Marek P. od Komisji Majątkowej pozwał dziennikarza, który opisał jego działalność w "Polityce"

30.07.2012 12:00
Opactwo cystersów w Mogile

Opactwo cystersów w Mogile (Fot. Krzysztof Karolczyk / Agencja Gazeta)

Przeprosin i 100 tys. zł zadośćuczynienia domaga się na drodze sądowej Marek P. - oskarżony o korupcję były pełnomocnik instytucji kościelnych w Komisji Majątkowej - za stwierdzenia "Polityki" m.in., że dorobił się na handlu majątkiem Kościoła.
W poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie miał kontynuować sprawę z pozwu o ochronę dóbr osobistych P. (byłego oficera służb specjalnych PRL) wobec Cezarego Łazarewicza, autora tekstu z grudnia 2010 r. pt. "Jak były esbek robił interesy z Kościołem". Wobec niestawienia się świadka sprawę odroczono do 29 października.

Pełnomocnik "Polityki" radca prawny Krzysztof Pluta wniósł o oddalenie pozwu. Argumentował, że dziennikarz napisał prawdę, a ponadto było to działanie w interesie publicznym. Adwokat powoda nie chciał udzielić komentarza.

Łazarewicz napisał, że P. zarejestrował spółkę na obrót produktami spożywczymi. "Fortuny dorobił się jednak na innym hurcie - związanym z majątkiem Kościoła. I za to go aresztowano" - dodał. W ciągu 10 lat miał zarobić na tym 90-100 mln zł. Miał też przygotowywać się na wypadek aresztowania, m.in. pozbył się udziałów w spółce, której właścicielem została firma z Cypru. "U pewnych ludzi zostawił paczki z pieniędzmi (na wypadek, gdyby zablokowano mu konta)" - dodała "Polityka".

W zeszłym tygodniu sąd nakazał szefowi CBA Pawłowi Wojtunikowi przeprosić Marka P. Sąd częściowo uwzględnił pozew P. wobec szefa CBA za słowa z wywiadu dla "Rzeczpospolitej" z grudnia 2010 r. m.in., że P. "był sprawny, jeśli chodzi o zbywanie przejętych gruntów" i "najprawdopodobniej dużą część swojego majątku zarobił właśnie dzięki działaniom przy Komisji Majątkowej". Sąd uznał, że doszło do naruszenia dóbr osobistych powoda, takich jak cześć i dobre imię. Według sądu Wojtunik działał bezprawnie, a fakty, o których mówił w "Rzeczpospolitej", nie zostały udowodnione jako prawdziwe. Zdaniem sądu szef CBA nie działał w interesie społecznym. Sędzia dodał, że udzielając wywiadu, nie działał on jako organ władzy państwowej, lecz wypowiadał się we własnym imieniu. Wojtunik zapowiada odwołanie.

P. został zatrzymany w 2010 r. przez CBA, a następnie aresztowany przez sąd. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach postawiła mu osiem zarzutów, m.in. korumpowania osoby z Komisji Majątkowej, oszustw na szkodę dwóch osób i jednej instytucji na sumę ok. 10 mln zł, nadużycia uprawnień przy sprzedaży nieruchomości i przywłaszczenia 300 tys. zł. Grozi mu 10 lat więzienia. W czerwcu 2011 r. wyszedł z aresztu po wpłaceniu miliona złotych kaucji.

W grudniu 2011 r. P. został oskarżony wraz z b. członkami Komisji Majątkowej za nieprawidłowości przy zwrocie Kościołowi ziemi za mienie zagarnięte w PRL. Według mediów P. jako pełnomocnik instytucji kościelnych słynął ze skuteczności w odzyskiwaniu gruntów. Zgodnie z ustaleniami śledztwa miał też wyszukiwać rzeczoznawców, którzy wydawali fałszywe opinie na temat wartości ziemi, której zwrotu domagał się Kościół. Odzyskiwane atrakcyjne grunty były później sprzedawane w prywatne ręce.

Zobacz także
Komentarze (77)
Marek P. od Komisji Majątkowej pozwał dziennikarza, który opisał jego działalność w "Polityce"
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 48 razy 44

  Wygląda na to, że zanim Marek P.(?) zostanie skazany wszyscy Polacy zostaną skazani za pisanie, a niedługo i za czytanie o jego przewałach.
  Ciekawe, kiedy nasz "wymiar sprawiedliwości" skarze tego pana prawomocnym wyrokiem, żeby nie mógł się nadal procesować w oparciu o "domniemanie niewinności". Wtedy tylko msze w "intencji Marka P." zapanują w kościołach Najjaśniejszej Pomrocznej. Amen.

 • klm747

  Oceniono 46 razy 40

  ukradł ponad 10 mln i wyszedł po wpłaceniu kaucji 1 mln ???
  i jeszcze pozywa dziennikarzy piszących o nim?

  takie rzeczy to tylko w Katolandzie...

 • mordred

  Oceniono 40 razy 36

  Niedługo byle złodziej będzie miał prawo oskarżyć sąd. Myślę, że dosyć już tej tolerancji i nadmiernej wolności dla byle szui. Najwyższy czas, żeby porządni i praworządni, ciężko pracujący obywatele, zaczęli czuć się jak u siebie, a szumowiny zostały zepchnięte do rynsztoka, pozbawiane prawa do "oburzania się" i karane szybko i dotkliwie. Obywatele sami tego nie zrobią, muszą mieć pomoc aparatu państwowego, a o to nie będzie łatwo, bo tam też sporo szumowin.

 • microb66

  Oceniono 40 razy 36

  Jeśli chodzi o kasiorę, to kościół i z diabłem będzie współpracował - oczywiście na chwałę bożą.

 • akkj

  Oceniono 38 razy 32

  Na pewno byly SB-ek (nomen omen Piotrowski -zbieznosc nazwisk z morderca ksiedza PopieluszkI) ma blogoslawienstwo czarnej sotni w czerwonych berecikach, ktora go wynajela do okradania panstwa polskiego i podzielila sie z nim łupem. I niech mi ktos powie, ze sukienkowe scierwa maja jakkolwiek moralnosc.. sprzedali by wszystkich i wszystko za kase, kumaja sie i brataja z SB-kami, byle tylko ukrasc wiecej i ograbic glupich polaczkow,z ktorych czesc lize im jeszcze w "nagrode" za to tylki...

 • rabingoldblatt

  Oceniono 32 razy 26

  Od kiedy esbeka nazywa się byłym oficerem służb specjalnych PRL??

  Nie zmieniajmy znaczeń słów!!!

 • rosfita

  Oceniono 29 razy 25

  W Bolandzie złodzieje i łapowkarze z politycznego nadania próbuja kneblować wolnośc słowa i kontrolę publiczną nad ich dzialaniami wykorzystujac prawo i kodeksy, ktore stworzyli po to aby sluzyly zabezpeiczaniu ich lewych interesów. Ta więc zlodziejskie prawo uchwalane przez zlodziei dla złodziei ma pomagac im w szabrowaniu wlasności publicznej.

 • r0b0l

  Oceniono 29 razy 25

  bezczelna katoubecja.
  Polandia to ostatnia kolonia watykanu w Europie.
  i tak zostanie bo naród ciemny

 • larsek

  Oceniono 29 razy 25

  Zarobili na te ziemię ciężką pracą, czy wyłudzili, wyżebrali od ludzi??
  Wyłudzanie, żebranie nie jest dobrym przykładem dla młodzieży. Nie jest to moralne i należy jak najszybciej zamknąć i zlikwidować te sektę jeżeli chcemy by moralność narodu wzrosła!!!
  Chyba chcemy mieć mądre o zdrowych zasadach przyszłe pokolenie??? W interesie przyszłych pokoleń (naszych dzieci) nie możemy biernie przyglądać sie tym wysoko niemoralnym poczynaniom KRK!!!
  ----
  Jak długo jeszcze będziemy (podatnicy) płacić grube miliardy na gusła/czary/zabobony??? Mamy tyle innych potrzeb (służba zdrowia, infrastruktura, kultura) zamiast utrzymywać armię szamanów w sukienkach!!!
  ****
  Każda religia to zarabianie na zabobonach. Fakt z ciemnych ludzi można dobrze żyć!!!
  ---

  Gusła , zabobony, zaklęcia / czary i przesądy :((

  Polska - XXI wiek: panowie w sukienkach uczą jedynie słusznej religii zamiast fachowcy etyki, tolerancji i ew. religioznawstwa.

  Na leczenie ludzi, na autostrady nie ma pieniędzy, ale na wodę święcona starczy (nie jest za darmo)....

  Zakłamanie i bazowanie na kiedyś wymyślonych baśniach. Oto cały kościół katolicki.
  Baju, baju będziesz w raju!
  ---
  Racjonalista:
  www.racjonalista.pl
  Fakty i Mity:
  www.faktyimity.pl
  Wypisz się z KRK:
  www.noreligion.comxa.com/certyfikat/jaktodziala.html
  www.apostazja.info/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje