romneya witały tłumy mieszkańców Gdańska. Amerykański polityk parę minut rozmawiał z gdańszczanami.

Rozmowa z polskim premierem trwała około 50 minut. "Rozmowa premiera z Mittem Romneyem dotyczyła m.in. sytuacji gospodarczej w Europie i USA, relacji Europy z Ukrainą i Rosją. Sytuacji na Bliskim Wschodzie" - napisał na Twitterze rzecznik rządu Paweł Graś.

Po wyjściu ze spotkania z Tuskiem Romneya powitały z kolei krzyki: "Obama, Obama". Kilku obecnych trzymało plakaty krytykujące Romneya.

Wśród tłumu stała też grupa osób z Kongresu Nowej Prawicy. Trzymali ogromny transparent z podobizną Rona Paula i napisem "Polish choice - R. Paul". Transparent usiłowali zasłonić czerwonymi parasolkami pracownicy sztabu Romneya.

Wałęsa zadowolony: "Biją od niego wartości"

Po rozmowie z Tuskiem Romney spotkał się w Dworze Artusa z b. prezydentem Lechem Wałęsą, na zaproszenie którego przybył do Polski.

Były prezydent podkreślał przed spotkaniem z Romneyem (podobnie jak Tusk), że będzie chciał poznać jego poglądy na Europę i Polskę. Wałęsa nie wykluczał, że poruszy też sprawę zniesienia wiz dla Polaków oraz budowy tarczy antyrakietowej.

- Biją od niego wartości - tak Wałęsa ocenił Romneya po godzinnym spotkaniu. - Widzę między nami wiele podobieństw. Za wcześnie jednak na deklarowanie poparcia dla tego kandydata - mówił dziennikarzom były prezydent.

Wałęsa był wyraźnie zadowolony ze spotkania. - Udało się porozmawiać o najważniejszych kwestiach - mówił dziennikarzom. - Mitt Romney zrobił na mnie korzystne wrażenie - dodał Wałęsa. Na pytanie, czy udzieliłby Amerykaninowi poparcia w kampanii, jeśli zostałby o to poproszony, były prezydent powiedział, że nie może mieszać się w wewnętrzne sprawy. Dodał, że może sympatyzować i prawdopodobnie będzie, bo odpowiada mu światopogląd Romney'a.

Niestety temat wiz dla Polaków wyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych musi jeszcze poczekać. - Dziś nie udało się o tym porozmawiać - mówił Wałęsa. - Ja to będę poruszał, ja to będę załatwiał, ja będę w tym wszystkim, ale to nie jest w tym momencie temat - dodał.

Romney "prosił o szczegóły obrony Westerplatte"

Romney udał się też na Westerplatte. Towarzyszyli mu żona Ann, syn Josh, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Paweł Machcewicz.Przed złożeniem biało-czerwonego wieńca amerykański polityk usłyszał z ust Machcewicza krótką historię tego miejsca. - Był bardzo zadziwiony, że 200 polskich żołnierzy było w stanie przez tydzień bronić Westerplatte, prosił o szczegóły, w tym te dotyczące umocnień, ale był też ciekaw dalszych losów żołnierzy i tego, czy pamięć o nich jest kultywowana - powiedział dziennikarzom Machcewicz.

Następnie amerykański polityk wrócił do centrum Gdańska i złoży kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Wieczorem odleci do Warszawy.

Jutro spotkanie z Komorowskim i wykład w BUW-ie

Jutro przed południem w Belwederze Romneya przyjmie prezydent Bronisław Komorowski. Prawdopodobny kandydat republikanów na urząd prezydenta USA spotka się też z szefem MSZ Radosławem Sikorskim.

W stolicy planowane jest wystąpienie Romneya w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego pt. "Stany Zjednoczone - Polska: Relacje i Wartości Wolności". Polityk złoży też kwiaty pod pomnikami Bohaterów Getta i Powstania Warszawskiego oraz przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W trakcie kilkudniowej podróży zagranicznej Mitt Romney odwiedził poza Polską Wielką Brytanię i Izrael.

Zobacz także
Komentarze (144)
Romney w Gdańsku: wita go Tusk, Wałęsa, tłumy Polaków i okrzyki "Obama"
Zaloguj się
 • czytakczynie12

  Oceniono 38 razy 30

  Ameryka wykorzystuje Polske, a Polska jak głupia daje sie wciągać przez ten kraj w ich wojny. Na wojnach umieraja niewinni lidzie. Media ze snajpera robią bohatera. W telewizji wczoraj pokazywali amerykańskiego snajpera, który chwalił sie swoimi licznymi zestrzeleniami ponad 100 pierwszy cel kobieta. Sam się tym chwalił, a polscy dziennikarz wniebowzieci słuchali jego opowieści jak strzelał do ludzi i jaki był skuteczny. Przypominam, że nasz poeta Krzysztof Kamil Baczyński 4 sierpnia 1944 roku zginał także z rąk snajpera.

 • jamj

  Oceniono 34 razy 26

  "Wałęsa nie wykluczał, że poruszy sprawę zniesienia wiz dla Polaków..."
  =====================================================

  W czasie swojej prezydentury jednostronnie zniósł wizy dla Amerykanów, co całkowicie wyeliminowało potrzebę zniesienia wiz Polakom, bo przestała funkcjonować "zasada wzajemności", a teraz stara się grać rolę obrońcy polskiego interesu. Pieprzony "nie chcem, ale muszem".

 • dariuszczwa

  Oceniono 39 razy 25

  Przyjechał byle bubek ale przecież z Ameryki! kłaniajcie się Polaczki!

 • zigzaur

  Oceniono 26 razy 24

  Lechu, człowiek o wybitnym instynkcie politycznym złoży propozycję:

  - Damy amerykańskim firmom zlecenia na budowę elektrowni atomowych pod warunkiem dostawy broni jądrowej dla polskiej armii.

 • korcia2000

  Oceniono 23 razy 21

  Romney tryska wartościami jak Wałęsa naiwnością, że nie użyję mocniejszych słów!

 • cztery44442

  Oceniono 20 razy 18

  Romney w Polsce spotkał się z Tuskiem i Wałęsą
  =========================================

  Czyli świat się śmieje.
  Mitt Romney popełnił wiele gaf podczas swoich przedwyborczych podróży. W Polsce jak zwykle przyjęty z honorami, bo Amerykanin i prawicowiec i to daje obraz dokąd zmierza Polska.

 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 15 razy 15

  Następnym razem niech republikanie przyślą jakiegoś sensownego kandydata na prezydenta a nie odpad ze stand up comedy.

 • taahr

  Oceniono 27 razy 15

  tw.Bolek wita swoich cham-erykaskich braci by z Tlustym by sprzedac reszte tego co zostalo- koncernom amerykanskim a moze w zamian ci sie zlituja i wezma nas na kolejna wojne o rope a jak zginie wystarczajaco naszych to za sto lat zniosa wizy!!! oto jak polacy caluja w dupe zachod - pierw nadstawiali sie ruskim teraz amerykanom -niemcom i ruskim.... gang bang na maxa - nic tylko rznac polakow w du.. w imie demokracji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje