Sąd nad Pussy Riot. "Surowa kara uratuje je od wiecznego ognia piekielnego"

30.07.2012 09:46
Pussy Riot w sądzie

Pussy Riot w sądzie

Moskiewska policja wzmocniła ochronę sądu, w którym rozpoczął się proces w głośnej sprawie wokalistek grupy Pussy Riot. Przed gmachem ustawiono 10 autobusów z policjantami, zamknięto tam ruch. Do sądu nie są wpuszczane osoby postronne, a jedynie dziennikarze i pracownicy.
Wideorelację z rozpoczęcia procesu można oglądać na stronie moskiewskiego sądu. Dziewczyny z punkowej grupy, która podpadła Kremlowi i Cerkwi, siedzą w szklanej klatce otoczonej siłami porządkowymi. Przed rozpoczęciem procesu zostały gruntownie obfotografowane przez dziennikarzy.

Trzy piosenkarki zostały oskarżone o chuligaństwo i obrazę uczuć religijnych. Grozi im do 7 lat więzienia. Pussy Riot w lutym zaśpiewały w moskiewskiej cerkwi Chrystusa Zbawiciela pieśń "Bogarodzico, przegoń Putina". Kilka dni później zostały aresztowane i pozostaną za kratami do 12 stycznia 2013 roku. Choć przedstawiciele rosyjskiej Cerkwi i władz Rosji przekonują, że nie wpływają na działania prokuratury, to nie wierzą w takie zapewnienia obrońcy praw człowieka. W ich opinii proces wokalistek to zemsta za antyputinowską piosenkę. W obronie Pussy Riot wypowiadają się rosyjscy intelektualiści oraz światowe gwiazdy rocka. Natomiast radykalni zwolennicy Cerkwi uważają, że "surowa kara na ziemi uratuje piosenkarki od wiecznego ognia piekielnego".- Ten proces jest przejawem powrotu rosyjskich władz do represji wobec obywateli krytykujących polityczne kierownictwo - pisze "Sueddeutsche Zeitung". Autor komentarza zauważa, że blisko trzy miesiące po rozpoczęciu trzeciej kadencji prezydenta Władimira Putina nie widać przełomu, za którym tęskniła duża część rosyjskiego społeczeństwa. Odważne protesty uliczne nie przyniosły żadnych rezultatów, podjęta przez społeczeństwo próba wpłynięcia na swoją polityczną przyszłość zakończyła się fiaskiem - ocenia "SZ".

Zdaniem komentatora dziewczyny z Pussy Riot "mogą obecnie liczyć raczej na solidarność ze strony Stinga, Madonny czy też Red Hot Chili Peppers niż na poparcie zanikającego ruchu protestu we własnym kraju". Ostatnie sondaże pokazują, że większość Rosjan popiera zaostrzenie prawa. Putin może czuć się zobligowany do kontynuowania twardego stylu w polityce - czytamy w "SZ".

Zobacz także
Komentarze (16)
Zaloguj się
 • mister_max_napierdalator

  Oceniono 8 razy 0

  Ciekawe jakby mieli je rozstrzelać lub powiesić , chciałbym słyszeć jazgot i zapluty ryk i płacz dewiantów z pacyfistycznej Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka , a tak dostaną lewaczki kolonie karną i wielkie mi halo.

 • santo_subito666

  Oceniono 7 razy 1

  To parszywe , obleśne ,płatne prostytutki cia które zamian za judaszowe srebrniki plują na swój kraj , któremu zawdzięczają wszystko . Kolejny agent cia , męska prostytutka chora psychicznie podczas wywiadu udzielanemu brytyjskiemu BBC w schizofrenicznym obłędzie jak świnia żre własny krawat !!!
  www.youtube.com/watch?v=eAKWetSl7JU&list=FLr1V1YKBevv2eAt2r9UteRA&index=58&feature=plpp_video

 • anty-katol

  Oceniono 5 razy 5

  Tylko 7 lat? Rosyjskie władze tracą ambicję, 15 by wystarczyło.

 • brzeczyszczykiewicz_1

  Oceniono 9 razy 1

  Powiesi sie kiedys Fjutina za gardziel....Przyjdzie czas i na niego i na jego lizodupy na forum gazety.

 • romrus

  Oceniono 25 razy -7

  Polityka czy nie polityka, nikt nie ma prawa tanczyc kankan ani w cierkwi, ani w kosciele, ani w synagogie, ani w meczetu, ani w dacanie.

  Wypad z tym badziewiem na ulice czy do lasu.

 • tatun44

  Oceniono 21 razy 15

  U nas w Polsce talibowie katoliccy wznosili by okrzyki : " na stos ! "

 • worgules

  Oceniono 23 razy 15

  ciekawe kiedy u nas np. w świątyni tzw. Opatrzności Bożej zatańczą na golasa ładne dziewuchy; i co wtedy uczynią nasi obrońcy krzyża?

 • dyzurnydebil

  Oceniono 14 razy 2

  michel de montaigne pisal ,ze sa narody ktore same chca aby panowal nad nimi surowy tyran.
  a moze to przeczucie ze sami nie potrafia bez bata zyc?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje