Romney nazwał Jerozolimę stolicą Izraela. Palestyńczycy wściekli

30.07.2012 08:56
Mitt Romney

Mitt Romney (Fot. Charles Dharapak AP)

Przebywający w Izraelu kandydat Republikanów na prezydenta Mitt Romney nazwał w niedzielę Jerozolimę stolicą Izraela. Deklaracja amerykańskiego polityka - Jerozolima jest terytorium spornym między Izraelem a Autonomią Palestyńską - wywołała wściekłość Palestyńczyków.
- Naród ma możliwość wyboru własnej stolicy. A Jerozolima jest stolicą Izraela - twardo podkreślił Mitt Romney w rozmowie z CNN podczas wizyty w Izraelu. - Polityka USA dążyła od dawna do tego, żeby mieć ambasadę w stolicy kraju, Jerozolimie - dodał. Jego słowa na nowo zaogniły kwestię sporu między Izraelczykami a Palestyńczykami o miasto. Zarówno Izrael, jak i Autonomia Palestyńska uznają je za swoją stolicę, choć np. większość ambasad zagranicznych w Izraelu znajduje się w Tel-Awiwie, w tym amerykańska.

- Poparcie Romneya dla stolicy Izraela w Jerozolimie jest "szkodliwe" dla interesów USA na Bliskim Wschodzie - powiedział agencji AFP palestyński negocjator Saeb Erakat. - Taka deklaracja zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności. Jest nie do zaakceptowania i całkowicie ją odrzucamy - dodał.

Romney wbrew Obamie: murem za Izraelem

Romney przemawiał w Jerozolimie po spotkaniach z władzami Izraela. Stwierdził m.in., że USA i Izrael zawsze powinny się trzymać razem. Zdaniem republikańskiego kandydata na prezydenta USA wszelkie ujawniające się różnice między oboma krajami tylko wzmacniają przeciwników. Romney oświadczył, że oba państwa wierzą w demokrację, rządy prawa i sprzeciwiają się temu, by Iran stał się potęgą nuklearną.

Były gubernator amerykańskiego stanu Massachusetts powiedział, że zawsze będzie sojusznikiem państwa żydowskiego. Dodał też, że Stany Zjednoczone powinny zawsze stać u boku Izraela, w tym w jego żądaniach co do Jerozolimy. Jerozolima jest terytorium spornym między Izraelem a Autonomią Palestyńską.

Przed wizytą w Izraelu Romney zarzucał prezydentowi Barackowi Obamie, że "źle traktuje" najważniejszego sojusznika USA na Bliskim Wschodzie. Miał o tym świadczyć m.in. fakt, że Obama domagał się od Izraela zamrożenia budowy osiedli żydowskich na palestyńskich ziemiach okupowanych.

Zobacz także
Komentarze (185)
Romney nazwał Jerozolimę stolicą Izraela. Palestyńczycy wściekli
Zaloguj się
 • bazmasta

  Oceniono 56 razy 28

  Oby ten człowiek nie wygrał wyborów w USA. Ledwo odpoczęliśmy od różnych interwencji zbrojnych na inne państwa to teraz ten człowiek może to zmienić.

 • biedronka7112

  Oceniono 52 razy 24

  Nie wierzę własnym oczom...
  Polityk, który zajmuje oficjalnie jakiekolwiek konkretne stanowisko?!?!
  Zamiast gładkich wypowiedzi typu "sprawa wymaga głębszej refleksji oraz takiego postępowania, aby nikt nie poczuł się pokrzywdzony"?!?!?!

 • maszar

  Oceniono 40 razy 26

  "oba państwa wierzą w demokrację, rządy prawa"

  najlepszy dowcip, jaki słyszałem...

 • j.fasola180

  Oceniono 31 razy 23

  Romney to taki prawicowy przygłup , który popełnia gafę za gafą . Gdziekolwiek jedzie to się ośmiesza. No ale wśród naszych "elit" ma wzięcie. Gdyby tak jeszcze obiecał, że razem z Polską uderzy na Rosję to podejmowano by go chlebem i solą a biskupi odprawialiby wielkie msze dziękczynne z biciem w dzwony. Bo nasz ciemny ludek zaczadzony setkami lat fałszowanej historii i wychowywany na bogoojczyźnianych tekstach oraz tradycjach nie widzi , że właśnie stoi na stołku z pętlą na szyi i , że właśnie ten stołek jest mu nwyrywany z pod nóg.

 • olekgw

  Oceniono 29 razy 21

  jak u nie wierzyć że USA to zamorska kolonia Izraela

 • miroo

  Oceniono 31 razy 17

  religijni prawicowcy na całym świecie są totalnymi debilami...
  ten pajacyk dobrym przykładem....

  USA od dawna popiera Izrael ale robi to sprytnie...

  a ten włazi jak słoń do składu porcelany i z takimi deklaracjami szkodzi i USA i Izraelowi...

  wkrótce przyjedzie do Polski - religijno prawicowy pajacyk z USA będzie się wydurniał z polskimi katolicko prawicowymi pajacami...
  a ile przy tym moralizatorstwa i bożka będzie - to ho ho.... same prawdy "objawione" i jedyne właściwe będą leciały....

 • pisedoff

  Oceniono 25 razy 15

  Skoro "naród ma możliwość wyboru swojej stolicy", to niech Palestyńczycy wybiorą np. Waszyngton. Mają do tego takie same prawa jak Izrael do Jerozolimy.

 • brudno

  Oceniono 12 razy 12

  Oby spotykając się z Wałęsą nie oświadczył, że zawsze popierał Wolne Miasto Gdańsk...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje