Żakowski: Trzy tysie na miesiąc to mało?

Jacek Żakowski

Jacek Żakowski (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Czy trzy tysie z kawałkiem na miesiąc to dużo? Zależy za co i dla kogo. A za miesiąc "pracy" w radzie nadzorczej państwowej albo samorządowej spółki? Jak spółka duża i trudna, to mało. Jak mała i łatwa, to dużo. Większość Polaków cały miesiąc zasuwa za mniej. To nie populizm. To fakt - komentuje Jacek Żakowski.
-Spółek, w których trzy tysie to dużo, są tysiące. W skarbie, gospodarce, rolnictwie, infrastrukturze - wylicza Jacek Żakowski. Niemal każdy resort ma spółki. Miasta, powiaty, gminy, województwa mają ich bezlik. Wciąż powstają nowe. Tworzą rodziny, w których trudno się połapać. Matki, córki, wnuczki, potomstwo wnuczek z córkami itd. Każda ma kilkuosobowy zarząd i kilkuosobową radę. Prezesi matek są w radach córek i wnuczek. Prezesi jednych córek siedzą w radach innych. Na krzyż. Do tego koledzy politycy, którzy się nie załapali, krewni, którym trzeba pomóc, i asystenci mający małe pensje w urzędach. Całe królicze rody partyjnych królów życia porobiły sobie w publicznych spółkach i spółeczkach dyskretne nory złączone plątaniną podziemnych korytarzy.

- To jest polska choroba. Spółkami są nie tylko media publiczne i PAP, ale też Agencja Rozwoju Przemysłu, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz bezlik ich kuzynek w rządzie i samorządach. Kiedyś był to wynik naiwnego rynkowego entuzjazmu. Dziś - podobnie jak w przypadku rządowych i samorządowych fundacji - główną racją jest ucieczka z siatki urzędniczych płac i mnożenie króliczych jam. Każda partia rządząca w Polsce, województwie, powiecie musi kiedyś w taką jamę wpaść. Póki ktoś ich wreszcie nie zasypie - pisze Żakowski w komentarzu "Choroba króliczych jam".

Więcej w "Gazecie Wyborczej"

Komentarze (195)
Żakowski: Trzy tysie na miesiąc to mało?
Zaloguj się
 • wyklenta_kaczuszka

  Oceniono 99 razy 93

  Racja, panie Żakowski. Dopóki są koryta, dopóty będą świnie. Tylko likwidacja koryt może załatwić sprawę.

 • jamj

  Oceniono 58 razy 54

  Plagą jest mnożenie się "króliczych jam".
  Jeżeli dodać do tego, że króliki lubią parzyć się ze szczurami, to mamy pełny obraz polskiej "klasy rządzącej".

 • 1966jerry

  Oceniono 50 razy 40

  ludzie muszą wyjść na ulice i rozpie...ć te nie królicze ,a knurowskie jamy w pizdu !!!! cwaniactwo sku...synów przy korycie za naszą kasę nie zna granic !!! ale już nie długo !!!! myślą,że obronią te złodziejskie dziuple ?!!! taki h... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! rozku...my je szybciej,niż sobie to wyobrażają !!! komunistów wycięliśmy ,widocznie nie do końca .,trzeba ich zabić i zakopać do ziemi raz na zawsze !!!! jebane złodziejskie sku...syństwo !!!! jERRY,Nowa Huta.

 • pablobodek

  Oceniono 44 razy 38

  Państwowe, czy gminne spółki to patologia z definicji - czy można spółkować z samym sobą - nie to jest masturbacja.
  Państwowe biznesy to rozkradanie własności niczyjej, to żerowiska szwagrów, kolesi i kochanek.
  Uzdrowienie musi polegać na likwidacji tych podmiotów, na ich prywatyzacji.
  Czy prywatny właściciel będzie sam siebie okradał?
  Balcerowicz musi wrócić !!!

 • 1234qwerty

  Oceniono 33 razy 33

  My to wszystko panie Żakowski wiemy, tylko jak ten syf rozwalić. Masz pan jakiś patent ??? Ludzie już mają dość tłumaczenia że białe jest czarne bo asmi to widzą tylko jak zrobić żeby białe było białe. Nie widzę nie słyszę.

 • amur-49

  Oceniono 35 razy 33

  Ja w ochronie za ponad 260 godzin pracy dostaję ok.1700,- zł, moja małżonka w służbie zdrowia z etatowe godziny podobnie i jakoś żyjemy. Gdybym dostał 3000, to by mi się wydawało, że Pana Boga za nogi chwyciłem.

 • rewolucja_wisi_w_powietrzu

  Oceniono 31 razy 29

  Za późno, panie Żakowski, za późno...

 • bez_alternatywy

  Oceniono 32 razy 28

  Japonia - kraj kwitnącej wiśni. Polska - kraj kwitnącej lipy.

 • kot2ka

  Oceniono 28 razy 26

  Polaku zasyp te wszystkie JAMY z tymi przeklętymi gnojkami z układów towarzysko rodzinnych i partyjnych. Przeklęte dranie WON od tych CIEPŁYCH KORYT !!!!! To nie ci koryciarze zrezygnują z tych synekur to my Polacy musimy te obrzydłe ryje odrąbać od tych koryt i zmusić rządzące bandy do wycofania się z tych przekrętów. Precz z Korytami, to świnie same pozdychają i oby jak najszybciej !!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje