"New York Times": Nad świecką syryjską rewolucją przejmują kontrolę islamiści

30.07.2012 13:13
Zdjęcie Baszara Al-Assada na szkielecie

Zdjęcie Baszara Al-Assada na szkielecie (Fot. ZOHRA BENSEMRA REUTERS)

Rebelia w Syrii przeciw rządom Baszara el-Asada radykalizuje się pod wpływem rodzimych i zagranicznych dżihadystów - pisze "New York Times". Wejście do gry fundamentalistów muzułmańskich skomplikowało i tak trudną sytuację opozycji - w jej łonie rozpoczęły się spory.
- Pokojowy, świecki ruch protestu - tak zaczynała syryjska rebelia w marcu 2011 r. Akcentów bardziej religijnych zaczęła nabierać kilka miesięcy później. Wtedy, gdy do konfliktu włączyli się konserwatywni sunnici, zamieszkujący głównie tereny wiejskie.

"W ostatnich miesiącach zaczęły powstawać większe, lepiej zorganizowane i uzbrojone organizacje militarne głoszące hasła dżihadu (...). Wyraźną islamską retorykę przejmują także mniej religijne grupy oporu", ponieważ daje ona szansę na lepsze finansowanie z zagranicy - zaznacza "NYT".

Kraje arabskie zbroją Syryjczyków. Tych bardziej religijnych

Oddziały fundamentalistów salafickich są lepiej uzbrojone, bo to do nich właśnie trafia obecnie najwięcej środków, głównie z krajów Zatoki Perskiej (Arabia Saudyjska, Katar i inne). Szanse bojowników zwiększają się wraz ze stopniem ich radykalizmu religijnego. Równocześnie wsparcie dla syryjskiej opozycji ograniczyły USA. Zdaniem części Syryjczyków, którzy chcą świeckiej rewolucji, winę za jej radykalizację ponosi Zachód, który odmówił jej wsparcia. Waszyngton nie chce zaś, by pomoc trafiała do islamskich radykałów.

Odkąd w połowie lipca powstańcy, przyznający się do powiązań z Al-Kaidą, pomogli zdobyć przejście graniczne Bab al-Hawa na granicy z Turcją, wiele uwagi poświęca się obecności zagranicznych bojowników tej organizacji terrorystycznej w Syrii - pisze "NYT". Z szacunków samych bojowników i innych źródeł wynika jednak, że spośród 50 tys. powstańców mniej niż tysiąc przybyło spoza Syrii i nie wszyscy są powiązani z Al-Kaidą (część chce jedynie przysłużyć się syryjskiej rewolucji). Często też obcokrajowcy nie potrafią zdobyć poparcia wśród miejscowej ludności.

"NYT": W syryjskiej opozycji trwa walka o władzę

W kontekście napływu islamskich bojowników do Syrii powstanie przeciw autokratycznemu prezydentowi Asadowi nabiera szerszego kontekstu religijnego, w którym nie chodzi już o Syrię, lecz o zwycięstwo salafickich postulatów - pisze "NYT". Islamskie hasła przyciągają bojowników do Syrii, ponieważ sunnicka większość walczy tu przeciw uprzywilejowanej mniejszości alawitów, którzy przez ortodoksyjnych muzułmanów uważani są za heretycki odłam szyizmu - podkreśla nowojorski dziennik.

"Takie podejście wywołuje sprzeciw (syryjskich) bojowników przyzwyczajonych do łagodniejszej, syryjskiej odmiany islamu" - podkreśla "NYT", powołując się na działacza zbiegłego do Turcji.

Według amerykańskiej gazety między odłamami opozycji - konserwatywno-religijnym i umiarkowanie liberalnym toczy się teraz walka o władzę: ekstremiści "atakujący rząd (Syrii) w imię religii chcą większych wpływów", podczas gdy pozostali "chcą ich rolę ograniczyć". "Podobnie jak w Iraku tak i tu im dłużej potrwa konflikt, tym więcej ekstremistów się ujawni" - przewiduje "New York Times".

Zobacz także
Komentarze (84)
Zaloguj się
 • vikaromaniuta

  Oceniono 2 razy 2

  Uzbrojeni rebelianci popełniają straszliwe zbrodnie wobec cywilów
  Гzbrojone bandy wspierane i finansowane przez Arabię Saudyjską, Katar i Turcję popełniają „straszliwe zbrodnie” przeciwko cywilom w Damaszku i Aleppo.

  W dwóch listach adresowanych do szefa Rady Bezpieczeństwa ONZ i sekretarza generalnego ONZ, syryjski minister spraw zagranicznych powiedział, że bandyci wspierani przez Arabię Saudyjską, Katar i Turcę używają cywilów w charakterze żywych tarcz w Aleppo i zabijają każdego, kto nie chce pomagać im w ich zbrodniach.

  W Aleppo zgromadziły się duże siły najemników, a ich wejście do miasta umozliwiła im bezpośrednio Turcja.

 • yarrrr

  Oceniono 2 razy 0

  Jeżeli prymitywy chcą islamu, to sobie go zrobią. Ale to i tak nie argument za zamordyzmem. Zamordyzm prowadzi do niczego.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 3 razy -1

  Najważniejsze, że cywile nie giną...

 • pismaki_klamia

  Oceniono 10 razy 6

  To chyba koniec tej kampanii bo nawet we France24 pokazali fragment wywiadu z rodziną uciekinierów z syrii, którzy mówią, że to nie jest żadna opozycja, tylko zagraniczni terroryści dążacy do obalenia rządu, a armia ich chroni.
  Dali zaraz potem wypowiedź Syryjczyka (?) w Damaszku coś, że niby masakry są po obu stronach ale i tak taki materiał byłby jeszcze nie do pomyślenia kilka mesięcy temu...(ta stacja nadawała codziennie b.dużą dawkę zakłamanej, perfidnej propagandy, takie "2 minuty nienawiści" wobec rzadów Assada jak z Orwella)

 • idekmaly

  Oceniono 10 razy -6

  ichniejszy przywódca to dureń, biedni ludzie cierpiący pod jego rządami

 • 1barbarus

  Oceniono 13 razy 5

  Wybiorcza blokuje dyskusje do tematu o Zydach, ale zawsze zezwala debatowac o Islamie. Nikt nie nienawidzi Islamu jak ludzie Wybiorczej!

 • pawelmol1976

  Oceniono 3 razy 1

  ten artykuł śmierdzi mi jakimś dealem
  niby USA Syrię ma w czterech literach ale to mi wyglada że USA na rebeliantach/buntownikach/jak zwał z Syrii połozyła krzyżyk nie wiem tylko za co i z kim, raczej nie z Iranem, nie wiem...
  zostali mane tekel itd jako alkowcy Asad ma zielone światło na rozjechanie buntu/rewolucji
  niby tylko artykulik ale tak mi to wygląda

 • mister_max_napierdalator

  Oceniono 18 razy 2

  Gwno obchodzi mnie pieprzony Assad , i jego przeciwnicy powstańcy , jest konflikt zbrojny niech skaczą sobie do gardeł !! Ma być rzeż , krew i flaki , kibicuje najlepszym czyli tym którzy zwycięza a pozniej tym ktorzy rozjebija zwycięscow.

 • muciasgracias

  Oceniono 20 razy 14

  Ciekawe jak wampirzyca Clinton wybrnie z bagienka, które sama pomogła stworzyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje